Güzele Bakmak...

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
37894_466315736958_135758966958_6277587_4796512_n.jpg

... Merhum Hafız Ali Efendi: “Güzele bakmak sevap mıdır?” sorusuna şu unutulmaz cevabı verir: "Güzele, güzel bakmak sevap;güzele, çirkin bakmak ise günahtır!"......

cahid

Kıdemli Üye
Sınırları çizilmesi gereken bir söz.. Güzel bakıyorum diye bir hanımı uzun uzun seyretmek de doğru olmaz.. Ya da bir arkadaş vardı televizyonun karşısına geçip "aserehe" diye klibi izliyordu.. Kardeşim doğru mu yaptığın dedim.. Sen benim niyetime bak "eseri hû" anlıyorum ben ondan dedi.. Sözün daha doğrusu bence şöyle olmalıddır.. Güzele bakmak sınırlar çerçevesinde güzeldir.. Erkeğin hanımına bakması gibi.. Ya da tam tersi.. Ya da yeryüzündeki güzellikleri tefekkür maksadıyla seyre dalmak gibi.. Güzele bakmak güzel niyetle bakmak ile sahih olmaz o bakımdan.. Erkeğin mahremi olmayan güzel bir bayana bakması ne niyetle olursa olsun haramdır..

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Zaten Merhum Hafız Ali Efendi'nin güzele güzel bakmak sevaptırdaki kastı namahremi olan güzele bakmak olduğunu sanmıyorum...Burda bir ima söz konusu...Çünkü niyet ne olursa olsun mahremi olmayan bir güzele bakmanın hükmü bellidir ve bu nazar hiçbir zaman güzel bir nazar diye nitelendirilemez...Bunun yanı sıra hiç şüphesiz şu hadisi birçoğumuz biliyoruz...

İmam Cefer-i Sadık (a.s)'dan şöyle buyurduğu nakledilmiştir:
"Birinci bakış senin hakkındır (sakıncasızdır). İkinci bakış aleyhinedir. Üçüncü bakışta ise helak olmak vardır." http://www.al-shia.org/html/tur/hadisler/04.htm#_edn9

HENGAMe

Yeni
neyani güzele bakmak diyince aklınıza birtek kadın erkek güzelliğimi geliyor bu sözden...
etrafımızda olan bitenleri bir temaşa edelim bakalım..nice güzelliklere gaflette bulunup çirkin bakmıyormuyuz?
''güzel bakan güzel görür güzel düşünen hayatından lezzet alır...''yukardaki sözün meşhur bir hulasası..
rabbimin bizleere verdiği hayat koşulları dahilindeki birçok nimete küfran etmiyormuyuz..?
bu söz birazda isyan kelimesini anımsattı bana..
insanoğlu beşer şaşrda ayaklarıyla yinede gider görünen güzelliklere karşı mutsuz olmasını,hayata kötü bakmasını,becerir...
hayat bize verilen bir nimet değilmidr?
bazen bıktım bu hayattan diyip kötü bakmıyormuyuz,rabbimizin verdiklerine karşı..uzar gider...güzel bakmak okadarda kolay olmuyor bazen,farkına varmak gerek hayat nimetinin..

Sırf sevap diye aynanın önünde heba ediyorum saatlerimi :) espri bi yana da sevgiçiçeği kardeşim güzel duana amin diyorum taa yürekten...

emustafa

Profesör
neyani güzele bakmak diyince aklınıza birtek kadın erkek güzelliğimi geliyor bu sözden...
etrafımızda olan bitenleri bir temaşa edelim bakalım..nice güzelliklere gaflette bulunup çirkin bakmıyormuyuz?
''güzel bakan güzel görür güzel düşünen hayatından lezzet alır...''yukardaki sözün meşhur bir hulasası..
rabbimin bizleere verdiği hayat koşulları dahilindeki birçok nimete küfran etmiyormuyuz..?
bu söz birazda isyan kelimesini anımsattı bana..
insanoğlu beşer şaşrda ayaklarıyla yinede gider görünen güzelliklere karşı mutsuz olmasını,hayata kötü bakmasını,becerir...
hayat bize verilen bir nimet değilmidr?
bazen bıktım bu hayattan diyip kötü bakmıyormuyuz,rabbimizin verdiklerine karşı..uzar gider...güzel bakmak okadarda kolay olmuyor bazen,farkına varmak gerek hayat nimetinin..

Doğru ve "akıllıca"