Güneşin ilk doğduğu yerde kurban kesecekler

eylül

Veled-i kalbî
Katılım
15 Ara 2006
Mesajlar
5,223
Tepkime puanı
1,026
Puanları
0
Konum
mavera...
mogolistan-kurban-2009-al.jpg


İHH bu yıl, dünyanın en doğu noktası olan Kamçatka’da Kurban kesecek. Kamçatka, sabah güneşini ilk gören nokta ve sabah ezanının ilk okunduğu bölge.

İHH, bu yıl kurban keseceği ülke ve bölge sayısını arttırdı. Doğu Avrupa, Balkanlar, Orta ve Güney Amerika, Afrika, Ortadoğu, Orta Asya, Kafkasya, Güney Asya, Güneydoğu Asya bölgelerindeki toplam 125 ülke ve bölgede kurban kesecek İHH, Türkiye'de ise 62 kentte ihtiyaç sahiplerine ulaşacak.

ATEŞİN VE BUZUN ÜLKESİ

Vakfın bu yıl kurban keseceği en ilginç ve en uzak ülkelerden birisi Rusya Federasyonu'nun en doğusunda bulunan Kamçatka bölgesi. Kamçatka, sönmüş durumdaki çok sayıda yanardağın olması, aşırı soğuklar ve buz nedeniyle 'Ateşin ve Buzun' ülkesi olarak biliniyor.
Kamçatka’nın en önemli özelliği güneşi gören ilk yer olması. Dünyanın en doğusunda 180 derece Doğu boylamında olduğu için sabah ezanının okunduğu ilk yer.

Rusya'ya bağlı Asya'nın en doğusunda yer alan yarımadada bazıları sönmüş durumda kırka yakın yanardağ yer alıyor. Ada, soğuk ve ormanlık olduğu için sadece 300 bin kişi yaşıyor. Yarımadada 20 bin Müslüman yaşıyor. Müslüman nüfus, Tatarlar, Azeriler, Çeçenler, Özbekler, Ahıska Türkleri ve Dağıstanlılardan oluşuyor. Yarımadada kış sekiz ay süren bir yer.

DÜNYANIN EN BÜYÜK KURBAN ORGANİZASYONU

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, dünyanın en büyük kurban organizasyonunu gerçekleştireceklerini belirtti. 125 ülke ve bölgede kurban keseceklerini, daha önce gidilmemiş bölgelere de gideceklerini söyleyen Yıldırım, geçen yıl 120 ülkede kurban kestiklerini hatırlattı.

Yıldırım, bu yıl ülke ve bölge sayısını 125'e çıkardıklarını, bunlar arasında Kamçatka, Nikaragua, Papua Yeni Gine, Fildişi Sahilleri, Kostarika, Belize, Guatemala gibi daha önce hiç gidilmeyen yerlerin de bulunduğunu aktardı.

Bu yıl ilk defa gidecekleri Kamçatka'daki 20 bin Müslümanın yaşadığını ve burada Müslüman nüfusun bir cami talebinin bulunduğunu dile getiren Yıldırım, bu konuda Kamçatka Müslümanlarına yardımcı olmak istediklerini de kaydetti.

SAVAŞ, KRİZ VE DOĞAL AFET BÖLGELERİ

Yaşadıkları sel afeti nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan Pakistan ile savaş ve krizlerin devam ettiği Irak, Afganistan, Filistin, Moro, Patani, Ürdün, Lübnan ve Myanmar'da da kurban çalışması yapacaklarını dile getiren Yıldırım, depremle adeta yerle bir olan Haiti'ye de gideceklerini kaydetti.

'Bize gelen bağışçının önüne dünya haritasını koyuyoruz. O hangi ülkeyi seçerse orada kurbanını kesiyoruz' diyen Yıldırım, kurban bağış bedelini 300 TL olarak belirlediklerini kaydetti.

Yıldırım, 'Bağışçılarımızın kurbanlıklarını İslami usullere göre kesiyoruz. Kurbanlıklar kesildikten sonra bağışçılarımızın cep telefonlarına 'Kurbanınız kesildi, Allah kabul etsin' diye kısa mesaj atıyoruz. Onun için bütün bağışçılarımıza bağış yaparken mutlaka cep telefonlarını yazmalarını rica ediyoruz' diye konuştu.

İHH'nın kurban kesimi ile ilgili olarak, internet sitesi www.ihh.org.tr veya 0 212 631 21 21 numaralı telefondan daha geniş bilgi veriliyor.
 
Üst