Hazreti Muaviye kimdir?

MAZENDERANİ

İhvan Forum Üye
Yâ Rab! Sana kavuşmak istiyorum, sana kavuşmamı nasib eyle! Beni mübârek ve mes’ud eyle!” *****

diyen o zat Sevgilisine سبحانه و تعالي kavuştu
bize de ona رضي الله عنه demek düştü...

((bk. Prof. Dr. Canan İbrahim, Kütüb-i Sitte Muhtasarı Tercüme ve Şerhi, I / 518-530; XIII / 30-33) )

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Şahsi düşüncelerim!..

Hz. Muaviye (r.a) ile Hz. Ali (r.a) meselesine şahıslar üzerinden bakarsak anlayamayız. Bu iki sahabe toplumda oluşan bölünmenin başını çeken iki liderdir. Bu bölünme sosyolojiktir. Fikirde bölünmedir. Dünyaya bakış açısında oluşan bölünmedir. Bu yüzden ''ictihad'' farkı deniyor! Cahil insanların fanatizmini doyuracak bir düşmanlık değildir. (Kitaplarda falanın kanı, fişman ona şunu dedi şeklinde sebepler bildirilsede asıl meselenin bu olduğuna inanmıyorum. Bunlar bahane!)

Hz. Muaviye (r.a) eğitimli bir aile kültüründen geliyor. Okuma yazma biliyor, dünyayı tanıyor. Mesela Rum'u, Pers'i, Çin'i, Hind'i biliyor. Bunu okuma yazmasına borçlu, belki ticaretine. Şöyle diyelim: Cahiliyye döneminde bile bunların evlerine gelip giden tüccarlar falan elit insanlar. O evde sohbetler oluyor falan işte.. Bu noktayı es geçemeyiz.

Buna karşın Hz. Ali (r.a) günümüzdeki işçi sınıfı, belki gureba sınıfı sayılan bir mahalleden geliyor. Dünyayı, siyaseti, entrikayı bilmesi beklenemez. Ama öbür taraftan Hz. Muaviye takvada Hz. Ali'nin eline su dökemez Allahu âlem!

Örneğin bugün Erdoğan'a ''saray yaptırıyor kendine'' ''o sarayı başına yıkacağız'' diyenleri düşünün! Bizler onları, onlar da bizleri dinlemiyor, anlayamıyor değil mi?

Demem o ki bu bitmez. Sosyolojinin tabiatında vardır bu ikilem! Burada siyasetçilere düşen iş meseleyi fazla germeden siyaset yapmaktır. Öyle biri diğerini yok etmeye çalışmamalıdır. Yok edersin başka yerden geri çıkar. Olmak zorunda çünkü. Bu böyledir.. Diyeceksiniz ki sahabe o kadar cahil miydi bunları bilmiyorlar mıydı? Bunun cehaletle alâkası yok. Tecrübesizlerdi. Yeni bir medeniyetin filizleniş aşamasıdır o dönem. Hatta bu tecrübe belki edinilmek zorundaydı. Hikmeti vardır, bize rahmettir.. Örneğin Türkiye'de 80'lerin sağ sol olayları olmasaydı, muhtemelen biz bugün Suriye gibi olurduk. Bugünün direnci geçmişte edindiğimiz bağışıklıktandır..

Ulemâ bunu çok tartışmış. İslam medeniyeti zamanla olgunlaştıkça meseleyi daha iyi analiz edebilmişler ve altın harflerle yazılması gereken şu cümleyi kayda geçmişler: ALİ HAKLIDIR, MUAVİYE HAKSIZ DEĞİLDİR.

Son düzenleme:

Taner777

İhvan Forum Üye
Şahsi düşüncelerim!..

Hz. Muaviye (r.a) ile Hz. Ali (r.a) meselesine şahıslar üzerinden bakarsak anlayamayız. Bu iki sahabe toplumda oluşan bölünmenin başını çeken iki liderdir. Bu bölünme sosyolojiktir. Fikirde bölünmedir. Dünyaya bakış açısında oluşan bölünmedir. Bu yüzden ''ictihad'' farkı deniyor! Cahil insanların fanatizmini doyuracak bir düşmanlık değildir. (Kitaplarda falanın kanı, fişman ona şunu dedi şeklinde sebepler bildirilsede asıl meselenin bu olduğuna inanmıyorum. Bunlar bahane!)

Hz. Muaviye (r.a) eğitimli bir aile kültüründen geliyor. Okuma yazma biliyor, dünyayı tanıyor. Mesela Rum'u, Pers'i, Çin'i, Hind'i biliyor. Bunu okuma yazmasına borçlu, belki ticaretine. Şöyle diyelim: Cahiliyye döneminde bile bunların evlerine gelip giden tüccarlar falan elit insanlar. O evde sohbetler oluyor falan işte.. Bu noktayı es geçemeyiz.

Buna karşın Hz. Ali (r.a) günümüzdeki işçi sınıfı, belki gureba sınıfı sayılan bir mahalleden geliyor. Dünyayı, siyaseti, entrikayı bilmesi beklenemez. Ama öbür taraftan Hz. Muaviye takvada Hz. Ali'nin eline su dökemez Allahu âlem!

Örneğin bugün Erdoğan'a ''saray yaptırıyor kendine'' ''o sarayı başına yıkacağız'' diyenleri düşünün! Bizler onları, onlar da bizleri dinlemiyor, anlayamıyor değil mi?

Demem o ki bu bitmez. Sosyolojinin tabiatında vardır bu ikilem! Burada siyasetçilere düşen iş meseleyi fazla germeden siyaset yapmaktır. Öyle biri diğerini yok etmeye çalışmamalıdır. Yok edersin başka yerden geri çıkar. Olmak zorunda çünkü. Bu böyledir.. Diyeceksiniz ki sahabe o kadar cahil miydi bunları bilmiyorlar mıydı? Bunun cehaletle alâkası yok. Tecrübesizlerdi. Yeni bir medeniyetin filizleniş aşamasıdır o dönem. Hatta bu tecrübe belki edinilmek zorundaydı. Hikmeti vardır, bize rahmettir.. Örneğin Türkiye'de 80'lerin sağ sol olayları olmasaydı, muhtemelen biz bugün Suriye gibi olurduk. Bugünün direnci geçmişte edindiğimiz bağışıklıktandır..

Ulemâ bunu çok tartışmış. İslam medeniyeti zamanla olgunlaştıkça meseleyi daha iyi analiz edebilmişler ve altın harflerle yazılması gereken şu cümleyi kayda geçmişler: ALİ HAKLIDIR, MUAVİYE HAKSIZ DEĞİLDİR.
Muaviye haklıdır demiş olmasınlar

Taner777

İhvan Forum Üye
Muaviye ben yalnızca İslamı savunuyorum dedi.

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
Muaviye İslamı savundu mu
Birkaç derme çatma asılsız cümlelerle yaptığın İslam dinine yarım takla attırarak İslamın altını üstüne getirerek batılı hak göstermeye çalışarak ve hakkı Muaviyenin yaptığı gibi ayaklarınız altına alarak İslamiyet hakkında konuşuyorsunuz. Başınız sıkıştığı konularda işi siyasi olay diye yada içtihat hatalarına bağlıyorsunuz. Sevgili kardeşim şunu iyi bilin ki gerçek bir mümin asla içtihat hatası yapmaz. Yüce Allah ona içtihat hatası yapmaya müsade etmez. Herkim islami olaylarda yada vakalarda içtihat yaptığı söyleni se o kesinlikle kafirdir. Bir müminin özelliklerinden ve sıfatlarında yalan söylemek kandırmak ve verdiği şeref sözünde durmamak haksız kazanç elde etmek halkın parasını kendi nefsi için harcamak yoktur. Hele hele Ehlibeytin cennet güllerinden Peygamber efendimiz S AVS in torunu Hz. hasanı zehirleterek öldürmek hiç bir müminin sıfatlarından değildir. Senin o bahsettiğin muaviye bütün bunları yapmıştır.Allah size hiç vicdan vermemişmi sevgili kardeşim. Hangi vicdanla bu adamın yaptıklarını içtihat hatası olarak saçma sapan yorumluyorsunuz. Size göre bu durumda eğer Ehlibeytin bir ferdini öldürttüğü olayı içtihada bağlıyorsanız sizin için Peygamberimiz öldürmek bile olsa yine içtihat diyebileceksiniz.Pes doğrusu. Gerçek İslam dini Muaviye ve benzeri gibi şahıslar ayıklanmadıkça asla anlaşılamayacak ve yaşanmayacaktır..

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
1-Muaviye değil Hz.Muaviye(Radiyallahu anh)
2-Bu kişi senin askerlik arkadaşın değil
3-Edebini takın
4-Halife olmuştur
HZ. Aliye ve ehlibeytine binlerce ay lanet yağdıran birisi olan muaviyeye nasıl hz. diyebiliyorsun. İman gözü bir insan asla bunu dedirtmez.Peygamber efendimiz SAVS Ya Ali sana söven bana sövmüştür bana sövende Allaha sövmüştür. sözünden sonra nasıl ona yani muaviyeye hz. diyebileceksin. Vallahi bunu diyen birisi bırakın mümin olmayı müslüman bile olamaz.

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
Muaviye haklıdır demiş olmasınlar
Birkaç derme çatma asılsız cümlelerle yaptığın İslam dinine yarım takla attırarak İslamın altını üstüne getirerek batılı hak göstermeye çalışarak ve hakkı Muaviyenin yaptığı gibi ayaklarınız altına alarak İslamiyet hakkında konuşuyorsunuz. Başınız sıkıştığı konularda işi siyasi olay diye yada içtihat hatalarına bağlıyorsunuz. Sevgili kardeşim şunu iyi bilin ki gerçek bir mümin asla içtihat hatası yapmaz. Yüce Allah ona içtihat hatası yapmaya müsade etmez. Herkim islami olaylarda yada vakalarda içtihat yaptığı söyleni se o kesinlikle kafirdir. Bir müminin özelliklerinden ve sıfatlarında yalan söylemek kandırmak ve verdiği şeref sözünde durmamak haksız kazanç elde etmek halkın parasını kendi nefsi için harcamak yoktur. Hele hele Ehlibeytin cennet güllerinden Peygamber efendimiz S AVS in torunu Hz. hasanı zehirleterek öldürmek hiç bir müminin sıfatlarından değildir. Senin o bahsettiğin muaviye bütün bunları yapmıştır.Allah size hiç vicdan vermemişmi sevgili kardeşim. Hangi vicdanla bu adamın yaptıklarını içtihat hatası olarak saçma sapan yorumluyorsunuz. Size göre bu durumda eğer Ehlibeytin bir ferdini öldürttüğü olayı içtihada bağlıyorsanız sizin için Peygamberimiz öldürmek bile olsa yine içtihat diyebileceksiniz.Pes doğrusu. Gerçek İslam dini Muaviye ve benzeri gibi şahıslar ayıklanmadıkça asla anlaşılamayacak ve yaşanmayacaktır..

alanyali07

Kıdemli Üye
Birkaç derme çatma asılsız cümlelerle yaptığın İslam dinine yarım takla attırarak İslamın altını üstüne getirerek batılı hak göstermeye çalışarak ve hakkı Muaviyenin yaptığı gibi ayaklarınız altına alarak İslamiyet hakkında konuşuyorsunuz..

yahu sen reenkarnasyon safsatasını ispat için ayetlere takla attırırken aklın nerde acaba.. ?
o çok önem verdiğin ehli beyt imamlarına göre sen reenkarnasyonu kabul ettiğin için küfür içindesin ve imanın yok..
hala daha konuşuyorsun yahu..
işine gelen yerde ehli beyt bunu dedi ehli beyt şunu dedi diye koftiden sallarsın,
ama iş hindu reenkarnasyon inancına gelince ehli beyt umrunda olmaz ayete taklalar attırırsın..
önce adamakıllı tutarlı ol sonra gel karşımıza..

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
yahu sen reenkarnasyon safsatasını ispat için ayetlere takla attırırken aklın nerde acaba.. ?
o çok önem verdiğin ehli beyt imamlarına göre sen reenkarnasyonu kabul ettiğin için küfür içindesin ve imanın yok..
işine gelen yerde ehli beyt bunu dedi ehli beyt şunu dedi diye koftiden sallarsın,
ama iş hindu reenkarnasyon inancına gelince ehli beyt umrunda olmaz ayete taklalar attırırsın..
sevgili kardeşim aynen sarhoşlar gibi konuyu saptırıp konuşuyorsun. Aynı günümüzün sıkışan siyasileri gibi. Sıkştıklarında hemen gündemi değiştirmekte ustalar.İşte tıpkı onlar gibisin sevgili kendini müslüman sanan ama ne müslüman nede asla mümin olmayan ve olamıyacak birisi olduğunu ilan eden kardeşim.Bak ben muaviye ile ilgili cevap yazdım ama sen reankarnosyondan bahsetmişsin. Size reankarnasyon konusundada sizi okyanus dalgalarında boğacak cevaplar yazabilirim.Ama şimdiki konum Muaviye denilen münafık zat ile ilgilidir. Şimdi sen bana şuna cevap ver: Kuran da soyuna lanetlenmiş soy denen, Verdiği şeref sözünde durmayan , halkın parasını kendi şahsi çıkarları için kullanıp harman savuran ,yalan söyleyen Hz. Ali r.a ve ehlibeytini camilerde binlerce ay sövdüren ve lanetleyen Peygamber efendmizin cennet gülleri torunlarını öldürten, kendisi bir devlet memuru iken azledildiği halde halkın iradesi ve biatıyla seçilmiş hak halifeye baş kaldırıp isyan başlatan ve binlerce müslümanın ölümüne neden olan ( ve daha bunlar gibi sayabileceğim binlerce hıyanet ve habaset içeren olayların baş müsebbibi için) nasıl oluyorda öna mümin yada müslüman yada R.A diyebiliyorsun? Kusura bakma eğer diyebiliyorsan asıl küfrün bütün özelliklerini taşıyan siz oluyorsunuz. Mu aviye hakkında bu yazdıklarım muteber sünni kaynaklarda fazlasıyla mevcuttur. Kendi tarihini güzelce oku da ne kadar bataklığa battığını inşallah görürsün. Eğer göremezsen sen ölmüşsünde 7. ve 40. gününde olmuş ve haberin yok demektir. Bunu bil. Bu cümleleri bana küfür içinde olduğumu bana yazdığınız için iade olarak yazıyorum. İman değeri sonsuz olan bir cevherdir. Kurandaki gerçek bir imanın şartlarını sıralarsak sizler gibi hakkı batıl ile değiştiren akıl ve iman gözleri olmayanlar

alanyali07

Kıdemli Üye
sevgili kardeşim aynen sarhoşlar gibi konuyu saptırıp konuşuyorsun. Aynı günümüzün sıkışan siyasileri gibi. Sıkştıklarında hemen gündemi değiştirmekte ustalar.İşte tıpkı onlar gibisin sevgili kendini müslüman sanan ama ne müslüman nede asla mümin olmayan ve olamıyacak birisi olduğunu ilan eden kardeşim.Bak ben muaviye ile ilgili cevap yazdım ama sen reankarnosyondan bahsetmişsin. Size reankarnasyon konusundada sizi okyanus dalgalarında boğacak cevaplar yazabilirim.Ama şimdiki konum Muaviye denilen münafık zat ile ilgilidir. Şimdi sen bana şuna cevap ver: Kuran da soyuna lanetlenmiş soy denen, Verdiği şeref sözünde durmayan , halkın parasını kendi şahsi çıkarları için kullanıp harman savuran ,yalan söyleyen Hz. Ali r.a ve ehlibeytini camilerde binlerce ay sövdüren ve lanetleyen Peygamber efendmizin cennet gülleri torunlarını öldürten, kendisi bir devlet memuru iken azledildiği halde halkın iradesi ve biatıyla seçilmiş hak halifeye baş kaldırıp isyan başlatan ve binlerce müslümanın ölümüne neden olan ( ve daha bunlar gibi sayabileceğim binlerce hıyanet ve habaset içeren olayların baş müsebbibi için) nasıl oluyorda öna mümin yada müslüman yada R.A diyebiliyorsun? Kusura bakma eğer diyebiliyorsan asıl küfrün bütün özelliklerini taşıyan siz oluyorsunuz. Mu aviye hakkında bu yazdıklarım muteber sünni kaynaklarda fazlasıyla mevcuttur. Kendi tarihini güzelce oku da ne kadar bataklığa battığını inşallah görürsün. Eğer göremezsen sen ölmüşsünde 7. ve 40. gününde olmuş ve haberin yok demektir. Bunu bil. Bu cümleleri bana küfür içinde olduğumu bana yazdığınız için iade olarak yazıyorum. İman değeri sonsuz olan bir cevherdir. Kurandaki gerçek bir imanın şartlarını sıralarsak sizler gibi hakkı batıl ile değiştiren akıl ve iman gözleri olmayanlar

bak şaşkaloz arkadaşım, sen burada aleviyyun nickini alıp gelip burada kendini kurnaz sanıp hem 3 halifeye saydırayım hem batıni rafızi düşüncelerimi yayayım hem ehli beyti sever gibi görüneyim dersen senin her sapık itikadını gözler önüne sereriz.

ateist alevilere de sorsan aliyi severiz derler ama biyandan da ateistliğin aleviliğin gereği olduğunu bile savunan zıpçıktılar var..
sen biryandan ehli beyti sever gibi görünüp de biryandan ehli beytten küfür olduğu nakilleri olan tenasüh ruh göçünü yani reenkarnasyonu kabul ediyorsan gözümde ateist alevilerden farkın yoktur.

reenkarnasyon konusunda boğacak cevaplar mı yoksa kıvıracak cevaplar mı yazarsın anlayamadık.. sanki daha çok kıvıran cevaplar yazıyorsun..
muhacir ve ensar kelimesini bile uyduruk manalar verip ayete kelimelere takla attırırken , gelmişsin burada takla attırmanın yanlışlığından bahsediyorsun.. git önce iman et sonra gel..
muhacir ve ensar kelimesini çarpıttığın gibi bazı şii kaynaklarda geçen "ricat" kelimesini bile kendinizce reenkarnasyon yapmışsınız..
halbuki ricat ve reenkarnasyonun bambaşka konular olduğunu yine şii kaynakları söylüyor.

Burada Hz. Muaviyeye laf atmaya kalkarsan asıl seni boğacak cevaplar bizde olur.
senin gibi müslüman görünümlü münafıklar böyle uluorta kendi sapkın inançlarınızı söyleme cesaretiniz olur da güya hürmet ettiğiniz Hz. Aliye ve onun oğullarına korkaklık isnat edersiniz.
ne akıl etmez kişilersiniz.
O mübarek kişileri kendiniz kadar bile cesaretli görmüyorsunuz.
ama sorsak mangalda kül bırakmazsınız onların cesaretini anlatmaya.
halbuki kendinizce onların "korkak"lığına kılıf bulmak için olmadık bahaneler bulursunuz.
size göre onlar "korkak" , bize göre değil..

Kuranda soyuna lanetlenmiş felan değildir. bunun cevabını daha önce de vermiştik. hiçbir soy lanetlenmiş olmaz ukala herif.
hristiyan mısın nesin, kimse doğuştan lanetlenmiş veya günahkar değildir.
ancak sizin gibi sapık düşüncelere sahip olan lanetlenmiş olur.

Hz. Ali korktu. Hz. Hasan korktu. ehli beyt imamları korktu. herkes korktu. bi siz cesaretlisiniz gelmişsiniz sünnilerin arasında işkembeden atıyorsunuz.
kendinizde gördüğünüz cesareti, ehli beytte görmüyorsanız burada boşuna aleviyiz diye dolanmayın komik oluyor.

ehli beyti dünyanın en korkak sülalesi yapacaksınız, geleceksiniz burada ahkam kesmeye kalkacaksınız. hadi ordan. hayalinizde uydurduğunuz "korkak ehlibeyt" nerede, bizim inandığımız ehli beyt nerede.

dediğim gibi kendisine ateist alevi diyen beyinsizler ne kadar alevi sayılıyorsa, senin gibi sapkın düşüncelere sahip hinduizme şamanizme esir olmuş güruh da o kadar alevidir.

kebîkec

İhvan Forum Üye
HZ. Aliye ve ehlibeytine binlerce ay lanet yağdıran birisi olan muaviyeye nasıl hz. diyebiliyorsun. İman gözü bir insan asla bunu dedirtmez.Peygamber efendimiz SAVS Ya Ali sana söven bana sövmüştür bana sövende Allaha sövmüştür. sözünden sonra nasıl ona yani muaviyeye hz. diyebileceksin. Vallahi bunu diyen birisi bırakın mümin olmayı müslüman bile olamaz.

Bin ay 83 sene 4 ay yapıyor. Binlerce deyince kaç yıla tekabul eder acaba. :) Bir hikmet teviliniz bulunur elbet ama yine de merak ettim hangi yılları kast ediyorsun.

kebîkec

İhvan Forum Üye

Hatalarının hesabını Allah sorar. Bizim öyle bir yetkimiz yahut cüretimiz yoktur. Biz sahabeye Haşr. Suresi 10. Ayetinin penceresinden bakarız. Onlardan sonra gelenler ise şöyle derler: “Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin tutturma! Ey Rabbimiz! Şüphesiz sen çok esirgeyicisin, çok merhametlisin.”

Senin gibi çatışma meraklılarına da Bakara suresinin 134. ayetini tavsiye ederiz.

''Onlar gelip geçmiş bir ümmettir. Onların kazandıkları kendilerinin, sizin kazandıklarınız sizindir. Siz onların yaptıklarından sorumlu tutulacak değilsiniz. ''

Aleviyyun

İhvan Forum Üye
sevgili kardeşim aynen sarhoşlar gibi konuyu saptırıp konuşuyorsun. Aynı günümüzün sıkışan siyasileri gibi. Sıkştıklarında hemen gündemi değiştirmekte ustalar.İşte tıpkı onlar gibisin sevgili kendini müslüman sanan ama ne müslüman nede asla mümin olmayan ve olamıyacak birisi olduğunu ilan eden kardeşim.Bak ben muaviye ile ilgili cevap yazdım ama sen reankarnosyondan bahsetmişsin. Size reankarnasyon konusundada sizi okyanus dalgalarında boğacak cevaplar yazabilirim.Ama şimdiki konum Muaviye denilen münafık zat ile ilgilidir. Şimdi sen bana şuna cevap ver: Kuran da soyuna lanetlenmiş soy denen, Verdiği şeref sözünde durmayan , halkın parasını kendi şahsi çıkarları için kullanıp harman savuran ,yalan söyleyen Hz. Ali r.a ve ehlibeytini camilerde binlerce ay sövdüren ( dikkat et bak ehlibeytini diyorum çünkü bunların içinde sevgili Peygamber efendimizde var.)ve lanetleyen Peygamber efendmizin cennet gülleri torunlarını öldürten, kendisi bir devlet memuru iken azledildiği halde halkın iradesi ve biatıyla seçilmiş hak halifeye baş kaldırıp isyan başlatan ve binlerce müslümanın ölümüne neden olan ( ve daha bunlar gibi sayabileceğim binlerce hıyanet ve habaset içeren olayların baş müsebbibi için) nasıl oluyorda öna mümin yada müslüman yada R.A diyebiliyorsun? Kusura bakma eğer diyebiliyorsan asıl küfrün bütün özelliklerini taşıyan siz oluyorsunuz. Mu aviye hakkında bu yazdıklarım muteber sünni kaynaklarda fazlasıyla mevcuttur. Kendi tarihini güzelce oku da ne kadar bataklığa battığını inşallah görürsün. Eğer göremezsen sen ölmüşsünde 7. ve 40. gününde olmuş ve haberin yok demektir. Bunu bil. Bu cümleleri bana küfür içinde olduğumu bana yazdığınız için iade olarak yazıyorum. İman değeri sonsuz olan bir cevherdir. Kurandaki gerçek bir imanın şartlarını sıralarsak sizler gibi hakkı batıl ile değiştiren akıl ve iman gözleri olmayanlar gerçek kadim bir imanı olmadığı kolayca anlaşılır. Sevgili kardeşim işte sizin gibi kafalara sahip olanlar yüzünden İslam coğrafyası tarihler boyunca kan gölüdür diğer milletler Güneşe yolculuk yapmaya çalışırken gezegenlere araç indirirken bu yalnış ve aslında küfre yönlendirilmiş sözde islam toplumu daha çoook yerinde sayar ve birbirlerini öldürmeye devam eder. Küçücük israil devleti onları çooook düdükler. Bir çok sünni din aliminin sıkıştıklarında tutunmaya çalıştıkları İÇTİHAT HATASI terimi küfrün en büyük adımlarındandır. Bir müslüman içtihat hatası yapacak ve binlerce müslüman kardeşinin ölümüne neden olacak ve buna islam dini diyeceksin yada islam dini bunu onaylıyor diyeceksin. Hadiiii oradan kardeşim. Emevi saltanatı zamanında Elhaccac bin yusif esskfi diye bir vali vardı. Tarihinizi iyi oku bunu kaynaklarınızda bol bol görürsün. Bu adam sırf Hz. Ali taraftarı yada Hz. Aliyi ve Ehlibeyti seviyorlar diye binlerce müslümanı astırmış kestirmiş yada işkencelerle öldürmüştür. Bu adamda kelimei şahadet getirerek öldü diye bunada müslüman ve mümin dersiniz siz. İlahi bir vicdanı olanı birisi için Yüce İslam dini bu kadar basit olamaz ve değildir zaten. (Ama pardon İÇTİHAT HATASI yapmıştır bu zat ya. unutmuştum özür dilerim) Aslında biz Ehlibeyt savunucuları inanınki sunni kardeşlerimizin durumuna çok üzülüyoruz. Sizleri gerçeklerden alıkoyan ve asıl gerçekleri görmenizi engelleyen Kuranın iletmek istediği mesajları doğru olarak anlamanızı engelleyen önünüze çekilmiş bir set yani bir perde var. Bu perde kalkmadıkça asla gerçekleri anlyamayacak ve gerçek islamın ne olduğunu hiç bir zaman anlamayacaksınız. Bu perde ne biliyormusunuz . Sizin o onlarca kitapları dolduran ağırlıkları tonları bulan sahte uydurma yalan aslı olmayan hadis dağarcığınızdır. Çünkü sünni tarih kaynaklarında imanla alakası olmayan bir çok şahsiyete sahte iman elbiseleri giydirilmiş ve sizler sünniler bu şahsiyetleri İslamın en tepesinde tutuyor ve dokunulmaz olarak bakıyorsunuz. Bak sevgili kardeşim işte sizlerin gözlerinizin önündeki perde budur. Bak bunu sana heman ispatlayayım: Sizin kaynaklardan nakledilen bir hadis: Kısaca yazıyorum Sevgili peygamber efendimiz Mirac gecesinde cennette dolaşırken bir villa görür ve villanın önünde bir huri görür. Peygamber efendimiz huriye bu kasrın kime ait olduğunu sorar huri Ömere aittir diye cevap verir ve peygamber efendimizi içeriye davet eder. Peygamber efendimizin vevabı Ömerin beni yada benim ömeri kıskanmamdan korktuğumdan dolayı girmem. şeklindedir. Bak sevgili kardeşim şimdi hadiste Ömer lafı geçti ya senin için kabarmıştır. Çünkü Ömer dokunulmaz bir şahsiyettir. Ve dikkat et sizlerin inandığınız cennette hurilerden dolayı kıskançlıklar almış başını gitmiş. Vay be ne cennet yahu. Şimdi ben size vicdanen bir soru sorsam ve desemki kimse size islam dini hakkında bilgi vermemiş olsa yada islam dinini tanımamış olsanız bile acaba PUTA taparmısınız. Büyük bir ihtimalle cevabınız HAYIR olurdu. Ama ömer hayatının 44 yılını puta taparak geçirmiştir. Benim gözümde ve Allahın bana bahşettiği bilinçle siz yukarıdaki soruya verdiniz cevaptan dolayı benim gözümde Ömerden daha hayırlısınız. Ama şimdi Ömere dokundum ve onu eleştirdim ya ben gözünüzde kafir olmuş olabilirim çünkü Ömer senin gözlerinin önüne dikilmiş bir perdedir. ( Bu cümlelerimin değerini sizin menfaatiniz için bilmenizi isterim) Bu ve benzeri perdeleri kaldırmadıkça dini gerçeklerle tanışamıyacağınız gibi o perdelerin sizleri yönlendirdiği batılı görürsünüz sadece. Size bir soru daha sorayım ve bana ilahi bir vicdanla cevap verin: çok sevdiğiniz çok değerli size çok emeği geçmiş arkadaşınız dostunuz yada bir akrabanız vefat etse cenazesine katılırmısınız. Eminim cevabınız EVET olurdu. Peki acaba vefat eden şahıs Yüce Allahın alemlere rahmet olarak gönderdiği sevgili peygamber efendimiz olsaydı ve onun zamanında yaşaysaydınız vve komşusu ve sahabesi olsaydınız peygamber efendimizin cenazesine katılırmıydınız? Eminim vereceğiniz cevap EVET olurdu. Bak sevgili kardeşim sözde ilk üç halife ve onların peşinden giden ve sahabe diye bilinen ve sizlerin R.A dediğiniz hatta cennetle müjdelediğiniz onlarca zat sevgili peygamber efendimizin( katılabilecekleri halde) cenazesine katılmamışlardır. Bana verdiğniz cevaptan dolayı siz benim gözümde peygamber efendimizin cenazesine katılmayan o şahıslardan daha hayırlısınız. Peygamber efendimizin cenazesine katılmayan o şahıslar sizlere yalan hadislerle çok süslü ilan edilmiş ve önünüzde dev perdeler gibi durmaktadır. Oysa ne mutlu bu ve benzeri olayları gerçek bir iman ile analiz edebilene ger gerçekleri görebilene. Bak sevgili kardeşim bu örnekler bitmez. Ama elhamdülillah bizim ehlibeyt kaynaklarında bizleri utandıracak bizleri mahcup edecek böyle örnekler yoktur. ( Ama bak ehlibeyt kaynaklarında yoktur diyorum sizin kaynakları kastetmiyorum.) Şimdilik son olarak sizlerin din adamlarının durunu hakkında kısa bir bilgi ile bitireyim. Biz sünni din alimi ve profosörlerinin katıldığı bir çok dini içerikli konular içeren proğramları televizyonlarda ve you tub ta takip ediyoruz. Programların çoğunda Kuran ayetlerinin tefsirinde ve te' vilinde dağlar kadar ihtilaflar çıkmaktadır. Bir çok konuda iki profosör bile birbirlerine zıt düşmektedirler. Din profosörleri Kuran ayetlerinin iletmek istediği mesaj hakkında ihtilaf halindedirler. Allah için bir düşünün ya bunlar profösösr ve ihtilafa düştükleri konular çok önemli konular. Her biri başka bir telden çalıyor. Ve bunlar sizin din adamlarınız. Peki niye ihtilafa düşüyorlar? Yada niye Ehlibeyt alimlerinde böyle ihtilaflar olmuyor Çünkü Ehlibeyt çok sağlam bir şekilde ve ısrarla ( Biz Ehlibeyt tarafından yapılandan başka bir Kuran tefsirini ve te vilini asla kabul etmeyiiz) demiştir. Daha İslam tarihi sünni muteber kaynaklarında boynunuzu bükecek okadar hadisler mevcut ki inanaın bir çok sünni bunlardan utanmakta ve bahsetmek istememktedir. Şimdilik çok yaralayıcı olur düşüncesiyle başka örnekler vermiyeceğim.