Hâkikatı Keler Bile Anladı Ama Onlar Anlayamadı

mahmud enes

Doçent
İslamiyet'in ve Peygamberimizin büyüklüğünü bir hayvan bile anlıyorda, aklı ile övünen ve kendini insan zanneden bazı taş kafalılar anlayamıyor;

Resulullah Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem) ashabıyla bir mahalde otururlar iken avladığı keleri bineğinde taşıyan bir Arabi onları görüp yanlarına vardı. Keleri çıkardı ve Ya Muhammed, Lat ve Uzza adına şu keler sana iman etmedikçe iman etmem, eğer ederse iman ederim. dedi.

Resulullah Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve Sellem):
Ey keler! buyurunca; o Lebbeyk ve sadeyk: buyurun ey Allah'ın Resulü diyerek herkesin anlayacağı fasih Arapça ile cevap verdi.

Resulullah Efendimiz:
Kime ibadet edersin? diye sordu.
Kudretiyle gökleri ve arşı ihata eden, rahmeti cennette, azabı cehennemde olan Allahu Teala dedi.

Ben kimim? diye sordu.
Muhakkak sen âlemlerin Rabbinin Resulü, peygamberlerin sonuncususun. Seni tasdik eden kurtulur, yalanlayan hüsranda kalır. Dedi.

Bunun üzerine Arabi kelime-i şahadet getirdi ve Ey Allah'ın Resulü, sana gelirken yeryüzünde senden daha düşman olduğum kimse yoktu. Ancak şu anda Allah'a yemin ederim ki sen bana nefsimden, evladımdan daha sevgilisin. Sana başımdaki saçım, bedenimdeki her kılım, içim ve dışım, gizli ve aşikârım, hepsi iman etti. Dedi.

Resulullah Efendimiz:
Seni daima âli olup, ondan yükseği olmayan bu dine hidayet eden Allah'a hamdolsun. Allah bu dini ancak namaz ile kabul eder. Namazı da ancak Kur'an ile kabul eder. Buyurdu. Aabî:
Bana öğret! dedi.
Resulullah ona, Fatiha suresi ile İhlâs suresini belletti ve namaz kılmasını öğretti.

Arabî oradan ayrıldı, bin kılıçlı süvariye rastladı. Onlara nereye gidersiniz? diye sordu. Atalarımızın dinini yalanlayıp peygamberlik iddia eden kişiyi arıyoruz. Dediler. Arabi şahadet getirdi ve onlara hadiseyi anlattı. Hepsi birden iman ettiler ve Resulullah'ın huzuruna varıp Emret Ya Resulullah (emrine amadeyiz) dediler. Hazreti Peygamber onları Halid bin Velid (Radıyallahu anh) ın emrine verdiler.

Kaynak :
Darekutni, Beyhaki, Hakim (ismailağa.info)