Hela Adabı

Leylifer

Kıdemli Üye
Hela adablarından bir taneside helaya girerken başın kapalı olması.Bu konuda ilmihal kitaplarında malumat vardır.

Gelelim bunun hikmetine,

" Takkesiz girme helaya, başın girer belaya. "Mahmud Efendi Hazretleri (Kuddise Sirruhu)

İnsan tuvalette iken büyük ve küçük tuvaletini yaparken genelde en az bir kez olsun "ıkınma" ihtiyacı duyar. Ikınma esnasında vücudumuzdaki "vagal tonus" artışı olur ve bu sinir sisteminin faaliyetinin artması ile kalp hızı yavaşlar, dolayısı ile kalbin beyine pompaladığı kan miktarı azalır, beyin kanlanmasının azalması da kişinin bayılmasına sebep olur. Tuvalette iken oluşan bayılma ve ölümlerin büyük bir kısmı bu sebepten olmaktadır. Ikınma esnasında başımızda bir takkenin olması, başımızı sıcak tutmakta ve böylece beyin damarlarımızı genişleterek beynin kanlanmasını arttırmaktadır. Bu da kişinin bayılmasına engel olmaktadır.

Prof. Dr. Mesut Başak (İç Hastalıkları Uzmanı)

Kaptan

Mecra Yazarı
Hadi Müslüman ve Yahudi tuvalette bayılmaktan paçayı kurtardı pekala elin gavuru ne yapsın?

Takke takamayacağına göre Müslümanlara oranla bayılma olasılıkları daha yüksek.

Ben Almanya'da yaşadım ve Almanca Rehberlik yaptım bu zaman kadar alkole bağlı sarhoşluk nedeniyle yatak diye tuvalette sızıp yerde yatanlar dışında tuvalette bayılanları hiç duymadım.

İç hastalıkları uzmanından daha mı iyi bilecen diyenlere de bu Prof'dan bunun ilmi bir makelesini istemek herhalde en doğal hakkımızdır.

lefl!fer yorumum için kızma lütfen ama harbiden çok komik.

Leylifer

Kıdemli Üye
ben hiç kızmadım istediğin gibi yorum yapabilirsin...
isteyen istediği yorumu yapabilir ama şahsım dışında....
ben konuyu paylaşmakla mükellefim sadece ;)
ayrıca konu bence gayet mantıklı, gayri müslim olmasınlar dinimize buyursunlar :)

Kaptan

Mecra Yazarı
ben hiç kızmadım istediğin gibi yorum yapabilirsin...
isteyen istediği yorumu yapabilir ama şahsım dışında....
ben konuyu paylaşmakla mükellefim sadece ;)
ayrıca konu bence gayet mantıklı, gayri müslim olmasınlar dinimize buyursunlar :)

valla yaklaşımını tebrik ederim helal olsun

bütün samimiyetimle

cihad38

Profesör
konu nureddin hocaya sorulmuş;

SORU
: Selamünaleyküm. Bir kitapta tuvalete girerken başı kapatmak gerektiğiyle alakalı bir hadis-i şerif okuduğumu hatırlıyorum. Sünnette özellikle tuvalete girerken başı kapatmak uygulaması var mıdır? Hürmetler.

CEVAP: Selamünaleyküm. Ebu Bekir radıyallahu anhdan gelen bir rivayeti esas alan fukaha, tuvalette baş örtmenin müstahap olduğunu söylemişlerdir. Peygamber aleyhisselamın da tuvalet için çıktığında başını örttüğüne dair Aişe radıyallahu anha dan bir rivayet varsa da bir fıkıh hükmüne istinat olacak derecede değildir. Netice olarak tuvalette başı açık olmakta fıkhen bir sakınca yoktur ama başı kapalı olmayı tercih eden faziletli bir iş yapmış olur.

sorularla islamiyet sitesine sorulmuş ;

Fakat fıkıh kitaplarında tuvalet esnasında başı örtmenin bir edep olduğu” belirtilmektedir.(bk. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/203).

Hz. Ebu Bekir (ra)’in de şöyle dediği rivayet edilmiştir:

“Allah’tan gereği gibi haya etmelisiniz. Bilesiniz ki, ben helaya çıktığımda Allah’a karşı duyduğum hayadan ötürü başımı örterim.” (Kenzu’l-Ummal, h.no.. 8518).

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

yani kapatsanda olur kapatmasanda; ama kapatmanın kimseye zararı yok..

Kaptan

Mecra Yazarı
Bu neyin karizması arkadaş, alt tarafı...caksın. Hasbunallah.

1722

ilke

Paylaşımcı
Bu neyin karizması arkadaş, alt tarafı...caksın. Hasbunallah.

Red! Hoş sen müslümanalrın bir tuvalet adabı olabileceğine inancın yok ya !.. Yani, İslâm Dini hayatımızın her safhasını kuşatmış olabileceğine imkan ve ihtimal vermiyorsun ! Kafana göre takıldığın müddetçe imanın halavetine asla erişemezsin !

Hakperest

Kıdemli Üye
Red! Hoş sen müslümanalrın bir tuvalet adabı olabileceğine inancın yok ya !.. Yani, İslâm Dini hayatımızın her safhasını kuşatmış olabileceğine imkan ve ihtimal vermiyorsun ! Kafana göre takıldığın müddetçe imanın halavetine asla erişemezsin !
Tekfir edince öyle mest oluyon ki ihtiyar
Helva halâvet ne ki
Uçuyon uçuyon
Keşler bilse seni, müridin olurlar
Hassan sabah bile sana imrenir

Kaptan

Mecra Yazarı
El cahilü kel hunfesa, iza taharreka teneccesa-cahil