Haydi Abdestli Uyuyalım...

can feda

Profesör
Selamun Aleyküm...sevgili forum üyesi kardeşler...

Berâ bin Âzib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Yatağına geldiğin zaman, namaz için aldığın abdest gibi abdest al! Sonra sağ tarafının üzerine yat ve:
اللَّهُمَّ أَسْلَمْتُ نَفْسِي إليْكَ، وَوجَّهْتُ وَجْهي إلَيْكَ، وفَوَّضْتُ أَمْرِي إلَيْكَ، وَأَلْجَأْتُ ظهْري إلَيْكَ، رَغْبةً وَرهْبَةً إلَيْكَ، لاَ مَلْجأ و لاَ مَنْجى مِنْكَ إلاَّ إلَيْكَ، آمَنْتُ بِكتَابكَ الذي أَنْزلتَ، وَنَبيِّكَ الذي أَرْسَلْتَ‘Allah’ım! Kendimi Sana teslim ettim. Yüzümü Sana çevirdim. İşimi Sana ısmarladım. Rızanı isteyerek, azabından korkarak sırtımı Sana dayadım, Sana sığındım. Sana karşı yine Senden başka sığınak yoktur. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin Nebîne iman ettim, diye dua et! (Böyle yaptığın takdirde) ölürsen fıtrat üzere ölürsün. Bunlar son sözlerin olsun!’ buyurdu.”
Buhari, Müslim, Ebu Davud: 5046
inşAllah...bu başlık altında sık sık hatırlatma yapmak istiyorum...hayırlı huzurlu geceler...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
25 yıldır, abdestsiz sokağa çıkmadıkta, şu uyuma olayını aşamıyorum, kilodan dolayı,,,

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Ben genellikle namazlarım için abdest alıyorum. Başka da alamıyorum açıkçası elbet istisnalarım vardır lakin "abdest" namaz vurgusuna havi olunca genel kaide ben de böyle oturuvermiş.

Ama abdestli durabiliyorum, kilolu değilim, sağlığım da fena değil (elhamdülillah), 1:80 boyundayım, 75 kiloyum. Öğlene yakın abdest alıyorum ikindiyi de kılıyorum, o arada cüz okuyorum, sonra akşam için abdest alıyorum, yatsıyı da o abdestle kılıyorum.

Yatmaya gelince özel abdest almıyorum o halde nasıl isem öylece yatıyorum ama karanlığın içerisinde duygu yüklü dua ediyorum.

BİRİSİ, bizi de özel hayatın kelamcısı kıldın ya...

Sen de güzel hünerler var ya sadece "espri ustası" değilmişsin...

:) :)

abdullah birisi

Kıdemli Üye
abi, özel abdest alıyorum, yatağa uzanır uzanmaz, neyse ya, ben ne diyorum..:).....

MaşaAllah, boyumuz aynı da, fazla değil, 35 kilo fazlalığım var...:)....

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Adamlar yatağa abdestli yatıyorlar çocuklarının hayrı için, çocuklar hayırsız çıkıyormuş..!
Eee, kerameti sadece "abdest"te ararsan olacağı odur...
Babasın, annesin, çocuğun doğumundan itibaren çocuğun ahlakı için, hayası için, edebi için çalışacaksın, çalışacaksın, çalışacaksın ömrünü buna hasredeceksin..!!!
Abdest var ya, bunlar bırakıldı.. --)))

NOT

Hoş günümüz insanında ne abdest ne de cehd var bu da ayrı bir konu...

can feda

Profesör
Bu ve Her gece için...inşAllah unutmayalım...her daim abdestli olmaya dikkat edelim...erkekler olarak gün içinde abdestli olmaya biraz daha özen göstermemiz gere ksanırım...zira bayanlar için dışarıda abdest almak zor olduğundan...hep abdestli oluyorlar...Rabbim her zorlukta bir kolalyık veriyor vesselam.....

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
"İnsan"ca dolaşalım derim önce... Yerleri "b...k" götürüyor, çer, çöp, pislikler.... Ganimet gibi...
Çoğu da abdestlidir bunların... --)))

Takiyüddin

Yasaklı
Abdestli uyumak... Uyur uyumaz bozulacak şey niye kastırıyorsunuz..?=!

"Şaka" bir yana o hadisin yani rivayetin yani ne derseniz deyin, onun tevili anladığınız gibi hiç değil.

Bu hadisi "nakilcilerin şahsı mamevisi" belli bir kimseye ve kimselere söylüyor. sana ona buna zaten söylemiyor.

Ya da: haşa farzı muhal "Peygamberin herkese her an seslenmiş, seslenenmekte olan bir tanrı" olduğunu kabul ederseniz, yani kuran kelamı gibi muameleye alırsanız, bağzı gelenekcilerin hadisleri tevil ediş şekillerinin neden kastırmaca kusturmaca olduğunu anlamak kolaylaşıyor. Herşey yerine oturuyor.

Sevgili Mustafa sen çok haklı bir adamdın, boşuna öfkene kapılmıyordun 3 peygamberi yazan sen! (kitapla ilgili bilgim az. sadece genişce bir tanıtımını kendinden dinledim videodan.)

(insanları tekdir etmekte olduğum gibi, takdir etmekte de bönkörümdür huyum kurusun!)

Abdesli uyumak mevaptır ama propagandasını yapmayın çünkü o sevap değildir. Emin olun, ama olamazsınız ki. *_*

GIDIN IŞE YARAR BIR SÖZ SÖYLEYIN VE İŞ YAPIN. DIN IMAN INSAN KAN AĞLARKEN ANLAMSIZ PROPAGANDALARLA KENDINIZI UYUŞTURUP DURMAYIN. Gerçi karşısında hiçbir reddetme gücünüz yok ki çaresizsiniz. Propagandayı, oş iş ve sözleri ağza peselenk etmeyi bile reddetmekle dinde zaaf, keyfte atf, nefiste heva beliriyor ve mücadeleniz kırılıyor!

Hem çaresizsiniz, hem de çare sizsiniz, ama şu andaki siz değilsiniz.

"Hayat iman ve cihattir, ama ne sizin imanınız ne sizin cehdiniz..." demiş bir ünlü mâhir...

deren

semure

Berâ bin Âzib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Yatağına geldiğin zaman, namaz için aldığın abdest gibi abdest al! Sonra sağ tarafının üzerine yat ve:
اللَّهُمَّ أَسْلَمْتُ نَفْسِي إليْكَ، وَوجَّهْتُ وَجْهي إلَيْكَ، وفَوَّضْتُ أَمْرِي إلَيْكَ، وَأَلْجَأْتُ ظهْري إلَيْكَ، رَغْبةً وَرهْبَةً إلَيْكَ، لاَ مَلْجأ و لاَ مَنْجى مِنْكَ إلاَّ إلَيْكَ، آمَنْتُ بِكتَابكَ الذي أَنْزلتَ، وَنَبيِّكَ الذي أَرْسَلْتَ

‘Allah’ım! Kendimi Sana teslim ettim. Yüzümü Sana çevirdim. İşimi Sana ısmarladım. Rızanı isteyerek, azabından korkarak sırtımı Sana dayadım, Sana sığındım. Sana karşı yine Senden başka sığınak yoktur. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin Nebîne iman ettim.

nefahtü

Kıdemli Üye
Forumun meleği gibi can feda çıkıp geliyor kulağımıza fısıldıyor gidiyor.