Gülen Hareketi siyasallaştı mı?

Ebu'l-Feth

Doçent
Muhterem Fethullah Gülen, 12 Eylül referandumunda evet denilmesini istediği için bazılarınca hâlâ eleştiriliyor. Sayın Gülen'in ismiyle anılan, kendisinin ise ısrarla, Gönüllüler Hareketi dediği bu hareket siyasallaşır mı? "Bu hareket çok büyüdü, eninde sonunda siyasallaşacak ve Fethullah Gülen, bir gün ya başbakan, ya da cumhurbaşkanı olacak" diyenler, bunu yazanlar bile var...

Fethullah Gülen'in kitaplarını okuyanlar, sohbetlerini dinleyenler, bu hareketin içinde bulunan insanları yakından tanıyanlar, eğer insaf ve vicdan sahibi iseler, bu hareketin asla siyasallaşmayacağını, samimiyetle teslim edeceklerdir. Sıkıntı, bu hareketin önyargılardan uzak bir şekilde anlaşılmaya çalışılmamasından kaynaklanıyor. Bu hareket için "tarikat" tabirini kullanabilen "akademisyen"ler bile var bu ülkede. Gülen Hareketine tarikat demek, en hafif deyimiyle ezbere konuşmaktır. Bugün dünyanın pek çok ülkesinde bu hareket sosyologlar, toplum bilimciler ve eğitimciler tarafından ciddiyetle ele alınır, değerlendirilirken, bizde hâlâ "oraya da sızdılar, buraya da sızdılar, şurayı ele geçirdiler, burada da varlar" gibi suçlayıcı, karalayıcı, jurnalleyici yaklaşımlar sergileniyor. Üstelik bu tür iddia ve ithamlarla 28 Şubat sürecinde Sayın Gülen hakkında dava açıldı. O dava 9 yıl sürdü. Sonunda Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda beraat kararı çıktı. Ama en üst yargı kararına rağmen, Sayın Gülen ve bu hareketle ilgili yargısız infaz çabaları bir türlü bitmiyor.
Önce şunu söyleyelim. Demokrasilerde herkes her yere girebilir. Hani eşit yurttaşlardık? Neden belli zihniyet sahipleri iktidara gelince, devleti ele geçirmiş olmuyorlar da, Demokrat Parti, Adalet Partisi, DYP, Anavatan Partisi ve AK Parti iktidar olunca, devlet ele geçirilme tehlikesi altına giriyor? Biz de şunu mu demeliyiz: Kendini ülkenin, Cumhuriyet'in asli sahibi gören bazıları, yönetici koltuklarını, devletin imkânlarını ele geçirmişler, kurdukları düzenin bozulmasını istemiyorlar ve kendi dışındakileri, "bakın devleti ele geçiriyorlar" diyerek püskürtmeye çalışıyorlar... Bu vesayetçi çevrelerin bütün huysuzlukları, Türkiye'nin ellerinden kayması, etkilerini ve güçlerini kaybetmelerinden ileri geliyor. Referandumda evet çıktığı için yenilmişlik duygusuna kapılmaları da bu yüzden... İnandıkları sanal dünyadan bir türlü uyanmak istemiyorlar. Çağ değişti, Türkiye değişti, dünya değişti onlar bir türlü kabul etmek istemiyorlar...
İkincisi, Fethullah Gülen parti kurmak istese, siyaset yapmak istese buna ne mani var? Madem bu kadar büyüdü bu hareket, madem her yerde varlar, işte referandumda da müthiş bir çalışma sergilediler, neden siyaseti, parti kurmayı düşünmüyorlar?
Bazı siyasetçilerin ve hasım çevrelerin anlamadığı tam da burası. Çünkü Sayın Gülen yüzlerce defa yazdı, yüzlerce defa söyledi. "Bu hareket için en büyük tehlike, siyasete dönüştürülmesidir." dedi. Çünkü bu hareketi siyasete tahvil etmek, milleti kandırmaktır. İki yüzlülüktür. Milletin ümidini kırmak, onu hayal kırıklığına uğratmaktır... Sayın Gülen, bunu vasiyetine yazdığını da açıkladı: "Arkadaşlarım, ne şimdi ne de daha sonra idareye asla talip olmasınlar, siyasete girmesinler, makamlar ayaklarının önüne kadar gelse bile, beni seven ve tavsiyelerimi kabul edenler o makamları ellerinin tersiyle itmede tereddüt etmesinler. Başkaları anlamasa da, Allah rızası deyip yola devam etsinler..." Referandumdaki evet, asla siyasallaşmak değildir. Çünkü referandum bir seçim değildir. Gülen Hareketi, hizmet zeminlerinin en iyisinin demokrasi, hem de ileri demokrasi olduğuna inandığı için AK Parti'ye değil, demokratikleşme hamlesine destek verdi. Yanlışı yapan CHP ve MHP idi. Referandumu AK Parti için güvenoylamasına dönüştürdüler. Kendi oyunlarına yenik düşünce de şimdi bahane arıyor ve kabahati başkalarına yüklemeye çalışıyorlar. Hizmetler, milletimiz ve insanlık içindir. Bu hareket bir ömür boyu takip edilse -Allah'ın izniyle- siyasallaştığı görülmeyecektir...

Hüseyin GÜLERCE- Zaman 23,09,2010

K

Kaçak

Guest
Elbette Gülen hareketi siyasallaşmak istemeyecektir...
Siyasallaştığı anda halkın teveccuhune muhattap olacaklar ki , o zaman Türkiyeyi yönetiyor imajı yerle bir olur ...
Sözde siyasallaşmadan , iktidardaki güce açıktan finans/kadro/medya/propaganda destegi verilerek , iktidar tarafından da isimleri zikredilerek varmak istedikleri hedeflerine ulaşıyorlar zaten ...
Mevcut iktidarla girilen bu çıkar ilişkisinin sonuçlarını sanırım 15-20 yıl sonra analiz edebilecegiz ...

Hikem

Kıdemli Üye
Siyasallaştımı ne demek, siyasetintam göbeğindeler!!! Üstadın Şeytandan ve siyasetten(zalim siyaset) Allah Tealaya sığınırım dediği, batı tipi siyasetin içinde debeleniyorlar!

Parti lideri gibi her meselede mesaj gönderen hatta daha ileri giden zat(mesela Deniz Baykal zina etmiş, üzülme diye mesaj gönderiyor) ve cemaatı dış güçler tarafından iğfal edilmiş, matteessüf! Allah Teala kurtarsın.Amin

Ebu'l-Feth

Doçent
[Sayın Gülen, bunu vasiyetine yazdığını da açıkladı: "Arkadaşlarım, ne şimdi ne de daha sonra idareye asla talip olmasınlar, siyasete girmesinler, makamlar ayaklarının önüne kadar gelse bile, beni seven ve tavsiyelerimi kabul edenler o makamları ellerinin tersiyle itmede tereddüt etmesinler. Başkaları anlamasa da, Allah rızası deyip yola devam etsinler..." ]

İhvanlar yukardaki yazıyı tam okumuyorsunuz herhalde... sonuçta bu insan siyasi hedef ve emelleri olsa bunu parti kurarak tıpkı Erbakan hocanın yaptığı gibi götürebilirdi değilmi? Bence bu insanın derdi parti, propaganda falan değil bu insanın derdi Mevlanın(C.C.) rızası ve müslümanların ve hatta bütün insanlığın selameti...

Hikem

Kıdemli Üye
''Ele verir talkımı, kendi yutar salkımı '' ifadesine benzemiş, tavsiyesi

Ebu'l-Feth

Doçent
Referandum için mezardakileri davet etmek,en büyük siyasettir.

İhvanım referandum ayrı bir mesele ve kesinlikle siyasi değildir... Referandum bir milli mesele ve müslüman kesimin yararına olabilecek bir meseledir.. bunda malumat vermesi ve teşvik etmesi kesinlikle siyaset olamaz... bu açıdan herhangi bir partiye "oy verin" diye bir talimat verdi mi bunu sormak istiyorum ve delil istiyorum lütfen

fakiri

Kıdemli Üye
Bizim insanlarımızın içinde siyasetin içine boğazına kadar girmiş olduğu halde "Bizim siyasetle hiçbir alâkamız yoktur! diyenler de çok vardır diye düşnüyorum.

bakış

Kıdemli Üye
[Sayın Gülen, bunu vasiyetine yazdığını da açıkladı: "Arkadaşlarım, ne şimdi ne de daha sonra idareye asla talip olmasınlar, siyasete girmesinler, makamlar ayaklarının önüne kadar gelse bile, beni seven ve tavsiyelerimi kabul edenler o makamları ellerinin tersiyle itmede tereddüt etmesinler. Başkaları anlamasa da, Allah rızası deyip yola devam etsinler..." ]

İhvanlar yukardaki yazıyı tam okumuyorsunuz herhalde... sonuçta bu insan siyasi hedef ve emelleri olsa bunu parti kurarak tıpkı Erbakan hocanın yaptığı gibi götürebilirdi değilmi? Bence bu insanın derdi parti, propaganda falan değil bu insanın derdi Mevlanın(C.C.) rızası ve müslümanların ve hatta bütün insanlığın selameti...
Sn acizahmed neyi alıntıladığının farkındamısın.Biraz ayakların yere deysin.Önce sn gülen kendi dediklerine uymalıdır.
Türkiye ve dünya siyasetinde aykırı bir haber çıktımı,hemen kendilerine mikrofon uzatılır,fikri alınır.
baykal tasfiye olduğunda pensilvanyaya selam çakmıştır,tayyip erroğan referandumdan sonra pensilvanyaya selam çakmıştır.pensilvanya onay makamımıdırda gelende gidende oraya selam yolluyor.
Bu olanları görüpte Sn güleni siyasetten soyutlayanlara ne denir bilmiyorum
Bana sorsalar dünyadaki en tanınmış yaşayan siyasetçi kim deseler;Fetullah gülen derim.

ORHANCAN

Ordinaryus
Gönüllüler hareketinin siyasallaşmadığı meydandadır.. sadece seçim ve referandumda istişare yapılır ve herkişi isteğine oy verir..

Bu arada Hocaefendi melun adama selam da çakmamıştır telefonda açmamıştır.. işgüzar biri hocaefendinin sohbeti sırasında söylenenlere ktarmıştır..

Yanlış bilidiğinizi doğru diye anlatarak günahlarınızı artırmayın muhteremler.. selamlarımla..

Ebu'l-Feth

Doçent
Kıymetli ihvanım bakış, iddianız yersiz ve asılsızdır... Fethullah Gülen Hocaefendi siyasi bir kişi değildir, olacağını da kesinlikle beklemiyorum çünkü Hocaefendi bir gönül adamı ve onun hareketi içindeki mü'min kardeşlerimizde bu hedef üzere hizmet ediyorlar diye düşünüyorum... (Bu açıklamalarımdan bana gülenci damgası ile bakabilirsiniz fakat ben kadiri tarikatine mensup cümle Allah(C.C.) dostlarını ve velilerini seven ve izlerinden gitmeye çalışan aciz biriyim) vesselam

ORHANCAN

Ordinaryus
Kıymetli ihvanım bakış, iddianız yersiz ve asılsızdır... Fethullah Gülen Hocaefendi siyasi bir kişi değildir, olacağını da kesinlikle beklemiyorum çünkü Hocaefendi bir gönül adamı ve onun hareketi içindeki mü'min kardeşlerimizde bu hedef üzere hizmet ediyorlar diye düşünüyorum... (Bu açıklamalarımdan bana gülenci damgası ile bakabilirsiniz fakat ben kadiri tarikatine mensup cümle Allah(C.C.) dostlarını ve velilerini seven ve izlerinden gitmeye çalışan aciz biriyim) vesselam

Allah (CC) razı olsun kardeşim.. sizler gibi sağduyulu ve objektif kardeşlerimize şu zamanda gördüğümden memnun ve mesrur oldum..

Darısı ehl-i tasavvuf kisvesindeki kardeşlerimizin başına..

bakış

Kıdemli Üye
Bu arada Hocaefendi melun adama selam da çakmamıştır telefonda açmamıştır.. işgüzar biri hocaefendinin sohbeti sırasında söylenenlere ktarmıştır..
Ben hocaefendimi çaktı dedim iyi okursanız tayyip erdoğanın ve baykalın dediğini söylüyorum.

Siyasetçilerin bu tarz söylemlerini nasıl basit bir şekilde anlarsınız.Hadi baykal sayın güleni zor durumda bırakmak için öyle söyledi diyelim.Ya tayyip erdoğan...

Ergenekon vesayetini kırmak isteyen bir türkiye,başka vesayetler peşindemi...

hirahos

Kıdemli Üye
İktidara ve iktidarı etkileyebilecek güçlere yakın duruyorlar. 28 Şubat'tan beridir bu böyle. Darbecilere akıl mahiyetinde Rp'yi hemen kapatın, sonra geç olur diye mesaj vermişti o dönem hatırlatırız. Ecevit sevgisi vs.

Bu dönem de Ak Partiyi sevdiklerinden değildir, iktidara yakın olmak içindir tavırları... (İktidar politikalarında çok etkili olduklarından da değil, öyleymiş görüntüsü vermeye çalışıyorlar) Bahçeli ve Baykal'ın iktidar olma ihtimali belirsin anında Ak Partiden çark edip Baykal'a Bahçeli'ye yakınlaşırlar.

Bu tavır, doğrudan siyasallaşma olmasa da siyasete göre konum almadır. Biraz da cemaate, bankalarına, okullarına, dershanelerine vs. dokunulmasın diye bir takım güçlere yaklaşıyorlar.

Lakin son zamanlarda Pensilvanya'dan yaptıkları açıklamalar iç siyasetin tam göbeği oluyor. Siyasallaşmanın dik alası. O da dış siyasete göre konum almanın bir sonucu. İç siyaseti şekillendirip dış siyasete uygun bir zemin hazırlamak görevi verilmiş gibidir. Ya da kendilerine vazife çıkarıyorlar.

K

Kaçak

Guest
F.Gülen iktidara herzaman yakın oynamıştır ..
12 eylülde Evren paşayı cennetlik ilan etmiş ..
28 şubat süreci zaten malumumuz ..
Ecevit aşkı zaten takdiriniz ...
AKP destegini yaşadık hep beraber ...
Kim iktidar yada gücü elinde bulunduruyorsa F.Gülen ona yakın durur ...
Yoksa AKP de "müslüman" söylemler var diye yakın duruyor degil ..
Ve "otorite sevgisi" de bu yüzden ...
Malum, İsrail yaşadığı bölgede söz ve güç sahibi ...
Hayırlısı bakalım kaç zaman daha sevecek bu "otorite"yi ?

fakiri

Kıdemli Üye
Doğru giden kim ?
Kardeşelr,
Burada herkes kendi tutum ve davranışından ve kendi veya kendi partisinin yada cemaatinin doğruluğundan söz ediyor ! Kimse adeta burnundan kıl aldırmıyor! Peki ya, doğru ne veya kimdir, hangisidr? Bir çözüm olmuş mu ? Olmamış...Şu halde bana göre burada herkes boş konuşuyor !

Dincsoy

Asistan
Fetullah gülen artik sagligi yerinde olmadigi gibi Saglikli da düsünemiyor artrik bana kalirsa Gülen herzaman Siaysetin icindeydi hic disinda olmadi ki

Sayin Gülen cikar cübbeni ve Genclere birak ortami

|SEÇKiN|

Profesör

Bu tavır, doğrudan siyasallaşma olmasa da siyasete göre konum almadır. Biraz da cemaate, bankalarına, okullarına, dershanelerine vs. dokunulmasın diye bir takım güçlere yaklaşıyorlar.

izninizle bugün, benzer bir konuya yazdığım yorumumu alıntılayacağım buraya...
gerek dönme yahudiler (sabetaist), gerek onlara maşalık yapan yerli hainler, gerek onlarla çıkar işbirliği oluşturan bazı yerli unsurlar (alevi toplumun bazı grupları) kurdukları yüzlerce örgütlerle (masonluk, add, rotary, lions, -bazı- stk ve sendikalar gibi) bu ülkeyi teslim almış, yahudinin, siyonizmin adeta arka bahçesi haline getirmişlerdi. bu ülke amerikanın kahhar gücünü elinde bulunduran siyonist lordları tarafından uzaktan kumanda ile yönetiliyordu adeta... ihtilalleri onlar yaptırıyordu, kendileri açısından gerekli olan önemli kanunları onlar çıkarttırıyordu, müzmin ve kronik bir kangren haline dönüşen birçok problemler -başörtüsü ve özgürlükler konusunda olduğu gibi- hep onların başının altından çıkıyordu. kan kusturdular bir asırdır bu millete...

şimdiyse bu milletin asli sahipleri iktidar oldular -zihniyet olarak- ve onlara destek olan bir cemaat kefen koltukta bütün gücüyle ejderhaya dönen bu heyula ile hayatları pahasına mücadele verirken, zaptedilmiş kalelerini geri almak, ülkelerini işgalden kurtarmak için ölümüne bir kavgaya girişmişken ne tuhaftır onlara düşmanlık eden, adeta bir kaşık suda boğmak isteyenler de gene bu ülkenin zencileri konumundaki aynı inanç ve itikada sahip diğer cemaatleri yahut parti mensupları...

fethullah hoca sahiden örgüt mü kurmuş, yav Allah ondan razı olsun ki böyle bir örgüt kurabilmiş... onun kurduğu, kuracağı örgütten bu ülkeye ne zarar gelir? herhalde, uyuşturucu, mafia vb. bir suç örgütü kuracak değil bir din alimi... kâfir, yüzlerce örgüt kuracak, ülkeni işgal edecek bu meşru, ama bir müslüman bu mel'anet şebekeleriyle canla başla mücadele edecek bir örgüt kurunca tu kaka öyle mi? yok siyasete bulaşamazmışmış, yok tarafsız olmalıymışmış... mış mış da mış mış... bu ne yav! bunu diyen bu hainler olsa gam yemiyecem de, tam aksine kendilerini islamın safında konuşlandıran gruplar, cemaatler olunca insanın çıldırası geliyor... yav mübarekler, Allah için insaf edin, merhametli olun... bu hainler medyasıyla, devlet içindeki yapılanmasıyla senin bütün hayatını karartmış, din, namus, ahlak, iman... mukaddesat adına neyin varsa yakıp yıkmış, çiğnemiş... kirli bir çaput bezine çevirmiş... becerebiliyorsan sen de bir örgüt kur, savaş bu aşağılık ve sinsi düşmanla... temizle devletini bu şebekelerden... yapamıyorsan yapabilenlere destek ol. onuda yapmıyorsan, bırak yav, bari köstek olma...

ben fethullah hoca cemaatinden değilim, ama bütün kalbimle, yüreğimle, dualarımla... bütün varlığımla onlarla beraberim. onların gayret gösterdiği hiçbir konuda benim ülkeme bir zarar gelmedi çünkü, faydadan başka...

ve bir ilave:

sevgili hirahos, yaptığınız yorumlarda sanki yunan işgal kuvvetlerinden bahsediyor gibisiniz! alıntıladığım sözlerinizde sizin de bahsettiğiniz gibi gücünüzün yetersiz kaldığı durumlarda bazı şeyleri korumak için hile yaparsınız... bu, savaşta hile yapmakla aynıdır... çünkü bu ülke yüz yıldır işgal altındadır ve düşmanı ülkenden atmak için savaşmak zorundasın. bu öyle bir savaştır ki, sen tekkede zikirle meşgulken pazara çıkan çarşaflı eşini sokaklarda kovalayıp karakollara, nezarethanelere düşüren bir işgal kuvvetidir... kurtuluş savaşında fransızların yaptığının daha katmerlisini bu milletin inanmışlarına reva gören bir zihniyetle yapılan bir savaştır bu... ondan kurtulmak için, siyasetse siyaset, okullaşmaysa okullaşma, devlet içinde örgütlenmeyse örgütlenme... savaşı kazanmak için gerekli olan bütün enstrümanları kullanırsınız... hür olmanın bedeli can acıtsa da bu böyledir ağam!

bizler birbirimize düşmanlık ederken, buğzederken ve de kayıkçı kavgalarıyla meşgulken adamlar tepemizde boza pişirip durdular bir asırdır... yeter ne olur!

|SEÇKiN|

Profesör
F.Gülen iktidara herzaman yakın oynamıştır ..
12 eylülde Evren paşayı cennetlik ilan etmiş ..
28 şubat süreci zaten malumumuz ..
Ecevit aşkı zaten takdiriniz ...
AKP destegini yaşadık hep beraber ...
Kim iktidar yada gücü elinde bulunduruyorsa F.Gülen ona yakın durur ...
Yoksa AKP de "müslüman" söylemler var diye yakın duruyor degil ..
Ve "otorite sevgisi" de bu yüzden ...
Malum, İsrail yaşadığı bölgede söz ve güç sahibi ...
Hayırlısı bakalım kaç zaman daha sevecek bu "otorite"yi ?

dışarıdan okuduğun işkembe kokulu gazeller desteksiz ve mesnetsiz duruyor!
ama ilgi ve alaka çekmenin yolu, çamurlara belenmiş yorumlardan geçince daha bir anlaşılır hale geliyor...

K

Kaçak

Guest
dışarıdan okuduğun işkembe kokulu gazeller desteksiz ve mesnetsiz duruyor!
ama ilgi ve alaka çekmenin yolu, çamurlara belenmiş yorumlardan geçince daha bir anlaşılır hale geliyor...

Sanırım hakarette mahirsiniz ...
Bu konuda hayır dua edemeyecegim ..
12 eylül askeri darbesini yapanları cennetlik ilan ettimi etmedimi ?
28 Şubatta Erbakan karşıtı duruş sergileyip , postmodern darbecilerin ekmegine yag sürdümü sürmedimi ?
Ecevit ve Baykal hakkında bir kere olsun olumsuz beyanat verdimi vermedimi ?
Ecevit ve Baykal hakkında kaç kere müsbet beyanat verdi ?
Mavi marmara hadisesi hakkında "Katil İsrail" diyemeyip , "Otorite den izin " dedimi demedimi ?

Hakareti bazen anlarım , insan duygularına gem vuramaz ...
Ama kendini haklı çıkartmak için yapılanı kör taassup olarak nitelerim ..
Lafı gevelemeden yukarıdaki sorulara cevap verebilirseniz çıkacak manzaraya yapılabilecek bir yorum yaptıgımı anlarsınız ...
Anlamak isterseniz şayet ...