Hayrettin Karaman'ın Faiz Yorumu

ibrahimi

Has Uşak
Faiz 'caiz' oldu
İlahiyat profesöründen ilginç faiz çıkışı!
01 Eylül 2010 Çarşamba, 08:18:42

Faizi haram sayan ve kârzarar ortaklığı yapısıyla çalışan katılım bankalarının Merkez Bankası’ndan aldığı ‘zorunlu faiz’ sorunu İlahiyat Profesörü Hayrettin Karaman’dan alınan fatva (dine uygunluk görüşü) ile çözüldü. Topladıkları TL fonların yüzde 5’ini Merkez Bankası’nda Mevduat Munzam Karşılığı olarak tutmak zorunda olan katılım bankaları bunun karşılığında munzam karşılık olarak tutulan miktarın yıllık yüzde 5.2’sini faiz olarak alıyor. Ancak faizsiz bankacılık yapan katılım bankaları Merkez Bankası’na giderek bu faizi istemediklerini bunun yerine munzam karşılıkların daha cüzi bir tutara indirilmesini istedi. Ancak Merkez bu isteği kabul etmedi. Diğer bankalarda olduğu gibi munzam karşılık tutulacağı ve bunun karşılığında da faiz ödenmesinin zorunlu olduğu iletildi.

ÖNCE BAĞIŞ YAPTILAR
Bunun üzerine faiz gelirini haram olduğu için kâr paylarına ve katılımcılara yansıtmak istemeyen katılım bankalarının bir kısmı Merkez’den aldıkları faizi yaptıkları bağışlarda, sponsorluk harcamalarında, sosyal sorumluluk projelerinde kullandılar ayrıca Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kesintilerini bu faizden ödemeye başladılar. Ancak katılım bankalarının topladığı fon miktarı 18.4 milyar TL, bunun karşılığında Merkez Bankası’nda tutulan zorunlu karşılık 924 milyon TL’ye çıktı. Katılım bankalarında biriken fonlar artıp faiz geliri de 48 milyon TL gibi önemli bir tutara ulaşınca faizsiz bankacılık yapan kurumlar bu faizin hesaplara katılmasının dinen uygun olup olmadığını dünyada diğer İslami bankacılık yapan kurumlarda adı Şeirat Kurulu olan ancak Türkiye’de bu adın kullanılmasının hassas olması nedeniyle ‘Danışma Kurulu’ olan kurula sormaya karar verdiler. Türkiye’nin en büyük üç katılım bankasının danışmanı olan ve aynı zamanda Avrupa Uluslararası İslam Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan İlahiyat Profesörü Hayrettin Karaman, Merkez Bankası’ndan alınan faizde bir seçim olmadığı ve zorunluluk nedeniyle faiz alınması nedeniyle bunun ‘faiz olarak’ adlandırılamayacağı yönünde fetva verdi. Bunun üzerine katılım bankaları alınan faizleri rahat rahat kullanmaya başladı.

GÖRÜŞ ALMADAN YAPMIYOR
Katılım bankalarının dine uygunluk görüşü almadan hiçbir konuda hareket etmediğini vurgulayan Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz “Her bankanın bir danışma kurulu var. Bankalar genellikle Hayrettin Karaman’nın görüşüne göre hareket ediyor. Munzam karşılık konusunda bir zorunluluk olduğu için faiz sayılmıyor. Katılım bankaları dışarıdaki din adamlarından da görüş soruyor. Ancak bizim insanlarımız Türkiye’den din adamlarına daha çok güvendiği için Hayrettin Karaman’ın görüşü geçerlilik kazanıyor” dedi.

ENFLASYON KADAR FAİZ HARAM DEĞİL
Karaman internet sitesinde devletin nemalandırdığı KEY ödemeleri faizinin haram sayılamayacağını belirterek: “Devlet, banka gibi bir “faizci kuruluş” olmadığı için ve tasarruf kesintisi ile faizcilik yapmadığı, nakit ihtiyacını karşıladığı için, ödünç aldığı bu parayı geri öderken “enflasyon farkını aşmayan” rakkam fazlalığına faiz demek mümkün değildir. Devletin ödediği nema, kestiği paraların yıllarca birikmiş enflasyon farkının çok altındadır ve dine göre borcunu ödeyen, enflasyon farkını da ödemekle yükümlüdür” diyor.

‘DEVLETİN VERDİĞİ KONUT KREDİSİ HARAM SAYILMAZ’
Karaman’ın bazı finansal sorunlarla ilgili görüşleri ise şöyle:
 Devletin verdiği konut kredisi, faizi enflasyondan düşük olduğu sürece alınır.
 Temerrüt faizinin enflasyon miktarını aşmayan kısmı zaten alacaklının hakkıdır.
 Vade farkı faiz değildir.
 Yatırım fonlarına katılarak buradan gelir elde etmek caiz değildir.

GAZETE HABERTÜRK - RAHİM AK
http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/547782-faiz-caiz-oldu

MECZUP

Profesör
Bence geçerlilik kazandığıu için değilde işlerine öyle geliyor zaten Hayrettin Kramandan da bu beklenir... vesselam
Türkiye adam gibi adam arıyor var ama göremiyor...

korakademik

Ordinaryus
haberi çarpıtıyorsunuz:D
el insaf
adam alim
ona tabi olan olur
olmayan olmaz

eğer yanlışsa ona tabi olanlar düşünsün...

MECZUP

Profesör
el insaf
adam alim
ona tabi olan olur
olmayan olmaz

ne demek çarpıtıyorsunuz.. ?
Alimliğine bişiy dediğimiz yo zaten sadece yanlış fetva veren artmadımı sizce ?
Bazı İslam ülkeleri gülüyolar böyle fetvalara ..

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
el insaf
adam alim
ona tabi olan olur
olmayan olmaz

Yazıyı okumadım ama faizin hükmü bellidir...
Kardeşim size bir sorum olacaktı...Böyle ilmi ve ciddi konularda neden sürekli sırıtık smileyini kullanıyorsunuz...
İnsanlarımı ciddiye almıyorsunuz yoksa konularımı anlayamadım...

korakademik

Ordinaryus
Yazıyı okumadım ama faizin hükmü bellidir...
Kardeşim size bir sorum olacaktı...Böyle ilmi ve ciddi konularda neden sürekli sırıtık smileyini kullanıyorsunuz...
İnsanlarımı ciddiye almıyorsunuz yoksa konularımı anlayamadım...

yazıyı ben okudum ve olayı resmen çarpıtmışlar:D:D:D
ben bırakın faizi maizi
gece 1 dirhem ile bile uyuyamayan
Efendimizi örnek alalım derim
birkaç günlük ömrümüzde para mı biriktirilir
sonra da hangi banka daha fazla vericek diye telaşa mı düşüneyim
hamdolsun
borcum çok
naktim hiç yok.:D:D:D

reis

Kıdemli Üye
Birincisi; Faiz'in ne olduğunun tanımını kimse yap(a)mıyor.

İkincisi; Bütün işlerin Faizle döndüğü bir sistemde yaşıyorsanız at izinin it izine karışması normaldir. (Buna şuna benzetebilirsiniz. Herkesin işini silahla hallettiği bir yerde siz nasıl silahsız gezebilirsiniz)

Üçüncüsü; Müslüman gibi düşünüp islamdışı bir düzende yaşamak zorunda kalıyor ya da bırakılıyorsanız işleri yoluna koymak çok zordur.

korakademik

Ordinaryus
ne demek çarpıtıyorsunuz.. ?
Alimliğine bişiy dediğimiz yo zaten sadece yanlış fetva veren artmadımı sizce ?
Bazı İslam ülkeleri gülüyolar böyle fetvalara ..

üstte kendi menfaatlerine göre hazırlanmış alıntılar mevcut...
üstteki yazıya itibar edip de birilerinin birşey yapacağını sanmıyorum.

uyan uyar uymayan uymaz.
boşverin..

bazı İslam ülkelirini gülmesini de boşverin
konunun uzmanı değilim
birşey demicem
ama başka ülkeler gülücek diye hareketlerimi kısıtlayamam.
kendi imamlarımız var hamdolsun
sıkıntım varsa onlara başvururum.

ibrahimi

Has Uşak
ama yukardaki haber muteber değil...
asıl mesele bu

aslında haberi eklediğime pişman oldum ama...

kendi sitesini incelediğimde,

Soru:
Devletin verdiği konut kredisini almak caiz midir?

Cevap:
Devletin verdiği konut kredisi, faizi enflasyondan düşük olduğu sürece alınır, ödenen fazlalık reel faiz değildir; yani yasaklanan faiz kapsamına girmez. Ödenecek fazlalık enflasyon oranını aşarsa bu takdirde de konutu olmayan ve kredisiz de konut sahibi olamayanlar bu krediyi alabiliriler.

http://www.HayrettinKaraman.net/sc/00126.htm

MECZUP

Profesör
Muteber bi haber olmadığını ben nereden bileyim, orası meçhul hem ben Hayrettin Kramanı ilk defa duyuyor ilk defa görüyor değilim kimin ne olduğu belli ben o zatı yanlış fetvalarıyla bilirim az çok ilmimiz var Hamdolsun Vesslam....

korakademik

Ordinaryus
Banka Faizi

Sizden bir konu hakkında bilgi istiyorum...Konu banka faizi. Kasım ayında Vatan Gazetesi'nde çıkan bir haberde faiz konusu işlenmişti. Mısır'da bulunan el-Ezher Üniversitesi'nin İslam dünyasında otorite olarak kabul edildiği yazıyordu. Bu üniversitenin radikal sayılabilecek bir karar aldığını ve günümüz şartlarında banka faizinin haram olmadığını açıkladığını yazmıştı. Bu konu hakkında İslam Bilimci Mehmet AYDIN, Diyanet İşleri Eski Başkanı Süleyman ATEŞ ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Zekeriya BEYAZ'ın görüşleri alınmış ve hepsi de el-Ezher Üniversitesi'nin kararıyla aynı fikirde olduklarını açıklamışlar. Ben de Diyanet İşleri Başkanlığı'na e-mail gönderdim ve buraya kadar yazmış olduklarımı onlara da aynen yazdım. Bana gelen cevapta faizin her türlüsünün haram olduğu yazıyordu. 16 Aralıkta Sayın ATEŞ'in Vatan Gazetesi'ndeki köşesinde aynı konu işlenmiş ve bir okurun sorusu üzerine Sayın ATEŞ şu cevabı yazmış: "Bankada biriktirdiğiniz paranın faizi, gelir payı sayılır. Haram olan faiz, fakire verilen ödünç paradan alınan gerçek faizdir. Banka fakir değildir, sizden aldığı para da borç değildir, kâr-kazanç sağlamak için almıştır. Aslında genelde bankayı kuranlar zengin insanlardır. Onlar sizin paranızdan kazanç sağlarken siz eğer herhangi bir fazlalık almazsanız, şu enflasyon karşısında paranızın aslı da küçülür, eriyip gider. Günün ekonomik şartlarını düşünmeden hemen haram damgasını yapıştırmak İslam'ın ruhuna ayıkırıdır. Bu nedenle paranın değer kaybını korumak da önem taşımaktadır."
Bir zamanlar Diyanet İşleri Başkanlığı yapmış bir insan ile bugünkü yetkililerin yaptıkları açıklamaların ters düşmesi biraz düşündürücü.
Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap:

Bu konuda (faizin her çeşidinin haram olduğu ve bunun hikmeti konusunda) yazdıklarım kalınca bir kitap olur. Bu sorunun cevabına dayanak olacağı için önce, daha evvel yazdığım iki yazıyı vereceğim, sonra da soruda geçen "banka faizinin helal olduğunun delillerini" bir bir çürüteceğim:

NOT: uzunca yazıyı alıntılamak istemiyorum arayan bulur.

ama şuna dikkatinizi çekerim.

Bu konuda (faizin her çeşidinin haram olduğu ve bunun hikmeti konusunda) yazdıklarım kalınca bir kitap olur.

hocamız faize defeatle haram demiş...

MECZUP

Profesör
Faiz yemeğiz ama yerine göre değişir :) Kadro tamamlandı işin için de Zekeriya Beyaz da varmış bende buna gülerim...

korakademik

Ordinaryus
karaman hocamız faiz haram demiş mi dememiş mi?
ne kadrosundan bahsediyorsun:D:D:D

Ümmî Ebiha

KuzeyiN Kızı
Her işi ehline sormak gerek.

Soru : Faiz caiz midir?

El cevap : Faizin her çesidi kaldirilmistir, ayagimiz altindadir. Lakin borcunuzun aslin vermek gerekir. Ne zulmediniz ne de zulme ugrayiniz. Allah'in emriyle faizcilik artik yasaktir. Cahiliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü ayagimin altindadir. Ilk kaldirdigim faiz de Abdulmuttalib'in oglu (amcam) Abbas'in faizidir.

Hz Muhammed (s.a.v.)...

Bunun üzerine söz söyleyebilecek alim yoktur herhalde...

korakademik

Ordinaryus
konu zaten fazini haram olup olmadığı değil...
konu karaman hocamız fazi helal demiş mi dememiş mi..

demediğini kendi sitesinde alıntıladığım yazıda açık seçik yazıyor...
gerisini parası olan zavallıllar düşünsün.
yaşasın fakirlik:D

MECZUP

Profesör
O zaman neden böyle bi konu önümüze geldi olmayan bişiyimi söylüyorlar .. ?...

ibrahimi

Has Uşak
aslında haberi eklediğime pişman oldum ama...

kendi sitesini incelediğimde,

Soru:
Devletin verdiği konut kredisini almak caiz midir?

Cevap:
Devletin verdiği konut kredisi, faizi enflasyondan düşük olduğu sürece alınır, ödenen fazlalık reel faiz değildir; yani yasaklanan faiz kapsamına girmez. Ödenecek fazlalık enflasyon oranını aşarsa bu takdirde de konutu olmayan ve kredisiz de konut sahibi olamayanlar bu krediyi alabiliriler.

http://www.HayrettinKaraman.net/sc/00126.htm

konu zaten fazini haram olup olmadığı değil...
konu karaman hocamız fazi helal demiş mi dememiş mi..

demediğini kendi sitesinde alıntıladığım yazıda açık seçik yazıyor...
gerisini parası olan zavallıllar düşünsün.
yaşasın fakirlik:D

yukarıda benim gösterdiğim de kendi sitesinden.
son cümleyi iyice okur musun?

bir de yitik lalenin söylediği gibi,her cümlenin sonunda alaycı bir tavırla gülmen pek hoş olmuyor bilesin.