Hadis-i kudsî ne demektir?

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Hadis-i kudsi

Sual: Hadis-i kudsî ne demektir?
CEVAP: Peygamber efendimizin, mânası da, kelimeleri de kendisinden olan sözlerine hadis denir. Mânâsı Allahü teâlâ tarafından bildirilip de, Peygamber efendimizin kendi kelimeleriyle bildirdiği sözlere ise hadis-i kudsî denir. Bunun için, hadis-i kudsîler nakledilirken, (Allahü teâlâ hadis-i kudsîde buyurdu ki…) denir. S. Ebediyye ve diğer kitaplarımızdaki hadis-i kudsîlerden bazıları şöyledir:
(Azamet ve kibriya bana mahsustur. Bu iki sıfatta, bana ortak olmak isteyenlere, çok acı azab ederim.)

(Ya Âdem! Muhammed aleyhisselamın ismiyle, her ne isteseydin kabul ederdim, Muhammed olmasaydı, seni yaratmazdım.)

(Ey Resulüm!
Sen olmasaydın, hiçbir şeyi yaratmazdım.)

(Ey Resulüm! İbrahim Hâlilim
[dostum] ise de, sen de Habibimsin[sevgilimsin].)

(Evliya bir zata düşmanlık eden, bana savaş açmış olur.)

(Bir kimse, farz ibadeti yapmakla bana yaklaştığı gibi, hiçbir şeyle yaklaşamaz.)

(Bir kulum bana yaklaşırsa
[sevgime ve rızama kavuşursa], ona sesleri duyurur ve saklı şeyleri gösteririm.)

(Dostlarımı insanlar içinde gizlerim, onları kimse bilmez.)

(Yere ve göğe sığmam, fakat mümin kulumun kalbine sığarım.)

(Kaza ve kaderime razı olmayan, beğenmeyen ve gönderdiğim belalara sabretmeyen, benden başka Rab arasın! Yeryüzünde kulum olarak bulunmasın!)

(Rahmetim gadabımı aşmıştır. Hasta kulumun günahını affeyledim!)

(Oruç benim için tutulur. Onun karşılığını ben veririm!)

(Kulum, beni nasıl umarsa, onu öyle karşılarım. Öyle ise, benden hep iyilik bekleyin!)

(“La ilahe illallah” benim kale’mdir. Bunu okuyan, kaleme girmiş olur. Kaleme giren de, azabımdan kurtulur.)

(Ey Âdemoğlu! Ömrünü dünyayı toplamakla harcettin. Cenneti hiç istemedin.)

(Nefsini düşmanın bil! Çünkü o, bana düşmandır.)

(Ey kulum!
Seni kendim için yarattım. Başka şeylerle oyalanma! Rızkına kefilim, kendini üzme!)

(Ey dünya! Bana hizmet edene hizmetçi ol! Sana hizmet edene güçlük göster!)

(Beni zikreden
[hatırlayan] kulumla birlikteyim.)

(Ey Âdemoğlu! Beni sevmek istersen dünya sevgisini kalbinden çıkar, çünkü benim muhabbetimle dünya sevgisini bir kalbde asla cem etmem. Ey Âdemoğlu! Benim sevgimle beraber dünya sevgisini nasıl istersin! Öyle ise, benim sevgimi ve rızamı, dünyayı
[dinin yasakladığı şeyleri] terk etmekte ara! Ey Âdemoğlu! Her işini benim emirlerime uygun olarak yap, ben de, senin kalbine muhabbetimi doldururum.)

(Bütün dinler içinde, İslamiyet’i seçtim. Bu din, cömertlik ile ve güzel huyla tamam olur. Bu dini, her gün, bu ikisiyle tamamlayın!)

http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=6166

Verda

Gales
Geçende de bi konuda deginmistim. Kutsi hadisler müteşeddit münekkidler tarafından en ufak bir hatalarında mevzu kabul edilmiştir genel olarak da mütesahil muhaddislerin zayıf kabul ettiklerini mevzu kabul ederler durum budur..

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Madem öyle bir yorum yaptın ben de şunu ifade edeyim hadis tarihinde okumuştum:

Tasavvufi disiplin öğretisinde mevzu hadisler yaygındır ve birçokları da oradan neşet etmiştir, deniyordu...

Verda

Gales
Sonrada tasavvufu neden elestiriyosun diyolar adamlar uydurma şeyler üzerine akidelerini bina ediyolar oysaki biraz tarih okusalar herşey acik ve beyan..

abdullah birisi

Kıdemli Üye
ne enteresan. hadislere uygulanan kriterler, tarihe uygulansaydı, tarihin, yüzde 99 un yalan sayılması lazım gelirdi, der ilim sahipleri,,,,,

Verda

Gales
Hadislere uygulanani da kabul etmiyorsunuz ki :)

Verda

Gales
Abdallah durumun cok vahim sana hadis usulu, tarihi ve edebiyati okumani salik veriyorum :)

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Hadis-i kudsî Allah in sözüyse ayet de Allah in sözü arada ne fark varki ?

Sonuc da ikisi de Allah in sözüdür.

dostluk

Kıdemli Üye

dostluk

Kıdemli Üye
Hadis-i kudsî Allah in sözüyse ayet de Allah in sözü arada ne fark varki ?

Sonuc da ikisi de Allah in sözüdür.

ya ya biraz araştırım okuyun hep hazırdan bekliyorsunuz..sizde nir ili kaynak koyun okuyalım karşılaştıralım öğrenelim..yanlış bile olsa yanlış olduğunu öğreniriz..doğruysa bir doğru kaynaktan daha bilgi öğreniriz..siz şimdi bir kaynaktan bilgi paylaştınız ama görüyorumki inanarak değil eleştirilsin diye paylaştınız peki sizde doğru bildiğimizi paylaşın..

ömerusta

Kıdemli Üye
hadis diye bir söz size gelirse kurana uyumlu söslerse evet kabuldür yok kurana mulif uymayan bir sözse lakırtıdan ibarettir kim söylemiş olursa olsun

ömerusta

Kıdemli Üye
Kurana uyumlu olup olmadığını sen nerden bileceksin, geç bunları...
ya lafons ayetler belli değil mi ? kuran okumuyormusun ne dediğini bilmiyormusun ALLAH c.c. ögren demiyor mu öğren o zaman
ne zaman o akıl denen nimeti kullanacaksın bilader