Hayat-Paradoks(u)

• Konbuyu başlatan Murat Sâki
  • Başlangıç tarihi
M

Murat Sâki

Guest
Elimizden zorla alındığına bakmadan değerlerimizin,yaşayış tarzımızın ne de çabuk unuttuk.Şimdi kendi ellerimizle tebessüm eşliğinde verir olduk...

Bu-sözü-ilerleyen-günlerde-tevil-edeceğim.Fikreden-varsa-paylaşmasını-dilerim...

sword

flawless Victory
Abi çok geniş yerlere çekilecek bir söz.
bir kaç misal; Örf- adet, din, aşk vs...
örf-adet: kaç bin kişi yöresini temsil ediyor artık? Gençlik neden toplulukta önceki kuşaklara ayak uyduramıyor?
Din: Benim kalbim temiz demekle avunuyor millet artık.
Aşk:İnsanın değişmesine en büyük etken.

M

Murat Sâki

Guest
Abi çok geniş yerlere çekilecek bir söz.
bir kaç misal; Örf- adet, din, aşk vs...
örf-adet: kaç bin kişi yöresini temsil ediyor artık? Gençlik neden toplulukta önceki kuşaklara ayak uyduramıyor?
Din: Benim kalbim temiz demekle avunuyor millet artık.
Aşk:İnsanın değişmesine en büyük etken.

Dostum senin verdiğin örnekler kanıksamadan dolayı yerine oturmamış julyenist unsurlar gibidir.

Bunların hepsi ayrı bir kategoride incelenebilir.Fakat aşk,örf vs.konumuz olmadığı için menşe-i olan Din ve feraizleri din-dili üzerinden tefekkür,tecessüs,tezekkür etmeye ihtiyacımız var.İzafi ve göreceli olan yönleri dahil olmak üzere mütecessis ve menzevi ir şekilde ele almak istiyorum fakat vaktim sınırlı olduğu için hep yarım kalıyor.

Bu raddede tekabür-dan müberra olan düşünceleri okumak isterdim nitekim sanıyorum kimsenin düşüncesi yok.

B.ü.S.r.A

Doçent
Elimizden zorla alındığına bakmadan değerlerimizin,yaşayış tarzımızın ne de çabuk unuttuk.Şimdi kendi ellerimizle tebessüm eşliğinde verir olduk...

Bu-sözü-ilerleyen-günlerde-tevil-edeceğim.Fikreden-varsa-paylaşmasını-dilerim...

Ben bu sözü söyle anliyorum;
Biz benligimizi unuttuk, biz bizim kim oldugumuzu unuttuk. Bizi biz yapan degerlerimizi yitirdik. Bizi bizden sinsice aldilar. Bizim degerlerimizi bizden kopardilar. Simdi ise bu degerlerimizi kendimiz unuttuk. Bizim degistigimiz gibi hayat tarzimizda degismis durumda. Yani kisaca artik biz biz degiliz. Aslinda daha detayli yazardim ama malesef zamanim kisitli oldugu icin bu kadar yazabildim.

Selametle

Berke

Kıdemli Üye
Dini anlamda bizim bizden alınışımız asırlar öncesine dayanır.Asrı saaadet gibi bir ayna ve berraklık varken ,saltanat gibi bir karanlık ve küf ortamı seçilince başlamış bizden almalar ve çalmalar.
Şöyle yada böyle oluşagelenlerin alınmaya ve alanen çalınmaya başlaması bir 150-200 yıllık dönemi kapsar.Bazı alimlerimizin tutmaya çalıştığı aydın ışıklar karartılmak için,şer olanlar,şere yaranmaya çalışanlar ve şer olmadığı halde şerden korkanların karartmaları karşısında ne kadar asil duruş yapsalarda,karanlık hep koyu olagelmiştir.Birde insanlar Üstat Meriçin dediği gibi yönlerini karanlığa sırtlarını aydınlığa dönmüşler bir kere,görmek istemezler,aydınlığı görenlerin ,görmelerinden bile rahatsız olur hale gelmişlerdir.
Hakikat değişmez,onlar ne kadar çabalasada ufukta aydınlık bizi beklemektedir,bilene ve görene.

M

Murat Sâki

Guest
Berke dostumuzun tefekkür ve tasvir ettiği hususlar güzel.Bunlarıda ciddiye almalıyız.Bu babda-da ilerleyeceğim inşâllah.Değerli düşüncelerinizi okumak sevindirici.

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
1506468_920396544651099_7146931148648654718_n.png