Gün Kurusu Kayısının Faydaları!

Kaptan

Mecra Yazarı
Arkadaşlar, yaklaşık üç aydır bağırsaklarımda sorun yaşıyorum. Aşırı gaz, karında şişkinlik, karın ağrısı gibi şikayetlerim çoğalınca doktora gitmek durumunda kaldim. Bağırsak duvarlarında kalınlaşma var dendi ve ilaç verdi. Şimdilik en azından ağrılarımdan kurtulmuş oldum.

Bir arkadaşla sohbet ederken bana "gün Kurusu kayısısını" tavsiye etti, int.araştirayim biraz dedim, vay anasını bu zamana kadar nasıl bundan haberim olmamış hayret ettim.

Besin değeri oldukça yüksek, içerdiği kalsiyum, fosfor, demir, potasyum, A ve Ç vitaminleri birçok hastalıkla mücadele çok büyük yardımları oluyormuş. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve saymakla bitmez birçok faydaları bu meyveyi cok değerli kılıyor.

Araştırın hak vereceksiniz.

Esnaf olmam hasebiyle Malatyalı esnaf bir ablamizdan bir kilo kadar temin edebildim,kilosu 15 TL. Her sabah aç karna 2,3 adet tüketmemi tavsiye etti. Yiyeceğiniz miktar mutlaka güzelce yıkanması ve geri kalanın buzdolabında muhafaza edilmesi gerekiyormuş zira doğal olduğundan oda sıcaklığında kurtlanma olasılığı yüksekmiş.

Dur bakalım Allah'tan hayırlısı. Peygamberimiz "Allah yarattığı her bir hastalık için mutlaka şifasını yada devasını (ilacını) yaratmıştır" der.

spesifik

آزادی قید و بند
Allah hayrını versin Kaptan @Ebu Computere sorsaydın temin ederdin =)

geçmiş olsun kayısının kurusuda diriside şifa aynı Malatyalılar gibi dermişim =)
oy oy toprak havası çekti ...

Kaptan

Mecra Yazarı
Allah hayrını versin Kaptan @Ebu Computere sorsaydın temin ederdin =)

geçmiş olsun kayısının kurusuda diriside şifa aynı Malatyalılar gibi dermişim =)
oy oy toprak havası çekti ...

Gün kurusu olacak, o meşhur bildiğimiz sarı olanından değil.

Kaptan

Mecra Yazarı
Bi saniye bi saniye. Senin ufaklığın kayısı kasası önünde cebellezi yaparken çekilmiş resmi vardı. Senin Malatyalı bir tarafın mı vardı?

spesifik

آزادی قید و بند
İlahi Kaptan bu konuda cahil olabileceğim ihtimalini vermiyorsun inş.
biliyorum yau hoşafıda güzel oluyor gün kurusunun ...

Kaptan

Mecra Yazarı
Aboww bencağız Malatyalıyım yau =)
baba memleketi yani ,topraklarımız orada

Abouvvvv ulaaa unutmuşum iyi mi
Orta yaş sendromunda oluyormuş böyle :)

Ebu'yu niye karıştırıyon o halde. Ben yollarım kayısılar feda olsun sana desene, hasbunallah.

spesifik

آزادی قید و بند
Abouvvvv ulaaa unutmuşum iyi mi
Orta yaş sendromunda oluyormuş böyle :)

Ebu'yu niye karıştırıyon o halde. Ben yollarım kayısılar feda olsun sana desene, hasbunallah.

Hakkaten sencağız yaşlanmışsın
Bencağız hatun olduğum için Ebanın da hatunu Malatyalı =)
Eba sana yardımcı olur diye düşünmüştüm
Malatyaya gidersem alayım ,kızı istemeye gelince getiririm inş ...

Kaptan

Mecra Yazarı
Hakkaten sencağız yaşlanmışsın
Bencağız hatun olduğum için Ebanın da hatunu Malatyalı =)
Eba sana yardımcı olur diye düşünmüştüm
Malatyaya gidersem alayım ,kızı istemeye gelince getiririm inş ...

Ohooo kız büyüyünceye sen de gelinceye kadar bizim bağırsaklar ohooo... Bırak seni ya, kaldık ebu'ya.

spesifik

آزادی قید و بند
Latife bi yana belli bir yaştan sonra vücut metabolizma yavaşlıyor
yürüyüşte iyi gelir büyük ihtimalle
belim ağrıyor diye tembellik etme yürü inş
Allah şifa versin hastalık zor imtihan...
Allah sabır versin

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sarı kaysı suni yollarla sarartılıyor.

Ama gün kurusu öyle değil.

Gün kurusunun faydalı olduğu kadar sarı kayısıda zararlı diye biliyorum.

Selam ve dua ile...

nefahtü

Kıdemli Üye
Arkadaşlar, yaklaşık üç aydır bağırsaklarımda sorun yaşıyorum. Aşırı gaz, karında şişkinlik, karın ağrısı gibi şikayetlerim çoğalınca doktora gitmek durumunda kaldim. Bağırsak duvarlarında kalınlaşma var dendi ve ilaç verdi. Şimdilik en azından ağrılarımdan kurtulmuş oldum.

Bir arkadaşla sohbet ederken bana "gün Kurusu kayısısını" tavsiye etti, int.araştirayim biraz dedim, vay anasını bu zamana kadar nasıl bundan haberim olmamış hayret ettim.

Besin değeri oldukça yüksek, içerdiği kalsiyum, fosfor, demir, potasyum, A ve Ç vitaminleri birçok hastalıkla mücadele çok büyük yardımları oluyormuş. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve saymakla bitmez birçok faydaları bu meyveyi cok değerli kılıyor.

Araştırın hak vereceksiniz.

Esnaf olmam hasebiyle Malatyalı esnaf bir ablamizdan bir kilo kadar temin edebildim,kilosu 15 TL. Her sabah aç karna 2,3 adet tüketmemi tavsiye etti. Yiyeceğiniz miktar mutlaka güzelce yıkanması ve geri kalanın buzdolabında muhafaza edilmesi gerekiyormuş zira doğal olduğundan oda sıcaklığında kurtlanma olasılığı yüksekmiş.

Dur bakalım Allah'tan hayırlısı. Peygamberimiz "Allah yarattığı her bir hastalık için mutlaka şifasını yada devasını (ilacını) yaratmıştır" der.

Geçmiş olsun sayın kaptan.
Sayın Fakrın dediği gibi bağırsaklarımız düşünebileceğimizin çok ötesinde önemli..
Bağırsakları iyileştirerek otizm dahi iyileştiriliyor. Şizofreni. Anksiyete, panik atak gibi rahatsızlıkların da sebebi olarak görülüyor bağırsaklar.
Yakın zamanda bir kitap okudum internet üzerinden getirtiliyor isterseniz bir bakın. GAPS kitabın ismi.

Kuru kayısı ceviz ve yumurtadan oluşan bir kahvaltı bağırsakların ilacı ekmek yok( en azından iyileşene kadar)

selam ile

Kaptan

Mecra Yazarı
Selam

Bağırsaklar ikinci beyindir.Düşüncelerinize dikkat edin.Bu sıkıntıları yaşamanızın nedeni onlar.Düşüncelerinizi kabul edip arının.Bunu yapmadığınız sürece sifaya ulaşamazsınız...Isterseniz daha fazlasını özel mesaj ile devam edebiliriz...(Geçmiş olsun.Allah şifa versin)
Selametle

Valla daha fazlasını buradan sürdürebilirsen daha iyi olur. Düşüncenin bağırsakla ilişkisini merak ettim doğrusu. Paylaşırsan memnun olurum.

Kaptan

Mecra Yazarı
Geçmiş olsun sayın kaptan.
Sayın Fakrın dediği gibi bağırsaklarımız düşünebileceğimizin çok ötesinde önemli..
Bağırsakları iyileştirerek otizm dahi iyileştiriliyor. Şizofreni. Anksiyete, panik atak gibi rahatsızlıkların da sebebi olarak görülüyor bağırsaklar.
Yakın zamanda bir kitap okudum internet üzerinden getirtiliyor isterseniz bir bakın. GAPS kitabın ismi.

Kuru kayısı ceviz ve yumurtadan oluşan bir kahvaltı bağırsakların ilacı ekmek yok( en azından iyileşene kadar)

selam ile

Ne tevafuk, bağırsak konusunu incelerken ben de okudum Gaps diyetiyle ilgili birkaç makale. Devamında Dr. Abidin Salih çıktı karşıma. Onun da konuya dair diyet önerileri vardı. Hatta ihvan'dan Dr. A.Salih'in"gerçek tıp" adlı kitabını sormuştum.

Velhasıl, bu araştırmalarda bağırsak sağlığının ne kadar önemli olduğunu öğrendim. Bu vesileyle bağırsaklara çok faydalı olduğunu öğrendiğim "gün kurusu kayısısı" konusunu sizinle paylaşmak istedim.

Verda

Gales
Geçmiş olsun dostum, kendine iyi bak =)

Bu arada Büşra'nın Malatyalı olduğunu nasıl unutursun yahu :D

Kaptan

Mecra Yazarı
Geçmiş olsun kaptan, Allah şifalar versin.

Bu arada kaysı işe yaradı mı rahatsızlığına???

Valla daha yeni başladım. Her sabah aç karna 2 gün kurusu kayısısı. Hatta kan yapıcı özelliğinden dolayı evdeki çoluk çocuk herkese sabahları ayni şekilde aç karna veriyorum.

Yahu çok mu değer yükledim acaba :)

Kaptan

Mecra Yazarı
Geçmiş olsun dostum, kendine iyi bak =)

Bu arada Büşra'nın Malatyalı olduğunu nasıl unutursun yahu :D

Bir de dünür olacağız. Kızı veriyon, iyi de nereye veriyon mübarek. Söz konusu Büşra olunca gönlüm rahat ondandır herhalde.

Büşra da sağolsun kızı istemeye gelince getirecekmiş kayısıyı, te Allah'ım ya.