HAVUZCULARA YENİ BİR KIYAK mı ?

agbi

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
2 Kas 2006
Mesajlar
26
Puanları
0
BU BİR İDDİADIR GERÇEKLEŞİP GERÇEKLEŞMEMESİ ni ZAMAN GÖSTERECEK bunun için KIYAK mı dedim KIYAK demedim.Havuzculara sağlanan kıyaklar bitmek bilmiyor 10 Tem 2014 08:44 Samanyolu Haber

Hükümet, 3. havalimanının kot farkını değiştirip Mehmet Cengiz ve 4 ortağına 1 milyar $ kazandıracak.

Sabah ve ATV için oluşturulan 630 milyon dolarlık havuza 100 milyon dolarlık katkı sağladıktan sonra, alacağı ihaleleri düşünerek millete küfür eden Cengiz İnşaat’ın patronu Mehmet Cengiz’e, 3. Havalimanı nda 1 milyar dolarlık avantaj sağlanması gündemde. Cengiz İnşaat’ın ve diğer ortaklarının talebi onaylanırsa, 3. Havalimanı’nda temeli atılır atılmaz konsorsiyum ortaklarına TL bazında 2 milyar liralık dolar bazında ise 1 milyar dolarlık “kıyak” çekilmiş olacak.

1 milyar dolarlık avantajın hikâyesi şöyle:

TEMELİ ATIP “KOT”A KOŞTULAR

Başbakan Erdoğan’ın çılgın projeleri arasında yer alan ve yapımı “Cengiz-Limak-Kalyon-Mapa” Konsorsiyumu tarafından üstlenilen 3. Havalimanı inşaatında Ankara’da ilginç pazarlıklar yapılmaya başlandı. Havalimanın temeli Başbakan Erdoğan tarafından 7 Haziran’da atıldı. Temel atma töreninin hemen ardından, Konsorsiyum şartname de 150 metre olarak yer alan kot seviyesini düşürmek için başvuruda bulundu. Konsorsiyum ortakları, başvuru dilekçelerinde, üçüncü havalimanının kot seviyesinin, Kanal İstanbul’dan gelecek hafriyat ile yükseltilmesinin planlandığını, Kanal İstanbul’daki gecikme nedeniyle söz verilen hafriyatın kendilerine teslim edilmediği vurgulandı. Ortaklar, “hafriyat sıkıntısı” nedeniyle kot seviyesinin 150 metreden daha aşağıya çekilmesini talep ettiler.

MALİYETİ HESAPLANDI

AKP Hükümeti’nin, Konsorsiyumun kot seviyesinin düşürülmesine yönelik talebine yeşil ışık yaktığı ifade edildi. Bu çerçevede, Konsorsiyumun talebi üzerine, taleple ilgili uzmanların bir çalışma yaptığı kaydedildi. Çalışma esnasında, kot seviyesinin düşürülmesinin güvenliği nasıl etkileyeceğin araştırıldığı belirtildi. Uzmanlar, kot seviyesinin düşürülmesine onay verilmesi halinde projenin maliyetinde yaşanacak düşüşleri de hesapladı. Buna göre, Konsorsiyum 2.5 milyar metreküplük dolgu malzemesini taşıma külfetinden kurtulacak. Bu da, firmalara yaklaşık 2 milyar liralık yani 1 milyar dolarlık avantaj sağlayacak. Yani, Konsorsiyum temel atılır atılmaz 1 milyar dolarlık bir maliyet avantajı ile teşvik edilmiş olacak.

GÜVENLİĞİ RİSKE ATABİLİR

Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi olarak nitelendirilen 3. Havalimanı, 22 milyar 152 milyon euro bedel karşılığında Cengiz-Limak-Kalyon-Mapa Konsorsiyumuna geçen yıl ihale edilmişti. İhale şartnamesinde, kot seviyesi olarak nitelendirilen yani yerden yüksekliğin de 150 metre olma öngörülmüştü. Bu çerçevede, yüksekliğin sağlanması için Kanal İstanbul’dan getirilecek hafriyatların kullanılması hüküm altına alındı. Ancak Kanal İstanbul start almayınca kamu, özürlü duruma düşmüş oldu. Konsorsiyum ortakları da bu durumu fırsat bilerek, maliyeti düşürecek bir dizi talepte bulundular. Kot seviyesinin düşürülmesinin dışında Konsorsiyumun başka talepleri de bulunduğu öğrenildi. Taleplerle ilgili değerlendirmeler ise devam ediyor. Ekonomi kulislerinde, projenin zamanında tamamlanması için Konsorsiyum ortaklarından gelen birçok talebe yeşil ışık yakıldığı konuşuluyor. Ancak, bu durum daha inşaatın başında güvenlik tedbirlerinin tartışmalı hale gelmesine yol açtı. Uzmanlar kot seviyesinin düşürülmesi halinde güvenlik riski oluşacağını öne sürüyor.
 

ibrahimi

Has Uşak
İhvan Üyesi
Katılım
19 Haz 2006
Mesajlar
23,464
Puanları
0
Yaş
32
@agbi bırak şu kopyala yapıştırı da, aç bir konu, sizin gözünüzden dinleyelim bu ayrılma, bölünme işini. Burada malum partinin kalemşörü olan sizler, nereden emir alarak bu denli çark ettiniz ben onu merak ediyorum.

kopyala yapıştır hiç bir yazılana itibar etmiyorum.
 

agbi

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
2 Kas 2006
Mesajlar
26
Puanları
0
@agbi bırak şu kopyala yapıştırı da, aç bir konu, sizin gözünüzden dinleyelim bu ayrılma, bölünme işini. Burada malum partinin kalemşörü olan sizler, nereden emir alarak bu denli çark ettiniz ben onu merak ediyorum.

kopyala yapıştır hiç bir yazılana itibar etmiyorum.
Neden bunu yalnızca bana söylüyorsun ? Örnek Dua Nur un hangisi kopyala yapıştırmamaya uyuyor.

Ayrıca ben teklif ettim HER KONUDA İSLAM EDEP VE ADABINDA Belgelere dayalı İSTİŞARE veya MÜNAZRA ederim.

AYRICA BEN İDDİA yı iddia seviyesinde değerlendiririm.

Haa dersen agbi sen geçmişte burda AK PARTİ nin amansız tavizsiz savunucusundu ne oldu CEVABIM basit O AK PARTİ yi yine savunurum ama BİR ÖRNEK Sana Küfreden seni ÇOK AĞIR Temeli YALAN NEGATİV TANIMLARLA eleştireni Yanına alırmısın.

Bunlara bir cevap verebilirmisin ?

Bu Forum da bir seni birde @Enes i tanırım @Erdem olarak soruyorum Dua Nur un imzasındaki Fotoraf senin Edep ve Ahlak anlayışına Forum un ruhuna uyuyormu ?

Bir konumu ARŞİV e kaldırmışlar peki neden ?

Bir yöneticin BANA YAPILAN HAKARETİ Üyenin mesajından silip ....... lamış bunla yetinmemiş benim o mesaj alıntımada aynı işlemi yapmış BU SİZİN HAKKANİYET yapınıza uyuyormu ?

Lütfen samimi cevap.
 
Üst