HAKARET EDENLER ve ASLI OLMAYANLARI TOPLUMA YAYANLAR.MAHKEME KARARI TROLLER | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

HAKARET EDENLER ve ASLI OLMAYANLARI TOPLUMA YAYANLAR.MAHKEME KARARI TROLLER

agbi

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
2 Kas 2006
Mesajlar
25
Puanları
0
HAKARET EDENLER ve ASLI OLMAYANLARI TOPLUMA YAYANLAR.MAHKEME KARARI TROLLERSon dönemde Samanyolu Yayın Grubu'na ve yöneticileri hakkında yandaş medyada asılsız ithamlarda bulunuluyor. Bunlardan biri de kendisinin gazeteci olduğunu iddia eden Ömer Adıyaman adlı kişi. Bu kişi iftiralarına sosyal medya üzerinden devam ederken, diğer taraftan da yargıya taşınan iftiralarını mahkemede ispatlamak yerine savcıya ifade vermekten kaçtığı ve hakkında yakalama kararı çıkarıldığı ortaya çıktı.

Olay şöyle gelişti…

Haber elemanı Ömer Adıyaman, Samanyolu Yayın Grubu Ankara Temsilci Abdullah Abdulkadiroğlu hakkında sosyal medya platformu Twitter üzerinden hakaret ve iftira dolu mesajlar attı. Bunun üzerine Abdulkadiroğlu, Adıyaman hakkında kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu ve iddialarını yargı önünde ispat etmesini istedi. Suç duyurusunu değerlendiren Cumhuriyet Savcısı Mehmet Taştan tarafından hem iddialarını ispat etmesi, hem de savunmasını yapması için ifadeye çağrılan, ancak ifade vermekten kaçan bu kişi hakkında iddianame düzenlendi. İddianamede kendini gazeteci olarak tanıtan bu kişinin Abdullah Abdulkadiroğlu'na hakarette bulunduğu vurgulandı.

Kendisini savunması ve iftiralarını ispat etmesi için savcının çağırdığı, ancak kayıplara karışan Ömer Adıyaman adlı şahsı polis şimdi gözaltına almak üzere arıyor.
 

agbi

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
2 Kas 2006
Mesajlar
25
Puanları
0


26 Nisan 2015 Pazar 10:22

Ak Troll'ler tutuştu! AKP’nin Gezi direnişinde kurduğu Ak trollerin en ünlüsü Esat Ç. hakkındaki yargı kararı, hakarete uğrayıp tehdit edilen tüm twitter kullanıcılarına emsal olacak.

Kamuoyunda “ak troll” olarak bilinen AKP’ye yakın twitter hesaplarına bir darbe de Türk mahkemelerinden geldi. Esat Ç. isimli sahte Ak troll hesabının kullanıcısı olduğu öne sürülen Esat Burak Uzundere’nin suç duyurusu üzerine açılan “ak troll davası” sonuçlandı.

Mahkeme, Esat Ç.’nin Esat Burak Uzundere olduğunu tescil ederken, hakkında yapılan haberleri de basın özgürlüğü kapsamında değerlendirdi. Mahkemenin bu kararı, başta Esat Ç. olmak üzere ak trollerle ilgili açılan ve açılacak davalarda örnek olabilecek.

“ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ”

AKP’nin Gezi Parkı Eylemleri’nin ardından oluşturduğu Ak trollerin yargılanmasına yol açacak süreç “küfürbaz trollerin başında gelen” Esat Ç. isimli sahte hesabın kullanıcısının deşifre olması ile başladı.

Taraf gazetesi, yaklaşık 8 ay önce AKP’li bakanlara ve milletvekillerine ayar veren, ağır eleştirilerde bulunan Esat Ç. isimli sahte hesapla ilgili olarak savcılıklara çok sayıda şikayet dilekçesi verildiğini duyurdu.

Bu şikayetler üzerine yapılan soruşturmalarda ise Esat Ç hesabının AKP Gençlik Kolları’na kayıtlı 28 Kasım 1991 doğumlu E.B.U. isimli bir şahıs tarafından kullanıldığının tespit edildiğini haberleştirdi.

Haberde açık isim belirtilmemesine rağmen, İstanbul’da ikamet eden Esat Burak Uzundere isimli şahıs, haber ile “özel hayatın gizliliği ilkesinin” ihlal edildiğini öne sürerek Taraf gazetesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda basın yoluyla kendisine hakaret edildiğini de iddia etti. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı ise, soruşturma sonucunda İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi” suçu ile haberi yayınlayan ve hazırlayanlar hakkında dava açtı.

HUKUK DERSİ

İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Esat Ç. ile ilgili davanın kararını geçtiğimiz günlerde verdi.

Mahkeme kararında, Esat Ç. isimli sahte hesabın AKP Gençlik Kolları üyesi Esat Burak Uzundere isimli 24 yaşındaki bir partili tarafından kullanıldığına yönelik haberlerde yer alan bilgilerin “özel hayatın gizliliğine ihlal” niteliğinde olmadığını kaydetti.

Ve mahkeme bu nedenle, iddia edilen özel hayatın gizliliğine ihlal ile hakaret suçlarının da oluşmadığını vurguladı.

Mahkeme, bu tespitler doğrultusunda hapis istemiyle yargılanan Taraf yöneticileri ve haberi hazırlayan muhabirin beraatine karar verdi.

KARAR NE ANLAMA GELİYOR AK TROLL

olarak bilinen sahte hesaplarla ilgili olarak bugüne kadar yüzlerce şikayet bulunmasına rağmen, yeterli bilgi ve belge olmadığı için işlem yapılamıyor.

Bu hesapların başında ise Esat Ç. geliyor. Mahkemenin verdiği Esat Ç. kararı ile, öncelikle Esat Ç.’nin kimliği tescillenmiş oldu. Şimdi Esat Ç. hesabının sahibi bir çok tazminat ve ceza davası ile karşı karşıya kalabilecek.

Bunun dışında, diğer sahte aktrol hesapları ile ilgili devam eden davalar da, Esat Ç. kararı örnek olacak.
 

agbi

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
2 Kas 2006
Mesajlar
25
Puanları
0
 

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
KPSS hırsızları da yurt dışına kaçmışlar.
 

agbi

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
2 Kas 2006
Mesajlar
25
Puanları
0
KPSS hırsızları da yurt dışına kaçmışlar.
ŞAHSİ , MAKAM , DÜNYEVİ NİMETLER vb.vb.için ÇIKARLARI için FİTNE ÇIKARANLARI TOPLUMUN HUZURUNU BOZANLARI ALLAH cc BU MÜBAREK ÜÇAYLAR HÜRMETİNE HELAK ETSİN.AMİN.

HER KİM OLURSA OLSUN.

EĞER İDDİA ETTİĞİN GİBİ HIRSIZLARSA EMEK HIRSIZLARI İSE ONLARIDA AMMMAAAAA İMTİHANA GİRMEYİP İMTİHANA GİRENLERİN HAKLARINI GASP EDENLERDE demicem bunlara sebeb olan ve fitne olarak yayanlar.
 

erdemceerdem

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
29 Eyl 2006
Mesajlar
2,625
Puanları
83
Yanlışı savundun Cahilsin...

Doğruyu inkar ettin Nankörsün...

Ama hala aynı yoldasın... hala cahil, hala nankör ve hala kör...

ulen agbi, akparti için kelleni kopartmıştın bu forumda...

ben seni artık kellesi olmadan hayal ediyorum..
 
Üst