GÜZEL OLAN Sosyal Gelişmeler yavaş yavaş zamanlam ile geliyor.

agbi

Yasaklı
Katılım
2 Kas 2006
Mesajlar
25
Tepkime puanı
382
Puanları
0
Konum
İzmir
Hükümet harekete geçti: YAŞ'ta...

Her orgeneral YAŞ'a giremeyecek, sivil kanattan ise yeni üyeler geliyor. İşte ayrıntılar... 03.12.2010,11:26:44


Hükümet, Ağustos ayında generallerin atama ve terfilerindeGenelkurmayBaşkanlığı ile yaşanan görüş ayrılıklarının ardından Yüksek Askeri Şûra'nın (YAŞ) yapısını değiştirmek için harekete geçti. Başbakanlık'ta hazırlanan kanun tasarısı taslağına göre, Şûra'nın yapısı önemli ölçüde değişecek. Kuvvet komutanları dışındaki üyeler toplantıya katılamayacak ve sivil kanattan Başbakan ve Milli Savunma Bakanı'nın yanı sıra iki başbakan yardımcısı ve İçişleri Bakanı yeni üyeler olarak yerini alacak. Böylelikle Şûra'nın sivil ve asker üyelerinin sayıları eşitlenecek. Mevcut yapıda 15 orgeneral ve Başbakan ile Milli Savunma Bakanı YAŞ'a katılıyor. Taslakta, YAŞ toplantılarının gündemi Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından birlikte belirlenecek. Başbakan'ın katılmadığı hallerde YAŞ'a, başbakan yardımcılarının protokolde daha önde geleni başkanlık edecek. Mevcut düzenlemede Başbakan'ın olmadığı zaman başkanlık görevini Genelkurmay Başkanı üstleniyor.

ERDOĞAN KARAR VERECEK


Taslağın en kritik maddesi ise YAŞ'ta alınan kararların niteliğine ilişkin. Taslak, YAŞ'ın da Milli Güvenlik Kurulu gibi istişari bir organ haline gelmesini öneriyor. Taslak bu haliyle kalırsa YAŞ'taki terfi ve ihraçlar "tavsiye" niteliğinde olacak, hangilerinin uygulanacağı kararname ile hükümet tarafından belirlenecek. Bu maddenin tasarı haline getirilirken taslakta kalıp kalmayacağına daBaşbakan Erdoğankarar verecek. Milli Güvenlik Kurulu'nun yapısı ve alınan kararların "tavsiye" niteliğinde olacağına ilişkinAnayasa değişikliği2001 yılında hayata geçirilmişti.

5 SİVİL 5 ASKER

Yürürlükteki yasaya göre YAŞ toplantılarında terfi kararları oy çokluğu ile alınıyor ve her üyenin oyu eşit sayılıyor. Başbakan ve Savunma Bakanı karşı görüşte olsa da bir subay hakkında "terfiye uygundur" ya da "ihraç" kararı çıkabiliyor. Hükümetin atmayı düşündüğü adımlar yasalaşırsa Şura'da 5 sivil, 5 de asker üye olacak.

HABERTÜRK


ALLAH ın izni ile Namaz kılıyor , Eşi Kızı tesettürlü diye Peygamber ocağından uzaklaştırılanlarında HAKLARI c verilecek.
 

agbi

Yasaklı
Katılım
2 Kas 2006
Mesajlar
25
Tepkime puanı
382
Puanları
0
Konum
İzmir
Askeri harcamalara denetim
Meclis'te uzun süredir tartışılan kanun teklifi sonunda kabul edildi. Kabul edilen kanuna göre askeri harcamalara sivil denetim yolu açılmış olacak.

Sayıştay'ı yeniden yapılandıran kanun teklifi Meclis'te günlerce tartışıldıktan sonra kabul edildi. Meclis adına kamu kurumlarını denetleyen Sayıştay'ın yetkilerini genişleten kanunla, askerî harcamaların denetimi de kolaylaşacak.

Mevcut durumda askerî teçhizat, levazım vs. Sayıştay denetimine tabi. Ancak bunların denetimi Milli Savunma ve Maliye bakanlıklarınca gizli yönetmelikle yapılabiliyor.

Yeni kanunda ise askerî ihaleler ve konutlar dahil tüm askerî mal ve harcamalar denetim kapsamına alındı. Böylece askerî silah, mühimmat, her türlü bina ve ihalelere sivil denetim gelmiş oldu.

Ancak Sayıştay'ın yapacağı denetim raporlarının bazıları ülke güvenliği açısından gizli kalacak. Genel kural olarak Sayıştay raporları, TBMM'ye sunulduğu ve ilgili kamu idarelerine verildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde Sayıştay Başkanı veya görevlendireceği başkan yardımcısı tarafından, kanunların açıklanmasını yasakladığı durumlar hariç kamuoyuna duyurulacak. Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı bundan istisna tutulacak. Bu kurumların elinde bulunan taşınırların Sayıştay'ca yapılacak denetimi sonucunda hazırlanacak raporların kamuoyuna duyurulmasına ilişkin hususlar; Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sayıştay'ın görüşleri alınarak Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılacak bir yönetmelikle düzenlenecek.

Bugünleri gösteren ALLAH cc şükürler olsun vesile olanlardan ALLAH razı olsun.
 

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Askeri haracamalar kontrol altında tutulursa inşallah ekonomik denegelerde bir adalet ortamıda oluşur. Oyak konusunda bir el atarlar inşallah.
 
Üst