Güldüren ve ağlatan üç şey

bulut_bey79

Kıdemli Üye
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
Ebû Zer hazretleri buyurdu ki: Üç şey beni şaşırttı. Hattâ öyle ki güldürdü. Üç şey de hüzünlendirdi. Hattâ öyle ki ağlattı.
Beni güldüren üç şey:
1- Günden güne ölüm kendisine yaklaştığı hâlde, uzun emellerle dünyaya bağlanan kimsenin hâli. Bu kimse, dâima uzun emeller peşinde koşar. Ölümü hiç hatırına getirmez.
2- Gâfil kimsenin hâli. Bu kimse ölümden ve kıyâmetten gâfildir. Fakat ne ölüm ne de kıyâmet ondan gâfil değildir. Günden güne kendisine yaklaşmaktadırlar.
3- Kahkahalarla gülen kimsenin hâli. Kahkahalarla gülen bu kimse, Allahın, kendisinden râzı mı değil mi olduğunu bilmez.
Beni ağlatan üç şey de şunlardır:
1- Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellemin ve eshâbın ölümü.
2- Ölümün gelmesi.
3- Kıyâmet günü Allahın huzûrunda duruş. Bilmem, Rabbim bana nereyi emreder. Cenneti mi, yoksa Cehennemi mi?
Sahip olunamayan üç şey:
Peygamber efendimiz buyurdu ki: “Ümmetim üç şeyi sever, fakat o üç şey onların değildir:
1- Vücûttaki canı sevmek,
2- Malı sevmek,
3- Dünyayı sevmek.”
Avf bin Abdullah hazretleri anlatır:
İyilik sahibi sâlih insanlar, birbirlerine yazdıkları nasîhat mektuplarında şu üç şeyi yazarlardı:
1- Her kim âhiret için çalışırsa, dünya işleri de kendiliğinden olur, Allah ona kâfîdir.
2- Kim Allah ile arasını düzeltirse yâni Allahü teâlânın emirlerini yapar, yasaklarından kaçınırsa, Allah da insanlarla onun arasını düzeltir. Herkes ona iyi muâmele eder. Geçimleri iyi olur.
3- Kim kalbini, niyyetini düzeltirse Allah da onun diğer işlerini düzeltir. Yâni kalbini düzeltir. Yaptıklarını Allah rızâsı için yaparsa, Allahü teâlâ da, dinin emirlerine uymayı ona kolay eyler.
Sehl bin Abdüllah-i Tüsteri hazretleri buyuruyor ki: “Hakiki imana kavuşmak için, dört şey lazımdır: Bütün farzları edeple yapmak, helal yemek, görünen ve görünmeyen bütün haramlardan sakınmak ve bu üçüne, ölünceye kadar devam etmeye sabretmek.”

Hikmetler
Mehmet Oruç