Hangi işletim sistemi daha çok kullanılıyor?

ismail

Yeni

Microsoft Windows işletim sistemi kullanım oranlarını açıkladı. Sevindirici haber ise Windows XP kullanım oranının yüzde 60'ın altına inmesi.

Microsoft'un işletim sistemlerini kullananların yüzde 59'u Windows XP işletim sistemini tercih ediyor. Bu rakam geçmiş aylara göre sevindirici bir şekilde yüzde 10 azalmış durumda.

Windows 7 kullanımı Windows Vista'yı geçmiş durumda ve yakın süre içersinde yüzde 20'leri görecek gibi gözüküyor. Çünkü Microsoft'un son raporuna göre yüzde 5'lik bir artışa sahip.
121357161288731741.jpg

Tarayıcı marketine baktığımızda ise Internet Explorer'ın ezici üstünlüğünün devam ettiğini görüyoruz. Toplam pastada yaklaşık yüzde 60'lık bir pay sahibi durumunda.

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net'in haberine göre, Internet Explorer kullanıcılarının yaklaşık yarısı Internet Explorer 8'i tercih ediyor. Internet Explorer 9'un kullanım oranı ise yüzde 1'in altında.
121357251288731806.jpg
Bu rakamlara ek olarak basına dağıtılan grafikte Firefox kullanım oranının yüzde 22 olduğunu görüyoruz. Crome ise oldukça hızlı bir yükselişe sahip ve kullanım oranı yüzde 8'in üzerlerine çıkmış durumda.

Safari ve Opera'nın durumları ise pek iç açıcı değil. Geçtiğimiz aylara baktığımızda Safari yüzde 0.06 ve Opera yüzde 0.11 düşüş gösteriyor.

SDN - ShiftDelete.Net