''Haykırdıkları Tekbir'' ile sema ehli rahatsız olur. | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

''Haykırdıkları Tekbir'' ile sema ehli rahatsız olur.

İlim Talebesi

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2014
Mesajlar
1,630
Puanları
0
عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ، رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ: «جَعَلَ اللَّهُ فِي هَذِهِ الْأُمَّةِ خَمْسَ فِتَنٍ، فِتْنَةً عَامَّةً، ثُمَّ فِتْنَةً خَاصَّةً، ثُمَّ فِتْنَةً عَامَّةً، ثُمَّ فِتْنَةً خَاصَّةً، ثُمَّ الْفِتْنَةُ السَّوْدَاءُ الْمُظْلِمَةُ الَّتِي يَصِيرُ فِيهَا النَّاسُ كَالْبَهَائِمِ، ثُمَّ هُدْنَةٌ، ثُمَّ دُعَاةٌ إِلَى الضَّلَالَةِ، فَإِنْ بَقِيَ لِلَّهِ يَوْمَئِذٍ خَلِيفَةٌ فَالْزَمْهُ»

Hz.Aliden naklediliyor: Allah bu ümmete 5 fitne kılmıştır.Genel fitne sonra Hususi fitne , sonra Genel fitne sonra Hususi fitne , Sonra Siyah Zulum Fitnesidir.Ki o fitnede insanlar Hayvanlar gibi olur.Sonra durgunluk gelir.Sonra Dalalete çağırmalar olur. O gün Allah için baki kalan Halife (Mehdi)'dir.Allah onu bu ümmete lazım kılar.

عَنْ كَعْبٍ، قَالَ: «لَيُوشِكَنَّ الْعِرَاقُ يُعْرَكُ عَرْكَ الْأَدِيمِ، وَيَشُقُّ الشَّامُ شَقَّ الشَّعْرِ، وَتُفَتُّ مِصْرُ فَتَّ الْبَعْرَةِ، فَعِنْدَهَا يَنْزِلُ الْأَمْرُ»

Ka'b(ra) demiş ki : Şüphesiz Yakındır ! Irak , derinin oyulduğu gibi oyulacak.Şam(Suriye) saçın çatladığı gibi çatlayacak.Mısır ba'renin bölündüğü gibi bölünecek. O zaman Emr iner. (Nuaym b. Hammad)

Taberaniden naklediliyor:

Abbas oğullarının içinden doğudan sancaklı kişiler çıkacak. Onların önce gelenlerinin ve sonra gelenlerinin işi adam öldürmek olacak, onlara yardım etmeyin. Allah cc onlara yardım etmez. Kim onların sancağı altında yürürse yahut bayrağını taşırsa, Allah'u Teala kıyamet günü onu cehennemine koyar. Gerçekten onlar Allahın en şerli yaratıklarıdır. Onlar benden olduklarını iddia edecekler. Dikkat edin ben onlardan beriyim ve onlarda benden beridir. Onların alametleri şudur; Saçlarını uzatırlar ve siyah giyerler. Onları desteklemek için oturmayın, çarşılarda onlarla alışveriş yapmayın, onlara yol göstermeyin ve onlara su vermeyin, çünkü onların ''Haykırdıkları Tekbir'' ile sema ehli rahatsız olur.

Raviler; Tebarani'nin sağir'inde, Ebu Umame (ra) den ravayet etti. Hadis-i Şerif : 92 c.Ehadis 3. cilt-no: 8302 R.Ehadis 1.cilt No-1832

Hafız Heysemi, Taberani’nin aktardığı bu rivayetin senedinde yer alan Anbese b. Ebi Sağire’nin “yalancılık”la itham edilen bir kimse olduğunu belirtmek suretiyle rivayetin sağlam olmadığına dikkat çekmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, h. no: 9251)

 

İlim Talebesi

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2014
Mesajlar
1,630
Puanları
0
Bu gibi rivayetler her dönemde gündeme gelmiş , günümüzde ise Irak ve Suriyedeki Fitneler ve IŞİD hakkında olduğu iddia edilen rivayetlerdendir.
 
Üst