Hangi Suyu içebiliriz?

spesifik

آزادی قید و بند
İstanbul da musluk suyu daha pis belki Ankara bu konuda iyidir,..Ev sahibinizde biraz cinsmiş .:)

Duvar silmek çok yorucu bir de kötü bir yağlı boya kullanılmış bazı yerler kavlamış ben oralara desenli kağıt yapıştırdım ev sahibine sürpriz olacak :) arap sabunu duvar lekelerini temizliyor ama yorucu işte...

kilicarslan

Kıdemli Üye
Hayvanlar bile kaynak suyu tercih ettiğime göre..

nefahtü

Kıdemli Üye

Duvar silmek çok yorucu bir de kötü bir yağlı boya kullanılmış bazı yerler kavlamış ben oralara desenli kağıt yapıştırdım ev sahibine sürpriz olacak :) arap sabunu duvar lekelerini temizliyor ama yorucu işte...
neden boyamanızı istemiyor alerjisi mi var acaba..
Allah kolaylık versin ..arap sabunu çok iyidir azıcık da sirke koyun..

spesifik

آزادی قید و بند
neden boyamanızı istemiyor alerjisi mi var acaba..
Allah kolaylık versin ..arap sabunu çok iyidir azıcık da sirke koyun..

Yağlı Boya olduğu için eğer biz boyatırsak kiradan düşmesi gerekiyor. Bir Buçuk milyar istiyorlar eski para ile...Gerçi eşi izin vermiyordu para lazım diye boşanıyorlar şimdi de avukata lazım ,taşınmakta çok zor çoluk çocuk biraz daha sabredeceğiz...

dostluk

Kıdemli Üye

Saydınız mı? : ))

kendim saymadım lakin doktora gidince tahlil veriyorlar orda kan,çinko , magnezyum ve diğer değerler çıkıyor..

çok şükür kanımız düşük lakin diğerleri tam..

hele eşimin değerlerinin hepsi yerli yerinde..

; )

deren

semure
önce çay,kahve sonra vitamin için supradyn onun ardından soda ondan sonra yeşil çay derken tekrar başa dön su içmeye fırsat kalmıyor.

nefahtü

Kıdemli Üye
Su Arıtma Cihazlarının ZararlarıSu Arıtma Cihazlarının Zararları, İnsanlık tarihi boyunca kullanılan su günümüzde arıtılmaya muhtaç hale gelmiştir. Bunun sebebi insan nüfusunun hızlı artmasına pararlel olarak şehirlerin artması, tarımsal faaliyetlerin artması ve tarımda yoğun kimyasalların kullanılması, küresel ısınma, sanayileşmenin getirdiği kirlilik, erozyondan doğan çölleşme gibi nedenlerdir.

Bilim insanları yıllarca suyun fiziksel yapısını, kimyasal yapısını, termodinamik özelliklerini, diğer moleküllerle olan bağlantılarını inceleyerek suya karışan zararlı maddeleri bertaraf etmenin yollarını aradılar. Daha sonrasında suya karışan ve suyu sağlıksız bir hale getiren kimyasal yapılar bir tablo haline getirildi ve bu kimyasal yapıları sudan ayıracak bir membran geliştirildi. Bu membran NASA'nın uzaya gönderdiği astronotların su ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıldı. Bu sayede astronotlar daha önce kullanmış oldukları suyu bu membranın kullanıldığı su artıma cihazında temizleyerek defalarca kullanabiliyorlardı. Bu olayın akabinde 1970'li yıllarda ters osmoz membranları kullanılarak oluşturulan su arıtma cihazları ticari sahalara indi. Bu ürünler 1995'li yıllarda Türkiye'de kendini göstermeye başladı ve 2000'li yıllara gelindiğinde popüler bir ürün haline dönüştü. Her ticari üründe olduğu gibi su arıtma cihazınında popülerliği arttıkça merdiven altı üretimi de arttı. Kaliteli olarak kullanılmayan bu filtreler Bpa, antimon, chimmasorp, oleamide, irgafos, antioxidant ve BHT gibi çok tehlikeli kansorejen maddeler içermektedir.

su-aritma-cihazlarinin-zararlari.gif

Su arıtma cihazından geçerken bu maddelere temas eden su normal şebeke suyundan çok daha tehlikeli bir hal almaktadır. Tüm bu kansorejen maddeler suya karışarak vücuda geçmektedir. Bu maddeler meme, rahim ve prostat kanseri, kalp ve damar, diyabet, astım ve troit hastalıklarına neden olmaktadır. Su arıtma cihazlarında diğer bir dikkat edilecek konu ise filtrelerimizi uygun aralıklarla değiştirmemizdir. Çünkü bu filtreler zamanla özelliğini kaybederek tam bir mikrop yuvası haine dönüşebilmektedir. Buralarda biriken mantarlar, bakteriler ve virüsler insan sağlığına ciddi tehditler oluşturmaktadır. Ayrıca uygun özelliklerde olmayan su arıtma cihazları maddi anlamda da sıkıntı çıkarabilmektedir. Su kaçıran su arıtma cihazları yüzünden evdeki dolap ve parkeler zarar görebilmektedir. Sık arıza yapması nedeniyle de sürekli bakım masrafı çıkarabilmektedirler.

Eğer evimizde bir su arıtma cihazı kullanmaya karar verdiysek ilk önce üretici firmadan ürünün üretiminde kullanılan malzemeler listesi istenmelidir ve ayrıca ilgili sertifikasyon kurumlarından alınan sertifikalar talep edilmelidir. Ayrıca filtre değişim zamanları öğrenilmeli ve bu zaman aralıklarında kesinlikle filtreler değiştirilmelidir. Diğer önemli bir husus ise su artıma cihazları genellikle şebeke suyunda ki zararlı maddelerin arıtılması için dizayn edilmiştir. Eğer evimizde kuyu suyu veya başka bir kaynak kullanıyorsak kesinlikle suyumuzu analiz ettirmemiz gereklidir. Analiz raporu üretici firmaya verilerek içindeki maddeler karşı güvenlik oluşturup oluşturmadığı teyit edilmelidir.

nefahtü

Kıdemli Üye
Su konusu zaman zaman konuşulmuştu forumda.
Bir dönem damacanasız idare ettim şimdilerde cam şişelerde de su vermeye başladı firmalar.
Filitre ye hala güvenmiyorum sadece satış üzerine ve mineralleri öldürüyor.

spesifik

آزادی قید و بند
Aslında en iyisi kaynağından içeceksin

Önce dağa tırmanırken enerjini toprağa bırakacaksın
sonra suyunu içip geleceksin oh miss
yazarken bile içmiş kadar oldum =)

nefahtü

Kıdemli Üye
İki sene evvel bu konular çok gündemdeydi baktılar satışlar düşüyor önlemlerini aldılar damacanalar eskisi gibi değil daha temiz ve içinden belli maddeleri çıkarttılar.
Tabi gene de en iyisi cam şişe.