Heniyye'den Medvedev ve Putin'e Çağrı | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Heniyye'den Medvedev ve Putin'e Çağrı

cahid

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2009
Mesajlar
5,515
Puanları
113

Rus Nezavisimaya Gazeta'sine konuşan Heniyye, Medvedev ve Putin'in Gazze'ye gelmesi çağrısında bulundu.

Nezavisimaya Gazeta’ye konuşan Filistin Bşabakanı İsmail Heniyye, Rusya Devlet Başkanı Demetry Medvedev ve Başbakan Viladimir Putin Gazze halkına uygulanan ambargonun kaldırılması için sarfettikleri çabayı gerçekleştirmeleri için Gazze’ye gelmeleri çağrısında bulundu.

Rusya’nın büyük bir devlet olduğunu ifade eden Heniyye, Rusya’nın Ortadoğu ile ilişkilerinin de eski ve yakın olduğunu söyledi. Heniyye “Rusya, Filistin halkının haklarını savunmaktadır. Filistin’nin liderlerininRusya ile ilişkileri de iyidir. Hamas liderleri bir çok kez Rusya’yı ziyaret etti ve liderleriyle bir araya geldi” dedi.

Heniyye, Medvedev’in geçtiğimiz aylarda Suriye’ye yaptığı ziyaret sırasında Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal’le görüşmesinin, Filistin’e verilmiş büyük bir destek olduğunu kaydetti.

Hamas’ın da Filistin’in kurtuluşu için çalışan hareketlerden birisi olduğunu belirten Heniyye, Hamas’ı hesaba katmaksızın Ortadoğu’da barışı tesis etmenin imkansız olduğunu söyledi. Heniyye “Rusya, Hamas’ı terör hareketi olarak görmemektedir. Bu, son derece önemlidir” dedi.

Heniyye son olarak Rusya’nın şimdiye kadar verdiği desteğin, bağımsız Filistin devleti kuruluncaya ve ambargo sona erdirilinceye kadar devam etmesini temenni etti.

isra haber
 
Üst