Gülen Cemaati İle Pkk Arasında İlginç Bir Diyalog

Hikem

Kıdemli Üye
üfürmüşsün hocam..ne sonuç çıkaracağız şimdi bu yazından..hz.peygamber ebu cehillerle görüşerek hata mı yaptı? görüşme görüşmedir..ben şahsen bir sorun göremedim bu görüşmede..gülerce herkesce malum olunan bir kimse
aponun avukatları görüşmek istemişse cemaat hayır demez..muhtemelen hocaefendinin görüşülüp görüşülmemesi hakkında fikri de alınmıştır..

Bir kere kıyasın yersiz, mesnedsiz!Hazreti Peygamber Ebu Cehille neyi görüştüğü belli!Mezkur Hoca Papayla, şunla ,bunla görüştüğünde , tebliğ yapılmadığını kendi adamları beyan ediyor.Koskoca Devlet dururken, bu işin bu zatla ilişkilendirilmesi, Deniz baykalın zina eylemine ''üzüldük'' ve destek'' ricasının anlamı kadar abes bir iştir! ''Bu adam devleti ele geçirdi'' sözünü söyleyen belirli çevrelerin eline güçlü bir kanıt vermekten başka bir işlevi mi var! Hoca kim dir ? sorusu hiç bukadar anlamlı olmamıştır!!

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
Gerçekten AKLINIZ ı siyasi tarafgirlik almış.

KAZAN Peygamberimiz sav kabe ye HAKARET eden Önder SAV ile görüşebilir size göre bu çok normaldir TARAFGİRLİK NEFSİNİZLE.

Agbi...
Bu insanlar milli görüş camiası içinde oldukları müddetçe Cenneti arka bahçeleri olarak görüyorlar...
Bundan dolayı bu şekil nahoş hareketler sadır oluyor...
Yani bir babanın çocuğunu şımartması ve bu çocuğun haylazlık yapması gibi...
Erbakan hocaefendi her fırsatta camiasını cennetle müjdeliyor böylece ortaya milli güreşçiler çıkıyor...

bakış

Kıdemli Üye
Hükümetimizden GÜLEN AÇILIMI bekliyoruz.Örgütmü,sivil toplum kuruluşumu,partimi,gönüllüler hareketimi ,yoksa dış güçlerin türkiyedeki islami direnişi kırmak için kurmuş olduğu yasadışı bir oluşummu?
Ne zaman direniş artsa gülenin tokadı ensemize iniyor.

manifesto

Yasaklı
Bir kere kıyasın yersiz, mesnedsiz!Hazreti Peygamber Ebu Cehille neyi görüştüğü belli!Mezkur Hoca Papayla, şunla ,bunla görüştüğünde , tebliğ yapılmadığını kendi adamları beyan ediyor.Koskoca Devlet dururken, bu işin bu zatla ilişkilendirilmesi, Deniz baykalın zina eylemine ''üzüldük'' ve destek'' ricasının anlamı kadar abes bir iştir! ''Bu adam devleti ele geçirdi'' sözünü söyleyen belirli çevrelerin eline güçlü bir kanıt vermekten başka bir işlevi mi var! Hoca kim dir ? sorusu hiç bukadar anlamlı olmamıştır!!

Hocam ne söylediğini anlamıyorum.Sen görüşmeyi eleştirmiştin ben de görüşme görüşmedir dedim.Şimdi içeriğini mi eleştiriyorsun? tebliğ yoksa irşad'da mı olmamalı...Ayrıca dinin yeni nüzul olduğu bir dönemde yaşamıyoruz..AYRICA bu insanlar kendilerine gelen herkese ilaaki gel müslüman ol iman et demek gibi bir göreve sahip değiller..muhatabının derdi ne ise ona göre reçete yazılmalı..dolayısıyla tebliğin ve irşadın metodu ve içeriği de değişmek durumunda...yöntemi farklılaşabilir ama maksadı değil bu yüzden gülercenin bu apo avukatları ile görüşmesinde eleştirilebilecek bir yan görmüyorum ben

agbi

Yasaklı

KAZAN ÖNDER SAV a Peygamberimiz sav hakaret etme diye peygamberimiz sav mi anlatmış ve kabe nin bizlere göre değerinimi anlatmış ?

TEBLİĞ i yalnız dille anlatılmaz YAŞAM la anlatılır karşısındakine SAYGI ile anlatılır.Siz F.Güle in kalbini mi gördünüz NİYETİ HAKKINDA fikir YÜRÜTÜYORSUNUZ ?

AYRICA

Papa ve etrafı bellidir Nüfus kağıdında hangi dinde olduğu da yazıyor PEKİ Önder SAV kimdir Önder SAV a Kazan NİÇN GİTMİŞTİR ?

ERBAKAN neden ALMANYA da çalışmış ALLAH ın verdiği akılla KİMLERE hizmet etmiştir diye sormazlarmı adama sizin mantığınızla düşünürsek haşa ben böyle düşünmem sizin mantığınız BUNLARI düşünür.

Hikem

Kıdemli Üye
Evvelen Kazan gibi bir siyasi kişiyi, hocayla mukayeseniz, hocanın konumunu algılamanız noktasından ilginç!

Merve Kavakçı başı örtülü meclise girdi diye, ''atın bu kadını meclisten; burası devlete baş kaldırılacak yer değil!'' diyen Ecevitle evinde görüşebilen hocanın, Öcalanla görüşmesi benim için yadırgayıcı değil! Ecevitle görüşen hocadan, Ecevitte kalan miras , Ecevitin hocaya ''laiklik' konusunda güvendiği noktasından başka bir şeymidir.! Ecevit bu yaklaişımlardan İslami anlamda bir şey kazanmadıysada, Hocanın Diyalog çalışmalarından, Ehli Kİtab adına olumlu izlenimler kazandığı bir vakıadır.

Kazan bu görüşmesinde neler görüştüğünü basına paylaşmıştır!İtikada müteveccih bir husus göremiyoruz.Lakin mezkur hocanın Yabancı bir dergide verdiği mülakatta ''Hıristiyanların, Hazreti İsa aleyhisselamı takip ettikleri'' sözü, akaid noktasında nereye oturur, bilen birisine sorun.

agbi

Yasaklı
Evvelen Kazan gibi bir siyasi kişiyi, hocayla mukayeseniz, hocanın konumunu algılamanız noktasından ilginç!

Merve Kavakçı başı örtülü meclise girdi diye, ''atın bu kadını meclisten; burası devlete baş kaldırılacak yer değil!'' diyen Ecevitle evinde görüşebilen hocanın, Öcalanla görüşmesi benim için yadırgayıcı değil! Ecevitle görüşen hocadan, Ecevitte kalan miras , Ecevitin hocaya ''laiklik' konusunda güvendiği noktasından başka bir şeymidir.! Ecevit bu yaklaişımlardan İslami anlamda bir şey kazanmadıysada, Hocanın Diyalog çalışmalarından, Ehli Kİtab adına olumlu izlenimler kazandığı bir vakıadır.

Kazan bu görüşmesinde neler görüştüğünü basına paylaşmıştır!İtikada müteveccih bir husus göremiyoruz.Lakin mezkur hocanın Yabancı bir dergide verdiği mülakatta ''Hıristiyanların, Hazreti İsa aleyhisselamı takip ettikleri'' sözü, akaid noktasında nereye oturur, bilen birisine sorun.

Biraz da HÜSNÜZAN ile düşünün

Unutmayın ECEVİT yaşamının son zamanlarında ATATÜRK ü Samsun a gönderen PADİŞAH tı demişti ve aniden hastalandı HASTALANMASA idi daha çok şeyler söyliyecekti.

Birde ECEVİT ile konulmayı tenkit etmeden düşünün Biraz

ECEVİT ile ORTAK Hükümet kuran kim ?

CHP İzhniyeti ile DEMİREL zihniyeti ile ortaklık kuran kim DOSTUM dur diyen kim.

Bir ata sözü var

HERNEYSE

Hata bende sizi ve sizin gibilere cevap veriyorum SİYASİ TEMELLİ MİLLİ GÖRÜŞ çüler.

Sahabeler habeş Kralına gittiklerinde Hz isa yı tenkit mi etmişlerdi yoksa oneremi etmişlerdi ?

Diyeceksin İnandıkları İncil gerçek İncil değil bu doğru ama YÜZYILLAR dır inandıklarını biran da değiştirebilirmisiniz ?

agbi

Yasaklı

Biraz da HÜSNÜZAN ile düşünün

Unutmayın ECEVİT yaşamının son zamanlarında ATATÜRK ü Samsun a gönderen PADİŞAH tı demişti ve aniden hastalandı HASTALANMASA idi daha çok şeyler söyliyecekti.

Birde ECEVİT ile konulmayı tenkit etmeden düşünün Biraz

ECEVİT ile ORTAK Hükümet kuran kim ?

CHP İzhniyeti ile DEMİREL zihniyeti ile ortaklık kuran kim DOSTUM dur diyen kim.

Bir ata sözü var

HERNEYSE

Hata bende sizi ve sizin gibilere cevap veriyorum SİYASİ TEMELLİ MİLLİ GÖRÜŞ çüler.

Sahabeler habeş Kralına gittiklerinde Hz isa yı tenkit mi etmişlerdi yoksa oneremi etmişlerdi ?

Diyeceksin İnandıkları İncil gerçek İncil değil bu doğru ama YÜZYILLAR dır inandıklarını biran da değiştirebilirmisiniz ?

Merve Kavakçı başı örtülü meclise girdi diye, ''atın bu kadını meclisten; burası devlete baş kaldırılacak yer değil!'' diyen Ecevitle evinde görüşebilen hocanın,

Haklısınız.

ECEVİT le CHP zihniyeti ile ORTAK HÜKÜMET kurmak NE KADAR DOĞRU dur.

manifesto

Yasaklı
Merve Kavakçı başı örtülü meclise girdi diye, ''atın bu kadını meclisten; burası devlete baş kaldırılacak yer değil!'' diyen Ecevitle evinde görüşebilen hocanın, Öcalanla görüşmesi benim için yadırgayıcı değil!

:yn:
üslubunuzu iyi ayarlayınız.

Hocan ecevit ile hükümet kurarken ecevit mübarek bir zatmıydı?
Yahu iki sözünüzde akıl ve mantık olsun
ne gezer

bakış

Kıdemli Üye
Erbakan ecevitle koalisyon yaptı diye ortalığı yıkanlar gülen ecevit görüşmesine ses çıkarmıyorlar.Ya hadi erbakan siyasetçi,sn gülen neci?yani sn gülen görüşmeseydi ecevit küsermiydi,mecburmuydu?

manifesto

Yasaklı
Erbakan ecevitle koalisyon yaptı diye ortalığı yıkanlar gülen ecevit görüşmesine ses çıkarmıyorlar.Ya hadi erbakan siyasetçi,sn gülen neci?yani sn gülen görüşmeseydi ecevit küsermiydi,mecburmuydu?

Bizim ecevitle yada koalisyonu ile bir derdimiz yok.Abudik gubidilk sözler ile güye Gülen'i eleştirmeye çalışan ama bunu yaparken de kendini rezil etmekten kurtaramayanlara söz söylüyoruz.Gülen bir kanaat önderi toplum içinde sivil insiyatifi olan biri onun siyasilerle görüşmesi siyasi menfaat yada beklenti için değil,zira hemen hemen tüm siyasilerle görüşmüş bu görüşmelerde fikir alışverişi olmuş hepsi bundan ibaret.Güya Gülen'in Ecevit hakkında bir takım müsbet sözlerinden ötürü eleştirmeye çalışmak gibi KÜÇÜK şeylerle uğraşmak yerine hocanıza sadık kalarak şerefinizi korumaya devam edin.Nede olsa hocaya sadakat şerefiniz ..bu bakımdan..
neyse..

agbi

Yasaklı

KOALİSYON yapmak ayrı GÖRÜŞMEK ayrı.

ÖNCE BUNU AYIRALIM.

Sonra da DEMİREL e geçelim KOTKU Hz leri DEMİREL için neler düşünüyordu ? Ali HAYDAR Hoca , M.S.RAMAZANOĞULLARI ne düşüyordu ?

Sanal da Forum
larda istişare sürekli olmuyor.Ne yazsan boş.

Hikem

Kıdemli Üye
ittiba , sendeki tam utanmazlık yüzsüzlük
Bak agbi ne diyor
Hocan ecevit ile hükümet kurarken ecevit mübarek bir zatmıydı?
Yahu iki sözünüzde akıl ve mantık olsun
ne gezer

Yukarıdaki sıfatları aynen sana iade ediyorum.Türkçe yazıyorum.Yazının mahiyetini anlamadan, meseleye balıklama dalmanın, sonucu, böyle iz'ansız kelimeler olur!Kimi kimle kıyaslıyorsun?Biri bir cemaatın önderi, diğeri siyasi bir şahıs!Bir parti dileri, dilediği partiyle görüşür, gücü yetiyorsa hükümeti oluşturur. Kimle hükümet kuracağını sana mı soracak? Beğenmezsen oy vermezsin, mesele biter!Diğer şahıs öylemi? Zina eden Baykala , aracıyla geçmiş olsun temennisini dile getirirken, Ecevitle görüşürken, koalisyon pazarlığımı yapıyorki, onun faaliyetlerini bir parti lideriyle veya siyasi bir şahısla karşılaştırabiliyorsun? Türkiyede bir çok cemaat ve ulema var.Hangisi bu faaliyetleri yapıyor? Eğer bu gibi siyasi atraksiyonları yaparsan, tenkidede açık olcaksın, anlayışla karşılayacaksın! Bu nasıl mantık veya mantuksuzlık.Erbakan Ecevitle koalisyon kurduysa bu, Hocaya Ecevitle evinde görüşme sonucumu doğurur?Ecevitin açıklmalarından Ecevitin dine değil, kendisinin ecevitin hassas olduğu laikliğe yaklaştığı sonucu ortaya çıkıyor!

Hıristiyanların , Hak yolda olduğunu(= Hazreti İsanın yolunda olduğu) söyleyen bir şahıs en şedid tenkidlere kendini açık etmiştir.Hadi bakalım bu cümleyi İslam noktai nazarından savunun!

agbi

Yasaklı
Yukarıdaki sıfatları aynen sana iade ediyorum.Türkçe yazıyorum.Yazının mahiyetini anlamadan, meseleye balıklama dalmanın, sonucu, böyle iz'ansız kelimeler olur!Kimi kimle kıyaslıyorsun?Biri bir cemaatın önderi, diğeri siyasi bir şahıs!Bir parti dileri, dilediği partiyle görüşür, gücü yetiyorsa hükümeti oluşturur. Kimle hükümet kuracağını sana mı soracak? Beğenmezsen oy vermezsin, mesele biter!Diğer şahıs öylemi? Zina eden Baykala , aracıyla geçmiş olsun temennisini dile getirirken, Ecevitle görüşürken, koalisyon pazarlığımı yapıyorki, onun faaliyetlerini bir parti lideriyle veya siyasi bir şahısla karşılaştırabiliyorsun? Türkiyede bir çok cemaat ve ulema var.Hangisi bu faaliyetleri yapıyor? Eğer bu gibi siyasi atraksiyonları yaparsan, tenkidede açık olcaksın, anlayışla karşılayacaksın! Bu nasıl mantık veya mantuksuzlık.Erbakan Ecevitle koalisyon kurduysa bu, Hocaya Ecevitle evinde görüşme sonucumu doğurur?Ecevitin açıklmalarından Ecevitin dine değil, kendisinin ecevitin hassas olduğu laikliğe yaklaştığı sonucu ortaya çıkıyor!

Hıristiyanların , Hak yolda olduğunu(= Hazreti İsanın yolunda olduğu) söyleyen bir şahıs en şedid tenkidlere kendini açık etmiştir.Hadi bakalım bu cümleyi İslam noktai nazarından savunun!

Tesettür e girmek isteyenler ARABİSTAN a gitsin diyen DEMİREL e dostumdur diyen kim ?

Bırakın bu şekilde düşüncelerinizi cümlelere aktarmayı.

Bakın Habeş kralına giden sahabiler neden İSA yı ve MERYEM i anlatarak onere ettiler.

Ateistmi hak yolundadır yoksa Hiristiyan mı hak yolundadırlar ?

Bırakalım bunları

DOLAYLI İTHAM ETMEYİN

Cesaretli olun

İMA larda bulunmayın.

Direk söyleyin.

F.Gülen

Münafıkmıdır , Kafir midir ( haşa ) ???????????

Söyleyin rahat edin.

Madem Allah a inanıyorsunuz bu durumda AHİRET ide biliyorsunuz İMA larda bulunarak , Dolaylı yollara başvurmakla kendinizi AHİRETTE sağlam a mı alacağınızı sanıyorsunuz bak ben ERBAKAN için AHİRETİ düşünerek söylüyorum.

SÖYLEDİKLERİM asla İmanı ile ilgili bir değerlendirme değil.Yaptıklarının zamanlama hataları vede son zamanlarda değişimleri.

DÜRÜST olun kendinize GÜVENİN açıkça söyleyin.

Fakat unutmayın AHİRET var ÖLÜM de var.

agbi

Yasaklı

Tesettür e girmek isteyenler ARABİSTAN a gitsin diyen DEMİREL e dostumdur diyen kim ?

Bırakın bu şekilde düşüncelerinizi cümlelere aktarmayı.

Bakın Habeş kralına giden sahabiler neden İSA yı ve MERYEM i anlatarak onere ettiler.

Ateistmi hak yolundadır yoksa Hiristiyan mı hak yolundadırlar ?

Bırakalım bunları

DOLAYLI İTHAM ETMEYİN

Cesaretli olun

İMA larda bulunmayın.

Direk söyleyin.

F.Gülen

Münafıkmıdır , Kafir midir ( haşa ) ???????????

Söyleyin rahat edin.

Madem Allah a inanıyorsunuz bu durumda AHİRET ide biliyorsunuz İMA larda bulunarak , Dolaylı yollara başvurmakla kendinizi AHİRETTE sağlam a mı alacağınızı sanıyorsunuz bak ben ERBAKAN için AHİRETİ düşünerek söylüyorum.

SÖYLEDİKLERİM asla İmanı ile ilgili bir değerlendirme değil.Yaptıklarının zamanlama hataları vede son zamanlarda değişimleri.

DÜRÜST olun kendinize GÜVENİN açıkça söyleyin.

Fakat unutmayın AHİRET var ÖLÜM de var.

İttiba

Ne dersiniz ?

Açın konuyu

ERBAKAN ın ilk siyasi adımından bugüne kadar tüm sosyal gelişimleri istişare edelim.

İsterseniz F.Gülen için de açın

Bunuda istişare edelim.
KULAKTAN DOLMA değil belgeler ile ana kaynaktan.

bakış

Kıdemli Üye
ya sn agbi ecevit ve gülen buluşmasını nasıl savunabilirsin.
ecevit ve erbakan siyasetçi sıfatıyla buluşmuş ve ittifak yapmışlardır.
gülen ve ecevit hangi sıfatla buluşmuşlardır.Gülen hocadır ecevittemi hoca yoksa?Lütfen tarafgirlik uğruna AKIL dışı kelimeler etmeyelim.

Hikem

Kıdemli Üye
Agbi demogog tur.Açık yazmamı istiyor.Bundan daha açık ne yazılabilir.Kafasını Erbakanla sabitlemiş.Adete bu onda ''fikri sabite' olmuş.Bütün sermayesi Erbakan hakkındaki bir kaç kırıntı bilgi.O da sağlıklı değil.Bizi Gülenistlerin kucağına atmaya çalışıyor, aklı sıra.Gülen fikirlerini açıkca belli ediyor.:''Hıristiyanların , Hak yolda olduğunu(= Hazreti İsanın yolunda olduğu) söyleyen bir şahıs en şedid tenkidlere kendini açık etmiştir.Hadi bakalım bu cümleyi İslam noktai nazarından savunun!''

Agbi bu cümleyi derin analizci mantığıyla analiz etsin.

TakVa

Ordinaryus
:)
hz.peygamber ebu cehillerle görüşerek hata mı yaptı? görüşme görüşmedir..ben şahsen bir sorun göremedim bu görüşmede..gülerce herkesce malum olunan bir kimse
aponun avukatları görüşmek istemişse cemaat hayır demez..muhtemelen hocaefendinin görüşülüp görüşülmemesi hakkında fikri de alınmıştır..

bu insanlar kendilerine gelen herkese ilaaki gel müslüman ol iman et demek gibi bir göreve sahip değiller..muhatabının derdi ne ise ona göre reçete yazılmalı..dolayısıyla tebliğin ve irşadın metodu ve içeriği de değişmek durumunda...yöntemi farklılaşabilir ama maksadı değil bu yüzden gülercenin bu apo avukatları ile görüşmesinde eleştirilebilecek bir yan görmüyorum ben

Size katılıyorum, barış için çok beklendi.

TakVa

Ordinaryus
Öcalan ve Gülen

ABDULLAH Öcalan’ın Gülen hareketine karşı tavrı değişiyor. Yakın zamana kadar PKK, Gülen hareketine mensup iki imamı öldürmüştü; Gülen hareketinin açtığı dershaneleri bombalamış, onlara ev ve işyeri kiralanmasını yasaklamış, okullarına öğrenci gönderilmemesi için ailelere baskılar yapmıştı.

Şimdi Öcalan zeytin dalı uzatıyor, bu hareket için “Türkiye’de ve Ortadoğu’da bir sivil toplum örgütüdür, toplumun demokratikleşmesinde, aydınlanmasında bir siyasi çıkar beklemeden rol oynayabilirler” diyor. Hatta “dayanışma”dan bahsediyor.

Dün bölgeden sökmek için terör uygularken bugün neden zeytin dalı?
Öcalan’ın bu ‘açılım’ını “Kürtler artık Batı’ya göç etmesinler, her yerde kent meclisleri halinde örgütlensinler” şeklindeki sözleriyle birlikte okumak lazım.

Silah yerine ayrışma
Öcalan elbette “silahın miadının dolduğunu” çok iyi biliyor ve iki yoldan bunun hazırlığını yapıyor:
- Devletle görüşmelerinde koz olarak tekelinde tutuyor...
- İlerideki bir silahsız dönem için şimdiden elinin altında çok iyi kurumlaşmış, coğrafi olarak toplulaşmış yaygın bir Kürt sivil yapılanması oluşturmak istiyor.

Aynı amaçla Öcalan “Kürtler artık Batı’ya göçmesinler” ve “Batı’dakiler geri dönsünler” diye çağrı çıkarıyor.
Hatta bu bir etnik ayrıştırma projesidir ve formatı “demokratik özerklik”tir.

Öcalan’ın bu stratejisi polisle, askerle, adliye ile durdurulamaz. Fakat önünde polisten de, askerden de güçlü büyük engeller vardır: Türklerle Kürtler sosyal ve ekonomik planda güçlü bağlarla iç içe geçmiştir, bunu tersine çevirmeye kalkmak facialara yol açar.
Batı’ya yerleşmiş milyonlarca Kürt nasıl geri dönecek?! Batı’ya göç nasıl duracak?!

Elbette Doğu’ya yatırımla... Ama “demokratik özerklik”te kapitalizme izin vermeyeceğini ilan eden Öcalan’ın kendisidir; sermaye nasıl gidip yatırım yapacak?!
Öcalan, ayrıştırma projesinin ekonomik gerçeklere ne kadar aykırı olduğunu görmelidir.

Sosyal gerçeklere gelince
Öcalan’ın otoriter, aşırı seküler, sosyalist ve etnik milliyetçi projesini onaylamayan milyonlarca muhafazakâr Kürdü Türkiye geneline bağlayan toplumsal kanallardan biri Gülen hareketidir; sadece okul ve girişimci kuruluşlarıyla değil, daha önemlisi, “kavmiyetçiliği reddeden” kapsayıcı dindarlık anlayışıyla...

Bu yönüyle Türkiye’nin bütünlüğüne önemli bir katkıda bulunmaktadır.
Cinayet ve baskıyla, “asimilasyon” suçlamalarıyla bölgeden sökülemeyince, şimdi “nötralize etmek” için zeytin dalı uzatıyor.

Bir il veya ilçede “Kent Meclisi” örgütlenmesi yapılacaksa, muhafazakâr Kürtlerin buna karşı olması, uzak durması, ilgisiz kalması ya da sempatik bakması, hele de katılması fevkalade önemli nüanslardır. Şüphesiz bizim 28 Şubat erbabından daha zeki bir ‘stratejist’ olan Öcalan, bu nüansları denemek için şimdi zeytin dalı metodunu uyguluyor.

Sadece Gülen hareketi değil, elbette bin yılda Türklerle Kürtler arasında toplumsal hayatın birçok alanında böyle kuvvetli bağlar oluşmuştur.

Her alanda zeytin dalı
Evet yaşanmış şiddet dönemleri Kürtlerde maalesef derin psikolojik kopuşlar yarattı, bu gerçeği hepimiz görmeli, demokrasiye uygun çözüm yollarını aramalıyız; açılım devam etmeli yani...
Öcalan da şu gerçeği görmeli ki, etnik ayrıştırma sosyolojik gerçeklere terstir, Kürtlerin de büyük çoğunluğu buna karşı zaten.

Ticaret ve sanayi hayatı, mesleki kurumlar, göç ve yerleşim, sivil yapılanmalar, İslami cemaatler ve duyarlıklar kuvvetli sosyolojik bağlardır.
“Demokratik özerklik” formatı altında bu kuvvetli bağlar nasıl koparılacak?!

Madem Öcalan bir “zeytin dalı” uzatma ihtiyacını duymuştur, her alanda zeytin dalının gerektiğini görmeli, çok iyi bildiği marksist terminolojideki anlamıyla “volontarist” yani Jakoben zorlamaları bırakmalıdır.
Bu işlerin demokratik dünyadaki kansız çözümü nasıl yapılıyorsa biz de öyle yapalım.

taha akyol

TakVa

Ordinaryus
.
BİLİNEN BİR GERÇEK vardır ALLAH cc bilen PEYGAMBER sav seven KÜRTLER artık vatan haini bebek katili siyonizmin kanlı maşası oluşumdan desteklerini çekmektedirler zaten OYLAR dan da belli değilmi.

Aynen böyle., apoyu korku aldı, dindar kürtlerin gözüne girmek istiyor. İpin ucunu kaçırmadan belkide dindar bir profil çizerek, söylediklerine tepki almamak için, bakın ben dine karşı değilim, sadece hükümeti eleştiriyorum yaklaşımı içine girmek istiyor.