Gülen Cemaati İle Pkk Arasında İlginç Bir Diyalog

TakVa

Ordinaryus
PKK ile Fettullah Gülen arasında ilginç bir diyalog kuruldu. Fetullah Gülen Cemaati'nin önde gelen isimlerinden Zaman Yazarı Hüseyin Gülerce PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüştü.

Talep Öcalan'ın avukatlarından geldi. Mesaj ise İmralı'dan. Tabi İmralı ve Kürt halkına da okyanus ötesinden. Buluşma yeri ise Yalova.

Hüseyin Gülerce Yalova'da ikamet ediyor. Kendisiyle görüşmek isteyen PKK avukatlarını Yalova'ya çağırıyor. Gizli de görüşmüyorlar(!) 30-40 kişinin bulunduğu bir kafeteryayı mekan olarak kullanıyorlar.

Gülerce, peşin peşin ifade ediyor: "Ben Fetullah Gülen'in sağ kolu değilim. Bir organizasyonun adamı da değilim. Çünkü bu hareket bir organizasyon değil. Bir cemaat" diye olayı tasvir ediyor.

Arkasından avuktalarla muhabbet başlıyor. Kürt sorunu ile ilgili neler yapılabileceği konuşuluyor. Belliki Abdullah Öcalan islami kesim üzerinde ciddi ağırlığı olan Fetullah Gülen ile 'İslamcı Kürtleri'de kendi organizasyonu içine çekmek istiyor.

Gülen Cemaati ile yakınlaşıp Kürt İslamcılar'a mesaj gönderiyor.

Ve Gülerce , barış ve kardeşlik için ilk olarak atılacak adımın teröre ve şiddete son vermek olduğunu ifade ediyor. İşte Gülerce'nin somut olarak atılacak adımlar konusundaki şahsi fikirleri:

BDP ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ZİYARET EDER Mİ?
(...)
-AK Parti iktidarı samimi gayretler gösteriyor. Bölgeye, şimdiye kadar yapılmamış hizmetler götürülüyor. Ama bu mesele, sadece siyasilere bırakılamaz. Onların gayretleri yanında, kardeşliğimizi artıracak jestler üzerinde de durmalıyız.

Çünkü hazırlanan, oynanan bütün oyunları ancak bizim kardeşliğimiz bozabilir. Ben böyle deyince, avukatlardan biri, "Mesela BDP heyeti, Çanakkale Şehitliği'ni ziyaret etse..." dedi. Ben de "Jestten kastettiğim, işte böyle bir şey."

ÖCALAN BDP'Yİ ÇOK İKAZ EDİYOR

Gülerce sözü BDP'ye getiriyor: Sonra BDP'nin Türkiye'nin partisi olması gerektiğini söyledim. Hemen söze girdiler ve "Müvekkilimiz bu konuda kendilerini çok ikaz ediyor; 'Türkiye'nin sorunları ile ilgilenmiyorsunuz' diyor." diye eklediler.
Gülerce cemaatin etkisini üstü kapalı şöyle dile gediriyor:

Ben ayrıca Doğu ve Güneydoğu'da hayırsever işadamlarının özellikle fakir Kürt çocukları için açtıkları okuma salonlarının, etüt merkezlerinin iç barış adına gönül köprüleri kurduklarını, bunun da kardeşliğimiz için en büyük jest olduğunu söyledim.
Bu minval üzerindeki şahsî bir görüşmenin başka taraflara çekilmemesi, yanlış anlamalara fırsat verilmemesi gerekiyor...

HÜSEYİN GÜLERCE'NİN YAZISI

Geçtiğimiz pazar günü Abdullah Öcalan'ın avukatları ile Yalova'da bir görüşmemiz oldu. Daha önce Ali Bulaç'tan duymuştum. İki yıldan beri Öcalan'ın avukatları pek çok yazarla görüşüyorlarmış. Bulaç'la da iki defa görüşmüşler. Benimle görüşme taleplerini iletince, Yalova'da oturduğumu söyledim, randevulaştık. Bir alışveriş merkezinde kahvaltı eden yüzden fazla insanın arasında konuştuk.

Televizyon programlarında, gazete röportajlarında da en başta, "Gülen cemaati" olarak adlandırılan Gönüllüler Hareketi'nin bir sözcüsü olmadığımın altını çiziyorum. Çünkü bu hareket, bir cemaat, organizasyon değil. Bir sözcüsü, temsilcisi yok.

Muhterem Gülen'in de, kimsenin sözcülüğüne ihtiyacı yok. Fikirlerini, görüşlerini internet sitesinden, Mehtap TV ve Samanyolu televizyonlarındaki sohbetleriyle açıklıyor, anlatıyor. Dolayısıyla Öcalan'ın avukatlarıyla Zaman Gazetesi yazarı olarak görüştüm.

Salı akşamı, Mehtap TV'deki Düşünce Günlüğü programımızda, bu görüşme ile ilgili geniş bir açıklamada bulundum. Dün de PKK'ya yakınlığı ile bilinen Fırat Haber Ajansı'nda bu görüşme yer aldı. Haberde bizim görüşmemizin aktarılmasından sonra, Öcalan'ın değerlendirmesi, "Gülen Hareketi'ne önemli roller düşüyor" başlığı ile verilmiş.

Dolayısıyla sanki kendisine bir mesaj iletilmiş, o da bu mesaja cevap vermiş gibi yanlış anlamalara neden olabilecek bir algı doğabilir. Belirtmek istediğim şudur:

Görüşmemizde, ben Sayın Cumhurbaşkanımızın, aylardır, Türkiye'nin en önemli meselesinin "Kürt sorunu" olduğunun altını çizdiğini hatırlatarak, bu meselenin ülkemiz ve geleceğimiz için çözülmesinin şart olduğunu belirttim. İki hususu da çok önemli bulduğumu ifade ettim: Samimiyet ve üslup... Açıkladım:

PKK'nın İmralı'da, Avrupa'da, dağda temsilcileri, sözcüleri var. Türkiye'nin güçlenmesini istemeyen ülkeler var. İçeride silah, insan, uyuşturucu ticaretinden rant elde edenler var. Karmakarışık bir durum söz konusu. Samimiyet onun için çok önemli. Türklerin ve Kürtlerin vicdanı devreye girmezse, çözüm giderek zorlaşır.

Üslup konusu da çok hayati. Efelenme, dayatma gibi tavırların rahatsız edici psikolojik bir engel teşkil ettiği bilinmelidir. Çözüm için makul insanların devreye girdiği sırada, bir BDP sözcüsü, bir çuval inciri berbat edecek laflar ediveriyor.

Sonra ilave ettim: Aslolan milletimizin kardeşliğidir. Bin yıldan beri bir arada yaşıyoruz. Kavga etmemizi gerektiren hiçbir sebep yok. Fakat yine de meselenin hissi tarafını bir tarafa koyup akıl ve mantık planında bir çözüm bulmalıyız.

Bu çözüm de belli. Demokratik zemin. Yapılacak da belli; demokratikleşme... Hukukun üstünlüğü, eşit vatandaşlık, fikir ve ifade hürriyeti, din ve ibadet özgürlüğü temelinde, birbirimize saygılı olma... Çözümü parlamentoda arama

internethaber

TakVa

Ordinaryus
Öcalan, Gülen cemaatine de çağrı yaptı

Terör örgütünün tek taraflı ateşkesinde Gülen cemaatine önemli görevler düştüğünü söyleyen Öcalan sözlerini şöyle sürdürdü:

'Ben, kendilerini bir tarikat-cemaat olarak görmüyorum. Zaten öyle değiller. Daha çok bir sivil toplum örgütüdür. Türkiye ve Ortadoğu'da siyasi parti gibidir. Türklük ve İslamiyet konusundaki görüşlerini önemli buluyorum.'

Süreç tıkanırsa devrimci halk savaşı devreye girer. Daha önce bahsettiğim Hakikatleri Araştırma Komisyonu mart ayına kadar mutlaka kurulmalıdır.

Mart'a kadar belirttiğimiz konularda gelişmeler olmazsa Kürtler de kendi içlerinde değerlendirmelerini yapıp kendi iradi hamlesiyle demokratik seçeneğini belirleyecektir.

Mart ayında önemli değerlendirmelerimiz olacak, süreci tekrar ele alacağız. Nihai karar tarihi haziran ayıdır' diye konuştu.

akşam

K

Kaçak

Guest
Birşeyler oluyor ama ...
Zaman gösterecek herşeyi ...
Gazete olan zaman degil haa :)
Ondan birşey göremeyiz ...

bakış

Kıdemli Üye
Öcalan, Gülen cemaatine de çağrı yaptı

Terör örgütünün tek taraflı ateşkesinde Gülen cemaatine önemli görevler düştüğünü söyleyen Öcalan sözlerini şöyle sürdürdü:

'Ben, kendilerini bir tarikat-cemaat olarak görmüyorum. Zaten öyle değiller. Daha çok bir sivil toplum örgütüdür. Türkiye ve Ortadoğu'da siyasi parti gibidir. Türklük ve İslamiyet konusundaki görüşlerini önemli buluyorum.'
Sn gülene selam çakanlar arasına,apoda katıldı.bakalım gerçekler zamanla anlaşılacak

ummuhan

Kıdemli Üye
Ben de örgüt dedimdi ama selamımı görmedilerdi :)

ORHANCAN

Ordinaryus
habere göre Öcalan'ın avukatları Gülen Cemaati'nin önde gelen isimlerinden Zaman yazarı Hüseyin Gülerce ile görüştü..

ama ayrıntı nedir, yazarın kendi beyanıdır..

Hüseyin Gülerce Yalova'da ikamet ediyor. Kendisiyle görüşmek isteyen PKK avukatlarını Yalova'ya çağırıyor.

Gizli de görüşmüyorlar(!) 30-40 kişinin bulunduğu bir kafeteryayı mekan olarak kullanıyorlar.

Gülerce, peşin peşin ifade ediyor:

"Ben Fetullah Gülen'in sağ kolu değilim. Bir organizasyonun adamı da değilim. Çünkü bu hareket bir organizasyon değil. Bir cemaat" diye olayı tasvir ediyor.
Televizyon programlarında, gazete röportajlarında da en başta, "Gülen cemaati" olarak adlandırılan Gönüllüler Hareketi'nin bir sözcüsü olmadığımın altını çiziyorum. Çünkü bu hareket, bir cemaat, organizasyon değil. Bir sözcüsü, temsilcisi yok.

Muhterem Gülen'in de, kimsenin sözcülüğüne ihtiyacı yok. Fikirlerini, görüşlerini internet sitesinden, Mehtap TV ve Samanyolu televizyonlarındaki sohbetleriyle açıklıyor, anlatıyor. Dolayısıyla Öcalan'ın avukatlarıyla Zaman Gazetesi yazarı olarak görüştüm.

yani herkezin önünde ve açık şekilde görüşülüyor...gizli kapaklı bir şey yok ve kişinin görüşmesi cemaatın görüşmesi olarak da gösterilmesi YANLIŞ ve belki ART NİYETLİ lerin ifadeleridir.......

ORHANCAN

Ordinaryus
ve bu habere ilave başka bir haberi de alıntılıyorum müsadelerinizle..

'20. Sanat Yılı’nı kutlayan Eşref Ziya Terzi'den çarpıcı siyasi analizler.

GÜLEN BİRLİK BERABERLİĞE KATKISI BÜYÜK

Erbakan'ın yanı sıra Türkiye'nin bir diğer kırılma noktası olarak da Fethullah Gülen'i gösterdiniz.
Biraz da bunu konuşalım...

Çok önemli bir isim. Başlı başına hareketi ve yurt içi ve dünyanın hemen her noktasındaki okulları.

Çok önemli çalışmalar yapılıyor. Birlik ve beraberlik sağlanmasında katkıları var.

Birlikteliği başarıp onu ticaretle de koordine ettiler. Bu kadar insanı bir arada tutmak müthiş bir çalışmadır bence.

Haber 7

|SEÇKiN|

Profesör
bunda bir kötülük görmüyorum. ne yani öküzün altında buzağı arayanlar fethullah gülen'in öcalan hainiyle işbirliği edip ihanet saflarına katıldığını mı ima etmek istiyor?

yok böyle düşünüyor olamazsınız da, karşı bile olsanız iftirayı müncer kılacak imalar da pek hoş durmuyor diye düşünüyorum.

K

Kaçak

Guest
Sıkıntı ne düşündügümüz değil ...
Sıkıntı F. Gülen adının artık bir kanaat önderinden çok siyasi bir lider konumuna gelmesi ...
Siyasi bir lider için düşünülmesi muhtemel şeyler düşünülüyor ...
T.Erdoğan içinde Kürt devletini kurduruyor , PKK yı tanıyor baglamında şeyler düşünüldü , Özal içinde düşünüldü ...
Düşünülür çünkü sahası gereği yaptıgı hamleler buna açıktır ...
Kanaat önderi elbisesi altında , siyasal söylem ve açılımlarda bulunulması yorum sıkıntısını beraberinde getiriyor ...
PKK ile işbirliğine gidermi , ihtimal vermem ...
Ama imajını zedelermi , bence evet ...
Sıkıntı burada ...

agbi

Yasaklı
Ben de örgüt dedimdi ama selamımı görmedilerdi :)

SEN KİMSİN ?

F.Gülen ce Cemeatine ÖRGÜT diyebiliyorsun.

HADDİNİ bil ÇİZGİNİ Bil.

Bugün TÜM İSLAMİ OLUŞUMLARDA CEMEATLER de Milyonlarca KÜRT KÖKENLİ TC vatandaşı vardır.

Vatan haini Bebek Katili Siyonizmin kanlı maşası gerçekleri görmeye başladı onun

Partisi değilmi GENELKURMAY a şikayet eden Mahmud efendi Cemeaiti ile birlikte F.Gülen Cemeatini. şikayetleri nedi BU DİNİ OLUŞIMLAR LAİK lik için tehlikeli açtıkları dersanaleler ve Kuran kurslarını kapatın diyen.

HADDİNİZİ ve ÇİZGİNİZİ bilin.

BİLİNEN BİR GERÇEK vardır ALLAH cc bilen PEYGAMBER sav seven KÜRTLER artık vatan haini bebek katili siyonizmin kanlı maşası oluşumdan desteklerini çekmektedirler zaten OYLAR dan da belli değilmi.

ULUSALCI düşüence ile bir daha ÖRGÜT demeyin bu kadar NAZİK olmam.

Forum yönetimine Lütfen bu bayanı ikaz edin ÖRGÜT diyerek ON MİLYONLARCA kişinin gönül verdiği bir oluşuma ASLA ÖRGÜT diyemez

Hikem

Kıdemli Üye
Örgüt lafına, Agbinin bu kadar tepki göstermesi anlaşılır bir şey değil! Örgüt lafının olumsuz olarak algılanması, yanlış bir algıdır.Örgüt, 'Teşkilat'' kelimesinin başka bir versiyonudur.Teşkilat ise; bir işin yürütülmesi için meydana getirilen yapı, kuruluş, organizasyon anlamlarına geliyor. (bkz.Büyük Türkçe Sözlük D.Mehmet Doğan.) Gülen Cemaatı, aynı zamanda bir örgüttür=Teşkilat.Bu kadar okul, dershane , TV, gazete, dergi, banka dernek vb...girişimler bir organizasyon değilmi? Zannediyorum Agbi'nin terminolojik kapasitesi bunları layıkıyla kavrayamıyor, bu nedenle Ummuhan ablamıza ölçüsüz tepki veriyor! Agbinin Ümmühan hanımdan özür dilemesi iktiza ediyor! Tabi Agbi bunu algılayabilirse!

Rodî

Üye
En aşağı 50 bîn cana mal olmuş bîr soruna bu kadar gayrî-cîddî yaklaşmak ve asıl soruna değîlde basît bîr kaç kelimeye takılmak 'ateş yalnızca düştüğü yerî yakar' deyîmînî üzülerek hatırlatıyor..

Barış, kardeşlîk ve bîr daha kanlı makus tarîhîmîzin tekerrür etmemesî adına ''şeytanla bîle görüşülür'' deyîmînî hatırlamak dîleğîyle..!!

Hikem

Kıdemli Üye
En aşağı 50 bîn cana mal olmuş bîr soruna bu kadar gayrî-cîddî yaklaşmak ve asıl soruna değîlde basît bîr kaç kelimeye takılmak 'ateş yalnızca düştüğü yerî yakar' deyîmînî üzülerek hatırlatıyor..

Barış, kardeşlîk ve bîr daha kanlı makus tarîhîmîzin tekerrür etmemesî adına ''şeytanla bîle görüşülür'' deyîmînî hatırlamak dîleğîyle..!!

''Şeytanlada görüşülür'' diyenlerin sayesinde ''Tarih tekerrür etmektedir''.''Makus tarihin'' yenilmesini isteyenler, Hazreti Muhammedle görüşmeliler, Şeytan la değil!!!!!!!

-Muhammed-

Profesör
Örgüt lafına, Agbinin bu kadar tepki göstermesi anlaşılır bir şey değil! Örgüt lafının olumsuz olarak algılanması, yanlış bir algıdır.Örgüt, 'Teşkilat'' kelimesinin başka bir versiyonudur.Teşkilat ise; bir işin yürütülmesi için meydana getirilen yapı, kuruluş, organizasyon anlamlarına geliyor. (bkz.Büyük Türkçe Sözlük D.Mehmet Doğan.) Gülen Cemaatı, aynı zamanda bir örgüttür=Teşkilat.Bu kadar okul, dershane , TV, gazete, dergi, banka dernek vb...girişimler bir organizasyon değilmi? Zannediyorum Agbi'nin terminolojik kapasitesi bunları layıkıyla kavrayamıyor, bu nedenle Ummuhan ablamıza ölçüsüz tepki veriyor! Agbinin Ümmühan hanımdan özür dilemesi iktiza ediyor! Tabi Agbi bunu algılayabilirse!

Katılıyorum , sayın agbi özür dilemeli Ümmühan hanımdan.

mü'HÜR

Ordinaryus
bunda bir kötülük görmüyorum. ne yani öküzün altında buzağı arayanlar fethullah gülen'in öcalan hainiyle işbirliği edip ihanet saflarına katıldığını mı ima etmek istiyor?

yok böyle düşünüyor olamazsınız da, karşı bile olsanız iftirayı müncer kılacak imalar da pek hoş durmuyor diye düşünüyorum.

Kesinlikle.

Sıkıntı ne düşündügümüz değil ...
Sıkıntı F. Gülen adının artık bir kanaat önderinden çok siyasi bir lider konumuna gelmesi ...
Siyasi bir lider için düşünülmesi muhtemel şeyler düşünülüyor ...
T.Erdoğan içinde Kürt devletini kurduruyor , PKK yı tanıyor baglamında şeyler düşünüldü , Özal içinde düşünüldü ...
Düşünülür çünkü sahası gereği yaptıgı hamleler buna açıktır ...
Kanaat önderi elbisesi altında , siyasal söylem ve açılımlarda bulunulması yorum sıkıntısını beraberinde getiriyor ...
PKK ile işbirliğine gidermi , ihtimal vermem ...
Ama imajını zedelermi , bence evet ...
Sıkıntı burada ...

Katılıyorum.Şimdiler de hocaların isimlerini siyasette görür olduk malesef...

manifesto

Yasaklı
''Şeytanlada görüşülür'' diyenlerin sayesinde ''Tarih tekerrür etmektedir''.''Makus tarihin'' yenilmesini isteyenler, Hazreti Muhammedle görüşmeliler, Şeytan la değil!!!!!!!

:)
üfürmüşsün hocam..ne sonuç çıkaracağız şimdi bu yazından..hz.peygamber ebu cehillerle görüşerek hata mı yaptı? görüşme görüşmedir..ben şahsen bir sorun göremedim bu görüşmede..gülerce herkesce malum olunan bir kimse
aponun avukatları görüşmek istemişse cemaat hayır demez..muhtemelen hocaefendinin görüşülüp görüşülmemesi hakkında fikri de alınmıştır..

agbi

Yasaklı

.

Katılıyorum , sayın agbi özür dilemeli Ümmühan hanımdan.

SİZLER ne dediğinizin farkındamısınız ?

Yoksa TEK MESAJ a göremi cevap yazıyorsunuz veya fikir yürütüyorsunuz ?

Ummuhan Hnm.ilk Örgüt sözünü yanlış hatırlamıyorsam ODA Tv den alınan bie alıntının oluşturduğu konuda kullanmıştı anlıyacağınız bu ilk değil.

Ben bir mesaj yazdımmı mesajımın ana fikri asla bir mesaj ı için değildir

Eskiden saklıyordum bazı mesajları SANAL FORUM un arkasına saklanarak bir dediğini diğer zaman geçince mesajında ÇÜRÜTENLERE göstermek için galiba tekrar yapmaya başlıyacağım.

agbi

Yasaklı

Gerçekten AKLINIZ ı siyasi tarafgirlik almış.

KAZAN Peygamberimiz sav kabe ye HAKARET eden Önder SAV ile görüşebilir size göre bu çok normaldir TARAFGİRLİK NEFSİNİZLE.