günahı çok olan cehennememi\cennetemi gider?

hidayet(3)

Üye
Arkadaşlar;günahı çok olan bir kişi nereye gider.cennete mi?cehenneme mi?

hamide

Profesör
sorunun maksadını anlamadım ama

şüphesiz Allahın dediği olur

wesselam

hidayet(3)

Üye
hamde arkadaşım konuyu anlaman için sana bir kaç tane ayet vereceğim.mümınun 102-103 araf 8-9 karia 6-7 inşaallah incele.
esselamu aleykum

EbuMahir

Asistan
Allah'in arzu ettigi yere...

Allah cc merhameti olmazsa kimse cennete giremez, hatta peygamberler bile...

hidayet(3)

Üye
Kardeşlerim biz size inşaallah günahları sevaplarından fazla olan kişinin nereye gideceğini söylüyoruz.inşaallah düzeltelim.bir kişi allaha inanmış inanmamış kim olursa olsun günahı sevabından fazla olduğunda cehenneme girer.orada ebediyyen kalır.inşaallah bu konuyu toplam 4 ayette bahsediliyor kuranı kerimde.
essalamu aleykum

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Sahra kardeşe katılıyorum...

Bİlgilendirme yok... Ümitlendirme yok... Mana desen gizli!...

Rabbimiz sonsuz merhamet sahibi... Bİr kimseyi kafir olarak öldü sanıyorsunuz mümin olduğunu öğreniyorsunuz... Ve daha kimbilir kimler, mümin öldü sanılıp, kafir ölüyor bilmiyorsunuz... Burada ayetleri yazabilirsiniz, hadisleri de... Hayatımızı buna göre idame ettirmekden bahsediyorsanız, bu zaten her vicdanı ve aklı olan mümin için şarttır tabii ki... Allah'ın emrine uymak, yasağından kaçınmak... Ama ahiret yaşamımızla alakalı çok da konuşmamak lazım bence... Çünkü son hiçbir zaman bilinmez!... Alim diye yaşayıp, hesap günü ilmninden kimse faydalanmamış görülüp cehennemi boylayacakları da hadislerde uyarıyor Peygamberimiz(s.a.v.)... Bence yaşayışı cehennemlik veya cennetlik olmaklığa göre belirlemeyelim!

BİZ RABBİMİZİ SEVELİM!... RABBİMİZ BİZİ O SEVGİ HÜRMETİNE DOĞRU YOLA SEVKEDER VE AHİRETİMİZDE DE KARŞIMIZA RAHMETİ İLE, YAPMADIĞIMIZ SEVABI YAPMIŞ OLARAK BİZE BAHŞEDER...

Konu güzel aslında ama keşke içerikte ayet numarası yazmak yerine Allah'ın sonsuz rahmetini ve gadabını yazsaydınız... O zaman ürperir ve çok günah işlemekten el etek çekmek gerektiğini öğrenirdik... Bir de ümitlenir, cennette Resulullaha'a (s.a.v.) kavuşmak için sevap işlemek gerektiğini öğrenirdik...

hidayet(3)

Üye
Ben saçma sapan bir konu açtığımı düşünmüyorum Allahın rızasını dolayısyla cennetinide kazanmak için ne yapmamız gerektiğini,günahımızın çok olduğu taktirde Allahın cennetine mi cehennemine mi gideceğimizi sordum.
Arapçada mizan diye bir kelime var.Halk dilinde (türkçede) bu mizana terazi derler.Halbu ki kuranı kerimde mizan demek (sevap tartısı)demektir.Bana inanmayanlar müminun suresine baktıklarında ve karia suresi 6-7 baktıklarında burda geçen mizan kelimesini sevap tartısı anlamına geldiği anlaşılacaktır.
Dolayısıyla sorularımı sorarken kuran ayetlerine göre sorduğum için kusura bakmayın,aslında cevaplar ayetlerin içinde gizlidir.ancak herkezden de anlamasını beklemiyorum.
herkes kabı kadar su alır!..

hirahos

Kıdemli Üye
bir a4 tech vakasıyla daha karşı karşıyayız..

Kardeş "Vahiy Nasıl Değişti" yi bi oku önce istersen..

hattap

Paylaşımcı
Allah'ın hikmetinden sual olunmaz biz nerden bilelim nereye gidecek ama günah işlememeye özen gösterelim.

hidayet(3)

Üye
mihrimah kardeşime katılmıyorum...
şöyle demişsin 'ayet yerine Allahın rahmetini bahsetseydin,daha güzel olurdu,içimiz ürperirdi ''demişsin.
Bu ne biçim bir söz!.. Allahın kuranında gazabında da rahmetinden de bahseden ayetler var.Sen bana diyorsun ki içerikte ayet olmasın.senin fikirlerin olsun diyorsun.kendi fikirlerimden Allaha sığınırım.
Enfal 2''hakiki müminler öyle kimselerdeki,karşılarında Allahın adı anıldığında kalpleri ürperir ve titrer,Onun ayetleri okunduğunda imanları artar.''
şimdi böyle bir ayet var iken,sen bana diyorsun ki bir konu hakkında içeriğide ayet olmasın.Bana sadece Allahın rahmetinden ve gazabından bahset,için titresin diyorsun.
Görüldüğü gibi Allahın ayetleri müminlerin içini titretir ve imanını artırır.Allahın ayetlerini okumaktan korkmayalım!..Anlamamaktan korkalım.:shake2[1]:

hidayet(3)

Üye
beni a4 tech ile karşılaştırman hiç te iyi bir şey değil!..ben seni a4 tech ile karşılaştırsam sen ne dersin?

hirahos

Kıdemli Üye
O da aynı şeyi söylüyordu kardeş..

Aynı şeyi söyleyenler zaten karşılaşmıştır, benzeşmiştir..

Bizim benzetmemize de gerek yoktu halihazırda..

MiHRiMaH

Konu güzel aslında ama keşke içerikte ayet numarası yazmak yerine Allah'ın sonsuz rahmetini ve gadabını yazsaydınız......

Ayetleri yazsaydınız bir sözüm olmazdı!!!!! ama siz tenezzül edip ayetleri yazmak yerine!!!!! numaralarını vermekle yetinmişsiniz! CÜmle yok, ifade yok... Sadece hani bak işte orda yazıyor birşeyler der gibi bir mana... E madem birşeyler anlatmak istiyorsunuz, neden doğru düzgün cümlelerle ifade etmiyorsunuz?!?!?!? Ben de buna binaen size o cümleyi yazdım... Ve ben ayetleri okumaktan surelerden korkmam! onları kendi başıma anlamaya çalışıp yanılgıya düşmekten korkarım!!!!!! Sİze de tavsiyem açıp Kur'an-ı Kerimi, bildiğiniz %10 arapça ile(çünkü arapça çok geniş ve teferruatlı bir dildir! ingilizce gibi zannetmeyelim, ayrıca arapça biliyor dahi olsanız Kur'an-ı anlayacak kapasitem var diye bir gaflete düşmeyin! Onun için ilim de gerekir ama çokça ilim!!!) anlamak yerine zaten manası anlatılmış olan ilim kitaplarını açıp okuyun!!!!

Ne kadar saçma ve ne kadar kötü bir anlayıştır bu!!!!!!!! Sİz şimdiye kadar yazdığım hiçbir yazıyı okumamışsınız bu belli oluyor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kesinlikle bu saygısızca ve boş ithamlarınızı üstüme alınmıyorum! Yazımdaki vurguya dikkat çekin... Haşa Rabbimin ayetini bir kenara atacak zihinyette değilim hamdolsun!!!!

hidayet(3)

Üye
Mihrimah kardeşim;
ayetlerin numarasını yazacağına manalarını yazsaydın demişsin.Elhamdülillah hepsinin manasını yazacak kapasitedeyiz.Ancak biz sizlerin ilim ehli olduğunuzu zannettiğimiz için,elinizin altında bir kuran meali olduğunu ve zahmet edipte bizim verdiğimiz ayet numaralarını okuyacağınızı tahmin etmiştik.
Nerdeyse kitabımızdan ayet okumayı bile suç sayacaksın.Vermiş olduğum ayetlerden bir tanesini vereyim sana ama lütfen zahmet olmassa diğerlerinide kendin oku.mümınun 102;femen segulet mevazinihu fe ulaike humul muflihun.
Kimin mizanı (sevap tartısı)ağır gelirse işte onlar felaha(cennete)erenlerdir.
Muminun 103:ve men haffet mevazinihu fe ulaikellezine hasiru enfusehum.fi cehenneme halıdun.
Her kiminde (bu kelimeye dikkat) mizanı (sevap tartısı)hafif gelirse işte onlar kendilerine yazık edenlerin ta kendisi olup cehennemde ebedi kalacaklardır.
meal:ahmet davutoğlu
Diğer ayetler karia 6-7 ve araf 8-9 bakara 80-81 saygılarımla.

hirahos

Kıdemli Üye
hidayet kardeşim..

Kur'an'da tek bir Ayet yoktur.. Ayet vardır Ayeti açar..

Allah'ın rahmetiyle ilgili Ayetleri de okudunuz mu? Onlardan da Ayet numarası verebilir misiniz?

Mesela:

"Ey Nefsi aleyhine haddi aşmış kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyiniz.. Allah'ın rahmetinden ümit kesenler kafirlerin ta kendileridir!"

gibi..

İnşallah yanlış hatırlamamışımdır..

Bütün bunları kimden öğrendiniz sizden alabilir miyiz?

MiHRiMaH

Anlatamamışım demek bende kardeşim!!!! Anlatmaya çalıştığım şey şudur!... Buraya konu açmışsın, paylaşım yapacaksın...
Diyorsun ki "Günahı çok olan cehennememi gider cennete mi?" sonra da o koskoca başllığın altına dört tane ayet numarası yazmışsın!!!! Ben açar bakarım mealden de bundan daha fazla bilgiler başka başlıklarda zaten verilmiş!... Madem başlık açıyorsun diyoruz biz de içerisinde şöyle ilim kaynayan, hadislerle ayetlerle anlatılmış bizi de kendimize getirecek birşeyler yazsaydın!!!! Bu kadar!... Yoksa tabii ki zahire bakarsak çok günahı olanı direk bu ilmimizle cehennemin dibine sokuveririz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Başlık açalım, içine de bir nokta veya virgül koyalım olsun bitsin o zaman!... Bunu anlatmaya gayret etmiştim ama ısrarla sanki haşa Kur'ana karşı tavrımız varmış gibi yazıyorsunuz!... Su-i zan ediyorsunuz!!!...

kady

Üye
cevabımdan ötürü her kezden özür dilerim
amacım kalp kırmak degıl di
varsa bir bildigin bunu paylasırken karsısındakılerı kıranları görünce sinir olurdum
ama aynı hataya bende düştüm sanırım

her kezden özür dilerim hakkınızı helal edın

allahım bizlere yardım et
allahım bizlere yardım et
allahım dinini ögrenmemiz icin bizlere yardım et
amin

DJ MESNEVI

Doçent
kimin nereye gideceği belli değil evliyaların bile bazıları son nefeste cehenneme gitmis..

kady

Üye
(bi hatadır oldu )
flood yapmısım :p