Hadis İklimi

prizma

Üye
Arkadaşlar buraya hadisi şerifleri yazmanızı bekliyorum

Dua ve selametle kalınız.

"Her kim benim hadislerimden kırk tanesini belleyip başkalarına da öğretirse, kıyamet gününde Allah onu bilginler ve fakihler arasında diriltsin!" (Hadis-i Şerif)

berraksu

Aşafatlı
"En akilli Insan, kendini hesaba ceken, ölümden sonrasi icin calisandir." (Hz. Osman r.a.)

Hayatta unutulmayacak yuz anne yuzudur. ( Hz.Muhammed(s.a.v) )

Kutsi Hadisler:
Zeyd b. Halid Cühenî'nin (r.a.) anlattığına göre:
Allah Resulü (a.s.) Hudeybiye'de geceleyin yağmış olan yağmurdan sonra kendilerine sabah namazı kıldırdı. Namazı bitirince yüzünü cemaate döndürdü ve: "Bilir misiniz, Rabbiniz ne buyurdu?" diye sordu. Allah ve Resulü en iyi bilendir, dediler. Allah Resulü: "Allah, kullarımdan kimi bana iman etmiş, kimi de kâfir olarak sabahladı. Her kim Allah'ın ihsanı ve rahmetiyle üzerimize yağmur yağdı dediyse işte o, bana iman etmiş, yıldıza iman etmemiştir. Her kim de şu şu sebeplerle üzerimize yağmur yağdı dediyse işte o, bana değil, yıldıza iman etmiştir, buyurmuştur" buyurdu.

İbn Abbas (r.ahm.) anlatıyor:
Allah Resulü (a.s.) Şanı Yüce Rabbinden rivayet ettiği bir kudsi hadiste şöyle buyuruyor: "Allah, iyi ve kötü şeyleri tayin etmiştir. Sonra da bunları açıklamıştır. Kim bir iyilik yapmaya niyetlenir de yapamaz ise, Allah o kişi adına tam yapılmış bir iyilik yazdırır. Eğer niyetlendiği bu iyiliği yapabilirse, Şanı Yüce olan Allah, o kişi adına on iyilikten başlayarak yedi yüz katı ve hatta daha çok kat iyilik yazdırır. Kim de bir kötülük yapmaya niyetlenir de yapmazsa, Allah o kişi adına tam yapılmış bir iyilik yazdırır. Eğer o kişi bir kötülük yapmaya niyetlenir de yaparsa, Allah onun adına tek bir kötülük yazdırır."

Ebu Hureyre'nin (r.a.) naklettiğine göre:
Allah Resulü (a.s.) şöyle buyurdu: "(Her gün) bir kısım melekler geceleyin, diğer bir kısım melek de gündüzleyin birbirlerinin peşi sıra size gelir içinizde kalırlar. Bunlar sabah ile ikindi namazlarında buluştuktan sonra (evvelce) içinizde kalmış olanlar semaya yükselirler. Yüce Allah namaz kılmış kullarının hallerini en iyi bilen iken (yine) o meleklere: Kullarımı ne halde bıraktınız? diye sorar. Onlar da: Onları namaz kılarlarken bıraktık. Nitekim namaz kılarlarken bulmuştuk, cevabını verirler."

Alintidir...

prizma

Üye
"Allah'ım!.. Seni zikretme, senin nimetlerine şükretme ve sana güzelce ibadet etme konusunda bana yardım eyle."

vuslatgeceleri

Asistan
Web sitesi
vuslatgeceleri.spaces.live.com
"Allah bir kuluna hayır dilediği zaman onu ölümünden evvel temiz yapar. Ashab-ı kiram dediler ki:

- Kulun temizlenmesinden maksadınız nedir?

Şöyle buyurdu:

- Allah'ın kendisine ilham edeceği salih ameldir ki, nihayet onun ruhunu o salih amel üzerindeyken alır."

Taberani

vuslatgeceleri

Asistan
Web sitesi
"Ebû Hureyre -radıyallahu anh-'dan Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in şöyle buyurduğunu işittiği rivâyet edilmiştir:

- Söyleyin birinizin kapısı yanında bir ırmak bulunsa da her gün beş defâ içinde yıkansa bu onun kirinden bir şey bırakır mı? Ne dersiniz?

Ashâb-ı kirâm:

- Hayır! Kirinden hiçbir şey bırakmaz, dediler.

Bunun üzerine Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- buyurdu ki:

- İşte beş vakit namaz, bunun misâlidir. Allah onlarla hatâları (küçük günahları) silip götürür."

Buhari

berraksu

Aşafatlı
"Muhakkak her seyin bir kalbi vardir; Kur'an-i Kerim'in kalbi de Yasin (sure-i serifesi)dir."

(Hadis-i Serif, Sünen-i Darimi)

berraksu

Aşafatlı
"Kalbi, dünya kaygisi karartir, ahiret kaygisi agartir."

(Hz. Osman r.a.)

vuslatgeceleri

Asistan
Web sitesi
"Sizden abdest alan hiçbir kimse yoktur ki, abdesti güzel alıp sonra abdestini bitirince de: "Eşhedü en lâ ilâhe illallahu vahdehû lâ şerîkeleh. Ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve rasûlüh." Yani şu hakîkati gözümle görür gibi bilirim ki, bir olan şerîki olmayan Allah'tan başka hiçbir tanrı yoktur. Muhammed -salallahu aleyhi ve sellem-'in O'nun kulu ve rasûlü olduğunu da gözümle görür gibi bilirim, dese muhakkak onun için cennetin sekiz kapısı birden açılır. O hangisinden dilerse içeri girer."

Müslim

vuslatgeceleri

Asistan
Web sitesi
"Ümmetimin kıyâmet gününde dünyada aldıkları abdest eserlerinden yüzleri, elleri ve ayakları nûrlu yani parlak insanlar olarak çağırılırlar. O halde içinizden bu parlaklığı daha ziyâde uzatmağa kimin gücü yeterse yapsın."

Buhari, Müslim

vuslatgeceleri

Asistan
Web sitesi
"Müslim yahut mü'min kul abdestte yüzünü yıkadığı zaman gözü ile baktığı her hatâsı su ile beraber yahut suyun son damlasıyla yüzünden sıyrılıp çıkar. Ellerini yıkadığı zaman işlediği her hatâ su ile beraber yahut suyun son damlasıyla beraber iki elinden çıkıp gider. İki ayağını yıkadığı zaman da o ayaklarıyla yürüyerek yapmış olduğu her hatâ su ile beraber yahut suyun son damlasıyla beraber çıkar. Nihâyet o kul günahlardan çıkıp kurtulup tertemiz olur."
Hata ve günahlardan maksat küçük günahlardır.

Müslim, Tirmizi

vuslatgeceleri

Asistan
Web sitesi
"Hazret-i Peygamber:
- Hataları silecek, afva medâr olacak, dereceleri yükseltecek bir şey üzerine size delâlette bulunayım mı? Ashâb-ı kirâm:
- Evet ya Rasûluallah, dediler. Buyurdu ki:
- Nefsin hoşlanmadığı şeylere rağmen tam abdest almak, mescidlere adımları çoğaltmak, namazdan sonra öbür namaza da intizar etmektir. İşte bunlar hudud boyunda düşmana karşı nöbet beklemek kadar sevaplıdır."
Müslim

prizma

Üye
"Tehlikeyi doğrulukta görseniz de doğruluğu araştırınız, zira kurtuluş ancak ondadır."

kızılkasırga

Profesör
"rabbimin rızası. ana-babanın rızasındadır. rabbimin gazabı ana-babanın kızgınlıgındadır." (tirmizi: birr3)

suffa

Üye
Ümmetimden bir grup, (hak üzere) galip olmaktan hiç geri kalmaz. Allah'ın emri (Kıyamet) gelince de, onlar galibtir.
(Buhari, Tevhid 29)

ikabey

Üye
Hz. Peygamber (sas) buyurdular ki: ‘Benim misalimle sizin misaliniz, şu temsile benzer:
Bir adam var ateş yakmış. Ateş etrafı aydınlatınca, pervaneler (gece kelebekleri) ve aydınlığı seven bir kısım hayvanlar bu ateşe kendilerini atmaya başlarlar. Adamcağız onları kurtarmaya (mani olmaya) çalışır. Ancak hayvanlar galebe çalarak çoklukla ateşe atılırlar. Ben (tıpkı o adam gibi) ateşe düşmemeniz için belinizden yakalıyorum; ancak siz ateşe ateşe koşuyorsunuz. (Buhari, Rikak 26)

^diyar^

susss gönlüm!!!
"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): "Dua ibadetin kendisidir" buyurdular ve sonra şu âyeti okudular. (Meâlen): "Rabbiniz: ''Bana dua edin ki size icâbet edeyim. Bana ibadet etmeyi kibirlerine yediremeyenler alçalmış olarak cehenneme gireceklerdir" buyurdu." (Gâfır 60).