Güneş ile veya diğer yollarla ısıtlan su ile abdest almak mekruh mudur? | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Güneş ile veya diğer yollarla ısıtlan su ile abdest almak mekruh mudur?

İlim Talebesi

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2014
Mesajlar
1,630
Puanları
0
Güneş ile veya diğer yollarla ısıtlan su ile abdest almak mekruh mudur?


جمهور الفقهاء على أنه لا كراهة بالتطهر بالماء المشمس. وبه يقول مالك وأبو حنيفة وأحمد وداود وغيرهم. وكره الشافعي التطهر به وقال: ولا أكره المشمس إلا من جهة الطب؛ لكراهية عمر ذلك وقوله "يورث البرص

Fakihlerin çoğunluğu güneşte ısıtılmış su ile abdest almanın kerahetsiz caiz olduğunu söylemiştir.Bunu Malik,Ebu Hanife,Ahmed b. Hanbel,Davud ve diğerleri de söylemiştir.İmam Şafi ise bunu mekruh görerek ''Sağlık yönü dışında güneşte ısıtılmış su ile abdest almayı mekruh görmem.Çünkü Hz.Ömer , bunun alaca hastalağına sebep olacağını söylemiştir.'' demiştir.


جمهور العلماء على أنه لا كراهة في الطهارة بالماء المسخن وسواء سخن بطاهر أو بنجس. روى هذا عن عمر وابنه وابن عباس وأنس رضي الله عنهم. وبه يقول أهل الحجاز

Yine Alimlerin çoğunluğuna göre ısıtılmış su ile abdest almak caizdir.Temiz ve Temiz olmayan birşeyle ısıtılmış olması farketmez.Bu görüş Hz.Ömerden,oğlu Abdullahdan,İbn Abbas'dan ve Enes radiyallahu anhum'den nakledilmiştir.Bunu Hicaz Ehli ve İmam Şafî'de söylemiştir.

وَأَمَّا الْمُسَخَّنُ فالجمهور أنه لا كراهة

İmam Nevevi de , ''Çoğunluğun görüşü sıcak su ile abdest almanın kerahetsiz caiz olduğudur''demiştir.
 
Üst