Hem Türk hem Hristiyan olmak

Mesihçi

Ordinaryus
Gençliğimde en nefret ettiğim şey bana nasihat eden yaşlılardı. Nasihatları hiç sevmezdim. Kendim yaşayıp öğrenmedikten sonra o bilginin bana faydası yok diye düşünürdüm. Andre Gide’in dediği gibi “deneyimlenmemiş” bilgiyi kabul etmezdim. Oysa insan yaşlandıkça anlıyor gençlikte nasıl zaman kaybettiğini. Nasihatlar bir deneyimin sonucudur. Aynı deneyi bin kere yapıp aynı sonucu almaktansa o bilgiyi kabul etmek zaman kazancıdır bence. Yaşamın nasıl olduğunu ve bu dünyada ne gibi bilgiler olduğunu merak ediyorsanız ve bunları kabul edip hayatlarınıza alacaksanız size tek nasihat adresi veriyorum: Süleyman’ın Özdeyişleri. Süleyman kadar bilgi kaynağı olmuş, dünyayı çözmüş, herşeyi deneyimlemiş bir başka insan yoktur bence. Eğer gençken onu okumuş ve uygulamış olsaydım emin olun çok başka yerlerde olurdum. Süleyman’ın tüm dediklerini yaptığınızda zaten ahlaki ve insansal olarak gerçek bir İsevi de oluyorsunuz. Geriye İsa Mesih’i Rab’biniz ve kurtarıcınız olarak kabul edip yüceltmeniz kalıyor. Bu iş gerçi bu memlekette kolay olmuyor. Çünkü Türkiye’nin hala çözemediğim bir özelliği var. Türkiye’de ünlü düşünür Cem Yılmaz’ın dediği gibi eğitim eksik. Bu eğitim eksikliği sonucunda da bazı kavram karmaşaları yaşanıyor. Hala Müslümanlık Hristiyanlık Yahudilik Budistlik nedir bilinmiyor. Tüm bu dinlerin içinde de en bilinmedik ya da en yanlış bilinen inanç Hristiyanlık’tır. Bir genç ailesine gidipte ben Budist oldum dediği zaman fazla yadırganmıyor ya da ben Satanist oldum dediği zaman “aman kedileri kesme yavrum” gibi hafif bir tutumla karşılaşıyor. Ama Hristiyan olduğunu açıklayan biri için durum değişik. Hemen ülkenin sonunu getirecek aklı çelinmiş bölücü aşağılık biri olarak görülüyor. Kimse “bi dakika yahu? Neden bunu seçtin. Neydi seni buna iten, dur bakiim neye kaptırmışsın kendini ” gibi sorular sormuyor aksine yargılıyor hatta yargısız infaz ediyor. İnançla geleneğin birbirine karıştığı, Rab bilgisi konusunda sonsuz cahil bir ülkede yaşıyoruz. Türkiye de herkes Türklerin % 99’unun Müslüman olduğunu sanıyor. Ben de iddia ediyorum ki bu % 99’un % 89’u inandığı inancı bilmiyor. Kitabını okumamış. Okusa da Arapça okumuş anlamamış. Buna rağmen dört elle sarılmışlar, onur gurur meselesi yapmışlar. Böylesine bilgisiz bir toplumda yaşıyoruz. Ve bu ülkede Hristiyan olarak yaşıyoruz. Bizi kafadan düşman olarak görüyorlar. Oysa bizim anayasamızda bir güvence var bununla ilgili:

MADDE 24. – Herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.
MADDE 66 – Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.

Yani ben, Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olarak bir Türk’üm ve vicdan ve inanç hürriyetimi kullanarak da Hristiyanım. Ben bir Türk Hristiyanım. Yasal olarak buna kimsenin itirazı yok. Ama gündelik yaşamda maalesef böyle bakılmıyor. Bir futbol takımı fanatikliği ve cahilliğiyle tüm Türk Hristiyanlara yükleniliyor bu ülkede. Eee? Ne yapacağız? Nasıl yaşayacağız burada? Kaçıp gitsek mi acaba?

Hemen burada 37. mezmuru okumak istiyorum: 37:8-9

Kızmaktan kaçın, bırak öfkeyi, Üzülme, yalnız kötülüğe sürükler bu seni.
Çünkü kötülerin kökü kazınacak, Ama RAB`be umut bağlayanlar ülkeyi miras alacak.

Bizler Rab’be umut bağlayanlar olarak mirasımız açık ve net değil mi? Peki bu süre içinde nasıl yaşayacağız.Bize düşman gözüyle bakan vatandaşlarımız arasında nasıl yaşam süreceğiz? Kendimizi onlara karşı nasıl savunacağız. İnancımızı nasıl anlatacağız.

Çok okuyacağız. Çünkü bizim insanlarımız okumuş insanlara ayrı bir gözle bakarlar. Okuma oranının çok düşük olduğu bu ülkede çok okuyanlar “büyük adam” olarak nitelendirilirler. Ve o çok okuyanların dediğine inanılır, yap dediği yapılır yapma dediği yapılmaz. Bir zamanlar kilisenin karanlık dönem dediğimiz zamanlarında Kutsal Kitap sadece kendi dilinde okunurmuş. Çeviri yasaklanmış kilise tarafından.Herkes orijinal dili bilmediğinden okumuş olan papazların sözlerine inanılırmış.Onlar ne derse onlara inanılırmış.Bu sayede cennette yer satmadan tutunda,para karşılığı günahları bağışlamaya kadar papazlar istedikleri gibi at koşturmuşlar. Kimse yazıları bilmediğinden hesap soran da olmuyormuş? Bu size yakın bir zamanı hatırlatıyor mu? Martin Luther çıkıp da ” Bi dakka yahu.Bu çeviriliyormuş,ayrıca bambaşka şeyler yazıyormuş içinde” diyene kadar bu kara dönem cahillik sürmüş. Çeviri yapılıp herkes özgürce okuduktan sonra da Tüm Avrupa da bir yenilik bir bereket çağı yaşanmaya başlanmış. Evet okuyun. Okuyun ve benimseyin. Önce kendi inancınızdan başlayın. Bu konuda okumadık yazı kitap bırakmayın. Aklınıza yatmayan yerleri bulun. Kafanızda çözümleyene kadar araştırın. Önce kendi inancımızı daha sonra yadsıyanları ve karşıcıları okuyun.Onlar sizin bile düşünmediğiniz sorular üreteceklerdir.aklınıza gelmeyen ya da hiç çalışmadığınız yerlerden soracaklardır. Onlara yanıt bulmak çok eğlenceli olacaktır emin olun.

Ve son olarak da yaşadığınız ülkenin tüm kurallarına uyun. Unutmayın Tanrı’dan olmayan hiç bir yönetim yoktur. Türkiye için geçerli bir kural gibi gelmiyor ama Rab bin düşüncesini bilemeyiz.

Romalılar 13:1 Herkes baştaki yönetime bağlı olsun.Çünkü Tanrı dan olmayan yönetim yoktur.Var olanlar Tanrı tarafından kurulmuştur.Bu nedenle yönetime karşı direnen Tanrı buyruğuna karşı gelmiş olur.

Yönetimlerin bir yanlışı olursa bunun karşılığını Rab verecektir. Buna inanın. Ve Rab’bin öfkesi felakettir. Biz üzerimize düşeni yapalım ve yönetimler hükümetler ve devletimiz için her zaman dua edelim.

Yazı: Aret Mahlas

kaynak: Sat7Turk

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Hem türk hem hristiyan olmak mümkün degil.Türksen müslümansin,müslüman degilsen türklüktende cikarsin,bukadar basit!

zulk@rneyn

Profesör
türk müslümandır...
iç içedir. kültürünü ve türklüğünü müslümanlık hamuruyla mayalar...
ve bu hamurdan türk oğlu türk çıkar.

bakın macaristana, bulgaristana...
hristiyanlık bu insanların türklüğünü bitirmiştir.
dinlerini değiştirip hristiyan batıya uymakla türklüklerini kayıp etmişlerdir.

ben türk üm demezler.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
türk müslümandır...
iç içedir. kültürünü ve türklüğünü müslümanlık hamuruyla mayalar...
ve bu hamurdan türk oğlu türk çıkar.

bakın macaristana, bulgaristana...
hristiyanlık bu insanların türklüğünü bitirmiştir.
dinlerini değiştirip hristiyan batıya uymakla türklüklerini kayıp etmişlerdir.

ben türk üm demezler.

Hocam gagavuz türkleri var biliyorsunuz, hem türküz diyorlar hem de ortodoks hristiyanlar.

Bence yanlış düşünüyorsunuz.

DİN ayrı IRK ayrıdır.

DİNE GİRMEKLE VE DİNDEN ÇIKMAKLA IRK DEĞİŞMEZ.

Irk nasıl doğduysanız öyle kalır, sonradan kazanılan, kaybedilen bir şey değildir.

zulk@rneyn

Profesör
önemli olan kendini türk olarak görmektir.
damardaki kan türk dür. olabilir.
asıl önemli olan kişi kendini ne olarak görüyor.

istisnalar kaideyi bozmaz.
din değiştiren türkler genelde o toplum ve din içinde kaybolup gitmişlerdir.

şuda varki ırk o kadarda önemli değil.
önemli olan müslüman olmak,

manifesto

Yasaklı
Türk için tarih bilinç kimlik..
Türk isen Topkapı Sarayını gezersin tarihi yerinde görmek için
Orada sarıkları cüppeleri kutsal emanetleri görecektir
Yani kimliği ona her zaman dinini hatırlatır İslam dinini.
Zor bir durum olurdu.

Mesihçi

Ordinaryus
Ben Türk'üm ve Hristiyan'ım. Bal gibi de oluyor.

Arkadaş gagavuz Türklerini örnek vermiş. Bu gagavuz Türkleri anadolu Türkçesine çok yakın bir Türkçe konuşurlar ve Türk kimliğini yaşatırlar. bunun yanısıra Yahudi Türkler vardır Kuzey Avrupa'da çoğu Müslüman Türk'ten daha Türk kültürüne sahiplerdir. Altaylarda şaman türkler yaşar.

Osmanlı'yı kuran Osman Gazi Müslümandır ama yanındaki alperenlerin kimi şamandır, kimi Hristiyan, kimi Müslüman.O dönemde Türkler bugünki gibi homojen değildir.

Ama bu yazının amacı Türk Hristiyan olur mu olmaz mı değil, Türk Hristiyanların günlük mücadelesi ve koşulları idi. Ana mesajı herkes kaçırmış ya da her zamanki gibi kimse okumamış ve herkes başlığa göre cevap yazmış :D

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Ben Türk'üm ve Hristiyan'ım. Bal gibi de oluyor.

Arkadaş gagavuz Türklerini örnek vermiş. Bu gagavuz Türkleri anadolu Türkçesine çok yakın bir Türkçe konuşurlar ve Türk kimliğini yaşatırlar. bunun yanısıra Yahudi Türkler vardır Kuzey Avrupa'da çoğu Müslüman Türk'ten daha Türk kültürüne sahiplerdir. Altaylarda şaman türkler yaşar.

Osmanlı'yı kuran Osman Gazi Müslümandır ama yanındaki alperenlerin kimi şamandır, kimi Hristiyan, kimi Müslüman.O dönemde Türkler bugünki gibi homojen değildir.

Ama bu yazının amacı Türk Hristiyan olur mu olmaz mı değil, Türk Hristiyanların günlük mücadelesi ve koşulları idi. Ana mesajı herkes kaçırmış ya da her zamanki gibi kimse okumamış ve herkes başlığa göre cevap yazmış :D
Ben senin türk olduguna inanmiyorum,hem türk olacaksin hemde gavur olacaksin,böyle birsey olamaz!
Bizim türklük anlayisiymiz kavmiyetcilik anlaminda olmadigi icin
Müslüman olmayan bir türk türk sayilmaz,biz türkleri diger milletlerden ayiran budur. Yani müslüman olmayan türklüktende cikar, toplumumuzu baska dinlere gecmelerini engellemek icin , korumak icin bu asirlarca böyle uygulanmis böyle uygulanmayada devam edecek.
Ayrica bir kesime ait olmak o milletin sahib oldugu degerlere sahib cikmaya baglidir. Türkü türk yapan onun damarindaki kani degil, islam ile yogrulmus milli-tarihidir,milli ve manevi degerleridir,islam ile icice girmis kültürüdür,islami ölcülerin disina cikmayan örf ve adetleridir,yüzllerce islami terimlerle süslenmis ve öz türkce olarak benimsenmis dildiir,bu degerlerimizin SINIRINI belirleyen bizim dinimizdir,dini hassasiyeti olmayan bu SINIRI koruyamaz,dolayisiyla yozlasmasinida engelleyemez, dolayisiyla zaman icinde baska toplumlarin degerlerinden etkilenir,biraz ondan biraz bundan birsey alir derken belki sadece ismen türk kalir ama türkün milli ve manevi degerlerini benimsemediginden dolayi bunlari korumayamaz,aksine benimsedigi degerlerin hakim oldugu, bu degerlerin yasandigi toplumlara ait hisseder kendini ve böylece oda onlardan olur. ...
Bizi biz yapan degerlerimizden yoksun yasayanlar zaman icinde asimile olurlar,kendine ait degerleri olmayanlar bulunduklari yerlerdeki veya benimsedikleri degerlerin yasandigi hakim kültürün icinde eriyip giderler.

Bir misal verecek olursam, ben mesela almanyada yasiyorum. Burada kavmi aslen türk olan ama türke ait olan degerlerden yoksaun yasayanlarin sayisi maalesf oldukca fazla.
Türkmüsün diye sorsan türküm der ama camiye gitmez,türkü türk yapan milli ve manevi degerleri bilmez, türkceyi unutmus,türkce bir kitab versen okuyamaz olmus,örf adetlerimizi terk etmis,alman kültüründen etkilenmis,alman örf adetlerini benimsemis,almancayi ana dil olarak özümsemis,yani kisacasi almanlasmis.
Tip olarak türke benzesede,damarindaki kan türk kani olsada buna türk denirmi yani?
Sorsan türküm der ama zaman icinde bunun torunlari almanlarin icinde eriyip gider,nesilden nesile yok olup biter alman olur.Sen ona türk desende o bunu kabul etmez,ben almanim,zaten kendini alman kültürüne daha yakin hissettigi icin alman kültürünü yasayan almanlarla evlene evlene zaman icinde kavmende almanlarin icinde eriyip gider.
Dolayisiyla türklügünü korumak isteyen,bizi biz yapan milli vemanevi degerlerine,kültürüne,örf ve adetlerine sahib cikmali.Buda ancak islam ile mümkün olur cünkü bizi biz yapan milli ve manevi degerlerimiz dinimizin ta kendisidir.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
bir baska örnek bizim bayragimizdir.
Biz bu bayraga türk bayragi desekte mana acisindan dinimizi simgeler, rengi sehid kanini ifade eder,hilal islamin simegsidir,yildizda islam medeniyetinin üstünlügüne vurgi yapar,yani bu bayrak demek istiyorki:
Eyy bu topraklar üzerinde yasayan insan, unutma, üzerinde yasadigin bu vatan topraklari üzerinde islam medeniyetinin devam etmesi icin sehid kanlari akitilmistir,bu vatan sehid kanlariyla sulanarak kurulmustur, dolayisiyla dinine ve degerlerine sahib cik,ecdadin gibi islam medeniyetinin hakimiyeti ugruna calis ve gerekirse canini feda etmeye hazir ol!

Böyle bir mana tasiyan bir bayraga bir hristiyan istedigi kadar türk olsun asla sahiblenemez.
Aynen bunun gibi diger degerlerimizin yasanilip yasatilmasi meseleside böyledir. Islam ile yogrulmus dilimizin,kültürümüzün,örf ve adetlerimizin yasanmasi ve yasatilmasi dinimize baglidir cünkü dinini yasama hassasiyetini kaybedenler degerlerini koruma hassasiyetinide kaybederler!

Mesihçi

Ordinaryus
@Müslüman-Türk Örneğin Türk bayrağı Oğuz Türkleri'nin İslam'dan çok önce simgesi olan ay-yıldızı taşır. Ay-yıldız ın bir Türk simgesi olduğu Çin'deki beyaz piramitlerde ortaya çıkmıştır. Bu simge Türk hakimiyeti sırasında İslam'ın simgesi olmuştur. Bayraktaki kırmızıda gayrimüslimlerin kanı da vardır. Türklerin çoğunluğu Müslüman'dır ama Müslüman olmayan Türk asimile olur demek haksızlıktır.

Yalnız Gagauz değil, Karay, Karaman, Yakut, Altay Türkleri gayrimüslimdir. Hepsi kültürünü ve dilini muhafaza etmektedirler. Zira bu boylar İslam'dan çok önce bu inançları benimsemişlerdir.

Ben sizin tabirinizle "gavur" um ve her anlamda Türk'üm. Bana asimile olmuş diyecek bir kör cahil çıkamaz. Türkçe'me de kültürüme de fazlasıyla sahibim. Her Türk'ün olması gerektiği kadar vatanseverim.

Almanya'daki asimile olmuş gençlerle bu konunun hiç alakası yok. Onlar gayrimüslim değiller. Orada kültürel bir sorun var.

Milli değerlerimize sahip çıkmak için Müslüman olma ön koşulu ortaya koymak kusura bakmayın ama cahilcedir. Biz nice Müslümanlar gördük Türklükle ilgileri kalmamış Arap kültüründe asimile olmuşlar. Türkçe'yi İslam kaynaklı Arapça sözlerle (nasıl oluyorsa) öz Türkçe olarak işledik diyorsunuz. Türkçe'de Hristiyan ve Yahudi kültüründen gelen pek çok sözcük vardır. Ayrıca bugün İslami kabul edilmeyen ama Türk kültürünün ayrılmaz parçası gibi görülen sufi düşünce benzeri akımlar hep kaynağını Hristiyanlıktan almışlardır. Son yüzyıla kadar Hristiyan ve Müslüman toplum Türkiye'de neredeyse 1 e 3 orandadır ve bu ortamda Türk kültürünün bu etkiden ayrı geliştiğini söylemek imkansızdır.

En basitinden bugün İstanbul'da Müslümanlar Bizans'tan kalma çeşitli kiliselere gidip dualarının kabul olacağına inanarak dua etmektedirler.

Türklük ve inanç aynı şey değildir. İslam baskın kültürdür ama diğer inanç sahipleri eğer Türklerse Müslümanlardan az Türk ilan edilemez. Müslümanlar Arap ve Fars kültürünün etkisi altındadır, bizler Yunan ve İbrani kültüründen ister istemez etkileniyoruz. Ama temelde şamanlar hariç hiç kimse diğerlerinden daha Türk olduğunu iddia edemez.

İbretle seyrediyorum. Hala kimse yazıyı okumadı ve başlık üzerinden tartışmaya devam ediyoruz. Yazıyı bir okusanız konunun bu yazdıklarımızla alakası olmadığını göreceksiniz. O mübarek gözlerinizi iki dakika yorsanız artık... :D

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Gözlerimizi yormamiza gerek yok cünkü bir türk hristiyan olamaz, NOKTA.
Olur dersen türklüktende cikar vesselam!

Gagavuzlar hristiyanmis diyorsun.
Bir gagavuza sen türkmüsüm gagavuzmusun diye sorsan "ben türk degilim gagavuzum" der.
Tipki bulgarlar veya macarlar gibi.Onlara sen türksün desen bunu hakaret kabul ederler.
kaldiki gagavuzlarin sayica bukadar az olmalari müslüman olmayanlarin zaman icinde asimile olduklarinin bir delilidir aslinda.

Asimile olmalarinin sebebi ise türk olmayan diger toplumlar ile birlesmelerinden kaynaklaniyor.

Bir gagavuz istedigi kadar türk olsun veya türkce konussun hristiyan olduktan sonra kendini hristiyan olan diger milletlere daha yakin hissedeceginden dolayi onlarin arasinda eriyip gider.Macarlarin eriyip gittigi gibi.
Bir topluma yön veren onun dili degil inancidir.
Dini hassasiyet hristiyanlik üzerine bina edilirse baska bir kavimden olan hristiyanlar ile evlenmekte bir mahsur görülmez, dolayisiyla zaman icinde yozlasma baslar,toplumlar birbirine karsisir ve üstün olan zayif olani yutar.

Zayif olanlar dilinide muhafaza edemezler.
Macar dilindede kismen türkce kelimeler var ama bunlar KALINTIDIR.Müslüman olmayan diger toplumlarin kültürlerinden etkilendikleri icin zaman icinde dilleride o toplumlarinkiyle karismis ve ortaya islami terimlerden bir eser bulunmayan macarca cikmis.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
"Göçler, Gagauz varlığı ve kimliği için her zaman büyük bir tehdidi oluşturmuştur. Çünkü göç nedeniyle ülkedeki Gagauz nüfusu yıllar geçse bile aynı kalmıştır. Dahası başka ülkelere giden Gagauzlar da varlıklarını ve kimliklerini sürdürmede büyük sorunlar yaşamıştır. Zaman geçtikçe, kalabalık grubun içinde eriyip yok olmuştur. Günümüzde özellikle Rusya’da yaşanan bundan başka bir şey değildir. Gidenlerin bir kısmı ev alıp oraya yerleşmekte, ailelerini de yanlarına almaktadırlar. Bu gelişme ise din birliği ve yıllarca hâkim olan Rusça’nın ortak iletişim dili olması gibi nedenlerle Gagauzların, hızla asimile olmasına yol açmaktadır."
http://www.gundemgazetesi.com/news/yazar_page.php?edit_id=1611&list=0&cat=Metin_Edirneli

Dolayisiyla diyebilirizki, toplumlarin yönünü belirleyen ana deger o toplumun benimsedigi dinidir.
Din islamsa dilinide muhafaza edersin cünkü islam dini asimilasyonu rededer,toplumlarin dillerine ve degerlerine sahib cikmasini yasaklamaz,aksine dine aykiri olmadigi sürece toplumlarin dillerini,kültürlerini,örf ve adetlerini yasayip yasatmalari acisindan HAK tanir, akrabalik iliskilerine verdigi degerden dolayi kavmin muhafazasini saglar...

Diger dinlerde böyle olmadigi icin,aksine asimilsayon politikasinin benimsendigi icin müslüman olmayanlar hakim kültürün arasinda eriyip gider.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
MÜSLÜMAN-TÜRK meselesi:

Türklügün islamdan baska yönlere cekilmesine karsi oldugumuz icin sadece "Türküm" demeyiz,MÜSLÜMANLIK vurgusunu yapmadan edemeyiz cünkü İslam, Türk olmayı mümkün kılan bir önkoşuldur, bizim icin.

said nursi hazretlerinin dedigi gibi asirlarca türk denildigi zaman akla müslüman gelirmis...

"Türk milleti anâsır-ı İslâmiye içinde en kesretli olduğu halde, dünyanın her tarafında olan Türkler ise Müslümandır. Sair unsurlar gibi müslim ve gayr-ı müslim olarak iki kısma inkısam etmemiştir. Nerede Türk taifesi varsa Müslümandır. Müslümanlıktan çıkan veya Müslüman olmayan Türkler, Türklükten dahi çıkmışlardır (Macarlar gibi). Halbuki, küçük unsurlarda dahi hem müslim ve hem de gayr-ı müslim var. EyTürkkardeş! Bilhassasendikkatet. Senin milliyetin İslâmiyetle imtizaç etmiş; ondan kabil-i tefrik değil. Tefrik etsen, mahvsın. Bütün senin mazideki mefâhirin İslâmiyet defterine geçmiş. Bu mefâhir, zemin yüzünde hiçbir kuvvetle silinmediği halde, sen şeytanların vesveseleriyle, desiseleriyle o mefâhiri kalbinden silme."

Amac bunun böyle devam etmesini saglamaktir.
Türkte olsa türk gibi yasamiyorsa,yani türkü türk yapan degerlere sahib cikmiyorsa bizden degildir.
Milletimizi sevdigimiz icin ve yanlis yollara düsmesini engellemek istedigimiz icin böyle yapiyoruz.
ben bir türküm ve temsil ettigim türk milletinin daima müslüman kalmasini uistiyorum,müslümanlikla anilmasini istiyorum,dolayisiyla müslüman olmayan türklere türk demem,milli ve manevi degerlerine sahib cikmayanlartin türklük taslamalarina karsiyim cünkü bunlar temsil ettikleri BATIL degerlerle türklere zarar verirler,türklerin batil degerlerle anilmasina sebeb olurlar.Bunu engellemenin yolu ismet özelinde dedigi gibi müslüman olmayan türkleri dislamaktir,kavmini seven kavmine hizmet edendir,hizmet HAKKA hizmettir.Iyiliklerin yayilmasi kötülüklerin azalmasidir.
Milletimizin Bizi biz yapan degerlerle degilde BATIL degerlerle anilmasi topülumumuzda bu kötülükler yayilmasina sebeb olur.Milletini seven bunu engeller.

"Türk-islam sentezi" Türk kimliğinin islamsiz olamayacagina,onsuz yasayamayacagina isaret eder,bir millete dogru adres göstermek,HAKKA tesvik etmek icin,bu milletin milli kültürün temelinde İslamın temel kaynak olduğu anlayışıni benimsemek icin kullanilajn bir kavram.

Türkler Müslüman olduklarından itibaren İslamiyet’e doğru olarak hizmet etmişlerdir. Selçuklu ve Osmanlı Türkleri, Ehl-i sünnet yolundan ayrılmamış ve bid’at ehliyle mücadele etmişlerdir. Türk Müslümanlığı veya Osmanlı Müslümanlığı, bu anlamda, yani Türklerin Ehl-i sünnet yolunda olduklarını anlatmak için söylenebilir. Yoksa, sanki farklı bir dinmiş gibi veya ırk ayrımı yaparak söylemek, hiç uygun olmaz.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Dil de, insanlar gibi, canlı bir varlıktır.
Doğar, hareket eder, değişir, yaşar ve ölür.
Türk Dil Kurumu üyeleri neredeyse her sene toplanır ve dilimize giren yabancı kelimelere birtakım karşılıklar üretir. Yüz tane karşılık üretiyorlarsa, bunların iki ya da üç tanesi ancak tutar. Bu iş talimnameyle falan olsaydı, hepsi tutardı.
Mesela aspiratör yerine emmeç, amblem yerine belirtke, basketbol yerine sepet topu, avans yerine öndelik, türbülans yerine burgaç, afiş yerine ası kelimelerini ürettiler.
İşte, bütün bunlara iyi bir espri niyetine gülüyoruz.
1928 yılından sonra Türk dilini öyle bir rayından çıkardılar ki, olayı artık kendileri de toparlayamıyor. Konuya ilgisi olanlar bilecektir: Türk Dil Kurumu neredeyse her imla kılavuzunda ciddi değişiklikler yapmak zorunda kalıyor.
Ve hâlâ, “Öz Türkçe” adı altında, dilimize yerleşmiş ve artık bizden biri olmuş Arapça ve Farsça kelimeleri yok etmeye çalışıyorlar.
Mustafa Akar’ın deyimiyle, Öz Türkçe ve Üvey Türkçe!
Ama olmuyor.
Mesela “meşakkat” kelimesine nasıl bir karşılık bulacaksınız? Bu kelimenin derinliğini, diriliğini, gücünü hangi kelime karşılayabilir?
Dil demek, din demektir. Ülkemizde Hıristiyanlığı seçen Türklerin İngilizce bilip bilmeme oranlarına bir bakın, konuyu daha iyi anlayacaksınız.
Balkanlara, Avrupa’ya bir bakın: Şurada burada yaşayan Müslüman Türkler, önce dillerini, sonra dinlerini kaybedip asimile oldular, oluyorlar. Bu sıralama çok önemli.
Türk dilini güya sadeleştirmeye (budamaya) çalışanların ideolojik kimliklerine de bir bakın. Önemli bir çoğunluğu, din ile sorunu olan kimseler...
Hadi, duanın yerine pozitif enerji dediniz.
Bir kere, pozitif de, enerji de yabancı kelime...
Hadi, pozitif enerjiyi Allah’tan değil, “doğa”dan aldınız.
Peki, Mekke’yi, Kâbe’yi, cennet ve cehennemi, peygamber, iman, ahlâk, ümmet, Müslüman, melek gibi Arapça ve Farsça kelime ve isimleri ne yapacaksınız?
Ve adlarımızı: Ahmet, Mehmet, Hasan, Hüseyin, Furkan, Abdullah, Mustafa, Ayşe, Fatma, Zehra, Elif...
Bunları dilinizden çıkardığınız zaman, nereden çıkmış oluyorsunuz?

İbrahim Tenekeci

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com

Tümüyle hikaye.

Hiç bir şey bir insanı doğduğu ırktan çıkarmaz.

Hiç bir şey de bir insanı doğru ırktan alıp başka bir ırka sokamaz.

Ne doğduysanız o.

Bunun aksini iddia etmek yaradılışa aykırıdır.

VESSELAM!

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Tümüyle hikaye.

Hiç bir şey bir insanı doğduğu ırktan çıkarmaz.

Hiç bir şey de bir insanı doğru ırktan alıp başka bir ırka sokamaz.

Ne doğduysanız o.

Bunun aksini iddia etmek yaradılışa aykırıdır.

VESSELAM!
Meseleyi kavmiyetcilik anlaminda anlarsan dedigin belki dogru olabilir...
Ama biz kavmiyetcilik anlaminda anlamiyoruz.Meseleye bir milletin sahib oldugu degerler acisindan yaklasiyoruz.
Bir millete veya bir kavme ait olmak onun damarindaki kani veya kafa tasi degil, o millete ait olan ve benimsenen dil,din,kültür,örf,adet gibi degerlerdir.
Hicbir kavim yokturki 100% ait oldugunu iddia ettigi irktan olsun.
Bir amerikali ben amerikanim der, kavmine bakarsin,ya ingilizdir,ya alman,ya fransiz yada baska birsey ama sonuc itibariyle hepsi amerikada yaygin olan dini,dili,kültürü vs benimserler.
Daha derinlere inelim:
En büyük alman fasitsi olan Hitler mesela aslen alman degildir.
Almanlarin icinde almanlardanda daha alman gibi yasayan rus veya polanya kökenli insanlar var, bunlar zaman icinde asimile olmus,almanlasmis,almanlarin benimsedigi dini,dili,kültürü benimsemis alman toplumuna entegre olmus.
Bu acidan irkin önemi yok.Ben kendimi nereye ait hissedersem onlardan olurum.
Bu hissiyati veren en önemli deger ise dindir vesselam!

Mesihçi

Ordinaryus
@Müslüman-Türk hiç dinlemiyorsunuz. Demek istediğimizi anlamıyorsunuz. Anlamak istemiyorsunuz. İslam'dan çıkan Türklükten çıkarsa İslam öncesi Türkler aslında hiç Türk olmamışlar demektir. Yazıklar olsun Oğuz kağana İslam'ın geleceğini bilememiş vay gafil :D Ayrıca Türk kültürü Rum,Ermeni,Süryani,Arap Hristiyan gibi daha pek çok Hristiyan toplulukla iç içe geçmiştir. Ayıramazsınız. Değil aslen Türk olan, bu azınlıklara mensup Hristiyanların dahi ciddi bir kısmı Türk'tür. Kürt ve Türk kültürü ne kadar bağımsız olabilir? Aynı şeydir efendim. Bu dediğimi anlarsanız siz oldunuz demektir :)

Bir de gözümü yormam gerek yok demişsiniz. Yazıyı Allah için bir okuyun. Türk olmakla falan alakası yok yazının. Bambaşka bir konudan bahsediyor. Siz başlığı tartışıyorsunuz.

Sizin dediğiniz gibi olsun. Sizin için bir günlüğüne Türk olmayayım ama şu yazıyı okuyun da ne kadar alakasız bir noktada olduğumuzu görüverin...

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Müslüman-Türk Nickli Üyeden Alıntı

İster derine in ister sırt üstü yüz, bu mantığın yanlış. Kavmiyetcilik anlamında bakarsan diyorsun ama asıl kavmiyetcilik anlamında bakan sensin bu sözlerinde.

Bir ırka ait olmak doğuşla olur, sonradan dinle vs. olmaz, bunların tümü hikayedir, yok nasıl hissederse öyleymiş yok felanmış.

Türkçülük için uydurulmuş şeylerdir bunlar.

Nasıl doğduysan öyle kardeşim ırk, asla ve asla bu değişmez. Din değiştirmekle de dine girmekle de dinsiz olmakla da müslüman olmakla da ırk değişmez, ne türklükten çıkılır ne türklüğe girilir.