Heniye, Hamas'ın şartlarını açıkladı

  • Konbuyu başlatan Kaçak
  • Başlangıç tarihi
K

Kaçak

Guest
Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni- Kahire


76881.jpg


Hamas Gazze'deki fiili Hükümeti Başbakanı İsmail Heniyye dün Gazze'de yapmış olduğu açıklamada, Filistin topraklarından bir kısmı (1967 sınırları) üzerinde Filistin devleti kurulmasını Hamas'ın kabul edebileceğini söyledi. Haniyye başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin Filistin halkının haklarına halel getirmeyeceğini ekledi.

Gazze Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı tarafından, Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el Karadavi'nin girişimiyle düzenlenen konferansta konuşan Haniyye; ''Şeyh Karadavi böyle bir çözümün karşı değil.'' Şeklinde konuştu.

Heniyye, konuşmasında, Yusuf el Karadavi'nin İslam dünyasının sorunları ve Filistin davasıyla ilgili yaptığı girişimlerden övgü ile bahsetti. Heniyye ayrıca Filistin davsının İslam dünyasının merkezindeki konu olduğunu dile getirdi.

 
K

Kaçak

Guest
İsrail: 1967 sınırlarına dönüş yok
İsrail, 1967'de işgal edilen bütün Filistin topraklarından çekilmesinin kabul edilemeyeceğini savundu.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
İsrail Başbakan yardımcısı Silvan Şalom, 1967 sınırlarına dönüşün kabul edilemez olduğunu söyledi.
Şalom, Filistinlilerin, ABD'nin "kendi teklifini belirle" çağrısına, "İsrail'in sınırlarını belirle" şeklinde cevap vermesi ve 1967 sınırlarında bir Yahudi devletini tanıyacaklarını söylemesi üzerine, "1967 sınırlarına dö nüş kabul edilemez" açıklamasında bulundu.
İsrail Başbakan yardımcısı Şalom, "İsrail'de bu konuda çok uzun süredir bir uzlaşma var" ifadesini de kullandı.
İsrail ile barış görüşmelerine dahil olan Filistin Kurtuluş Örgütü yönetiminin liderlerinden Yaser Abid Rabbo, İsrail'in, "Filistinlilerden İsrail'in bir Yahudi devleti olduğunu kabul etmesini buna karşı hükümetinden yerleşim birimi inşaatı durdurulmasına ilişkin moratoryumun uzatılmasını istemeye hazır olduğu" yönündeki teklifine cevap vermiş ve "İsrail'in tanımamızı istediği İsrail devletinin bir haritasını hem İsrail hükümetinden hem de Amerikan yönetiminden resmen istiyoruz. Bu harita eğer 1967 sınırları temelindeyse ve İsrail'in 1967'de işgal ettiği bütün Filistin topraklarındaki işgaline son verilmesini öngörüyorsa, ismi her ne olursa olsun, uluslararası hukuka uyan İsrail'i tanırız" demişti.
 
Üst