"Hayatını Kaybetti" ne demek ola?

ummuhan

Kıdemli Üye
Bir Eşyasını kaybetti demek gibi olmuyor mu?

Oysa giden şey eşyamız değil, biz kendimiz değil miyiz?

Sanki yerde upuzun hareketsiz duran cesed bizmişiz gibi söyleniyor!

Giden şey ise kaybedilen ve geri gelmeyecek şey gibi belirtiliyor!

Oysa yerde hareketsiz duran o naaş biz miyiz ki? Ruhumuzun kafesi değil midir?

Malik olunan bir hayat var mı ki mesela?

İnancımıza göre yaşadığımız Dünya Rüya hayatı ölüm ise uyanmak değil mi?

Hayatını kaybettiyse kendisi nereye gitti?!
:)

ummuhan

Kıdemli Üye
"Ne zaman eline gazete geçse, ne zaman radyoda haberler başlasa, zihni sadece ölümü seçmeye başladı. Ölüm ilanlarından hikayeler çıkardı. Kim nasıl öldü, hayatın hangi düğümünde öteyle buluştu, ne yaptı, ne yapmadı da o durağa kavuştu, ölürken ne hissetti, ama en çok da kimler nasıl yıkadı onu?

Ölüm haberlerini yeniden yazardı hayalinde. 'Öldü, vefat etti' fiillerini çok yetersiz bulurdu. 'Kaybettik' lafına kızardı, 'Kaybolan bir şey yok ahmaklar' diye bağırırdı. 'Hakk'ın rahmetine kavuştu' bile kesmezdi onu; malumu ilam etmekti çünkü. Hele 'kansere yenildi, kalbine yenildi, trafik canavarına yenildi' ibarelerine müthiş öfkelenirdi. 'Ölüm düşman mı ki ona yeniliyorsun? Öyle bile olsa, savaşamayacağın bir güce ancak teslim olursun ki, bu yenilgi değil, ancak zafer olabilir' derdi. 'Hakk'a yürüdü' lafı da eksikti. Sanki yaşarken Hakk'a yürümüyor muydu? Şimdi değişen neydi? En doğrusu biri ölünce, haberini 'varlığını tamamladı' diye vermekti. İçindeki bir ses, 'Bütün ölüleri sen yıka' diye fısıldardı ona. Ürperir, duymazlıktan gelirdi. O sese ilk kez, dedesi ölünce cevap verdi:
"Emrin olur." "

Nuriye Akman'ın Nefes isimli kitabından birkaç satır. Satırlarda bahsedilen kişi Gaffar, köyün epeyce mürekkep yalamış gassalı.

ummuhan

Kıdemli Üye
Kaybolan tekrar bulunabilir oysa...

ummuhan

Kıdemli Üye
Kişi Ebedi aleme göçmüştür, Vefat etmiştir v.b

ummuhan

Kıdemli Üye
"çekmeden, çektirmeden gitmek" derler eskiler...

ne güzel bir duruş ölüm karşısında...

yani zaten bir gidiş var. bari çekmeyeyim ve kimseye çektirmeyeyim giderken...

ölüm bu, sadece ölüm!

Hakperest

Kıdemli Üye
hayatını kaybetti
dünya hayatını kaybetti demektir
yani artık dünya hayatında değil anlamı çıkar

her kaybedilen şey geri bulunur diye bir şey yok
ama kaybedilen bir şeyi yenisi ile telefi edebilirsiniz

dünya hayatını kaybedenler
berzah/kabir hayatını elde ederler

elbiss

Ordinaryus
Giden eşya veya beden ne farkeder ki?...

Hayatı bir dönem yaşamışsın sonrasında vefat etmişsin....Önemli olan nasıl gidebildiğin....hayatından hangi güzellikleri kazanıp sunabildiğin....öyle insanlar olur ki kendisinden başka bir kimseye faydası yada duası bile yoktur...öyle bir yaşamın ne anlamı olabilir ki....

Bazen öyle insanlar vardır ki hayatında iyi denilecek tek bir faydalı ameli yoktur...bu insan yaşasa ne olur ki...sadece kendisine faydası varken....

Önemli olan İSİM leri anlamlandırabilmek değil önemli olan nasıl yaşayıp neler kazanabildiğin...

İlla isimler olacaksa...

"Hakkın Rahmetine Kavuştu" Denmesi denilebilinir...

"YAŞAM Mücadelesi sona erdi" denilebilir...

Bence isim çok önemli değil diye düşünüyorum...

Bazen Öyle insanlar gördüm ki...

Gözlerini makam mertebe hırsı bürümüş ....ki bu hırsları dışarıya öyle bir ifade ediyor ki...sevmedikleri düşük seviyedeki insanlara ellerinden imkan gelse istediğini yapacaklar ki çok şükür onun gücünün olduğu sandığı yerde esas adalet gücü ALLAH var ki u Dünyanın Düzenini oldukça iyi sağlıyor...

Ölmek demek sadece bedenin fani hayata göçmesi demek değildir...İnsan YAŞARKEN de ölebilir....İnsan yaşarken de ruhunu bitirebilir...

İnsan isimler üzerinde takılmamalı fakat şu durum var hayatını yada yaşamını kaybeden insanlar sayı ile bence ifade edilmemelidir...

yani şunu demek istiyorum...

3 kişi hayatını kaybetti...

Kişi kimdir..? 3 nedir?...ben bu terimleri sevmeyen biriyim...İNSAN onurlu bir varlıktır ve ALLAH katında değerlidir bence insan yaşamını yitirsede ONURUNU alabilmelidir...

Kişi yada sayı ifadeleri insanların Dünyada ki düşük makamlarından ötürüdür fakat hangi insanın sizden üstün olduğunu ALLAH katında bilemezsiniz....

Misal ünlü biri öldüğünde o insana 1 kişi öldü demezler adı soyadı hatta ufak bir yaşam serüveni dahi verilebiliniyor ?...

Elbette Haber kanallarında her ölen insanın yaşam biyorgrafisini sunamazsın ama bana göre Dünyada değişmesi gereken bir kalıp özellikle Haber Kanallarında olması gerekirse...oda..

3 kişi yaşamını yitirdi değil...

3 İNSAN YAŞAMINI YİTİRDİ olması gerekir kanaatinden..

İnsan sayı ile ibarelendirilecek ise şayet buradaki kişi kavramı yerine kesinlikle İNSAN olmalıdır...Bana göre...

Böyle..

ummuhan

Kıdemli Üye
O Makam hırsı öyle ki mezartaşlarına da yansıyabiliyor elbiss mezar taşlarında görmüşsünüzdür çoğunuz "Yüksek Mimar, 2.ağır ceza hakimi, cumhuriyet başsavcısı" v.s sanki o aleme girişte o ünvanların olduğu kapılardan geçecekler...

Hayatını kaybetti Türkçe de yanlış kullanılan ve maksadı aşan bir tanımlamadır vesselam...

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
"Hakka Yürüdü " ne demek?

Bir de "Hakka yürüdü" tabiri var.Genellikle tasavvufcular için kullanılıyor.

Molla ..........K.S Hakka yürüdü.

Milli Görüş’ün .... vefakar mücahidlerinden............ Hakk’a yürüdü.

Şeyh ........... K.S Hakka yürüdü.

Hakka Yürümek Ne Demektir?

CEVAP: Alevilik’te “Ölmek” yani yokolmak inancı yoktur. Don değiştirmek vardır. Yaşamın başka bir canlıda devamı inancı vardır. O nedenle insanın vefatı hayatın sonu olarak kabul edilmez. O kişinin yaradana, Hakk’a döndüğü, gittiği kabul edilir. Bu nedenle ölmek, vefat etmek kavramları kullanılmaz. Onun yerine; Hakka yürümek, Sır olmak, Göçmek kavramları kullanılır.

elbiss

Ordinaryus
O Makam hırsı öyle ki mezartaşlarına da yansıyabiliyor elbiss mezar taşlarında görmüşsünüzdür çoğunuz "Yüksek Mimar, 2.ağır ceza hakimi, cumhuriyet başsavcısı" v.s sanki o aleme girişte o ünvanların olduğu kapılardan geçecekler...

Hayatını kaybetti Türkçe de yanlış kullanılan ve maksadı aşan bir tanımlamadır vesselam...

Malesef ...Tamamen geride kalan Ailelerin saygınlık veren ifade ünvanlarının altında devam etmek istediği nitelikler....Belki bir daha mezara zor uğrayacaklar ama işte...

ALLAH katında İnsanların Dünyada kazandıkları makamların pek bir Ünvanı yada Derecesi yok...Derece İhlas ve Takva ile gelen İman, İbadet, Usul, Edep Ve Erkanı zarifiyet üzerine ...vsss....

Dünyada kazandığı makamı yada mevkisini ALLAH RIZASI ve NAİLİ için kullanıyor ise ve Mümkün olduğunca en iyi şekilde ŞÜKÜR lere layık olabilecek davranış ve haller içerisinde ise iyidir ama yine esasları ALLAH bilir...

Yani.. son cümlene şunu söyleyebilirim...

Aslında baştan beridir kısmende olsa katılıyorum fakat benim hayatımda isimlerin pek bir anlamı olmuyor en azından ben hayatımı bu şekilde yetiştirmeye çalıştım...çalışıyorum ne kadar başarılıyım ALLAH bilir...

Hayatımda İnsanların yaptıkları aynı değerleri yapmamaya özen gösteriyorum...Hayatımda insanların gördüklerini görmekten ziyade göremedikleri şeyler üzerinden ilerlemeye yapmayı seviyorum .....Bunlar benim hayatımın yaşamımın olmazsa olmazı hayatımda bu değerlerden vazgeçmeyi çok kez denedim ama her denemem başarısız odu anladım ki ben BÖYLE biriyim....Anladım ki bu tarz benim tarzımmış :)....

Yazıları bağlamam gerekirse...

Maksat yada İbare aşmaları benim için bir değer yargılamıyor....Benim için hayata gözlerini yuman insanın dünyadayken sunabildiği değerler daha önemli...isimler üzerinden pek takılı kalmayı seven biri değilim ama şunu çok kez dile getirmişimdir...

İnsanlar öldüğünde onları sayı ve kişi ile ifade etmeyin....bunlar insanların makamlarının zayıflıklarından ötürü duyulan aşağılama kompleksleri....bilerek yada bilmeyerek yapılan bir eylem mi bilemem ama makamı olup zengin bir insan öldüğünde o insanın adından soyadından tutta neredeyse tüm hayatı seceresi anlatılıyor...

Burada farkediyorum ki...

İnsanlar arasında fırsat eşitliği orantılı ve terazi kapsamında dengede kullanılmıyor...oysa ki ALLAH insanın değerli ve üstün bir varlık olduğunu ve bu değere yakışır terimlemeler ile anlatılması gerektiğini ifade etmiştir...

Eğer İNSAN öldüğünde 3 KİŞİ öldü deniliyorsa bu bana göre uygun bir dil terimi değildir....eğer İNSAN öldüğünde yaşamınıı gözlerini dünyaya dair son nefesi Dünyaya tamamladıysa....buradaki terimleme...3 İNSAN YAŞAMINI yitirdi olmasıdır....

Yani İNSAN ne olursa olsun Kullanılmalıdır Bizi biz yapan çok önemli faktörler....Her ölen insanın hayat Biyografisini elbette oluşturamazsınız ama her insana SAYGI duymasını istersek BAŞARABİLİRİZ...

Bana yada benim fikirlerime göre...
Her insan SAYGIYI insan olduğu için hakediyor....insanların işledikleri iyi-kötü fiil eylemlerini değerlendirmiyorum ilk anki mahsum doğdukları bebek günlerin saflığıyla...

Eğer bir insan kötü olup Terör Eylemini seçmişse....

Zaten günümüzde o insanın ibaresi belli...

3 Terörist Eylemci Ölü ele geçirildi diye....Bu terim ne kadar doğru güzel ve akıcı kullanılıyor değil mi?....İşte buradaki aynı hassasiyeti ve duyarlılığı Mahsum Mazlum olarak Ölen hayatını kaybeden Güzel İnsanlar içinde onlara layık kullanılmasını İSTERİM... Neyse diyelim ben yazdıkça yazarım bana bakma sen :)

İşte..

Böyle.