gülen'i asılsız haberlerle suçlama yarışına girenler alın size bir şefkat tokadı daha

korakademik

Ordinaryus
gülen'i asılsız haberlerle suçlama yarışına girenler alın size bir şefkat tokadı daha

Gülen ve kilise

Bana mail atmış yüzlerce okur! 'Sen Müslüman değilsin!' mesajları yollayan onlarca kişi! Gizli ajandalarımdan tutun, ailemin köklerine kadar beni yeni baştan yaratan düzinelerce 'hayalgücü sahibi'!

Hepinize diyorum ki: Sevinebilirsiniz!

Cumartesi günü yazdığım yazıda yer verdiğim iddia gerçek değildir!

Almanya'nın Dresden kentindeki Frauenkirche'ye Fethullah Hoca maddi yardımda bulunmamıştır. Beni Alman haber kaynağım yanıltmış ve Hocaefendi'nin ismini 'Türk dini lider olsa olsa Gülen olur' mantığı ile telaffuz etmiştir.

Gazeteciliğin önemli erdemlerinden biri hata yapıldığında düzeltebilmektir. Ve ben verdiğim yanlış bilgiyi düzeltiyorum.
Ancak son dört günde gördüklerim beni endişelendirmiyor değil.
Gülen'in bir kiliseye yardım ettiği iddiası, yanlış bile olsa böyle topyekun bir başkaldırıyı gerektirecek bir iddia mıdır? Bu, Hocaefendi'yi karalamak anlamına mı gelir?
'Dinlerarası Dialog' kavramının sahibi Fethullah Gülen'in kendisi değil midir? Başka inançlara saygıyı bünyesinde barındırmaz mı bu kavram?
Bu soruların cevabı belli. Gülen'in felsefesi Müslüman olmayanlara da saygıyı içeriyor. Diğer dinlerin ileri gelenleri ile bir araya gelme, ortak sorunları belirleme ve yakınlaşma çabaları bu yüzden.

Bu yüzden 2004'te Mardin'de önce Kasımiye Medresesi'nde ardından Deyrüzzafferan Manastırı'nda din büyüklerini buluşturdu.
Bu yüzden 2005'te Moskova'da üç dinin önde gelenlerini bir araya getirip beyaz güvercinler uçurttu.

VE bu yüzden aslında Hocaefendi'nin inancına kiliseye yardımda bulunmak ters değildir.
Ancak yine de böyle bir iddia bile ortalığı ayağa kaldırmaya yetiyor!

Sanıyorum bu, Gülen Hareketi'nin çok dallanıp budaklanmasından ve bu nedenle heterojenleşmesinden kaynaklanıyor. Yani çekirdek ile çevre birbirinden farklı görüşlere sahip. (Merkez-çevre farkı) Kendini 'koyu muhafazakar' olarak tanımlayan ve çevrede yer alan grup başka bir dine yardımı İslam'a ihanet gibi algılıyor.

Toplumların olgunlaşma evreleri var. Ve gördüğüm kadarıyla her ne kadar sözde popülerleşse de 'başka inançlara saygı' kavramı 'koyu muhafazakar' kesimin içine sinmiş değil.

Ben Hıristiyanlara yardımı İslam'a hakaret olarak algılayan mantığı olgunlaşmamış bir mantık olarak tanımlıyorum.

Asıl korkulması gerekenlerin de Gülen ve yakın çevresi değil, onun görüşlerini kendi dar kalıplarında tehlikeli bir şekilde yorumlayanlar olduğunu düşünüyorum.

PS: Hala yanıtlanmamış bir soru var: Alman yönetici Fethullah Gülen isminde yanılmış olabilir ama Türk bir dini liderin yardım ettiği iddiasının arkasında. Bu lider kim acaba?

Saylan'ın ölümünü kıskanmak
Türkan Saylan'ın ölümünün ardından herkes bir şeyler söylüyor. Konferanslar düzenleniyor, bayraklar açılıyor...

Yalnızca bu tablo bile 'bir şeylere dokunmak mümkün' duygusu veriyor insana. Hayallerin peşinden gitmenin aptalca olmadığı inancını kuvvetlendiriyor.

Zamanında 'çağdaş' kavramı ile kurduğu sağlıksız ilişkiyi eleştirmiş bile olsam itiraf ediyorum: İnsan ardında bıraktığı tabloya bakarak Saylan'ın ölümünü bile kıskanıyor!

korakademik

Ordinaryus
yalan ortaya çıkınca sus pus oluyorsunuz?
insan bi helallik ister