Gürültülü sınıf iyi eğitim aracı oldu

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
44
İsveç'te yapılan bir araştırmada gürültülü ortam çocukların daha iyi öğrenmesine yardımcı olduğu ortaya çıktı.Bu şaşırtıcı araştırmayı yapan İsveçli araştırmacılar, basına yaptıkları açıklamada, dikkat problemi olan çocuklar için belirgin miktar gürültülü bir ortam oluşturulduğunda, bunun onların konsantrasyonlarını arttırdığını ve daha başarılı olduklarını aktardılar.
Linne Üniversitesi ile Stockholm Üniversitesi görevlilerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği bu araştırmanın, Norveç'in Songdals bölgesindeki bir okulda uzun dönemde yapılan bir deneyler bütününde ortaya çıktığı bildirildi.
Teker teker bütün çocukların hem sesli, hem de sessiz ortamlardaki teste tabi tutulduğu bu çalışmada; CD çalarda 12 değişik cümleler kuruldu ve bunları hatırlanmaları istendi. Bu cümleler hem sesli hem de sessiz ortamlarda dinletildiğinde, çocukların sesli ortamlarda cümleleri daha iyi algıladığı tespit edildi.
Bu araştırmayla, artık sınıflarda 'sessiz ol' metodunun tarihe karışacağını söyleyen İsveçli araştırmacılar, beyin hücrelerinin öğrenme esnasında yeteri derecede uyarılmaya ihtiyacı olduğunu, ortama biraz gürültü eklendiği zaman beyin hücreleri arasındaki irtibatın kolaylaştığını, dolayısıyla da konsantrasyonun arttığını dile getirdiler.
Araştırmacılar, konsantrasyon problemi olan ve özellikle de ADHD rahatsızlığı olan çocuklarda daha az sinyal maddesi olduğundan bu yöntemin faydalı olacağına vurgu yaptılar.


İSVEÇ'TEKİ OKULLAR BİRAZ DAHA GÜRÜLTÜLÜ OLACAK
Araştırmayı Linne Üniversitesi ile Stockholm Üniversitesi ortaklaşa gerçekleştirirken, araştırma projesi içinde yer alan araştırma görevlileri Göran Söderlund ve Sverker Siksturum, "Arkada yüksek sesli gürültü başarıyı artıracak. Bundan böyle de artık İsveçli okulların sınıflarında gürültü seviyesini biraz arttırmalı." dediler.
Araştırmanın çok ilginç olduğunun altını çizen Söderlund, bugünkü İsveç okullarında ve dünyada en iyi eğitim havasını oluşturabilmek için sınıfların sessiz tutulmasına çalışıldığını; fakat öğretmenlerin bunun tam tersini yapması gerektiğini kaydetti.
Söderlund, "Çünkü bu durum özellikle konsantrasyon problemi yaşayan çocuklara yardımcı olacaktır. diye ekledi.
CİHAN
 

_Berceste_

bir tutam delilik...
Katılım
21 Eyl 2010
Mesajlar
6,798
Tepkime puanı
1,525
Puanları
0
biz susmuyoruz diye bosuna ceza yedik ozaman.buda ilgincmis
 

ibrahimi

Has Uşak
Katılım
19 Haz 2006
Mesajlar
23,463
Tepkime puanı
1,831
Puanları
0
Yaş
36
Konum
forvet arkası
diğer gürültüden etkilenmeyen çocuklar ne olacak :D
insanları kategorize mi edeceğiz,sen gürültüde anlıyorsun sen gürültü anlamıyorsun diye :)
 

İstihya

Doçent
Katılım
25 Eyl 2010
Mesajlar
723
Tepkime puanı
122
Puanları
0
Susun yerine konuşun ikazı mı verecez:)
 

ıtri

Üye
Katılım
30 Ağu 2009
Mesajlar
1,235
Tepkime puanı
153
Puanları
0
Yaş
37
Konum
Ankara
artık ders-mers yok.
Eğitime el fatiha deriz.
Birde;
Bu sonuç küçüklerdemi tesir yapıyor, büyüklerde de aynı tesir varmı?
Üniversitelerde prof. lar sessiz ortam istiyorlarda.
 
Üst