Günümüz Nur Talebeleri'nde ihtiyat ve tedbirin ölçüsü nasıl olmalı?

Uveys El Konevi

Paylaşımcı
s.a. kardeşler...
Sizce Nur talebeleri bu devirde ve bu şartlarda ihtiyat ve tedbir kavramını nasıl anlamalılar?
İhtiyat yapma, tedbir yapmak ne demek? Ne yapılmazsa ihtiyata, tedbire aykırı olur?

Yorumlarınızı bekliyorum....

Uveys El Konevi

Paylaşımcı
:eek:fftp: Bu konuyu beğenmediniz galiba??? Hiç cevap veren yok..Hiç fikriniz yok mu bu konuda??? :uzgunum[1]:

mahmud13

Üye
kardeşim ben de nur risalelerini okuyorum.bediüzzamanın ihtiyatprogramı cidden örnek alınmalı çünki bir tohum yere zer edilse ihtiyatla bakılmazsa ya kurur ya da çürür.bunu aklınıza havale ediyorum.bediüzzaman kendi deyimiyle baharda gelmedi ki...küfrün tüm şedaidiyle ve silahıyla islamı mahvetmek istediği ve anadoluda tam bir istibdad-ı mutlak (25-50) uygalandığı zamanda vazaif-i dini için cihad eden biri..kendi deyimiyle kılınçla rovelvere karşı cihad edilmez...müslümanların ictimai hayatları zaafı dinden gelen bir hastalığa mübtela...neden avrupa bizden ileri..çünki onlar islamın ictimai düsturlarını kendilerine rehber aldılar..bizlere medeniyetin seyyiatlarını verdiler..herneyse ihtiyat herdevirde uygulanabilir...fakat ihtiyatın zıddı olan izhar-ı ihtişam maatteessüf islamın daha çok seneler ittifakkarane çalışması lazımki maddi silahlarımız ve kuvvetimiz onları geçsin .lubnan daki hizbullahın zaferi ihtiyat değilmiydi eğer pervasızca ileri geri konuşsalardı düşman onların zaif çabuk keserdi vesselam mahmut özdemir hizan

Uveys El Konevi

Paylaşımcı
Benim görüşüm Üstad Hz. zamanındaki ihtiyat şimdilerde Elhamdülillah daha aşikar hizmeti gerektiriyor....

Artık biz güçlendik düşmanlarımız zayıfladı...

Yani bazı şeyleri saklamamıza gerek yok bence...

Mesela bazı kardeşler okudukları Risaleleri okula getirmekten çekiniyorlar veya dışını kaplıyorlar bence artık bunlara gerek yok..Yasak bi kitap değil ki Risaleler..Bir zamanlar öyleymiş ama şimdi değil Elhamdülillah..
Artık aksine kitaplar açık açık okunmalı okulda işte sokakata...Millet bu kitap neymiş deyip ilgisi çekilmeli...Bir nevi tanıtılmış olur kitaplar..Nasıl elalem roman moman gritiyorsa okula biz de Risalelerimizi getirmeliyiz...

Ayrıca bazı kardeşlerimiz bıyık bırakmaktan filan çekiniyorlar..Bunlara gerek yok bence..Madem devlet memuru olsan da bıyık serbestse bırak kardeşim....Senin de bir nişanın olsun..Belli et kendini...

İhtiyatın gerektirdiğinden çok tedbir yapmak Nurlara ve hizmetlerin intişarına zarardır kanaatindeyim...

zelal

Asistan
Benim görüşüm Üstad Hz. zamanındaki ihtiyat şimdilerde Elhamdülillah daha aşikar hizmeti gerektiriyor....

Artık biz güçlendik düşmanlarımız zayıfladı...

Yani bazı şeyleri saklamamıza gerek yok bence...

Mesela bazı kardeşler okudukları Risaleleri okula getirmekten çekiniyorlar veya dışını kaplıyorlar bence artık bunlara gerek yok..Yasak bi kitap değil ki Risaleler..Bir zamanlar öyleymiş ama şimdi değil Elhamdülillah..
Artık aksine kitaplar açık açık okunmalı okulda işte sokakata...Millet bu kitap neymiş deyip ilgisi çekilmeli...Bir nevi tanıtılmış olur kitaplar..Nasıl elalem roman moman gritiyorsa okula biz de Risalelerimizi getirmeliyiz...

Ayrıca bazı kardeşlerimiz bıyık bırakmaktan filan çekiniyorlar..Bunlara gerek yok bence..Madem devlet memuru olsan da bıyık serbestse bırak kardeşim....Senin de bir nişanın olsun..Belli et kendini...

İhtiyatın gerektirdiğinden çok tedbir yapmak Nurlara ve hizmetlerin intişarına zarardır kanaatindeyim...

Allah razı olsun bende risale-i nur okuyorum ama bu dediğiniz şekilde düşünmüyordum inşAllah böyle davranmaya çalışacağım teşekkür ediyorum bu güzel yazılarınız için.

Uveys El Konevi

Paylaşımcı
Estağfirullah ben teşekkür ederim..Hepinizden Allah razı olsun...
Okuyalım İnşallah kardeşelrim..Okuyalım okutalım ve cihadımızı sürdürelim bu yolda...:)

nur_Sahra

Asistan
ALLAH razi olsun cok guzel bi konuya deginmisin ve cevaplar verilmis sanirim benim yazcaklarimda farksiz olmuyacagi icin birsey eklememe gerek yok sanirim ;)

Vesselam...