Güneşten 250 kat büyük yıldız bulundu | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Güneşten 250 kat büyük yıldız bulundu

m-angel

Nam-ı diğer TÜRBEDAR
İhvan Üyesi
Katılım
20 Eyl 2007
Mesajlar
1,629
Puanları
83
Yaş
53
İngiliz astronomlar, ölçüleri güneşin 250 katı olan evrendeki en büyük yıldızı keşfettiklerini açıkladı. Dev yıldız güneşin 250 katı büyüklüğünde. R136a1 adı verilen yıldızın daha önce bulunan en büyük yıldızın iki katı büyüklüğünde olduğu ve güneşten milyonlarca kat daha parlak olduğu kaydedildi.
Sheffield Üniversitesi'nden Profesör Paul Crowther başkanlığındaki bilimadamları Şili'deki güçlü bir teleskopla yıldızı keşfetti. Keşifte daha önce Hubble teleskopunun topladığı veriler de rol oynadı. Ekip araştırmada NGC 3603 ve RMC136a adlı yıldız kümelerini inceledi. Uzayın bu kesimlerinde kalın gaz ve toz bulutları daha yoğun yıldız kümelerine bölünüyor.
22 bin ışık yılı uzakta
Büyük Macellan Bulutu adlı, samanyoluna komşu galaksilerden birinde bulunan NGC 3603 yıldız kümesinin 22 bin ışık yılı uzaklığında bulunduğu, RMC 136a'nın ise biraz daha uzakta olduğu kaydedildi. RMC 136a'nın çapının da güneşin 30 katı olduğu belirtildi.
Ancak Profesör Crowther bu yıldızların yörüngesinde hiçbir gezegen bulunmadığını söyledi. Crowther, 'Gezegenlerin oluşması bu yıldızların yaşayıp ölmesinden daha uzun sürer. Gezegen olsa bile bilimadamları bunları tespit edemezdi. Çünkü bu yıldız kümelerinde gökyüzü gece de, gündüz olduğu kadar parlak olurdu' dedi.
Daha önce keşfedilen büyük yıldızlar, güneşin 150 katı büyüklüğündeydi. Bu son çalışma, yıldızların ne kadar büyük olabileceğiyle ilgili yeni soru işaretleri ortaya çıkardı. Crowther araştırmalarıyla birlikte, evrenin ilk dönemlerinde bu dev yıldızlardan daha çok sayıda bulunduğu yönündeki inancın güçlendiğini de vurguladı.
BBC
 
Üst