Güvenli Bağlanma

spesifik

آزادی قید و بند
“ Hayat bağlanma ve ayrılmalardan ibarettir. Önce anneye, sonra aileye, yaşamaya bağlanma… Her bağlanmanın ardından ayrılmalar gelir peşi sıra; anneden, aileden ve yaşamdan… Çocuk, annesine bağlanabildiği kadar bağımlılık kazanmadan ayrılabilir. Bağlanma bir duygusal yetenektir ve çocukluk yıllarında edinilir. Çocukluk döneminin en belirgin davranışı “ bağlanma çabasıdır” ve bu çabanın özünde güven duygusu vardır. Çocukluğunda yeterince güven duygusu tadamamış kişiler yetişkinlik yıllarında bağlanmaktan kaçınır. Böyle kişiler kendilerini eşlerine ve çocuklarına güven içinde bırakamazlar. “Bağlanmanın önemine dair okumalar yapıyorum bugünlerde. Kimin çocukluğuna ip salsak iki temel duygu üzerine bina edilmiş ya da edilememiş hikayelerin etkisini okuyabiliriz. Bu kitap anneyle başlayan- ya da anne yerini almış birinin- bağlanmanın bebeklikten itibaren seyrini anlatıyor.Aslında doğduğu andan itibaren bağlanma çabasıyla dünyaya gelen “ bebeğin ” yankı bulma çabası bir bakıma. “ Sana tutunmak istiyorum “ diyen hissin, arayış çabası… Ve buna karşılık veremeyen annenin, nedenlerini bulacağı içsel bir yolculuk…“ Çocuğunu sevmekle, bağlanmayı birbirine karıştırıyor anneler. Herkes çocuğunu sever elbette ama herkes çocuğuna bağlanamaz ” diyor Adem Güneş. “ Anne “ diyen bebeğe, “ ne var? “diyen, “ kucağına al beni “ diyen çocuğa “ bıktım senden “ diyen, benimle oynar mısın? Diye soru soran yavrusuna “ git kendin oyna diyen “ anne ve babalar kendilerine bunu söyleten o gerçekle yüzleşmeliler. Etrafımızdaki bol sinyalli dünyadan, çocuğumuza yöneltemediğimiz hislerimiz, aidiyet hissi yaşayacakları dönemde çokça sekteye uğruyor. Ailelerinden hızla uzaklaşıp, arkadaşa, televizyona, telefona bağlanan çocuklara dönüyor, yavrularımız.Dahası büyüyüp yuva kurduklarında , kendini eşine ve çocuklarına bırakamayan, “ an ” dan lezzet alamayan, memnuniyetsiz , güvensiz bir ilişkinin içinde buluyorlar. Sürekli kontrol etmeye çalışan, fıtratı aşan, çocukları birbirinin üzerine yıkmaya çalışan büyüklere dönüyorlar.Şimdiye kadar yapamadıklarımız, bundan sonra düzeltemeyeceğimiz anlamına gelmiyor hiçbir zaman. Problemin kaynağını gördükten sonra adım atmak daha da kolaylaşacaktır. Yeter ki niyet edelim.Çocuklarıyla “ güvenli bir bağlanma ” ilişkisi kurmak isteyen herkese bu kitabı tavsiye ederim. ( Timaş Yayınları )