hat sanatında ketebe örnekleri

tilamiz

Üye
Web sitesi
www.ozgursanat.com
bazı arkadaşlar ketebe koymanın ne olduğunu merak etmişler.bazıları bana ait çalışmalar,umarım beğenirsiniz.levhaların alt kısmındaki (genellikle elips veya yuvarlak olan) istifli (şekilli) küçük yazı ketebedir."bunu ... yazdı (ketebehû ali=bunu ali yazdı)" manâsını taşır. arkadaşımın daha önce açtığı konuda belirttiği gibi,ketebe koymanın çeşitli yolları vardır.

5317rlmde.jpeg

1168jfhhc.jpeg

1712prwhf.jpeg

feyza:)

İstanbulî
Web sitesi
www.incebirdokunus.com
tilamiz harika bunlar eline sağlık
insaAllah bende ilerde böyle güzel şeyler ortaya çıkarırım:) kaç yıldır hat sanatı ile uğrasıyosun ??

tilamiz

Üye
Web sitesi
www.ozgursanat.com
tilamiz-i doğan min ademî

bu yıl hat ve ebrû sanatlarında 7. yılımı bitirmek üzereyim.ama hocalarımın dediği kadarıyla hat sanatının ilk 40 yılı biraz zormuş.Allah nasip ederse 33 yıla kadar daha iyi yazarım inşallah.:) yalnız öğrenim süresi sizi yıldırmasın,insana maneviyatını ıslah etme imkanı veren sanatlardır.birazcık sabır ile 7 değil 70 sene bile göz açıp kapayındaya kadar geçer.siz sadece Allah'dan dileyin içinize bir kez kıvılcım düşürdü mü, o koskoca yangına dönüveriyor.benim hat ve abrûya bu kadar aşık olmamın sebebi bu dilek ve hocalarımın teşvikidir.inşallah bunlar sizlere de nasip olur.(fotoğrafların bozukluğu için özür dilerim,makinem çok iyi değil.idare edin artık arkadaşlar.:uzgunum[1]: )

Hanne

Doçent
Ellerine sağlık...harika bu yazılar..bir dönem ben de başlamıştım ama malesef bazı nedenlerden dolayı tamamlayamadım ,ama aklım kalmıştı bunları görünce bu isteğim yeniden depreşti...Allah sabır versin ,emeklerin zayi olmasın inş....

feyza:)

İstanbulî
Web sitesi
www.incebirdokunus.com
insaAllah devam edersin zeyneb

tilamiz 7 senedir yapıyosun demek :)
icazetname aldın mı merak ettim ..bir de sana bu baslıktan merak ettiklerimizi sorabilir miyiz bi sakıcası yoksa ..
forumda hat sanatçısnın olması beni çok mutlu etti :p
vuslat rana da var aslında ama o da benim gibi çok yeni ..
bilgilerini bizlerle paylasırsan çok sevinirim :)

:eek:fftp: 40 senelerden fln bahsedince çok geç kaldığımı düşündüm yaa . keske daha önce baslasaydım bu sanatla ilgilenmeye ..ama kısmet ...

paylasımlarını devamını bekliyoruz.

tilamiz

Üye
Web sitesi
www.ozgursanat.com
soru-cevap

değerli arkadaşlarım sorularınız olursa elimden geldiğince seve seve cevaplarım.herkes bildiğini paylaşmaya mecburdur.icazet konusuna gelince hocalarımdan el aldım ve sözlü icazetimi aldım.yani şu anda talebe yetiştirme hakkım var.hocam bunu sözlü olarak ifade etti.bundan başka yazılı icazete ben çok ihtiyaç duymasam da çalışmalarım (meşklerim) devam ediyor.inşallah onu da bir süre sonra hocalarım layık görürse alırım.
şunu da belirtmek isterim ki benim en büyük dileğim tamamen Türk milletine ait olan bu sanatlarımızın hak ettiği yeri bulmasıdır.eğer ki merakınız varsa elinizden geldiğince üzerine düşün.benim tanıdığım 50 yaşından sonra hüsn-i hat'a başlayan insanlar var.yazının o güzelliğini seyretmek bile biz müslümanlar için sevaptır.isteyene msn adresimi verebilirim.her türlü sorunuzu elimden geldiğince memnuniyetle cevaplamaya çalışırım.siz sadece niyet edin,başlayın.

melde

helina_roje
Çok güzeller elinize sağlık usta olduğunuz belli

tilamiz

Üye
Web sitesi
www.ozgursanat.com
ustalık

sevgili melda kardeşim yorumunuz için çok teşekkür ederim.ama hocalarımız varken ustalık bize düşmez,biz sadece elimizden geldiğince güzel yazı yazmaya,ebrû yapmaya çalışıyoruz.ama sizler de böyle bir izlenim bırakmak da ayrıca güzel tabii :)inşallah fırsat olursa diğer çalışmalarımı da paylaşmayı düşünüyorum bu kadir-kıymet bilen güzel insanlarla,umarım beğenirsiniz.

B

.BeYzA.

Guest
nerden katılıyorsunuz bilmiyorum ama İstanbul da açılan İSMEK lerde (İst. meslek edindirme kursları) hat kursu da var. İlk defa bu sene hatt kursuna gitmeyi ciddi anlamda düşündüm. Arapça ile 9-10 yıldır az da olsa ilgim var ama hattın arapça yazmakla pek de alakası yok gbi sanki, becerim olup olmadığını da bilmiyorum...Acaba sizce yapabilir miyim ben de?

tilamiz

Üye
Web sitesi
www.ozgursanat.com
arapça veya osmanlıca bilmek başlangıçta değilse bile ilerleyen dönemlerde mutlaka işinize yarayacaktır.çünkü yazılacak metin muhakkak arapça,farsça veya osmanlıca olacaktır.yazacağınız yazıyı doğru ve okunmaya müsait şekilde yazmak da bununla alâkalıdır (harf hatası,harekelerin doğru yerleştirilebilmesi yani kısaca teşrifat).yazıp yazamama konusunda ise ben %100 kabiliyete pek inanmıyorum çok ve düzenli çalıştıktan sonra eminim ki yazarsınız.hz.Ali efendimizin dediği gibi bu işte talim esastır.derslerinizi aksatmayın ve mümkün olduğunca çok yazın.naçizâne tavsiyelerim bunlardır.Allah sabır ve kuvvet versin kardeşim.herhangi bir konuda sıkıntınız olursa seve seve yardımcı olmaya çalışırım.
ayrıca belediyelerin kursları genellikle kalabalık olduğu için hocalar talebelere fazla zaman ayıramıyabiliyor,onların da elinde değil yani.ancak hocanızın atölyesi varsa oraya özel olarak devam etmenizi önerebilirim.hem istanbul gibi bu işlerin merkezi olan bir yerdesiniz.bu işi öğrenmek için yapabileceğiniz en iyi şey sultan ahmet'te küçük ayasofya camiinin civarında Fuat Başar'ın atölyesini bulmak olacaktır.benim de hocalarımdan olmakla beraber bu konularda (hat,ebrû) dünyadaki bir numara fuad hocadır.

emmargah

Profesör
amanın hat sanatı için kırk yıl mı gerek.buralarda kurs varmış bende gitsemmi acaba diye düşünüyordum .ama yok ben o kadar sabırlı olduğumu hiç zannetmiyorum:(

ozti

Asistan
eline sağlık başarılı çalışmalar.

EbRu

Paylaşımcı
Elinize sağlık çok güzeller

ZSSZ

Üye
Ankarada Mi Hat Egİtİmİnİzİ Aliyosunuz?

ellerinize sağlık.hepsi çok güzel.diğer çalışmalarınızıda görürüz inşallah

tilamiz

Üye
Web sitesi
www.ozgursanat.com
hat eğitimi

Ankarada Mi Hat Egİtİmİnİzİ Aliyosunuz?
hüsn-i hat'a ıspartada Adem Sakal ile başladım.4 yıl kadar adem hocayla meşk ettikten sonra 2003 de ankara'da rahmetli Doğan Çilingir'in talebesi Kadir Sakoğlu ile tanışıp kendisinden meşklere devam ettim.şu an Ankara'da ben de hocama devamla beraber kendisinin müsaadesiyle ders veriyorum.

zerefşan

sustum...
hüsn-i hat'a ıspartada Adem Sakal ile başladım.4 yıl kadar adem hocayla meşk ettikten sonra 2003 de ankara'da rahmetli Doğan Çilingir'in talebesi Kadir Sakoğlu ile tanışıp kendisinden meşklere devam ettim.şu an Ankara'da ben de hocama devamla beraber kendisinin müsaadesiyle ders veriyorum.

ay ne mutlu...kadir hoca yazıları güzeldir...
tezhiple hattı yürütemiyeceğimi düşündüğüm için kadir hocadan ders alma planım suya düştü...

başarılar dilerim size....

NİHAN

Üye
ellerine sağlık çok güzel olmuş rabbim razı olsun senden

ZAMAN_Ss

Paylaşımcı
ellerine sağlık kardeşim çok harika olmuş