Hangi ülkede benzin fiyatları ne kadar?

• Konbuyu başlatan Kaçak
  • Başlangıç tarihi
K

Kaçak

Guest
Artan petrol fiyatları gerekçe gösterilerek akaryakıt fiyatlarına yine zam yapıldı.

Dünya piyasalarını "Petrol 10 dolar artarsa dünya ekonomisi yüzde 1 küçülür" formülünün gerçekleşme korkusu sardı. Petrol fiyatları son iki haftada tam 10 dolar arttı. Türkiye`de de akaryakıt şirketleri zam açıkladı.

Akaryakıt 4 TL`yi geçti

Yüksek petrol fiyatları Türkiye`ye akaryakıt zammı olarak yansıdı. Son artışla birlikte 97 oktan benzinin fiyatı 4.01 liraya kadar çıktı.

En pahalı benzin bizde

1 varil ham petrol 150 dolarken bile 1 litre benzin 3.34 TL`ye satılıyordu. Petrolün varili 40 dolarlara kadar düştü ancak benzin Türkiye`de ucuzlamadı. Aradaki fark vergi artışı ile kapatıldı. 1 varil petrol 80 dolardan 88 dolara çıkınca benzine son 1 haftada ikinci zam geldi. Türkiye`de vatandaşın satın alma gücü hepsinden az olmasına rağmen Avrupa`nın açık ara en pahalı benzinini kullanıyor.

İnşallah fiyatlar geri çekilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, benzin fiyatlarında 4 lira sınırının aşılmasına ilişkin olarak, "Tamamen ithalata dayalı bir kaynaktan bahsediyoruz. O yüzden şu an yurtdışındaki ham petrolün varilinin 90 doları aşıyor olmasının uluslararası piyasalardaki bir kısım ham maddeleri tahrik ve tetiklediğini görüyoruz. Bizim bu fiyata herhangi bir müdahalemiz söz konusu değil. İnşallah ümit ediyorum ki fiyatlar uluslararası arenada 75- 80 dolar bandına iner ve fiyatlar geri çekilir" dedi.

Satış fiyatında açık ara lideriz, sebebi aşırı vergiler..

147820101209095641496.jpg

K

Kaçak

Guest
Petrolu en pahalıya mal eden ülke Türkiye ..
Neden pahalıya mal ediyorsun diye sormuyoruz ...
Tamam sen avrupadan 0,15 euro pahalıya mal ediyorsun ...
Buna şimdilik itirazımız yok ...
Ve sen Avrupanın en kötü ekonomisinden daha az vergi alma lüksünede sahip degilsin ...
Onuda kabul ediyoruz ...
En pahalıya mal ettigin halde , en yüksek vergiyi almana razı oldugumuz halde bizden 0,32 euro fazla vergi alıyorsun ...
Ben neden 4 tl oldu diye sormuyorum artık ...
Neden 0,32 euro fazla ödüyorum diye soruyorum ...
Ve neden buna bir çare üretemiyorsun diye soruyorum ...
Battı dedigimiz Yunanistandan daha fazla vergi alma sebebin ne ?
İzah et , ikna et bizi ...

girdap

Ordinaryus
Her zaman bizdeki vergilerin inanılmaz abartılı olduğunu duyardık, pahalılığı ona bağlardık.
Yukarıdaki vergi oranları arasındaki farkın azlığına bakın, hemen hepsi %60 civarında.. Demek ki sadece vergi değil sebeb, biz aynı zamanda benzini en pahalıya alan ülkeyiz. Verginin miktarına değil, oranına bakarak değerlendirmeliyiz değil mi? Bariz bir fark yok o halde. Geliş fiyatını da tabloya eklersek:

Türkiye: 0.67
Hollanda: 0.59
Norveç: 0.64
Yunanistan: 0.53
Danimarka: 0.58
Fransa: 0.58
Almanya:0.53
İtalya:0.57
İngiltere:0.53
İspanya:0.52

K

Kaçak

Guest
En pahalı maliyet ve en yuksek vergiyi topladıgımızda gene 0,32 euro pahalı tüketiyoruz....

TakVa

Ordinaryus
Vergi indirimi şart ama bakan indirim düşünmediklerini söylüyor. Benzin zammına protesto eylemi yapılacakmış, inşallah etkili olurda vergi indirimine giderler.

ibrahimi

Has Uşak
tabiki indirim düşünmezler.niye düşünsünler ki dünya kadar maaş alıyorlar.altlarında kocaman motorlu arabalar,sanki benzinin hesabını yapıyorlar.olan biz halka oluyor arkadaş. 1.5 litre arabalara benzin mazot gaz yettiremiyoruz.Bu kalbur üstü şahısşarda 5 litre motordan aşağısını kullanmıyorlar.

Hey gidi sakıp ağa,sen geldin aklıma şimdi.Ben görmedim senden başka 10 sene aynı makam arabasına binen.
Demedi deme ibrahim bu benzin işi bu hükümetin başını yer.

Hikem

Kıdemli Üye
Zannediyorum , benzindeki vergi oranı olarak gösterilen %65 oranı gerçekci değil.%70 olduğunu yıllar önce ayrıntısıyla okumuştum.Bu oran vergi noktai nazarından ülkemizde ''Vahşi Kapitalizm'' uygulandığını açıkca gösteriyor.Bu politikayı namazlıların uygulamasıyla, binamazların uygulaması arasında mahiyet itibarıyla fark yoktur.Bizim adamlar yaparsa ''bildikleri vardır veya hikmeti vardır'' , ötekiler yaparsa .... demek ''Zalim siyasetin '' kucağına oturmaktan başka nedir? Euzübillahimineşşeytanirracim ves _ siyyaseti.

TakVa

Ordinaryus
Protesto eylemleri ses getirebilir. Her kesim tepkisini koymalı,artan fiyatlara dur denilmeli.