Güneş İlk Kez 3 Boyutlu Görüntülendi! [ V i d e o ] | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Güneş İlk Kez 3 Boyutlu Görüntülendi! [ V i d e o ]

YagmuR

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
2,504
Puanları
0
Yaş
32
Web sitesi
www.gencislam.com

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'nın iki uzay aracı, Güneş'in küre şeklinde olduğunu resmi olarak ispatladı. Yıldız, ilk kez 360 derece fotoğraflandı.

Güneş'in Dünya'ya göre önü ve arkasına yerleştirilmiş aynı yörüngede ilerleyen NASA'ya ait iki STEREO (Güneş Dünya İlişkileri Uydusu) uzay aracı, Güneş'i ilk kez "tamamıyla" görüntülemeyi başardı. Bilim adamları bu sayede Güneş'in yüzey hareketlerini eksiksiz bir şekilde inceleyebilecek. Güneş'in Dünya'ya olan etkileri hakkında daha net veriler alınabilecek.
Ters konumdaki ikiz uydular, 2006'dan bu yana Güneş'in sadece kendi taraflarında kalan kısımlarını görüntülüyordu. Elde edilen fotoğraflar ışığında bilim adamları tam bir küre oluşturma imkanı yakaladı. STEREO uydular, yüzeydeki bütün devasa patlamaları, tsunamileri ve manyetik hareketleri tespit etti.
Washington'daki Donanma Araştırma Laboratuarı'nda görevli STEREO ekibi üyelerinden Angelous Vourlidas, tarihte ilk kez Güneş aktivitelerini tamamıyla 3 boyutlu izleyebileceklerini belirtti. Vourlidas, "Bu, Güneş fizikçileri için büyük bir an. STEREO'lar, yıldızın gerçekten sıcak plazma ve karmakarışık manyetik alanlardan oluşan bir küre olduğunu ortaya çıkardı" dedi.
Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi (NOAA)'nın Uzay Hava Tahmin Merkezi'nden Bill Murtagh, "Artık Güneş'ten sürpriz tahminler yerine kesin sonuçlar alabileceğiz" diye konuştu. STEREO uydularının sağladığı veriler sayesinde NOAA'nın havayolu şirketleri, güç firmaları ve uydu operatörlerine
sağladığı tahminlerin doğruluk yüzdesi yükselecek.

İkiz STEREO uyduları önümüzdeki 8 yıl boyunca Güneş'i izlemeyi sürdürecek.
 

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
19 Eki 2010
Mesajlar
0
Puanları
0
bazen günes cehennem olabilir düsüncesi geciyor aklimdan...
Dünyadan bilmem kacbinkere büyük,bir ucundan diger ucuna ve dibine kadar oldugu gibi ates...mahserde dünyaya yaklastirilacakmis yanlis hatirlamiyorsam.
 

YagmuR

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
2,504
Puanları
0
Yaş
32
Web sitesi
www.gencislam.com
Ama cehennemde ki ateşin cüz'ünün cüz'üdür buyuruyor Allah Teala..
Muhafaza etsin cümlemizi...
 

edepyolu

Fe Eyne Tezhebun
İhvan Üyesi
Katılım
2 Eyl 2009
Mesajlar
1,550
Puanları
0
Amin... islam yolunda şaşmadan devam edersek Rabbim bizi bu ateşten muhafaza edecektir inş...
 
Üst