"Hepimiz Biraz Şamanız" Dedirten 17 Adet ve Gelenek

adams77

Kanalizasyoncu
Şirke düşmüş bir insan iyiliğini şirke düştüğüne yapar bu yüzden islam ile aynı çizgide değildir.

Allah 'ın rızası için yapılmış hardal tanesi kadar bir iyilik karşılığını bulacaktır. Ya peki şirke düşmüş bir iyilik nasıl karşılık bulacak!!

Çağırsınlar bakalım o uydurdukları ilahları yaptıkları iyiliklerini karşılığını verebilecek mi?

Mugalata

Kıdemli Üye
ciddi olmaya çalışacağım ama bu düşünceler kesinlikle eski adams'a ait görünmüyor ve beni ciddi olma konusunda biraz zorluyor.

sanki büşra adams olmuş, adams da büşra. :)

neyse şimdi vaktim kalmadı. sonra ele alırım artık.

adams77

Kanalizasyoncu
çok çalışsan iyi olacak. beni anlayamadığını görüyorum fakat söylediklerim bilincinde bir yerde kayıt ediliyor. Kim bilir ne zaman işine yarar ben bilemem O bilir.

talib

Kıdemli Üye
Kurşun döktürmek

Sual: Kurşun dökmek, hurafe midir?
CEVAP
Hayır. Çöp yakıp, nazar değen çocuğun etrafında döndürmek ve korkmuş çocuğa mum, kurşun dökmek caizdir. Şifayı veren Allahü teâlâdır. (Hindiyye)

Kurşun döktürmenin faydası vardır. Kurşun başın hemen üstünde dökülür ve kurşun dökülmesi ile bir enerji ortaya çıkar. Bunun da müsbet bir tesiri vardır.

Mugalata

Kıdemli Üye
Kurşun döktürmenin faydası vardır. Kurşun başın hemen üstünde dökülür ve kurşun dökülmesi ile bir enerji ortaya çıkar. Bunun da müsbet bir tesiri vardır.

işte hepsinin bir faydası vardır ki o nedenle kam (şaman) dönemimizde uygulanagelmiştir. böyle ele almak gerekir.

ömerusta

Kıdemli Üye
evet şamanizim vede hinduizim bunlar biri birine benzer biz türklerinde atalarının bir kısmının şaman olduğunu bilirsek bize geçmişten sırayet ettiğini anlarız lakin günümüzde nasıl zemin buluyor onu irdelemek gerekir
islamla uzak yakın hiç bir ilişkisi alakası olmayan hatta islamın ret ettiği bu gelenek vede görenekler bize rivayetlerle hadis diye giriyor
tarikatlarla adap diye giriyor
örnekliyelim rufailerde ateş yalama geleneği kadrilerde şiş sokma geleneği nakşilerde tevecüh etme yani müridin ağzına üfleme
birde mahmudiye cübeliye var onlardada sidik ve kan içme geleneği tart etme geleneği var şimdi islam bunun neresinde ?
adam zikir cekiyorum diyor üçkere ALLAH c.c. sonra yallah ondan sonrası köpek havlaması bayılıp düşüyor islam bunun neresinde ?
peygamberlere ismet sıfatı yakıştıran lar adem as efendimizin cennetten çıkarıldığını unutmuşlar gibi islam bunun neresinde?
regayip kandili kutlayanlar üç ayların tüm yıl vede gününe dönemeçli geldiğini unutmuşlar ki peygamber efendimizin ana rahmine düşme günü diye
mevlütler okuturlar islam bunun neresinde?

biz şamanizimi budizimi hinduizimi konuşana kadar islamı konuşsak kuranı okusak anlamaya çalışsak
anlıyacağız ki din diye dinsizlik bize öğretiliyor hemde allah dostları dediğimiz şıhlarımız tarafından ya şıh kulu olacağız ya ALLAH c.c. kulu olacağız seçim muhamet ümetinin dir

kilicarslan

Kıdemli Üye
çok doğru ve yerinde bir konu.

Maalesef bazı kesimler islamı tam benimseyememiş, belkide alışkanlıklarından kültüründen vaz geçememişte diyebiliriz.
Öyle şeyler varkı bunlara islama girdikten sonra bir şekilde kılıf bulmak meşru göstermek için çokça rivayetlere sığınılmış, bunlarla meşru gösterilmeye çalışılmış.

Allah' tan elimizde KURAN var, işte çoğu zaman anlatmaya çalıştığımız gibi as olarak KURAN'ın alınmasının önemini ,bir mihenk taşı olarak KURAN ın gerekliliği bu konudada görülüyor.

Bunların bir çoğuna yukarda değinmiş kardeşimiz,

bunlardan biriside " ölülerden medet ummadır". Bunun izlerini şamanizme kadar sürebilirsiniz. Ordada şamanlar öteki dünyayla irtibata geçip, ölü ruhlarla görüşüp onlardan haberler getirdiklerini hatta gelecekten haber verdiklerini söylerlerdi, buna inanılırdı.

Bir başka şeyde, SEMA dır, gerek alevilikte ve gerekse tasavvuftada var olan semanın izlerin
yine şamanlara kadar götürebikirsiniz. Alevilerin birçoğu bunu zaten itiraf eder, hatta aleviliğin şaman, islam sentezi olduğunu dahi belirtirler. Bunu meşru göstermek içinde bir takım rivayetlerede sığınırlar.

konuya dair kitab olarak "vahiyden kültüre" kitabını tavsiye edebilirim.

kilicarslan

Kıdemli Üye
bu duruma dair bir ayeti kerime sunmasak olmaz :

"Ey iman edenler, iman edin .." (nisa 136)

resmen bize, hitab ediyor. Adeta Türkler için indirilmiş bir ayet!!!!

ömerusta

Kıdemli Üye
evet hani yazanlar çizenler hatta bu konuyu açan kardeşim nerede neden yazmıyor bizim yazılarımızı doğru veya yanlış bulduklarını söylemiyor
hani tarikat ehli müritler hani ehli sünnet geçinenler hani mesepciler nerde bu insanlar neden yazmıyorlar çünki onların inancına hakaret etmiş gibi görülüyoruz hatta biraz daha yazsak hakaretten yasaklama bile yaparlar kendinize gelin beyler meseplerle tarikatlarla bir yere varamazsınız
ancak kuranın o eşsiz nuru ile yol bulursunuz mümin olursunuz aksi halde hepinide bir şaman kalıntısı takıntısı devam ede durur selametle

Mugalata

Kıdemli Üye
evet hani yazanlar çizenler hatta bu konuyu açan kardeşim nerede neden yazmıyor bizim yazılarımızı doğru veya yanlış bulduklarını söylemiyor

ille de doğru mu yanlış mı diye fikir bildirmek gerekmeyebilir. bilgi paylaşımı da önemli. şaman-kam ritüelleri günümüze kadar süregelmiş. bir kısmı islamî sanılıyor. oysa kökeni eskiye dayanıyor.

benim üzerinde durmaya çalıştığım konu başka. ritüellerin özünde yatan gerçek sebepler. bu kamcı ritüeller eski çağlarda çok daha canlı ve etkin biçimde gerçekleştiriliyormuş. zamanla içi boşalmış ve sadece ritüel kısmı kalmış.

düşünün, bugüne dek süregelen adetler var. tahtaya vurmak, ölen kişinin ardından ayakkabısını evin dışına koymak, daha pek çok şey. bunların bugünlere dek etkili olmasının nedeni üzerinde düşünüyorum.

kısacası kamcılığın neden bu kadar etkisi olduğu üzerinde düşünüyorum.

ömerusta

Kıdemli Üye
mugalata
kardeşim bizim dikkat çektiğimiz bu gün islamdaymış gibi müslümanlara dayatılan öğretilerin var olduğudur tarikatların bu hizmetler için varlığı dır