Hadis-i Şerif'ten Dualar

Allah'ın Adıyla Başlıyorum ve Allaha Hamd Olsun
Rasulullaha Salat ve Selam Olsun
Karşılıksız bolca veren en yüce Rabb'im! Sen noksan sıfatlardan münezzehsin.

Rabbiniz şöyle buyurdu Bana dua edin kabul edeyim Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar
aşağılanarak cehenneme gireceklerdir (Mü'min Suresi - 60)

(Resûlüm!) De ki (Kulluk ve Dua için) yalvarmanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin?.." (Furkan Suresi- 77)

"Bilâkis yalnız Allah'a yalvarırsınız. O da (kaldırılması için) kendisine yalvardığınız belâyı (Musibeti) dilerse kaldırır ..." (Enam Suresi - 41)

Rasûlullah ﷺ şöyle buyurdu:
“Sıkıntılı ve kederli zamanlarda yaptığı duâları Allah Teâlâ’nın kabul etmesini isteyen kimse, sıkıntısız günlerde çok duâ etsin.” (Tirmizî - Duâ - 9)

En İyi Bilgi Dünya ve Ahiret Saadeti Sağlayan Bilgidir

Uykudan Uyaninca Okunacak Dualar
Duanın Latince Okunuşu

El Hamdulillah-illezi ehyana ba'de me emetena ve ileyhin- nuşur
“Subhanellezi yuhyil mevta ve huve ala kulli şeyin kadir”

Duanın Türkçe Meali / Anlamı
Bizi öldürdükten sonra tekrar hayat veren Allah’a hamdolsun! Zaten dönüşümüz de O’nadır [1]
“Ölüyü dirilten Allah’ı tesbİh ederim ve O her şeye kadirdir [2]

[1]: Buhârî, Deavât 7-8, 15, Tevhid 13; ⇒ Müslim, Zikir, 59 Bkz. Fethu’l-Bârî, 11/113 ⇒ Müslim, 4/2083 ⇒ Ebu Davud, Edeb 177
[2]: Ebû Dâvud, Vitr, 32

DUA : NOTU: “Kulun uykudan kalkınca söyliyeceği şeylerin en sevimlisi:
Ölüleri dirilten Allah’a hamd olsun. O her şeye kâdirdir. demesidir.” (Suyûtî, Cammiu’s- sağir, no: 2173)

Ekli dosyalar

• Uykudan-Uyaninca-Okunacak-Dualar.jpg
    Uykudan-Uyaninca-Okunacak-Dualar.jpg
    167.4 KB · Görüntüleme: 2
Tuvalete Girerken ve Çıkarken Okunacak Dualar Arapça ve Türkçe

Duanın Latince Okunuşu

Allahume inni euzubike minel khupsi vel Khabais

Ğufraneke ya Rahman el Hamdulilah-il lezi ezheb anil eza ve afani

Duanın Türkçe Meali / Manası Allah’ım!
Pislikten ve pis olan şeylerden erkek ve dişi şeytanlardan Sana sığınırım

Ya Rahman Beni Bağışla Benden ezayı giderip afiyet veren Allah'a hamdolsun!”
Buhari Deavat 8 Buhari 1/45, ⇒ Müslim 1/283

Ekli dosyalar

• Tuvalete-Girerken-ve-Cikarken-Okunacak-Dualar.jpg
    Tuvalete-Girerken-ve-Cikarken-Okunacak-Dualar.jpg
    138.6 KB · Görüntüleme: 2
Abdest Alınca Okunacak Dualar

Duanın Latince Okunuşu

Bismillahi-l Azim vel Hamdulillahi ala dini-l islami ve ala tevfiki-l imani ve ala hidayeti-r Rahman
El Hamdulillahi-llezi ceale-l mae tahuran ve ceale-l İslame nuran
Allahummeğfirli zenbi ve va's sili fi dari ve berakli fi rızki

Azamet ve celâl sâhibi Allah’ın adıyla abdest almaya başlarım.
Bizi İslâm dininde kılan, iman etmeye muvaffak buyuran ve hidâyete erdiren, Rahman Allah’a hamdederim. [1]
Suyu temizleyici, İslâm’ı da nur kılan Allah’a hamdolsun.” [2]
Allah'ım günahımı mağfiret et evimi bana genişlet rızkımı bana bereketli kıl [3]

[1] : Mahmud Sami Ramazanoğlu, Dualar ve Zikirler, Erkam Yayınları, İstanbul, 2013 Biligi için
[2] : Darul Kitap İslam Ansiklopedisi Dualar ve zikirlar İmamı Nevevi Çeviren: Ali Fikri Yavuz Uysal Yayınları Gece ve gündüz dua
[3] : Kütüb-üs Sitte 7300 Hadis Dua - Abdest - Abdest - Fazileti Dua ve Besmale Rezin tahric etmiştir. İbnu's-Sünni Amelü'I-yevm ve'l-Leyl, 5, 10

Abdest Bitince Okunacak Dualar

Duanın Latince Okunuşu

Subhaneke Allahumme vebi Hamdik Eşhedu en la ilahe illa Ente Esteğfiruke ve etubu ileyk
Eşhedu en la ilahe illallah vahdehu la şerikeleh ve eşhedu enne Muhammeden abduhu ve rasuluhu
Allahummec aleni minet tevvabin ve cealeni minel mutetahharin
Allah’ım sana hamdederek Seni tüm noksanlıklardan tenzih ederim.
Senden hiçbir ilah olmadığına şehâdet ederim.

Senden bağışlanma diler ve Sana tevbe ederim [1] Ben Şâhadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. O’nun ortağı da yoktur. Ben Şâhadet ederim ki Muhammed O’nun kulu ve Rasuludur [2]
Allah'ım beni tevbe edenlerden çok temizlenenlerden Kıl (Eyle) [3]
[1] : Nesâî,Amelu’l-Yevmi ve’l-Leyle (s.173 ⇒ irvâu’l-Ğalîl (1/135- 2/94)
[2] : Müslim (1/209) ⇒ Tirmizi, Temizlik, 41, (55)
[3] : Kütüb-üs Sitte 7300 Dua - Abdest - Abdest - Fazileti ، Ebu Davud, Taharet 65 (169) ⇒ Tirmizi, Taharet, 41, (55) ⇒ Tirmizi (1/78) ⇒ Sahih-i Süneni

Duanın Latince Okunuşu

Eşhedü en la ilahe illallah vahde hu la şerikele ve enne Muhammeden abduhu ve resuluh Duanın Türkçe Meali / Anlamı
Ben Şâhadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. O’nun ortağı da yoktur. Ben Şâhadet ederim ki Muhammed O’nun kulu ve Rasuludur Enes (r.a) anlatıyor: Resulullah (a.s.) buyurdular ki: Kim abdest alınca onu mükemmel kılar, sonra da üç kere: Eşhedü en la ilahe illallah vahde hu la şerikele ve enne Muhammeden abduhu ve resuluh Ben Şâhadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. O’nun ortağı da yoktur. Ben Şâhadet ederim ki Muhammed O’nun kulu ve Rasuludur derse, kendisine cennetin sekiz kapısı açılır, dilediğinden içeri girer Müslim, İman, 10 (46); Salât, 7(13);13 (46)

Kadir Suresi Latince Okunuşu

İnnâ enzelnâhu fî leyletil kadr ve mâ edrâke mâ leyletul kadr Leyletul kadri khayrun min elfi şehrin
Tenezzelul melâiketu ver rûhu fîhâ bi izni rabbihim min kulli emrin Selâmun, hiye hattâ mat lail fecr
Kadir Suresi Türkçe Meali /Anlamı
Bismillâhirrahmânirrahîm
1. Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik.
2. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin?
3. Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.
4. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar.
5. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar.

Enes (r.a)dan rivâyet edildiğine göre,
Rasulullah (s.a) şöyle buyurdu:
“Her kim abdestinin arkasından:
Kadir sûresini bir kere okursa sıddıklardan olur, iki kere okuyan şehitler divanına yazılır, üç kere okuyanı ise, Allâh-u Te’âlâ, peygamberlerin cem olduğu makama ulaştırır.”
Deylemî, Firdevsü’l-Ahbâr, No:5549, 4/31 ⇒ Râmûzu’l-Ehâdîs, No:5463, Sh:438 ⇒ Süyûtî, el-Hâvî li’l-fetâvâ:1/524

Ekli dosyalar

• Abdest-Alinca-Okunacak-Dualar.jpg
    Abdest-Alinca-Okunacak-Dualar.jpg
    194.5 KB · Görüntüleme: 1
  • Abdest-Bitince-Okunacak-Dualar.jpg
    Abdest-Bitince-Okunacak-Dualar.jpg
    200.9 KB · Görüntüleme: 1
  • Abdest-Bitince-Okunacak-Dualar-1.jpg
    Abdest-Bitince-Okunacak-Dualar-1.jpg
    157.5 KB · Görüntüleme: 0
  • Abdest-Bitince-Okunacak-Dualar-2.jpg
    Abdest-Bitince-Okunacak-Dualar-2.jpg
    208.9 KB · Görüntüleme: 1
Ezan Okunup Bitince Okununca Dualar Arapça ve Türkçe

Duanın Latince Okunuşu

Allahumme Rebbe hazihi'd-da'veti't-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîate.
vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tuhlifu'l-mîâd

Duanın Türkçe Meali / Manası
Bu tam davetin ve kılınacak namazın sahibi olan Allah’ım! Muhammed’(a.s)'ma vesîle makamını ve fazileti ikram eyle.
O’na vaat ettiğin Makam-ı Mahmud’u ihsan eyle. Kesinlikle Sen Sözünden Dönmezsin
Buhârî Ezan: 8 Müslim Salat 11 (384) Tirmizi Namaz Bölüm: 157 Ezanı Dinleyennin Yapacağı Bir Dua İbn Mâce Ezan: 4

Ezan Okunup Bitince Okununca Dualar Arapça ve Türkçe

Duanın Latince Okunuşu

Allahümme sâlli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ ali seyyidinâ Muhammedin

Allah’ım! Seyyidimiz Muhammed’e ve O’nun âline, salât, selam et ve bereket ihsan eyle.
Müslim, Salât 11. Ebû Dâvud, Salât 36; Tirmizî, Menâkıb 1; Nesâî, Ezân 37)

Ekli dosyalar

• EzanDuasi.jpg
    EzanDuasi.jpg
    169 KB · Görüntüleme: 1
  • Ezan-Okunup-Bitince-Okunacak-Dua.jpg
    Ezan-Okunup-Bitince-Okunacak-Dua.jpg
    115.5 KB · Görüntüleme: 1
  • Ezan-Duyunca-Okunacak-Dua.jpg
    Ezan-Duyunca-Okunacak-Dua.jpg
    188.3 KB · Görüntüleme: 1
  • Ezan-Duyunca-Okunacak-Dua-1.jpg
    Ezan-Duyunca-Okunacak-Dua-1.jpg
    165.5 KB · Görüntüleme: 1
Evden Çikarken Okunacak Dualar

Duanın Latince Okunuşu

Bismillâhi tevekkeltu alallâhi lâ havle velâ kuvvete illâ billâh il aliyyil azim
Bismillâhi hasbiyallah tevekkeltu alallâhi lâ havle velâ kuvvete illâ billâh

Duanın Türkçe Meali (Manası)
Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (a.s) buyurdular ki: "Evinden çıkınca kim:
Allah'ın adıyla Allah'a tevekkül ettim güç kuvvet yüce ve azim Allah'tandır
derse kendisine: İşine bak sana hidâyet verildi kifâyet edildi ve korundun da denir ondan şeytan yüz çevirir [1]
Allah’ın adıyla! Allah’a tevekkül etttim Allah’a dayanmaktan başka kudret ve kuvvet yoktur [2]

[1]: Tirmizi, Daavât 34, (3422) Ebü Dâvud, Edeb 112, (5095) Nesâi, İstiâze (8,268)
[2]: (Ebû Dâvvud, Edeb, 102-103)

Ekli dosyalar

• Evden-Cikarken-Okunacak-Dualar-1.jpg
    Evden-Cikarken-Okunacak-Dualar-1.jpg
    165.8 KB · Görüntüleme: 1
  • Evden-Cikarken-Okunacak-Dualar-2.jpg
    Evden-Cikarken-Okunacak-Dualar-2.jpg
    144.5 KB · Görüntüleme: 1
  • Evden-Cikarken-Okunacak-Dualar-3.jpg
    Evden-Cikarken-Okunacak-Dualar-3.jpg
    138.5 KB · Görüntüleme: 2
Cami'ye Giderken ve Çıkarken Okunacak Dualar
Hz. Hüseyin’in kızı Fâtıma (r.a), muhtereme ninesi Fâtımatü’l-Kübrâ’dan (r.a) naklediyor:
“Resûlullah Efendimiz, mescide girerlerken Muhammed’e (s.a.v.) salât u selâmda bulunurlar ve şöyle buyururlardı:
Camiye Girerken Okunuşu:
Bismillah ves salatü ala Rasulillah Allahumme’ğfirlî zünûbî ve’ftahlî ebvâbe rahmetike «Allahım, günahlarımı mağfiret eyle ve bana rahmetinin kapılarını aç!»
Camiden Çıkarken Okunuşu:
“َRabbi’ğfirlî zünûbî, veftahlî ebvâbe fadlike” «Rabbim, günahlarımı mağfiret eyle ve bana fadlu ihsânının kapılarını aç!»”
Dr. Murat Kaya, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’den 111 Hayat Ölçüsü, Erkam Yayınları (Tirmizî, Salât, 117/314; Ahmed, VI, 282. Bkz. İbn-i Mâce, Mesâcid, 13; )

Evden Çikarken Hadis-i Şerifdeki Duanın Latince Okunuşu
"Bismillâhi tevekkeltu alallâhi ve lâ havle velâ kuvvete illâ billâh ✪
Allahummeftah li ebvabe rahmetik ✪
Allahumme inni eselüke min fadlik

Eve Girerke Okunacak Duaların Türkçe Meali veya Manası
Allah'ın adıyla (evden çıkıyorum), Allah'a tevekkül ettim, güç kuvvet Allah'tandır [1]
Allah’ım! Rahmet kapılarını bana aç. Allah’ım! Fazlından (rahmetini) talep ederim [2]
“Ey Rabbim! Beni şeytandan koru” desin. [3]
[1]: Ebu Dâvud (4/325) ⇒ Tirmizi (5/490) ⇒ Bkz. Sahih-i Süneni Tirmizi (3/151) Tirmizi, Daavât 34, (3422) ⇒ Ebü Dâvud, Edeb 112, (5095) ⇒ Nesâi, İstiâze (8,268)
[2] : (Müslim, el-Câmiu’s-Sahih, II, 155)
[3] : (İbn Mâce, Mesâcid, 13)

Duanın Latince Okunuşu
"Lâ ilâhe illallahü vahdehü lâ şerikeleh lehü'l mülkü ve lehü'l-hamdü yuhyi ve yümiytü ve hü ve hayyün lâ yemütü biyedihi'l-hayr ve hü ve alâ külli şey'in kadir."

Hz. Ömer (r.a.) naklettiğine göre Rasulullah (s.a) şöyle buyurdu: “Çarşıya girdiğinde:
“Allah’tan başka ilah yoktur. Bir tek O vardır ve hiçbir ortağı yoktur. Mülk O’nundur, hamd de O’na mahsustur. Diriltir ve öldürür. O dâima diridir ve asla ölmez. Bütün hayırlar O’nun elindedir. O her şeye kâdirdir.”
diyen bir kimseye Allah binlerce hasene yazar, binlerce günâhını siler, derecesini binlerce yükseltir, ve ona cennette bir ev bina eder.”
Mahmud Sami Ramazanoğlu, Dualar ve Zikirler, Erkam Yayınları (Tirmizî, Deavat, 36) Tirmizi, (5/291); Hâkim, (1/538); Elbâni, Sahih-i İbn-i Mâce (2/21); Sahih-i Tirmizi (3/152)

Ekli dosyalar

• Evden-Cikarken-Okunacak-Dualar-3.jpg
    Evden-Cikarken-Okunacak-Dualar-3.jpg
    138.5 KB · Görüntüleme: 1
  • Evden-Cikarken-Okunacak-Dualar.jpg
    Evden-Cikarken-Okunacak-Dualar.jpg
    79.5 KB · Görüntüleme: 1
  • Carsi-Pazara-Giderken-Okunacak-Dualar.jpg
    Carsi-Pazara-Giderken-Okunacak-Dualar.jpg
  • Camiye-Giderken-Dualar-1.jpg
    Camiye-Giderken-Dualar-1.jpg
    181 KB · Görüntüleme: 1
  • Camiye-Giderken-Dualar.jpg
    Camiye-Giderken-Dualar.jpg
    176.5 KB · Görüntüleme: 1
Namaza Başlarken Okunacak Dualar
Duanın Latince Okunuşu

Subhaneke Allahumme ve bi Hamdike ve Tebarekesmuke ve Teala cedduke ve la ilahe ğayruke

Allahım! Sana hamd ederek seni tüm noksanlıklardan tenzih ederim. İsmin mübârek ve azametin yücedir. Senden başka hak ilah yoktur. Tirmîzî, Salat 179, (242, 243), c.1, s.183-184 Nesâî, İftitah: 18 Dârimî, Salat: 33

Duanın Latince Okunuşu
inni Veccehtu vechiye lillezi fetares-semavati vel-erda hanifen muslimen vema ene minel-muşrikine inne salati ve nüsuki ve mahyaye ve memati lillahi rabbil-alemine laşerike lehu ve bizalike umirtu ve ene minel-muslimine. Allahumme Ente Meliku la ilahe illa Ente.

Yüzümü, hakka yönelerek, gökleri ve yeri yaratana çevirdim ve ben, O’na ortak koşanlardan değilim. Benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm, Âlemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun ortağı yoktur. Ben bununla emrolundum ve ben müslümanlardanım. Müslim, (1/534)

Ekli dosyalar

• Namaza-Baslarken-Okunacak-Dualar-A-Baid.jpg
    Namaza-Baslarken-Okunacak-Dualar-A-Baid.jpg
    179.7 KB · Görüntüleme: 0
  • Namaza-Baslarken-Okunacak-Dualar-A-Cebraile.jpg
    Namaza-Baslarken-Okunacak-Dualar-A-Cebraile.jpg
    211.8 KB · Görüntüleme: 0
  • Namaza-Baslarken-Okunacak-Dualar-A-Kebiran.jpg
    Namaza-Baslarken-Okunacak-Dualar-A-Kebiran.jpg
    195.6 KB · Görüntüleme: 0
  • Namaza-Baslarken-Okunacak-Dualar-Subhaneke.jpg
    Namaza-Baslarken-Okunacak-Dualar-Subhaneke.jpg
    142.2 KB · Görüntüleme: 0
Et Tahiyyatü veya Teşehhüdde Okunan Dualar Arapça Latince ve Türkçe

Duanın Latince Okunuşu
et-Tahiyyâtü li’llâhi ve’s-salavâtü ve’t-tayyibât es-selâmü aleyke eyyühe’n-nebiyyü ve rahmetu’lllāhi ve berekâtüh
es-selâmü aleynâ ve alâ ibâdi’llâhi’s-sâlihîn eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlüh

Dilimizle, vücudumuzla ve tüm mallarımızla yapılan ibadetlerin hepsi sadece Allah’a mahsustur.
Tüm kulluk ve ibadetler ondan başkasına yapılamaz.
Ey son Peygamber olan Muhammed (s.a.v.)! Allah’ın rahmeti, bereketi selam ve selameti senin üzerine olsun.
Yine Allah’ın selam ve saadeti bizim üzerimize ve Allah’ın salih kullarına olsun.
Ben Şahadet ederim ki Allah’tan başka gerçek ilah yoktur.
Yine Şahadet ederim ki Muhammed (s.a.v.), Allah’ın kulu ve Resuludur.”
(Buhârî, “Eźân”, 148, 150 ⇒ Müslim, “Śalât”, 55) ⇒ Nesâî, İftitah: 193 ⇒ İbn Mâce, İkame: 24

Et Tahiyyatü veya Teşehhüdde Okunan Dua'dan Sonrası Okunacak Dualar Arapça Latince ve Türkçe
Duanın Latince Okunuşu

Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ sallayte alâ İbrahîme ve âli İbrahîm inneke hamîdun mecîd.
Ve bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ bârekte alâ İbrahîme ve âli İbrahîm, inneke hamîdun mecîd.”

Allah’ım! İbrahim’e ve âl-i İbrahim’e salât ettiğin gibi Muhammed’e, âl-i Muhammed’e’ de salât et. Şüphesiz ki,
Sen her dilde ve her kalpte övülen ve büyüklüğü, yüceliği ve işlerinin güzelliği ile tanınansın.

İbrahim’e ve âl-i İbrahim’e bereketler verdiğin gibi Muhammed’e ve âl-i Muhammed’e de bereketler ver.
Şüphesiz ki, sen her dilde ve her kalpte övülen ve büyüklüğü, yüceliği ve işlerinin güzelliği ile tanınansın.
Buhâri, Bkz. Feth’ul-Bâri (1/13) ⇒ Müslim (1/301) ⇒ Nesaî, Sehv 51, 52 (1288-1290), c. 3-4, s.70-72

Duanın Latince Okunuşu
Rabbic’alnî mukîmes salâti ve min zurriyyetî rabbenâ ve tekabbel duâ
Rabbenâ âtina fid'dunyâ haseneten ve fil'âhirati haseneten ve kınâ azâbennâr.
Rabbenâ âtina fid'dunyâ haseneten ve fil'âhirati haseneten ve kınâ azâbennâr.

Allahumme la tuhricna mined dunya illa maş şahadeti vel iman (bu tasiye duadır)

Rabbim, beni ve zürriyetimi namazı ikame edenlerden kıl. Rabbimiz, duamı kabul buyur (İbrahim Suresi - 40)
Rabbimiz, hesap yapıldığı (görüldüğü) gün beni, annemi, babamı ve mü’minleri mağfiret et (günahlarımızı affet) (İbrahim Suresi - 41)
Allah'ım! Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru. (Bakara Suresi - 201)
Müslim, Mesâcid 128. ⇒ Ayrıca bk. Müslim, Mesâcid 130-134 ⇒ Ebu Davud, Salât 149, 179 ⇒ Nesaî, Sehv 64)

Allah'ım! Bizi dünyadan ancak kelime-i şahadet ve imanla çıkar. (bu tasiye duadır)

Ekli dosyalar

• Cehennemden-Allaha-Siginmak.jpg
    Cehennemden-Allaha-Siginmak.jpg
    69.9 KB · Görüntüleme: 0
  • rabbena-rabenagfirli.jpg
    rabbena-rabenagfirli.jpg
    108.8 KB · Görüntüleme: 0
  • Salavati-Serife-Dualari-2.jpg
    Salavati-Serife-Dualari-2.jpg
    171.9 KB · Görüntüleme: 0
  • Tahiyyat-veya-Tesehhudde-Okunacak-Dualar.jpg
    Tahiyyat-veya-Tesehhudde-Okunacak-Dualar.jpg
    187.1 KB · Görüntüleme: 1
Hangi Dua Daha Çok Kabul Edilir?

Ebû Ümâme radıyallahu anh şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e:
- Hangi dua daha çok kabul edilir?, diye sordular.
- Gecenin son saatlerinde ve farz namazlardan sonra yapılan dua, buyurdu.
(Tirmizî, Daavât 79 ; Ebû Davûd, Tatavvû‘ 10; Nesâî, Mevâkît 35, 40)

212- Enes b. Mâlik (r.a.)’den rivâyet edildiğine göre,
Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
“Ezan ile kamet arasında yapılan dua geri çevrilmez.”
Tirmizi Sunen-i Tercüme Abdullah Parlıyan Namaz Bölüm / 158

Mescidler şüphesiz Allah'ındır. O halde, Allah ile birlikte kimseye yalvarmayın (Dua ve kulluk etmeyin).
(CİN SURESİ - 18 )

De ki: "Ben gerçekten, yalnızca Rabbime dua ediyorum ve O'na hiç kimseyi (ve hiç bir şeyi) ortak koşmuyorum."
(CİN SURESİ - 20 )

Sabah akşam -O'nun yüzünü (rızasını) dileyerek- Rablerine dua edenleri kovma. Onların hesabından senin üzerinde birşey (yükümlülük), senin hesabından da bir şey (yükümlülük) yoktur ki onları kovman gereksin. Yoksa zalimlerden olursun.
(EN'AM SURESİ / 52)

De ki: "Rabbim adaletle davranmayı emretti. Her mescid yanında (secde yerinde) yüzlerinizi (O'na) doğrultun ve dini yalnız kendisine has kılarak O'na dua edin. "Başlangıçta sizi yarattığı" gibi döneceksiniz." (A'RAF SURESİ / 29)

Rabbinize yalvara yalvara ve için için dua edin. Şüphesiz O, haddi aşanları sevmez. (A'RAF SURESİ / 55)

Düzene konulması (ıslah)ından sonra yeryüzünde bozgunculuk (fesad) çıkarmayın; O'na korkarak ve umut taşıyarak dua edin. Doğrusu Allah'ın rahmeti iyilik yapanlara pek yakındır. (A'RAF SURESİ / 56)

İsimlerin en güzeli Allah'ındır. Öyleyse O'na bunlarla dua edin. O'nun isimlerinde 'aykırılığa (ve inkâra) sapanları' bırakın. Yapmakta oldukları dolayısıyla yakında cezalandırılacaklardır. (A'RAF SURESİ / 180)

O, sizi tek bir nefisten yarattı ve kendisiyle durulup-yatışması için ondan eşini var etti. Onu (eşini) örtüp-bürüyünce, o da bir yük yüklendi de bununla (bir süre) gezindi. Nitekim ağırlaşınca, ikisi Rableri Allah'a dua ettiler: "Eğer bize salih (bir çocuk) verirsen, andolsun şükredenlerden olacağız." (A'RAF SURESİ / 189)

Duanın Latince Okunuşu
Eûzü bikelimâtillahi’ttâmmâti min şerri mâ Khalâka [1]
Euzü bi-kelimatillahit tammati min külli şeytanın ve hammatin ve min külli aynin lamme. [2]

Euzu bi kelimeti-llahi-ttemmeti min ğadabihi ve ikabihi ve şerri ibadihi min hezatiş-şeyatine ve en yehdirun[3]

Euzu bi kelimetillahit temmeti ellet-illeti la yucavi zu hunne berrun ve la facirun min şerri ma khlaQa ve berae vezerae [4]

Euzu bi kelimetillahit temmeti ellet-illeti la yucavi zu hunne berrun ve la facirun min şerri ma khlaQa
ve berae vezerae ve min şerri ma yenzilü minessemai ve min şerri ma ya'rucü fiha ve min şerri ma zerae
fil ardi ve min yahrücü minha, ve min şerri fitnetil leyli ven nehar ve min şerri külli tarıgin illa tarigan yetrugu bi khayrin ya Rahman[5]

Allah’ın eksiksiz, mükemmel kelimeleri ile yarattıklarının şerrinden Allah’a sığınıyorum. [1]

Bütün şeytanlardan ve bütün muzır şeylerden ve her bir isabet edici gözden Allah'ın tam kelimeleriyle Allah'a sığınırım. [2]

Allah'in eksiksiz, tam olan kelimeleri ile O'nun Gazabından, ikabından, kullarının şerrinden, şeytanların vesveselerinden bana gelmelerinden ve yanımda durmalarından Allah’ın eksiksiz Kelimelerine sığınırım [3]

Ne iyinin ne kötünün aşıp geçemediği Allah’ın tam kelimelerine yarattığı, şekil verdiği ve meydana getirdiği herşeyin şerrinden sığınırım» derse ins ü cinnin şerrinden muhafaza edilir. Yılan, akreb gibi şeylere sokulsa bile o gün akşama kadar zarar vermez. Akşamleyin bunu söylerse sabaha kadar hıfz u emân-ı ilâhîde kalır.”[4]

247- “Yarattıklarının,yoktan var ettiklerinin şerrinden; gökten inenin ve göğe yükselenin şerrinden, yere ektiğinin ve yerden çıkanın şerrinden, gece ve gündüz fitnelerinin şerrinden, hayırla kapıyı çalanın dışında her kapıyı çalanın şerrinden, iyi ve kötünün onun dışına çıkamayacağı Allah’ın noksansız kelimelerine sığınırım; Ya Rahmân!. [5]

[1]: Müslim, el-Câmiu’s-Sahih, VIII İbn Mâce, Tıb, 36; İbn Hıbbân, Edıye, No. 1012-1013 )
[2]: Buhari Enbiya 10 ⇒ İbn Mâce: Tıp: 38 ⇒ Ebû Dâvûd, Tıp: 19 ⇒ Ebu Dâvud, (4/12), Muvatta, Si'r 9, (2, 950)
[3]: Ebu Dâvud, (4/12) Bkz. Sahih-i Tirmizi (3/171) Muvatta, Si'r 9, (2, 950)
[4]: Ali el-Müttakî, II, 165/3593
[5]: Ahmed, (3/419) sahih bir isnadla; İbn-i es-Sünnî, (h.637); Abdülkâdir el-Arnavût, sahih demiştir; Tahâvi (s.133); Mecmau’z-Zevâid, (10/127). (Mecmuatül - 5/79)

[5] : NOT:.. ★ Bu dua tüm kötülüklerden büyüden,büyücüden zararlı hayvanlardan ateşten
kötü niyetli insanlardan ve cinlerden korur kötü gözler ve kıskançlığa karşı korur. (Allah Sbuhanehu ve Teala'nın izni ile)
★★ Cahil insanlar nazardan korunmak için boncuk takar tavşan ayağı asar koç boynuzu v..d.. bu islamda doğru değildir ve yasaktır ★ ★
Yere giren ve oradan çıkan, gökten inen ve oraya yükselen ne varsa O, hepsini bilir. O rahîmdir, gafurdur." (Sebe Suresi - 2)
★ Kaynaklar: Dua Yukarıda (Mecmuatül - 5/79)

Ekli dosyalar

• Euzu-Bi-Kelimetillahit-Tammati.jpg
    Euzu-Bi-Kelimetillahit-Tammati.jpg
    115.2 KB · Görüntüleme: 1
  • Euzu-Bi-Kelimetillahit-Tammati-1.jpg
    Euzu-Bi-Kelimetillahit-Tammati-1.jpg
    134 KB · Görüntüleme: 1
  • Euzu-Bi-Kelimetillahit-Tammati-2.jpg
    Euzu-Bi-Kelimetillahit-Tammati-2.jpg
    138 KB · Görüntüleme: 1
  • Euzu-Bi-Kelimetillahit-Tammati-3.jpg
    Euzu-Bi-Kelimetillahit-Tammati-3.jpg
    146.2 KB · Görüntüleme: 1
  • Evden-Cikarken-Okunacak-Dualar.jpg
    Evden-Cikarken-Okunacak-Dualar.jpg
Ey Kitabi indiren Hesabi Çabuk Gören Allah'im
Zalim Kafirler Gruplarini Hezimete Uğrat

Duanın Latince Okunuşu
Allahumme munzilel kitabi seriul hisabi ihzimil ahzabe Allahumme ihzimhum ve zelzilhu [1]

Allahumme munzilel kitabi ve mucriyes sahabi ve hezemel ahzabi ihzimhum vensurna aleyhim [2]

Ey Kitabi indiren Hesabi Çabuk Gören Allah'im! (Duşman) Gruplari Hezimete Uğrat! Allah'im! Onlari hezimete ugrat ve onlari sars. [1]
Ey Kitabı indiren! Ey Bulutları yürüten!... Düşmanları bozguna uğrat, Onlara karşı bize yardım et ve bize zafer ver. [2]

Duanın Latince Okunuşu ve Duanın Türkçe Meali / Manası
Ya Ğaffera-z - Zünubi
Ey tüm günahları çokça bağışlayan
Ya Settaru-l Uyubi Ey Hataları Örten !
Ya Mu’ğtiga-r Rigabi Ey boyunları (cehennemden) azad eden!
Ya Erhame-r Rahimin Ey Merhametlilerin en Merhametlisi! [3]

[1]: Muslim, 3/1362
[2]: (Buhari, Cihad, 112)
[3]: NOT: DİKKAT SADCE TAFSİYE DUADIR

Ekli dosyalar

• Ey-Boyunlari-Azad-Eden.jpg
    Ey-Boyunlari-Azad-Eden.jpg
    110.4 KB · Görüntüleme: 0
  • Ey-Kitabi-indiren-Bulutlari-Yuruten.jpg
    Ey-Kitabi-indiren-Bulutlari-Yuruten.jpg
    130.8 KB · Görüntüleme: 0
  • Ey-Kitabi-indiren-Hesabi-Goren.jpg
    Ey-Kitabi-indiren-Hesabi-Goren.jpg
    123.7 KB · Görüntüleme: 0
Ezberlemem Gereken Dualar

Ekli dosyalar

• Ezberlemem-Gereken-Dualar-1.jpg
    Ezberlemem-Gereken-Dualar-1.jpg
    306.5 KB · Görüntüleme: 0
  • Ezberlemem-Gereken-Dualar-1-A.jpg
    Ezberlemem-Gereken-Dualar-1-A.jpg
    262.6 KB · Görüntüleme: 0
  • Ezberlemem-Gereken-Dualar-2.jpg
    Ezberlemem-Gereken-Dualar-2.jpg
    262.5 KB · Görüntüleme: 0
  • Ezberlemem-Gereken-Dualar-3.jpg
    Ezberlemem-Gereken-Dualar-3.jpg
    296.5 KB · Görüntüleme: 0
  • Ezberlemem-Gereken-Dualar-4.jpg
    Ezberlemem-Gereken-Dualar-4.jpg
    265.6 KB · Görüntüleme: 0
  • Ezberlemem-Gereken-Dualar-5.jpg
    Ezberlemem-Gereken-Dualar-5.jpg
    264.3 KB · Görüntüleme: 0
Hadis-i Şerif'ten Dualar

Ekli dosyalar

• Fatma-Annemizin-Duasi.jpg
    Fatma-Annemizin-Duasi.jpg
    252.8 KB · Görüntüleme: 0
  • Firdevs-Cennetini-isteyin.jpg
    Firdevs-Cennetini-isteyin.jpg
    179.6 KB · Görüntüleme: 0
  • Gazabından-Rizana-Cezalandirmandan-Affına.jpg
    Gazabından-Rizana-Cezalandirmandan-Affına.jpg
    179.7 KB · Görüntüleme: 0
  • Gaza-ve-Hacdan-Donerken-Dualar.jpg
    Gaza-ve-Hacdan-Donerken-Dualar.jpg
    158.5 KB · Görüntüleme: 0
  • Guzel-Ahlak-icin-Okunacak-Dua.jpg
    Guzel-Ahlak-icin-Okunacak-Dua.jpg
    140.7 KB · Görüntüleme: 0
  • Hadis-i-Seriften-Sifa-Dualari.jpg
    Hadis-i-Seriften-Sifa-Dualari.jpg
    121.3 KB · Görüntüleme: 0
  • Hadis-i-Seriften-Sifa-Dualari-1.jpg
    Hadis-i-Seriften-Sifa-Dualari-1.jpg
    171.3 KB · Görüntüleme: 0
  • Hadis-i-Seriften-Sifa-Dualari-2.jpg
    Hadis-i-Seriften-Sifa-Dualari-2.jpg
    137 KB · Görüntüleme: 0
  • Hadis-i-Seriften-Sifa-Dualari-3.jpg
    Hadis-i-Seriften-Sifa-Dualari-3.jpg
    215.2 KB · Görüntüleme: 0
  • Hadis-i-Seriften-Sifa-Dualari-4.jpg
    Hadis-i-Seriften-Sifa-Dualari-4.jpg
    124.2 KB · Görüntüleme: 0
Hadis-i Şerif'ten Dualar

Ekli dosyalar

• Hadis-i-Seriften-Sifa-Dualari-5.jpg
    Hadis-i-Seriften-Sifa-Dualari-5.jpg
    163.4 KB · Görüntüleme: 0
  • Hadis-i-Seriften-Sifa-Duasi.jpg
    Hadis-i-Seriften-Sifa-Duasi.jpg
    165.1 KB · Görüntüleme: 0
  • Hadis-i-Seriften-Sifa-Duasi-1.jpg
    Hadis-i-Seriften-Sifa-Duasi-1.jpg
    135.9 KB · Görüntüleme: 0
  • Hadis-i-Seriften-Sifa-Duasi-2.jpg
    Hadis-i-Seriften-Sifa-Duasi-2.jpg
    223.1 KB · Görüntüleme: 0
  • Hadis-i-Seriften-Sifa-Duasi-3.jpg
    Hadis-i-Seriften-Sifa-Duasi-3.jpg
    145.4 KB · Görüntüleme: 0
  • Hadis-i-Seriften-Sifa-Duasi-4.jpg
    Hadis-i-Seriften-Sifa-Duasi-4.jpg
    152.8 KB · Görüntüleme: 0
  • Halid-ibnu'l-Velid-Ben-Uykuda-iken-Korkutuluyorum.jpg
    Halid-ibnu'l-Velid-Ben-Uykuda-iken-Korkutuluyorum.jpg
    144.1 KB · Görüntüleme: 0
  • Hamd-Etmek-icin-Dualar.jpg
    Hamd-Etmek-icin-Dualar.jpg
    74.6 KB · Görüntüleme: 0
  • Hamd-Etmek-icin-Dualar-1.jpg
    Hamd-Etmek-icin-Dualar-1.jpg
    62.5 KB · Görüntüleme: 0
  • Hamd-Etmek-icin-Dualar-2.jpg
    Hamd-Etmek-icin-Dualar-2.jpg
    69.2 KB · Görüntüleme: 0
Müslüman Ölmeye Vesile Olan Zikir ve Dualar Bu zikirler kime ölüm döşeğinde nasip edilirse o kimseye ateş dokunmayacak

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ اللَّهُ اَكْبَرُ
noktaresim.gif
لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ
noktaresim.gif
لاَ إِلَهَ إِلاَّاللَّهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ
لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ
noktaresim.gif
لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ

54- "Lâ İlâha İllallah = Allah'tan Başka Hiç Bir İlâh Yoktur" Zikrinin Fazileti Babı

3794) "... Ebû Hüreyre ve Ebû Saîd-i Hudrî (Radtyallâhü anhümâ)'-dan rivayet edildiğine göre :
Bu iki zât Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) in şu hadisi buyurduğuna şâhid olmuşlardır (yâni bizzat O'ndan işitmişlerdir) :

«Kul; "Lâ ilahe illâllahu vellahu ekber
Allah'tan başka (ibâdete lâyık) hiç bir ilâh yoktur ve Allah herşeyden büyüktür» dediği zaman,
Allah (Azze ve Celle) : Kulum doğru söyledi. Benden başka (ibâdete lâyık) hiç bir ilâh yoktur ve ben en uluyum, buyurur.Kul; "Lâ ilahe illâllahu vahdehu
Allah'tan başka hiçbir ilâh yoktur. O yalnızdır, birdir dediği zaman
Allah: Kulum doğru söyledi. Benden başka ilâh yoktur, ben yalnızım, birim, buyurur.

Kul; "Lâ ilahe illâllahu lâ şerike lehu = Allah'tan başka ilâh yoktur, ortağı yoktur" dediği zaman
Allah: Kulum doğru söyledi. Benden başka ilâh yoktur ve ortağım yotur, buyurur.Kul; "Lâ ilahe illâllahu Lehü'l-mülkü ve lehu'l-hamdu
Allah'tan başka ilâh yoktur. Mülk (hâkimiyet) O'nundur, hamd O'nundur" dediği zaman,
Allah: Kulum doğru söyledi. Benden başka ilâh yoktur. Mülk (hâkimiyet) benimdir, hamd benimdir, buyurur.Kul; "Lâ ilahe illâllahu ve lâ havle ve lâ kuvvetei illâ billahi
Allah'tan başka ilâh yoktur ve günahlardan dönüş, ibâdete kuvvet ancak Allah'ın yardımıyladır" dediği zaman,
Allah Kulum doğru söyledi. Benden başka ilâh yok, günahlardan dönüş ve ibâdete kuvvet ancak benim yardımımladır, buyurur.»

Râvi Ebû îshâk demiştir ki: Sonra (şeyhim) el-Ağarr, anlamadığım bir şey söyledi. Bunun üzerine ben Ebû Cafer'e O (yâni el-Ağarr) ne dedi? diye sordum. Ebû Cafer dedi ki: (senin anlamadığın şey, hadîsin şu cümlesidir) :

«Bu zikirler kime ölüm döşeğinde nasip edilirse o kimseye ateş dokunmayacak (yâni cehennem ateşi onu yakmayacak) tır.»" [1]

(Râvi Ebû îshâk demiştir ki: Sonra (şeyhim) el-Ağarr, anlamadığım bir şey söyledi. Bunun üzerine ben Ebû Cafer'e O (yâni el-Ağarr) ne dedi? diye sordum. Ebû Cafer dedi ki: (senin anlamadığın şey, hadîsin şu cümlesidir) :
«Bu zikirler kime ölüm döşeğinde nasip edilirse o kimseye ateş dokunmayacak (yâni cehennem ateşi onu yakmayacak) tır.)

[1] : Sunen-i İbn Mace Tercemesi ve Şerhi Tercume Ahmed Davudoğlu ⇒ ibn Mace edeb 54 no 3794

Ölürken ve Öldükten Sonrası için Allah'tan Hayır İstemek İçin Okunacak Dualar Arapça ve Türkçe

اَللّٰهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِي الْمَوْتِ وَفِيمَا بَعْدَ الْمَوْت [1]
اَللّٰهُمَّ سَلِّمْ سَلِّمْ، رَبِّ بَارِكْ لِي فِي الْمَوْتِ، وَفِيمَا بَعْدَ الْمَوْتِ [2]
اَللّٰهُمَّ بَارِكْ فِي الْمَوْتِ، وَفِيمَا بَعْدَ الْمَوْتِ [3]
اَللّٰهُمَّ أَحْيِنِي مَا كَانَتِ الحَيَاةُ خَيْرًا لِي، وَتَوَفَّنِي إِذَا كَانَتِ الوَفَاةُ خَيْرًا لِي [4]

Allahümme bârik lenâ fi’l-mevt ve fîmâ ba’de’l-mevt [1]
Allahümme Sellim sellim Rabbi bârikli fi’l-mevt ve fîmâ ba’de’l-mevt [2]
Allahümme bârik fi’l-mevt ve fîmâ ba’de’l-mevt [3]
Allahümme ehyini ma kanetil hayatü hayaranli ve teveffeni ize kanetil vefatü hayranli [4]

"Kim bir günde yirmi beş defa
Allah’ım. Bize ölümü mübarek eyle ve ölümden sonrasını mübarek eyle!' diye dua eder, sonra yatağında (bile) vefat etse, Allah ona şehit ücreti verir." Ahmed bin Hambel Müsnet 3 /489

Bununla beraber, Taberanî’nin el-Evsat’ta rivayet ettiği bu hadis için Hafız Heysemî; “tanımadığım bazı râviler ihtiva etmektedir” diyerek rivayetin zayıflığına işaret etmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, 5/301)
  • sorularlaislamiyet.com -|- sorularlaislamiyet.com 1 [1]

Allah’ım. Bize ölümü mübarek eyle ve ölümden sonrasını mübarek eyle!" bize selamet ver, bizi selamete çıkar. [2]
    Allah’ım. Bana ölümü mübarek eyle ve ölümden sonrasını mübarek eyle! [3]
    Resûlüllah buyurdu:
    "Bir zararın isabetinden dolayı sizden biri ölümünü istemesin.
    Eğer ölümünü istemek mutlaka lazımsa bu şekilde duada bulunsun.
    Ey Allah'ım benim yaşamam hayırlı ise beni yaşat. Eğer benim için vefat etmek hayırlı ise beni öldür. [4]

[1]:
    (Nevevi, Ezkar, 205; Mecmuatü'l- evsat - 343 -7)
    [2]: (Mecmau’z-Zevaid, 5/301) Ahmed bin Hambel Müsnet 3 /489
    [3]: Mecmuatü'l- evsat - 343 -7)
    [4]: Buhari 2680 Müslim 6351

★ Müslüman Ölmeye Vesile Olan Zikir ve Dualar Bu zikirler kime ölüm döşeğinde nasip edilirse o kimseye ateş dokunmayacak ★

لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ اللَّهُ اَكْبَرُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ
لاَ إِلَهَ إِلاَّاللَّهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ
لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ
Duanın Latince Okunuşu
Lâ ilahe illâllahu vellahu ekber
Lâ ilahe illâllahu vahdehu
Lâ ilahe illâllahu lâ şerike lehu
Lâ ilahe illâllahu Lehü'l-mülkü ve lehu'l-hamdu
Lâ ilahe illâllahu ve lâ havle ve lâ kuvvetei illâ billahi
Allah'tan başka ilâh yoktur ve Allah tek büyüktür
Allah'tan başka ilâh yoktur. O, birdir
Allah'tan başka ilâh yoktur, ortağıda yoktu
Allah'tan başka ilâh yoktur. Mülk O'nundur, hamd O'nundu
Allah'tan başka ilâh yoktur güç ve kuvvet ancak Allah'ın yardımıyladı
Sunen-i İbn Mace Tercemesi ve Şerhi Tercume Ahmed Davudoğlu ⇒ ibn Mace edeb 54 no 3794