günün sohbeti

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli
ÂYET-İ KERİME MEÂLİ

Biz seni insanların hepsine birden müjdeleyici ve sakındırıcı olarak gönderdik; lâkin insanların çoğu bilmezler.

Sebe’ Sûresi: 28

16.07.2006

HADİS-İ ŞERİF MEÂLİ

Öfkesini yutandan Allah azabını çevirir. Dilini koruyanın da Allah kusurlarını örter.

Câmi'ü's-Sağîr c: 3-3639

16.07.2006

Sünnetler birer yıldız vazifesi görür

Remiz

Arkadaş! Vaktin evvelinde, Kâbe’yi hayalen nazara almakla namaz kılmak mendubdur ki, birbirine giren daireler gibi Beytin etrafında teşekkül eden safları görmekle, yakın saflar Beyti ihata ettikleri gibi, en uzak safların da âlem-i İslâmı ihata etmiş olduğunu hayalle görsün. Ve o saflara girmekle, o cemaat-ı uzmâya dahil olsun ki, o cemaatin icmâ ve tevatürü, onun namazda söylediği her dâvâya ve herbir sözüne bir hüccet ve bir bürhan olsun.

Meselâ: Namaz kılan Elhamdülillah dediği zaman, sanki o cemâat-i uzmâyı teşkil eden bütün mü’minler “Evet, doğru söyledin” diye onun o sözünü tasdik ediyorlar. Ve bu tasdikler, hücum eden evham ve vesveselere karşı mânevî bir kalkan vazifesini görür. Ve aynı zamanda, bütün hasseleri, lâtifeleri, duyguları o namazdan zevk ve hisselerini alırlar. Yalnız musallînin Kâbe’ye olan şu hayalî nazarı, kasdî değil, tebeî bir şuurdan ibaret bulunmalıdır.

Remiz

Arkadaş! Vesvese ve evham zulmetleri içinde yürürken, Resul-i Ekrem’in (a.s.m.) sünnetleri birer yıldız, birer lâmba vazifesini gördüklerini gördüm. Her bir sünnet veya bir hadd-i şer’î, zulmetli dalâlet yollarında güneş gibi parlıyor. O yollarda, insan zerre miskal o sünnetlerden inhiraf ve udûl ederse, şeytanlara mel’ab, evhama merkeb, ehval ve korkulara ma’rez ve dağlar kadar ağır yüklere matiye olacaktır.

Ve keza, o sünnetleri, sanki semâdan tedellî ve tenezzül eden ipler gibi gördüm ki, onlara temessük eden yükselir, saadetlere nâil olur. Muhalefet edip de akla dayananlar ise, uzun bir minareyle semâya çıkmak hamakatinde bulunan Firavun gibi bir firavun olur.

Mesnevî-i Nuriye, s. 66

Lügatçe:

evham: Vehimler, kuruntular.

zulmet: Karanlık.

hadd-i şer’î: Şeriata uygun olarak verilen hadd cezası.

mendub: Yapılması beğenilen iş, yapılmasında sevab ve mendubiyet olan amel, müstehab.

cemaat-ı uzmâ: Büyük cemaat.

inhiraf: Doğru yoldan sapma.

udûl: Doğru yoldan sapma.

mel’ab: Oyun yeri, eğlence yeri.

ma’rez: Bir şeyin arzolunduğu, sergilendiği yer.

ehval: Korkular, dehşetler.

Bediüzzaman Said NURSİ

16.07.2006

Enes

İhvan Forum Üye
bu güzel yazı için teşekkür ederim...

M

Murat Sâki

Guest
tesadüf bizde 2 gün önce bu konuyu işledik çok güzel bir konu

bu arada bir şeye değinmek istiyorum ingilizler mesnevi nuriye için şu tabiri kullanırlar ''islamin otobanı'' üstad bediüzzamanda şu tabiri uygun görmüş ''Kuran-i Kerim'in Cadde-i kübrası''

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli
zınar' Alıntı:
tesadüf bizde 2 gün önce bu konuyu işledik çok güzel bir konu

bu arada bir şeye değinmek istiyorum ingilizler mesnevi nuriye için şu tabiri kullanırlar ''islamin otobanı'' üstad bediüzzamanda şu tabiri uygun görmüş ''Kuran-i Kerim'in Cadde-i kübrası''
Mesnevi nuriye beni hakikat deryasına boğan muhteşem bir eser eyvallah
Selametle...