Güzel Bağdat'ı ne hale getirdiler!

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,168
Puanları
113
Irak otoriteleri Bağdat’ın etrafına güvenlik duvarı inşa etmeye başladı. El-Irakiye televizyonuna konuşan Bağdat güvenlik sözcüsü, Irak’ın başkenti Bağdat’a güvenlik çemberi kurmak için çalışmalara başlandığını belirtti.2011 yılında tamamlanması hedeflenen beton örgülü duvarın sekiz kontrol noktası olacak.
Modern gözetleme ekipmanlarıyla donatılacak duvar yetkililerin ifadesiyle “teröristlerin Bağdat’a girmelerini engellemek” amacıyla inşa ediliyor. İnşaat tamamlanır tamamlanmaz ise, şehir otoriteleri şehir içindeki kontrol noktalarını kaldırmayı planlıyor.

Güvenlik önlemleri yetmiyor
2006-2007 yılında Bağdat, güvenlik gerekçesiyle bir çok kontrol noktasının var olduğu bölgelere ayrılmıştı. Şehirde trafik sıkışıklıklarına yol açan güvenlik çemberleri, elçilik bölgesi de dahil olmak üzere, şehrin en çok korunan bölgelerini bile saldırılardan koruyamıyor.
7 Mart’taki genel seçimlerden sonra Irak’ta şiddet tekrar arttı. Medya çıkan haberlere göre, Bağdat’ta, sadece nisan ayında yaklaşık 10 bombalı saldırı gerçekleşti.
Ayrıca bu saldırılar İspanya, Ukrayna, Mısır ve İran konsolosluklarına da yakındı. Saldırılar geriye yüzün üzerinde ölü bıraktı.
 
Üst