Hac ayları

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
HAC AYLARI

Bismillah.Elhamdülillah.Allah’u Teala Hazretlerine binlerce hamdler.Ve Resulu Muhammed Sallallahu aleyhi vesselleme binlerce salatu selamlar olsun.Biz günahkar ve aciz kullarına bir kere daha bu (hac) aylarına kavuşma fırsatı verdi.Bu aylar (şevval, zilkade,zilhicce) o kadar önemli aylardır ki, faziletini anlatmaya çalışsam ne ilmim yeter nede yazmaya takatim yeter.

Geçen makalemde (Hazreti İBRAHİM aleyhisselam VE HAC) hac bahsine giriş yapmıştım.Bu makalemde de Allah’ın izniyle ve ilmimin yettiğince bir kaç mevzuya daha değineceğim.Bakara suresinin 197. ayetinde Cenabı Zülcelal Hazretleri buyuruyor ki:" Hac, bilinen aylardadır. Kim o aylarda hacca niyet ederse (ihramını giyerse), hac esnasında kadına yaklaşmak, günah sayılan davranışlara yönelmek, kavga etmek yoktur. Ne hayır işlerseniz Allah onu bilir. (Ey müminler! Ahiret için) azık edinin. Bilin ki azığın en hayırlısı takvadır. Ey akıl sahipleri! Benden (emirlerime muhalefetten) sakının. "

Evvela bu ayette değinilen ufak ama önemli bir ayrıntı var.Yüce Allah zamandan bahsediyor ve buyuruyor ki; “hac bilinen aylardadır.” Bu aylar Ramazanın bitimiyle başlayan Şevval, Zilkade ve Zilhiccenin ilk on günüdür.Bilindiği üzere islamiyetin takvimi hicri takvimdir.Müslümanların bayramları da bu takvime göre tayin edilir.Miladi takvimle de arasında on gün gibi bir fark olduğundan her yıl Ramazan ayı on gün önce gelir.

Bu (iki takvim arasındaki farklılıkla) alakalı bir fıkrayı yeri gelmişken nakledeyim.Cemaatten biri hocaefendiye sormuş.”Hocam Ramazan ayını razı edebildik mi?, hakkını verebildik mi?” Hocaefendi de cevap vermiş; “Evladım Ramazanı razı etmeseydik her yıl on gün evvelden gelir miydi?..” (Allah tekrardan sıhhat ve afiyet üzere kavuştursun Ramazan-ı şerife)

Hac aylarından ilki şevval ayıydı. O ayda altı gün oruç tutmak sünnettir.Tutanlar için Peygamber Sallallahu aleyhi vessellem büyük müjdeler olduğunu bildirmiştir.Ramazan ayı ile birlikte şevval ayında altı gün oruç tutanın ,senenin tamamını oruçlu geçirmiş sayılacağı rivayet edilmiştir.Hadisi şeriflerde bunlar yazılıdır.Tabi bu hadis sevap yönünden bahsetmektedir.Yoksa bir yıl oru tutmayın anlamına gelmemektedir.

Hac aylarının ikincisi Zilkade ayıdır.Yani şu an içinde bulunduğumuz ay zilkade ayıdır. Bu ayda kaza namazlarını kılmaya gayret göstermeli.Farz namazlara daha bir önem verilerek namazdaki hata ve kusurlar giderilmeye çalışılmalıdır.İnsan isterse doksan yaşında olsun, namazındaki hata ve kusurları düzeltmek zorundadır.En azından bu uğurda çaba harcarsa Allah o kişiye yardım eder.

Rivayet edilir ki; karınca ağzına bir damla su parçacığı almış, İbrahimin ateşine doğru gidiyormuş.Demişler ki; “ne yapıyorsun?” Karıncada demiş “İbrahimin ateşini söndürmeye gidiyorum.”Çevresindeki şeytan kılıklılar (maksatları karıncayı yolundan vaz geçirtmek olanlar) ; “Deli misin?O bir damla su ateş söndürür mü?” Bu cahiller karıncanın amacını anlayamadılar. Karınca İbrahimin ateşini söndüremeyeceğini biliyordu.Maksadı bu uğurda bir şeyler yapabilmekti.En azından “ben bir damla su taşıdım” diyebilmekti.Aslında bu hikayeyi hayatımıza rehber edinmemiz gerekir.Kendinden büyük bir dava uğruna hayatını tehlikeye atmak.

Hac aylarının sonuncusu ise Zilhicce ayı ki; Allah bizleri sağ salim kavuştursun.Zilhicce ayında müslümanların özel bir günü var.İsmi Kurban Bayramı.Geçen makalede anlatmıştım hazreti ismail’in kurban edilişinin kıssasını.Kurban bayramı hem hüznün hem de sevincin bir arada yaşandığı bir gündür.Çünkü o gün ismail’ini kurban olarak kesmek suretiyle imtihana uğrayan babanın, imtihanını kazandığı gündür ve bunun sevinci vardır.

Ayetin devamında yüce Allah;Hac ibadeti esnasında nelerin yapılmayacağını bizlere bildirmiş.Bunlar sırasıyla; kadına yaklaşmamak.Bu ibare evli olup da hacca gidenlerle alakalıdır.Zaten bekar birinin cinsi birliktelik maksadıyla bir kadınla olması zinaya gireceğinden, başka bir ayetlede yasaklanmıştır.O ayette Allah buyuruyor ki;" Zinaya yaklaşmayın" İşte bu ayet sadece bekarlara yönelik olmayıp, tüm müslümanlara gözlerine,sözlerine,kalplerine vesair uzuvlarına hakim olmalarını emrediyor.Sonuç olarak hac da kadınlara (ailevi muhabbette bulunmak) yaklaşmak yasaklanmış ,haram olmuştur.

Günah sayılan davranışlara yönelmek ve kavga etmek yoktur buyruluyor.En basit bir örnek verelim.İnsan hacca gittiğinde gıybet etmemeli.Hatta gıybete yönelmek isterse bile bu haramdır.Kavgada etmeyeceksiniz hac da.Sabretmeyi öğreneceksiniz ki gerçek manada bir hac olsun.Hac da hayırlı ameller yapmalı ve .yaptığı bu amellerde de takva sahibi olmalıdır.Ayetin sonunda da emirlerime muhalefet etmeyin şeklinde ikaz var.Allah doğru düzgün hac ibadetini yapmayı nasip eylesin.

Ebu Hüreyre Hazretleri (radıyallahu anh) anlatıyor: "Bir gün Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bize şöyle hitab etti:"Ey insanlar, size hacc farz kılınmıştır. Şu halde haccı edâ edin!"Cemaatte bulunan bir adam:"Her sene mi, Ey Allah'ın Resûlü?" diye sordu. Resûlullah (aleyhissalatu vesselâm) cevap vermedi. Adam sorusunu üç kere tekrar etti. Bunun üzerine:"Ben sizi bıraktıkça siz de beni bırakın. (Madem ki sükût ettim, niye sormada ısrar ediyorsunuz?) Şayet (sorunuza) "Evet!" deseydim, her yıl haccetmek vacib oluverirdi ve buna güç yetiremezdiniz. Şunu bilin ki, sizden öncekileri helak eden şey, çok sual sormaları ve peygamberleri hakkında ihtilaflarıdır. Size bir iş emrettiğim zaman, bunu gücünüz yettiğince Îfa edin, bir yasaklamada bulunduğum vakit de ondan kaçının (bu emir ve yasakla ilgili olarak aklınıza gelen her şeyi sormaya kalkmayın!)"
Buhârî,İtisam 4; Müslim, Hacc 412, (1337), Fedâil 130, (1337); Nesâî, Hacc 1, (5,110-111).

24 Kasım 2007
14 Zilkade 1428
Cumartesi
Alper...