Hayvana Şiddet Suçtur!!!

Verda

Gales
Sebebi kim olabilir :D

Yok aslında tartışma güzel de dili aşamadık bi türlü :D

Kaçak

Yeni
Konudan feragat ediyorum , çekiliyorum ...
Maxın laneti diyebiliriz :)
zamanında o bu dediklerimi anlatmaya çalışırken , ben taaruz ediyordum ...
etme bulma dünyası :)

Verda

Gales
Konudan feragat ediyorum , çekiliyorum ...
Maxın laneti diyebiliriz :)
zamanında o bu dediklerimi anlatmaya çalışırken , ben taaruz ediyordum ...
etme bulma dünyası :)

Puhahahahah Max kesinlikle buraya gelmeli ya özellikle şu anda :D

Bence onu daha iyi anlaman için devam etmelisin :laugh:

nefahtü

Kıdemli Üye
Nefsimizin hayvani yanına şiddet gösterdiğimizde benlik dur diyor,
ceza uyguladığımızda bağırıyor ve az bir ceza ile kaçmaya bakıyor.
Tıpkı bunun gibi hayvana şiddet hiç konuşulmasın normal ve sıradan bir durummuş gibi geçilsin isteniyor.

Herkes her şey için yaratılmamıştır kimisi hayvanlar ile daha yoğun ilgilenir kimisi bitkilere daha duyarlıdır kimisi daha başka şey-lere.
Kim neyi daha iyi yapıyorsa onu yapmayı sürdürmelidir ,
yapana sen niye öyle yapıyorsun denemeyeceği gibi yapmayanada sen neden yapmıyorsun demek hayvanlarımıza şiddetin bir başka şekli
akşam akşam yazdım ama ne başı ne sonu anlaşılmıyor ya neyse .

Kaçak

Yeni
Bir an kurbaaya bastım sandım ...
çok şükür ben basmamışım, o garip kurbaaya ...
Sayın ve aydın şahsiyet kurbaa şiddet uyguladınız , farkettiniz mi ??

spesifik

آزادی قید و بند
Aklıma hukuk dersindeki bi örnek geldi
Her hakta menfaat bulunur lakin her menfaat hak değildir
Kopya çekmek gibi -))

Kaçak

Yeni
Bacım ...
olayı özetlemem gerekirse ...
insanlık değerleri dediğiniz şeyler , insanı hayvandan ayıran özelliklerdir ...
lakin Kuran bize insanı , insandan ayıran özellikleri anlatır ...
modernizm tam da bunun üzerine kuruludur , insanı hayvandan ayıran özellikler üzerine ...
hürmetlerimle ...

Kaçak

Yeni
“İnsan etrafında gözlemlediklerine değer yüklemeye ayarlı bir varlıktır”
İşte bundan mütevellit sana vaaz edilen değerler merkezli düşünmen/hükmetmen emrolunmuştur.
Bunlardan bağımsız ve bunlara alternatif değerler üretme kapasiten/eğilimin zaten bünyende mevcuttur.
Bu anlamda “değerler” inşaa ederken dayanakların/referansların hayati önem taşır ..
sana vaaz edilene paralel dahi olsa , dayanaklarını “ben” ile oluşturursan , en iyimser ifade ile “paralel” kaldığın İçin hesabını zor verirsin ...
sonuç endeksli “iyi” tanımlaması zannımca ciddi bir sıkıntı sebebidir ....
çünkü sana vaaz edilen değerler sisteminde insan tek dünyalı bir varlık değildir ...
hürmetlerimle ....

Verda

Gales
“İnsan etrafında gözlemlediklerine değer yüklemeye ayarlı bir varlıktır”
İşte bundan mütevellit sana vaaz edilen değerler merkezli düşünmen/hükmetmen emrolunmuştur.
Bunlardan bağımsız ve bunlara alternatif değerler üretme kapasiten/eğilimin zaten bünyende mevcuttur.
Bu anlamda “değerler” inşaa ederken dayanakların/referansların hayati önem taşır ..
sana vaaz edilene paralel dahi olsa , dayanaklarını “ben” ile oluşturursan , en iyimser ifade ile “paralel” kaldığın İçin hesabını zor verirsin ...
sonuç endeksli “iyi” tanımlaması zannımca ciddi bir sıkıntı sebebidir ....
çünkü sana vaaz edilen değerler sisteminde insan tek dünyalı bir varlık değildir ...
hürmetlerimle ....

Oy oy oy bu sözler bana hiç yabancı değil ama sende biraz sırıtmış gibi tarih odur kiii yani :D kendi ayağına sıkıyorsun dostum ya da baya aşmış olmalısın o konuları artık, madem öyle sormazsam tarih bana lanet okuyabilir :D soruyorum hazır mısın? demokrasiyi bu noktada nereye oturtuyorsun dostum? vurun abalıya :D Red ve Büşra bence bu fırsatı kaçırmayın :O

Kaçak

Yeni
Topunuz gelin ...
Demokrasi "iyi" değildir ...

spesifik

آزادی قید و بند
Oy oy oy bu sözler bana hiç yabancı değil ama sende biraz sırıtmış gibi tarih odur kiii yani :D kendi ayağına sıkıyorsun dostum ya da baya aşmış olmalısın o konuları artık, madem öyle sormazsam tarih bana lanet okuyabilir :D soruyorum hazır mısın? demokrasiyi bu noktada nereye oturtuyorsun dostum? vurun abalıya :D Red ve Büşra bence bu fırsatı kaçırmayın :O
Ben ne kaçırdım acaba Verda
Siz neyi tartışıyorsunuz
Anlaşamadığınız ne kuzum ya

Meryem

Komplike
Hayvan hakları insan yapımı hiçbir hastalıklı, kusurlu yasanın merhametine bırakılamayacak kadar önemli bir konu. Hayvanın canını, insanın canından daha mı değerli görüyoruz, nedir yani? Can, candır. Biz ki, kurban olarak kestiğimiz hayvana saygısızlık, zalimlik etmeden, onurunu zedelemeden, yenebilecek her bir gram etini yiyip, ziyan etmeden, geri kalanlarını da çöpe atmayan, güzelce gömen, canına, kanına hürmet eden insanlarız. Dinimizin üzerimizdeki binlerce güzel etkisinden sadece biri üstelik. Onlara kötülük yapamayız, canlarını yakamayız, sıcak bir yuva veririz, bakarız, yediririz, koruruz. İnsanlık, Müslümanlık görevimiz çünkü, başkasını düşünemem. Kışı o kadar sevmeme rağmen, büyüdükçe (ki şuan resmen 31 yaşındayım) farkettiğim şey; karda, soğukta sokaklarda bizim insiyatifimizle, merhametimizle hayatta kalmaya çalışan zavallı hayvanların varlığı. Bazen geceleri düşünmekten uyuyamadığım bir mesele. Hayvan yasaları olmazsa olmaz, çok daha iyileştirilmiş haklar tanınmalı. Emanete sahip çıkmalıyız, görev bilinciyle.

Kaçak

Yeni
Sayın Meryem ;
insan yermisiniz ? Üstüne binip gezer misiniz ?
Bir koyun ve veya tavuk filanda hayvan farkındasınız değilmi ??
Et olsun diye besleniyor kesiliyor ticari mal muamelesi görüyor ölmüşü , canlısı da para ile alınıp satılıyor ??
Kimi zaman yavrularını beslemelerine , kimi zaman gezinmelerine , kimi zaman üremelerine , hatta kimi zaman ses çıkartmalarına bile izin verilmiyor ...
Özür dilerim de marketten aldığınız sütün , bir buzağıdan çalınan süt olduğunun farkında olduğunuzu sanıyorum ...
yahut balın bir arı kovanının kışlık gıdası olduğunu biliyorsunuz ??
bu nasıl bir eşitlik ve bu nasıl bir can anlayışı ...
sizin canınız sağ iken selamette iken hayvanlarında canı var demek ne biliyim bana tuhaf geliyor ...
ki zaten Kuranda da eşitsiniz filan demiyor ...
eziyet etmemek ayrı , işkence yapmamak ayrı lakin onlarınki de can , insanın ki de can demek apayrı ...
ve söz konusu hayvan severlik gene farkında mısınız bilmiyorum ama ticari değeri daha geri planda olan hayvanlar İçin kopuyor ...
tüfekle geyik avlanmasın yazık bu ne ya diyenler olta ile sazan avını görmüyor nedense ??
Hasılı başta belirttiğim gibi bu hayvan severlik ekolü , kökü dışarda faiz lobisinin işi ...
hesap gününün varlığına ve o günde dünyada ki her eylemimiz için hesap vermeye inandığımız İçin hamd olsun ...
seviyorum ahireti , çözüyor pek çok şeyi ....

Meryem

Komplike
Siz iyi misiniz? Bence aklınız karışmış. Ben vegan değilim, paleo da beslenmiyorum. Normal bir insanım. Hayvanlara eziyet etmeden, horlamadan etinden, sütünden faydalanıyorum. Aksini de söylemedim zaten, farkında mısınız, bilmem. Ayrıca marketlerde satılan eti, sütü, peyniri değil, tanıdığım bildiğim çiftliklerden, helal ve temiz hayvanların etini, sütünü satın alıyorum. İnsanları yargılamadan önce durumlarından haberiniz olsa iyi olur. Üstelik ben size bir şey söylemedim bile, sadece fikrimi belirttim. Sanırım hakkım var?

Kaçak

Yeni
Yahu sizi hedef almadım , kusuruma bakmayın ...
Sanki zatınızla uğraşmış gibi oldum da , yok sadece üslup sorunu ..
bu anlamda kamuoyu önünde özür dilerim ...
Hasılı en başından beri sözüm “hayvansever” ekollere ...
balinalar , sokak köpekleri , mavi makavlar için her nevi eylem ve söylem içinde olan bu zümre-i Saadet nedense koyunlar İçin eylem yaptığını görmedim ...
Demem o ki ...
feministler ne kadar “kadın hakkını” gözetiyor ise ...
hayvan severler o kadar “hayvan hakkını “ gözetiyorlar ....
Hayvana eziyet edene engel olunmalı , zevk için cana kıyana işkence yapana yaptırım gereklidir kabul ..
ama ne olur bunu “batı “ dili ile yapmayalım ...
derdim sadece bu ...

Kaçak

Yeni
Femen girmek lazım konulara :)
hemen anlaşılmaya vesile oluyor ...
kahrolsun kadınlarınnnnn emperyalizmiiiiii

spesifik

آزادی قید و بند
Yoo bencağız başından beri anladım
İtirazları anlamadım
Lakin şimdi @adams77 ı daha iyi anladım -)

nefahtü

Kıdemli Üye
Sonuç anlamamışsın sen de
Ha itiraz ha içerik farketmez anlaşılmaz olması aslolan