Heniyye'den Erdoğan'a ve Türkiye'ye Teşekkür

cahid

Kıdemli Üye
resim.php

Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniyye, Gazze'deki liseli öğrencilerden dereceye girenler için düzenlenen ödül törenine katıldı.

Türkiye ve Endonezya’dan da katılımcıların olduğu törende bir konuşma yapan Heniyye, Filistinli gençlerin ambargoya rağmen sınavlarında başarılı sonuç elde etmelerine işaretle “Filistin halkı, siyaset ve direniş meydanında ne kadar yaratıcıysa ilim meydanında da o derece yaratıcıdır” dedi.

4 senedir ambargo altında yaşayan Filistin halkı için yaptıklarından ötürü Türkiye halkına ve hükümetine teşekkürlerini ileten Heniyye, İHH’nın Gazze’deki çalışmalarını takdir ederken Filistinli öğrencilerin başarısını Özgürlük filosu şehitlerine armağan ettiklerini söyledi.

Heniyye, Gazze ambargosunun delinmesi için yardım kuruluşlarından konvoylara devam etmesini istedi. Ambargonun başarısızlıkla sonuçlandığını, hedeflerine ulaşamadığını kaydeden Heniyye “Siyonist düşmanın stratejisi Gazze’de başarısız oldu. Kudüs’te ve Batı Şeria’da da başarısız olacak. Filistin hükümeti, ambargoyla düşürülemeyecek” dedi.

Heniyye, konuşmasının devamında başarılı olan öğrencilere eğitim bursu vererek Üniversite kapılarını Filistinlilere açan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Heniyye “Dereceye giren öğrenciler ve Filistin halkına adına, başbakan Erdoğan ve Türkiye halkına selamlarımı iletiyorum” dedi.

Gazze ile Batı Şeria’da iki farklı eğitim bakanı olmasına rağmen sınav sonuçlarının eş zamanlı olarak açıklanmasının, Filistin içi birlik ve beraberliğe verdikleri değerin göstergesi olduğunu savunan Heniyye “Biz, Filistin iç barışının tamamlanmasını arzuluyoruz. Bunun için de Ramallah’taki Fetih liderlerinin harici müdahalelerden, Amerika’nın vetosundan kurtulmalarını istiyoruz. Filistin halkının haklarından ve sabitelerinden taviz vermeksizin sağlam temeller üzerine kurulacak bir iç barış için ellerimizi uzatıyoruz” dedi.

Gazze’deki İsrail casuslarının varlığına dikkat çeken Heniyye “Filistin hükümeti, İsrail’in güvenlik kolunu kesecektir. Hükümet, direnişi, Filistinli hareketleri ve halkını koruyacaktır… Filistin halkının bir tek düşmanı vardır. O düşman da Siyonistlerdir” dedi.

isra haber