Hamas, kuruluşunun 23. yılını kutluyor

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
44


Aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu binlerce kişi, kutlamaların yapılacağı Gazze'de El Rimal mahallesindeki Yeşil Ketibe alanını, kutlamaların resmen başlamasından saatler önce doldururken, alanı Hamas bayrakları, flamalar ve şapkalarla yeşile boyadı. Halihazırda yüzlerce otobüsün Gazze'ye doğru yolda oldukları ifade edildi.
Hamas polisi, kutlamalarla ilgili güvenlik önlemleri için bu sabahtan itibaren bölge çapında tüm illerde yoğun şekilde konuşlandı. Polis, diğer kentlerden kutlamaların yapılacağı Gazze'ye yönelen trafiği düzenlemek amacıyla ana caddeleri de açık tutmaya çalışıyor.


Bu arada, Hamas örgütünün cep telefonları aracılığıyla, Kudüs ve Batı Şeria'ya yarım milyondan fazla kutlama mesajı gönderdiği bildirildi.
İslamî Direniş Hareketi, kuruluş yıl dönümü nedeniyle yayımladığı açıklamalarda, zafer ve özgürlük için direnişten başka yol olmadığını belirtti.
Hamas, İsrail'i tanımayı kabul etmeyeceğini bir kez daha yinelerken, "denizden nehre" tüm toprakların, Filistinlilerin toprakları olduğunu vurguladı. Hamas, "Bu toprakların bir santiminden bile vazgeçmeyecek ve İsrail denilen devleti tanımayacağız" ifadelerini kullandı.
Hamas ayrıca, işgal altındaki tüm Filistin topraklarının kurtuluşu ve geri dönüş haklarının sağlanması, Kudüs'ün başkent olduğu Filistin devletinin kurulmasının amaçlandığını belirtirken, Filistin topraklarında "Siyonist düşman tarafından uygulanan Yahudileştirme çabalarını da engelleyeceklerini" bildirdi.
Açıklamalarda, ulusal birliğin sağlanması, Filistin halkı arasındaki bölünmelerin sona ermesi için çaba harcanacağı da kaydedildi.
-87 CİHAT VE ŞEHİTLİK OPERASYONU-
Bu arada, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları tarafından yayımlanan bildiride de son 23 yılda, 87'si "cihat ve şehitlik operasyonu" olmak üzere 1.106 eylem düzenlendiği; tugay militanlarından direniş yolunda 1808 kişinin öldüğü belirtildi.
Açıklamada, "düşman hedef ve mevzilerine" 11 bine yakın füze ve roket atıldığı kaydedilirken, 1349 İsrail askerinin öldürüldüğü, 6357'sinin de yaralandığı iddia edildi.
Kassam Tugayları'nın açıklamasında, bugüne dek İsrailli askerleri kaçırmak amacıyla 24 operasyon yapıldığı ve Filistinli tutukluların serbest kalmasını sağlamak amacıyla İsrailli asker Gilad Şalit'i de ellerinde tuttukları ifade edildi.
Öte yandan, Mısır'ın, kutlama etkinliklerine katılmak isteyen Lübnanlı El-Va'd ilahi grubunun Mısır toprakları üzerinden Gazze'ye giriş yapmasına izin vermediği öne sürüldü.
Hamas'la bağlantılı internet sitesinde, bu konuda yapılan bütün girişimlerin sonuçsuz kaldığı ifade edildi.
AA
 
Üst