Hangi tür kızlarla evlenilmez...

Mahpeyker

Kıdemli Üye
tursulugun karsiligi kokusmusluktur - dikkatinize sunarim

filozof_58

Asistan
İtiraz:

Beni senden başka kimse anlamıyor diyen bir kız erkeğine huri olmaya hazır demektir.
Hayatta en çok hoşumuza giden şeylerden bir tanesi de birisinin; beni en iyi sen anlıyorsun ifadesi değil midir?

Kişinin eşini en iyi ve en çok anlayan biri olma bahtiyarlığını yaşaması ne güzeldir.

Bunun mefhumu muhalifinden yola çıkarsak; Beni sen değilde başkaları daha iyi anlıyor diyen bir kızla yapılan evlilikten nasıl bir aile saadeti beklenebilir ki?

Bu durum her iki taraf için de geçerlidir.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
İtiraz:

Beni senden başka kimse anlamıyor diyen bir kız erkeğine huri olmaya hazır demektir.
Hayatta en çok hoşumuza giden şeylerden bir tanesi de birisinin; beni en iyi sen anlıyorsun ifadesi değil midir?

Kişinin eşini en iyi ve en çok anlayan biri olma bahtiyarlığını yaşaması ne güzeldir.

Bunun mefhumu muhalifinden yola çıkarsak; Beni sen değilde başkaları daha iyi anlıyor diyen bir kızla yapılan evlilikten nasıl bir aile saadeti beklenebilir ki?

bunlar ancak temenni de kalıyor....

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Kadının bir tanesi sohbete gider, sohbette hocahanım, densizlik edip kadın haklarından bahseder, yok siz ev işi yapmaya mecbur değilsiniz, yok kocanızın annesine hizmet etmeye mecbur değilsiniz yok yemek yapmaya, çocuk bakmaya kadar işi vardırıyor bu hocahanım, tabi bu heyecanla kadın akşam kocası eve gelince hemen sıralamaya başlıyor,

Kadın ; bey bugün ben sohbete gittim,

Koca ; iyi ne güzel yapmışsın

Kadın ; ne öğrendim biliyormusun, benim haklarım varmış, şunları şunları yapmam gerekmiyormuş, bunlar benim haklarımmış,

Koca ; doğru söylüyorsun hanım, bunlar senin hakların, yapmak zorunda değilsin, istersen yapma sen bilirsin, lakin sen bilirsinki benimde haklarım var, mesela, Allah 4 hanımı helal kılmış ve ben yalnızca senle birinci hakkımı kullanmış oluyorum daha geriye3 hakkım var biliyorsun değilmi,

Kadın ; Ya bey sende hiç şakadan anlamıyorsun.... :)

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İtiraz:

İtirazınızda haklısınız, ama ben meseleyi tam ifade edemedim galiba.

Bir kız düşünün, hiç kimse ile geçinemiyor hiç kimse ile anlaşamıyor ama evleneceği erkeğe ''Bu hayatta beni bir tek sen anlıyorsun'' diyor.

Bir kız daha düşünün, çevresi ile arkadaşları ile anne babası ile herkes ile arası iyi. Evleneceği erkeğe ''Herkesle aram iyi herkesle aram güzel ama sen beni daha iyi anlıyorsun'' derse bu durum farklıdır.

Bizim bahsettiğimiz kız birinci örnekteki kızdır.

Sizin bahsettiğiniz kız ikinci örnekteki kızdır.

Selam ve dua ile...

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Kadının bir tanesi sohbete gider, sohbette hocahanım, densizlik edip kadın haklarından bahseder, yok siz ev işi yapmaya mecbur değilsiniz, yok kocanızın annesine hizmet etmeye mecbur değilsiniz yok yemek yapmaya, çocuk bakmaya kadar işi vardırıyor bu hocahanım, tabi bu heyecanla kadın akşam kocası eve gelince hemen sıralamaya başlıyor,

Kadın ; bey bugün ben sohbete gittim,

Koca ; iyi ne güzel yapmışsın

Kadın ; ne öğrendim biliyormusun, benim haklarım varmış, şunları şunları yapmam gerekmiyormuş, bunlar benim haklarımmış,

Koca ; doğru söylüyorsun hanım, bunlar senin hakların, yapmak zorunda değilsin, istersen yapma sen bilirsin, lakin sen bilirsinki benimde haklarım var, mesela, Allah 4 hanımı helal kılmış ve ben yalnızca senle birinci hakkımı kullanmış oluyorum daha geriye3 hakkım var biliyorsun değilmi,

Kadın ; Ya bey sende hiç şakadan anlamıyorsun.... :)

iste isinize gelmeyince hemen su dort hanim mevzusuna sariliyorsunuz. islamda kadinin haklarini islamda evlilik haklarini anlatan kitaplardan ogrenmelisiniz. yok suna mecbur degilsin buna mecbur degilsin safsatalari feminist zihniyetin dayatmasidir. islam ile alakasi yoktur.

mesela bir erkek peygamberimiz gibi haniminin yukunun farkinda olsa , "ne is yapiyorsun sanki ? butun gun evde oturuyorsun" gibi haksiz suclamalarda bulunmasa, haniminin degerini bilse , ve hanimda esinin yukunun bilincinde olsa - niyette Allah rizasinda butunlestikten sonra o yuvanin cennet bahcelerinden bir bahce olmamasi icin hic bir sebep kalmasa gerek ...

su meseleyi de unutuyor musluman erkekler :

1. ikinci evliligi yapabilmesi icin birinci esinin rizasi onemlidir

2. peygamberimiz cok evlilik yapmak isteyen sahabesine her zaman " once bir haniminin hakkini ver sonra digerlerine sira gelir" mahiyetinde tavsiyelerde bulunmustur.

varin gayrisini kendiniz dusunun ...

ihvan23

Kıdemli Üye
HADİ BİR KATKIM OLSUN....GEÇENLERDE BİR MECLİSTE OĞLUMA KIZ ÖNERDİM...""helal SÜT EMMİŞ BİR KIZ DEMİŞİM.""..ERKEK YADA KIZ FARKETMEZ,İLLA HELAL SÜT..........

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Konuya ikinci maddeden devam edelim inşallah.

2- ''Annem babam ile kavgalıyız, geçinemiyoruz.''

Bir kız bu sözü söylüyorsa bu tür kızlardan da kaçmanız da fayda var.

Kendi annesi babası ile geçinemeyen, kendi anne babasına sevgi saygı hürmet göstermeyen bir kızdan, sizin anne babanız ile geçinmesini ve sevgi saygı hürmet göstermesini bekleyemezsiniz.

* * *

Benim bir akrabamın kızını komşularından biri oğluna istedi.

Kız erkek anlaşmışlar, iş resmiyete binmiş ama erkek tarafı kızı istemeye gelince babası kızı vermedi.

Bir daha istediler, bir daha istediler ama babası vermedi.

Sonunda karşı taraf ''Neden vermiyorsun sorun nedir ?'' diye sordu.

Kızın babası cevap verdi: ''Bu benim kızım benimle kavga eder, annesi ile kavga eder. Huysuzdur geçimsizdir, korkuyorum ki sizin evinize geldiğinde sizlerle de kavga eder.''

Erkek tarafı bu durumu öğrendikten sonra ''Tamam biz kabulüz evlendirelim, hayırlısı olsun'' dediler.

Netice nedir derseniz yukarıda dediğim gibi, anne babasını takmayan dinlemeyen kız eşinin anne babasını hiç takmadı.

Her gün kavga her gün gürültü, kız bir iki kez eşini bırakıp eve döndü.

Sonunda bu tartışmalar nedeni ile eşinin ailesinden uzak bir eve taşındılar.

Damat ara sıra gidip anne babasını görüyor.

* * *

Evleneceğiniz kız anne babasına sevgi saygı hürmet göstermiyorsa muhtemelen size de sizin anne babanıza da göstermeyecektir.

Bu tür kızlardan uzak durunuz.

Anne babanın görüşleri farklı bile olsa, hatta hatta müslüman bile olmasalar üzerimiz de hakları vardır.

İslami çerçeve dışına çıkılmadığı sürece anne babaya sevgi saygı hürmet göstermek gerekir.

Onları memnun etmek gerekir.

Onlara bir öff bile dememek gerekir.

Evleneceğiniz kız bu konularda hassas değilse yol yakınken dönün derim.

Ha diyeceksiniz ki anne babası huysuz ise, işte o huysuz insanları bile mutlu eden/edebilen bir kız bulabilirseniz sizde ömür boyu mutlu olursunuz.

Selam ve dua ile...

393859_10151227452235273_256925470272_22738759_1.jpg

Lilyum

Asistan
Sayın @Ebu Computer abi

bu genellemeler pek bi genel ya ;)

Tabiri caizse annemle ben kedi köpek gibiyiz ama dışardan bakan kimin haklı kimin haksiz olduğunu görecek.

Tabi aile icindekiler hep küçükler susar anne hep haklıdır der.

Neyse. Sonucta annedir. Hakki odenmez.

Eşimin ailesi bana karşı gayet nazik. Dokuz yıl geçmesine rağmen.

Kayinvalidemle çok daha iyi anlasirim.

Genelleme genelleme abi her insan aynı olacak diye bişey yok.

Lilyum

Asistan
Ama devamında neler paylaşırsın bizimle merak ediyorum.

ben sadece kendi görüş açımdan yorum yapmak istedim.

Açık oturum hadi bakalım.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @Lilyum

Yazdıklarımın hepsi yüzde yüz doğrudur denilemez.

Bunlar benim görüşlerimdir.

Yanlışta olabilir hatalı da olabilir.

Ama genel olarak benim gördüklerim ve kanaatlerim bu şekilde.

Selam ve dua ile...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
gördüğüm bütün kızlara dürüst davranıp hapishane hayatı yaşatacağımı söyledim... hepside kabul etti..