Hayvana Şiddet Suçtur!!!

Kaçak

Yeni
“İyi olanı” olan karşıtlığıma dem vurmuşsun ...
bende bunu izah etmeye çalışıyorum , genel anlamda - üzgünüm bu genellemeyi yapmak zorundayım- hayvansever hareketleri/eylem ve söylemleri “iyi” olarak nitelendirmiyorum ...
bilakis modern zamanın “inanç” esaslarının bir parçası olarak görüyorum ...
sokaktaki kedi ve köpek üzerinden , doğadaki hayvanlar üzerinden ve bir şekilde insan ile temasından zarar gören hayvanlar üzerinden merhamet duygumu kabartıp , düşünce dünyalarındaki sapmalara ortak olamam ...
hayvanları severim , merhamet ederim , “hakkını koruma” görevimin olduğunu bilirim ...

Öncelikle söz konusu düşünce sistemi ile “insan , hayvan ilişkisindeki referans noktaları “ üzerine sohbete başlasak nasıl bir tanımlama yapılır sizce ??

pek çok ayette hayvanlar İçin “ rızık, mal , nimet , av , binek “ gibi tanımlamalar yapılmıştır ...

kısaca insanın “faydası” için yaratılan canlı türü olarak tanımlamaya girsek nasıl bir tepki alırız ?

spesifik

آزادی قید و بند
Anladığım kadarıyla fayda sağlanmalı
Zevk için işkence kişideki bozukluklardır
Sadece hayvanlara karşı değil insanlığa evrene karşı bir sürü zararları oluyor bu tarz insanların
Biz ölçüyü şeriat dairesinden çıkardığımız zaman anlamsızlaşıyor
Çünki yaşam tarzı olan din hayatın bütün alanına etki eder
Biz insanların ruhuna hitap edebilmek için dinsel alandan çıkıp içsel alana yönelik ifadeler kullanarak fikrimizi beyan etmeye çalışıyoruz
Bu doğru değil
Diye anladım bencağız

Verda

Gales
“İyi olanı” olan karşıtlığıma dem vurmuşsun ...
bende bunu izah etmeye çalışıyorum , genel anlamda - üzgünüm bu genellemeyi yapmak zorundayım- hayvansever hareketleri/eylem ve söylemleri “iyi” olarak nitelendirmiyorum ...
bilakis modern zamanın “inanç” esaslarının bir parçası olarak görüyorum ...
sokaktaki kedi ve köpek üzerinden , doğadaki hayvanlar üzerinden ve bir şekilde insan ile temasından zarar gören hayvanlar üzerinden merhamet duygumu kabartıp , düşünce dünyalarındaki sapmalara ortak olamam ...
hayvanları severim , merhamet ederim , “hakkını koruma” görevimin olduğunu bilirim ...

Öncelikle söz konusu düşünce sistemi ile “insan , hayvan ilişkisindeki referans noktaları “ üzerine sohbete başlasak nasıl bir tanımlama yapılır sizce ??

pek çok ayette hayvanlar İçin “ rızık, mal , nimet , av , binek “ gibi tanımlamalar yapılmıştır ...

kısaca insanın “faydası” için yaratılan canlı türü olarak tanımlamaya girsek nasıl bir tepki alırız ?

Dostum yine aynı şeyi yapıyorsun tutucu bir tavırla, ötekileştirmelerle konuyu ele alıyorsun, tamam sizin usuluz, diliniz ve skalanız nedir ordan anlatabilirsin? İyi ve doğru nerden gelirse alınır bu düz mantığı bile tepetaklak ettiğinin farkında mısın?

Bu derinliksiz, konu içeriği anlamıdan uzak, gelişi güzel ayak üstü yazılmış cümleden sonra aslında sana söylenecek pek bir şey olmadığını düşünüyorum fakat şunu tekrar açıklamakta da fayda görüyorum. En başından beri burda abartı duygudan değil olması gereken seviyedeki ilgiden, duyarlılıktan bahsettim, yani bir tarafta bu duyguların olmaması bu ilgiye sahip insanları abartı konumuna sokmaz bilakis takdir edilmelidir dedim, bunu bir çok şekilde anlatmaya çalıştım bir de şöyle anlatayım; yanınızda biri ölmek üzere olsa etrafa yardım çığlıkları atarsınız değil mi? sadece durumu bildirmek içindir bu ve kimse bunu abartı bulmaz.

Konuyu hayvanların insanlar için faydası şeklinde vegan tartışmasına çevirebilirsin evet madem konu biraz rayından çıktı o zaman ben de sana küçük bi soru sorayım bunu sadece cevaplayacağın 'dili' merak ettiğim ve perspektifine referans alacağım için soruyorum izninle; bizim camiada sürekli tartışma konusu olan küçük yaştaki kız çocuklarının evliliği hakkında ne söylersin?

ihvanistanbul

AkhenAton
Hayvana şiddet insanlık suçudur.

Hayvanlara gereksiz amaçsız şiddet uygulayanların mermer ocaklarında çalıştırılması etinden sütünden faydalanılması taraftarıyım. Hatta şiddetin derecesine göre ( kedi köpeği ...vs hayvanatı ) çuvala koyup yakanların ibreti alem için daha büyük bir ceza ile cezalandırılması gerekir.

Verda

Gales

Hayvanlara gereksiz amaçsız şiddet uygulayanların mermer ocaklarında çalıştırılması etinden sütünden faydalanılması taraftarıyım. Hatta şiddetin derecesine göre ( kedi köpeği ...vs hayvanatı ) çuvala koyup yakanların ibreti alem için daha büyük bir ceza ile cezalandırılması gerekir.

Valla İhvan o kadar yazmalarımızı en güzel şekilde özetleyen cümle kesinlikle budur, tebrik ve teşekkür ederim :flw:clap2:

Kaçak

Yeni
Vay patron fena girmişsin mevzuya ...
Sığ :)
evet oldukça sığım yahu bu aralar ...
Derdimi anlamamak için diretiyorsun , terminoloji çatışması yaşıyoruz :)
"hayvan severlik" kavramı ve bu kavram altında yapılanlara itiraz ettiğimi belirtmeme rağmen taaruz dümdüz ..
Üstelik küçük yaştaki kızlarla evlilik gibi derinliğinde boğulacağımız bir konu ile olayı taçlandırmışsın tebrik ediyorum ...

Hayvan hakları evrensel beyannamesi gibi bir metin ile kendimi derinleştirsem referans alırmısın bilmiyorum ...
Kendisi uluslar arası bir sözleşme olup Pariste pek sevgili devletlerce imza altına alınmış , unesco filanda var işin içinde ...
Zannımca konu hakkında en muteber metin olsa gerek ...

Derki ...

Yaşamın tek olduğunu, yaşayan bütün canlıların ortak bir kökeni olduğunu ve türlerin evrimi yönünde farklılaştığını, yaşayan bütün canlıların doğal haklara sahip olduğunu ve sinir sistemi olan her hayvanın kendine özgü hakları bulunduğunu, bu doğal hakların küçümsenmesi ve hatta kolayca göz ardı edilmesinin doğa üzerinde ciddi zararlar doğuracağını ve insanoğlunun hayvanlara karşı suç işlemesine sebebiyet vereceğini, türlerin birlikte olmasının diğer hayvan türlerinin yaşama hakkının insanoğlu tarafından tanınmasını ifade edeceğini, insanoğlu tarafından hayvanlara saygı gösterilmesinin bir insanın bir diğerine gösterdiği saygıdan ayrı tutulamayacağını dikkate alarak, ilan edilir ki;

Bu dil ve bu düşünce temelleri bize ait değil diyorum sadece ..
Aslında dediğim buydu ...
Ben senin ile bir kediyi eşdeğer tutamam kusura bakmayın ...
Aynı saygıda da bulunamam ...
Sadece ifade etmek istediğim bu idi ...
bizim dilimizde , düşüncemizde bir sıkıntı görmüyorum , referansımı kendimi buralarda arayayım ...
Hasılı bu düşünce dünyasının tercihi ile hayvana eziyet edenin 15 yıl hapse mahkum edilmesi haberine "iyi" muamelesi yapamıyorum ...
Aynı düşünce dünyasının mahsülü olan 18 yaş evlenme yaşını da "iyi" bulmadığım gibi ...
Hürmetlerimle :)

Kaçak

Yeni

Valla İhvan o kadar yazmalarımızı en güzel şekilde özetleyen cümle kesinlikle budur, tebrik ve teşekkür ederim :flw:clap2:

Bunlar kesinlikle romantik söylemlerdir ...
Hayvan işkencecilerini kürek mahkumu yapalım ...
Tecavüzcüleri yakalım ..
Hırsızları keselim ...
Savaş suçlularına bomba bağlayıp patlatalım ...
Uyuşturucu satıcılarının ayaklarını kıralım ...
Hatta Namaz kılmayanları ?
Ne yapıyorduk yahu onlara ??

Şuraya oynamayın olmazmı ...
Hayvana şiddetin bir karşılığı olmasın demiyorum ...
Olsun hatta arabasına şiddet uygulayanların bile bir karşılığı olsun mümkünse ...
Toplumsal olarak ne kadar şiddetsiz olursak o kadar huzurlu olurum ben ...
Lakin burada belirleyici düşünce ,dil "evrensel" dil/düşünce değil ...
Kendi dilimiz ve düşüncemiz olsun diyorum sadece ...
Ne olsun derseniz ...
Ben sadece bir forum yazıcısıyım , hukuk yada fıkıh yazıcısı değil :)

Kaçak

Yeni
En nihayetinde ...
"Hayvana Şiddet İnsanlık suçudur " cümlesindeki ...
İnsanlık suçu tanımını yapar mısınız bir zahmet ??
En azından küçük kız derinliğinden daha derinleşebiliriz :)

Verda

Gales
Vay patron fena girmişsin mevzuya ...
Sığ :)
evet oldukça sığım yahu bu aralar ...
Derdimi anlamamak için diretiyorsun , terminoloji çatışması yaşıyoruz :)
"hayvan severlik" kavramı ve bu kavram altında yapılanlara itiraz ettiğimi belirtmeme rağmen taaruz dümdüz ..
Üstelik küçük yaştaki kızlarla evlilik gibi derinliğinde boğulacağımız bir konu ile olayı taçlandırmışsın tebrik ediyorum ...

Hayvan hakları evrensel beyannamesi gibi bir metin ile kendimi derinleştirsem referans alırmısın bilmiyorum ...
Kendisi uluslar arası bir sözleşme olup Pariste pek sevgili devletlerce imza altına alınmış , unesco filanda var işin içinde ...
Zannımca konu hakkında en muteber metin olsa gerek ...

Derki ...

Yaşamın tek olduğunu, yaşayan bütün canlıların ortak bir kökeni olduğunu ve türlerin evrimi yönünde farklılaştığını, yaşayan bütün canlıların doğal haklara sahip olduğunu ve sinir sistemi olan her hayvanın kendine özgü hakları bulunduğunu, bu doğal hakların küçümsenmesi ve hatta kolayca göz ardı edilmesinin doğa üzerinde ciddi zararlar doğuracağını ve insanoğlunun hayvanlara karşı suç işlemesine sebebiyet vereceğini, türlerin birlikte olmasının diğer hayvan türlerinin yaşama hakkının insanoğlu tarafından tanınmasını ifade edeceğini, insanoğlu tarafından hayvanlara saygı gösterilmesinin bir insanın bir diğerine gösterdiği saygıdan ayrı tutulamayacağını dikkate alarak, ilan edilir ki;

Bu dil ve bu düşünce temelleri bize ait değil diyorum sadece ..
Aslında dediğim buydu ...
Ben senin ile bir kediyi eşdeğer tutamam kusura bakmayın ...
Aynı saygıda da bulunamam ...
Sadece ifade etmek istediğim bu idi ...
bizim dilimizde , düşüncemizde bir sıkıntı görmüyorum , referansımı kendimi buralarda arayayım ...
Hasılı bu düşünce dünyasının tercihi ile hayvana eziyet edenin 15 yıl hapse mahkum edilmesi haberine "iyi" muamelesi yapamıyorum ...
Aynı düşünce dünyasının mahsülü olan 18 yaş evlenme yaşını da "iyi" bulmadığım gibi ...
Hürmetlerimle :)

Cübbeli filolojisini kullanalım belki anlaşırız, ne dersin :D

Kaçak cevap vermişsin fakat ben tam da bununla anlayacağımı anladım, kullanmaya çekindiğin dil ile bir şeyleri savunmaya kalkmamalısın dostum, beğenmediğin sana ters gelen beyannameleri siz kendi perspektif dilinizle çaba gösterip yapın da bizler de alkışlayalım. Bu dil ve düşünce bize ait değil diye doğru olanı tümden silmeni kendine dönüp tekrar düşünmeni rica ediyorum. Eski Kaçak halen oralarda bir yerde biliyorum :)

Kaçak

Yeni
Ne ile hükmediyorsunuz Sayın Patron ??
hayvana işkencede 4,5 yıl hapis cezasının hükmünü nereden çıkartıyorsunuz ki , alkış tutup destek oluyorsunuz ??

Verda

Gales
En nihayetinde ...

Bunun cevabını aslında sen yukarda vermiştin, insanların emrine verilmesi yani insanların onlara iyi veya kötü davranabileceği minvali, sen çocuklarını koruyabilirsin ama o masumların böyle bir lükslerinin olamaması ve insanlara bırakılması "insanlığa" bırakılması...

Verda

Gales
Bunlar kesinlikle romantik söylemlerdir ...
Hayvan işkencecilerini kürek mahkumu yapalım ...
Tecavüzcüleri yakalım ..
Hırsızları keselim ...
Savaş suçlularına bomba bağlayıp patlatalım ...
Uyuşturucu satıcılarının ayaklarını kıralım ...
Hatta Namaz kılmayanları ?
Ne yapıyorduk yahu onlara ??

Şuraya oynamayın olmazmı ...
Hayvana şiddetin bir karşılığı olmasın demiyorum ...
Olsun hatta arabasına şiddet uygulayanların bile bir karşılığı olsun mümkünse ...
Toplumsal olarak ne kadar şiddetsiz olursak o kadar huzurlu olurum ben ...
Lakin burada belirleyici düşünce ,dil "evrensel" dil/düşünce değil ...
Kendi dilimiz ve düşüncemiz olsun diyorum sadece ...
Ne olsun derseniz ...
Ben sadece bir forum yazıcısıyım , hukuk yada fıkıh yazıcısı değil :)

Tamam sizin ölçünüz nedir? Bir de çocuğu tecavüz edilip öldürülen ebeveynlerin ne istediğine bakalım istersen...

Verda

Gales
En nihayetinde ...

Bunun cevabını aslında sen yukarda vermiştin, insanların emrine verilmesi yani insanların onlara iyi veya kötü davranabileceği minvali, sen çocuklarını koruyabilirsin ama o masumların böyle bir lükslerinin olamaması ve insanlara bırakılması "insanlığa" bırakılması...

Bu senin yönünden verilen bir cevaptı. İnsanın emrine/faydasına verilen hayvanlar belli midir? Üretim sektöründe kabul edilmişin dışında fillerin dişleri için öldürülmesi, kürkü için öldürülen hayvanlar, yiyeceklerinin insanlara alınması sonucu hastalanan hayvanlar, saçma sapan avcılık faaliyetleri ve dahası bunlar da insanın faydası için mi yapılan fiillerdir?

ihvanistanbul

AkhenAton
En nihayetinde ...

Üstadım, Allah teklifi dağlara taşlara yaptı onlar çekindi, insan mükellefiyeti yüklendi. Bu mükellefiyet sırf namaz abdest oruç olmasa gerek. Eşyayı tabiatı harici kullanmaktır zulüm. Bir kitabı aksayan bir masanın altına koyarsanız kitaba zulmedersiniz. Okunmak için vardır o kitap. Koyunu kesmekle koyuna zulmedilmiş olmaz ama köpeği kesmek zulümdür. Eşyanın tabiatına aykırıdır.
Hüküm çıkartmak değil maksadım fakat insan olmanın onur ve haysiyetine yakışmayan her fiil insanlık suçudur. Ama insana ama hayvana ama dağa taşa karşı işlensin.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Şiddetin kendisi bir zaafiyettir, bir suçtur.

Neyi tartışıyorsunuz.

Şiddetin suç olmadığı bir durum varmı ?

giphy.gif

Kaptan

Mecra Yazarı
Konu gayet insani ve vicdani başlamıştı. Evrildiği nokta ise tam bir saçmalık. Heç kusura bakmayın.