Günümüzde yadırgadığım şeyler

Mugalata

Kıdemli Üye
eski kuşağa mensup birisi olarak günümüzdeki bir takım eğilimlerin bir kısımını benimsemekle birlikte, bir kısmını da yadırgıyorum. bunları aklıma geldikçe ele alayım. sizlerin de vardır böyle şeyler.

ilki, konuyu açmayı aklıma getiren bir paylaşım: sosyal medya denilen ortamlarda sürekli yediğini, içtiğini paylaşma eğilimi. eskiler, "yediğin, içtiğin senin olsun, sen gördüklerini anlat" derlerdi. oysa şimdi bu unutuldu. yediğinden, içtiğinden çok bahsetmek ayıp karşılanırdı. bu artık ayıplanmıyor ve doğal karşılanıyor.

bunda belki eskisi gibi olmamasının payı vardır. eskiden yiyebilen vardı, yiyemeyen vardı. şimdi herkes iyi kötü yiyebiliyor mu ne?

fakirlik tabii yine var ama eskisi gibi kıtlık yok. eskiden çok daha kötü koşullar vardı.

ama yine de yediklerinden, içtiklerinden fazla söz etme eğilimini doğru bulmuyorum. (büşra üzerine almasın. ona takılmak için başlamıştım, konu buraya geldi. :))

Mugalata

Kıdemli Üye
bir de şuraya gittim, face'de paylaş, buraya gittik, twitter'da paylaş... bunu yadırgıyorum. kime ne senin nereye gittiğinden, ne yaptığından?..

ama dikkatimi çekti, yılbaşında etrafımdakileri pek de iyi kutlama yapamadı herhalde, o nedenle bu sene fazla "paylaşım" olmadı. :)

spesifik

آزادی قید و بند
Üzerime almam da teknoloji ceplere inmiş ,
Eskiden evlerimiz de bilgisayar da yoktu, cep telefonları yoktu
Face hiç yoktu... Aramızda çok yaş farkı olabilir ihtiyarlar forumda değil camii avlusunda muhabbet ederdi

Osmanlı Kültürü başlığında bir yazı paylaşmıştım bu konu ona benziyor ....

Mugalata

Kıdemli Üye
bir yadırgadığım da, günümüz gençliğinin ve aslında genç-yaşlı herkesin, eskiden yapılması ve söylenmesi ayıp olan bâzı el hareketlerini yapmakta, sözleri de söylemekte pek sakınmaması. geçenlerde ilgisiz yere bu ayıp hareketlerden birini kadın-erkek yapıyorlardı. yaptıkları konu da ilgisizdi. ama kavramların, kelimelerin, deyimlerin, davranışların içi boşalmış olduğundan, insanlar toplumsal şartlı refleksle, birbirinden görerek, bunları yapıyorlar ve söylüyorlar.

her yeni kuşak kendi kültürünü, kendi özel, alt dilini oluştuyor ve kullanıyor. şimdiki gençlerin şu asdfdasmk'lı dilini kastediyorum.

spesifik

آزادی قید و بند
o kadar ihtiyar değilim canıım. :) hatta güncel reklam filmindeki duruma bile henüz pek düşmedim.

hani diyor ya "bana amca... amca dedilerr" diye... :)

Genel anlamda söyledim sizi kast etmedim
Forumda yaşıtlarınız vardır baya ...
Bundan sonra ben de size yaşınız ile takılayım Mugalata amca :D

Mugalata

Kıdemli Üye

Bundan sonra ben de size yaşınız ile takılayım Mugalata amca :D

takılmak isteyenler olur günlük hayatta ama "amca", "dede", bunları önemsemem. öyle olunca da vazgeçerler. zaten tuhaf olur bana böyle demeleri. bilmeyenler yadırgar.

forumda bunu demen de tuhaf olur. yazım üslubum öyle ağır, oturaklı bir üslup değil. yaşımı göstermem, yazılarımla da. :)

deren

semure
Bir sohbet ortamında Kur'anı Kerimin abdestsiz tutulabilineceğini söylemeleri ve de tutmaları.Böyle fetvaları okumuştum fakat ilk kez bir sohbette duydum ve de abdestsiz Kur'anı Kerimi tuttuklarını gördüm.çok şaşırdım ve de çok yadırgadım.

Dua Nur

Kıdemli Üye
Trafikte bayan sürücüleri sıkıştırmaya çalışan kişileri yadırgıyorum. Yürü git ne uğraşıyorsun bayanlarla.