Haydi,dua et

mostar

Profesör
HAYDİ, DUA ET!
22007.jpg

Her dua kabul olur mu?
Dualara ne de uzak kaldık değil mi? Yalvar yakar dualara... Ümit Meriç’in Dualar ve Âminler kitabı dua üzerine yeniden düşündürecek..

03 Aralık 2010 Cuma 13:30
Allah'ın "Dua edin dualarınıza cevap vereyim" müjdesi ve O’nun elçisinin de, "Acele etmedikçe, yaptığınız her duaya cevap verilir" hadisini duyduğumdan beri dua üzerine hem okumaya, hem araştırmaya hem de uzun uzun düşünmeye gayret ettim. Elime çok kitap geçti ama en çok işte bu yazarın her kitabını alır okurum diyebileceğim Ümit Meriç'in Dualar ve Âminler kitabını sevdim. Aynı zamanda ünlü yazar Cemil Meriç'in kızı olan Ümit Meriç'in kendine özgü büyülü bir üslupla yazılan kitabının dili, yalınlığı, akıcılığı, dualarındaki samimiyeti ve daha sayamayacağım birçok şey yüzünden harika bir kitap olduğunu düşünüyorum.
22008.jpg

Ümit Meriç'in ilk okuduğum eseri “Dualar ve Âminler” oldu ve Ümit Meriç'i çok sevdim, düşünüş şekli hayatı anlama, anlatma biçimi ve Allah aşkıyla.
Kitaptan bana kalanlar
Dua etmesini bilirsek, Allah'ın kabul etmeyeceği hiçbir duamız olmayacaktır. Dua, gönlümüzün sahnesinde Cenab-ı Hak'la kurduğumuz, hiç bitmeyen, bitmemesi gereken bir mono-diyalogdur. Monolog iken diyalog, diyalog iken monolog olan sessiz, savtsız bir muhabbet... Dua, her zorluğun peşinden bir kolaylık getiren hikmet... Dua, kapanan her kapının ardından yeni bir kapıyı açan rahmet...
Dualar ve Âminler içten bir kitap. Yazarın kitabı kendi hayatından alıntılarla zenginleştirilmesi esere ayrı bir renk katmış. Yaptığı şahane iç çözümlemeleri ise kendine özgü ve çok etkileyici.
Allahla karşılıklı yapılan bir sohbet tadında olan bu rehber kitap, hepimizin dua ederken zaman zaman düştüğümüz dualarımızın kabulü ile ilgili şüpheleri bir tarafa atıyor. Böylece siz de acaba duam kabul olacak mı diye sendelemek yerine hayatın engellerini duanıza sarılarak, dimdik yürüyerek aşma fırsatını elde ediyorsunuz.
22009.jpg
Melekler de size dua eder

Dua edip âmin diyeceğiniz kişiye bu kitapla daha da bağlanacaksınız emin olun. Ümit Meriç'in diğer kitaplarına bakıp onu da gözde yazarlarım arasına katmam kuvvetle muhtemel.
Bu eseri okuduktan sonra, Ümit Meriç'in okura söyletmek istediği söz, kitap daha bitmeden dudaklarımdan döküldü: Allah'tan insana doğru olan söz, vahiy; insandan Allah'a doğru olan söz ise duadır.
Yazar yıllar önce şöyle yazmış: "Allah'tan Allah var, yoksa çok yalnız hissedecektim kendimi." Şimdi ben de diyorum ki; Allah’tan Allah var ve Allah'tan Ümit Meriç gibi bir insan var olduğu için, bu kitap var.
Bu kitabı okulumun yoğunluğu sebebiyle ders aralarında okusam da; siz yanınızda buz gibi bir içecekle deniz kenarında ya da serin bir kafede altını çize çize okuyun, kendim okumuş kadar olurum.
Tirmizi bir hadis-i şerifte "Melekler, insanlara iyilik öğreten kimselere dua ederler" diye nakletmiş. Bu kitapla insanlara iyilik eden ve iyilik öğreten Ümit Meriç'e dua eden melekler bu kitabı okuyan ya da okumak isteyen bizlere de dua eder inşallah. Dualarını bir kişi için değil yetmiş milyon ülkedaşı, bir buçuk milyarı aşan Kabedaşı, altı buçuk milyar insan için yapan yazarın kitabından aldığım ve çok sevdiğim duaları sizinle de paylaşmak istiyorum.
Tüm Türkiye için yaptığı dua:
Kimliksizleşen, fakirleşen, üçüncü dünyalılaşan Türkiyemi sırtına alıp ayağa kaldıracak; ona yeni bir güven, yeni bir heyecan, yeni bir anlam kazandıracak olan, yeni bir ruh üfle Ya Rab! Ruhsuzlaşan bedenini kanatlandır ülkemin! Âmin.
Kadınlara özel yaptığı dua
Mevla'yı bulmak hakkı niye yalnız Mecnunlara veriliyor? Leylaların da en az Mecnun kadar Mevla'yı bulma hakkı vardır. Ve bu hak kıyamete kadar bakidir. Bizi seni bulan Leylalardan eyle, Mevla'm! Âmin.
Oruçlulara yaptığı dua
Oruç, insanın melekleşme provası, "ölmeden önce ölmesi"... Zeytinyağı ile su gibi, ruh ile bedeni birbirinden ayrıştırması; teneşirdeki "ben" ile tanışması... Allah'ın kulu olmak şerefinin dışındaki servet, mevki, şöhret gibi bütün toplumsal artı'ları unutması... Allah'ım oruçlarımızı oruç et! Âmin.
Bu kitabı okuyan okuyucusu için yaptığı dua
Şimdi de bütün hayır dualarım senin için. Geç kalsam da, demek ki anı şimdi gelmiş. Allah'ım, bütün iman kardeşlerimin ve insanların hayırlı dualarını, en hayırlı zamanında kabul eyle! Âmin. Kabul'üd-dua, el-Fatiha!
22010.jpg
Ve son olarak duaları için Allah'a yaptığı teşekkür:
Allah'ım, anında kabul ettiğin dualarım var; anında değil de, kısa ya da uzun bir süre sonra kabul ettiğin dualarım var. Çok ısrarla istediğim halde hiç kabul etmediğin ve bundan sonra da kabul etmeyeceğini bildiğim (artık benim de gerçekleşmeyeceğinden emin olduğum için istemediğim) dualarım var. Anında kabul ettiğin dualarımı anında kabul ettiğin için; bazı dualarımı hemen değil, neden sonra kabul ettiğin için; bazı dualarımı ise hiçbir zaman kabul etmeyeceğin anlaşılmış olduğu için, sana sonsuz hamd ü senalar olsun. Âmin.

Ebru Keskin, “birbirimize günahsız ağızlarla dua edelim!” dedi