Göz sağlığı çocuklara öğrenme zorluğu çektiriyor | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Göz sağlığı çocuklara öğrenme zorluğu çektiriyor

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
43
Uzman Op.Dr. Mucize Yararcan, Her çocuğun başarılı bir okul dönemi geçirmesi için okul öncesi dönemde mutlaka kapsamlı bir göz muayenesi olması gerektiğini söyledi.


Medical Park Özel Uşak Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mucize Yararcan, göz rahatsızlıklarının çocuklarda öğrenme zorluğu oluşturabileceğini ifade ederek “Tüm çocuklar 4 yaşına gelmeden herhangi bir göz rahatsızlığı olmasa da mutlaka göz muayenesinden geçirilmelidir”dedi.
Medical Park Uşak Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr.Mucize Yararcan, her çocuğun başarılı bir okul dönemi geçirmesi için okul öncesi dönemde mutlaka kapsamlı bir göz muayenesi yapılması gerektiğini söyledi. Halit Ziya Uşaklıgil İlköğretim Okulu öğrencilerinin Göz Sağlığı ile ilgili merak ettiği soruları yanıtlayan Dr. Yararcan, çocuklarda göz sağlığının büyük önem taşıdığını ifade ederek “Göz rahatsızlığı çocukların okul başarısını olumsuz yönde etki edebilir”dedi.
Göz gelişiminin 15-20 yaşına kadar devam ettiğini ve yaklaşık 3 yaş civarında çocukların normal olarak görmeye başladığını kaydeden Dr. Yararcan, “2-3 yaşındaki bir çocuk görme eşelinde gösterdiğimiz resimlerin ne olduklarını bize söyleyebilir ve biz bu çocuğun görme keskinliği hakkında bilgi sahibi oluruz.
Bu nedenle tüm çocukların 4 yaşına gelmeden önce herhangi bir sorun olmasa bile mutlaka bir göz doktorunca muayene edilmesi gerekiyor: Okul çağına gelmiş çocukların okula başlamadan önce muayene edilmesi daha fazla geç kalmadan göz problemini tespit edebilmek ve okulda göz problemlerine bağlı öğrenme güçlüğünü önleyebilmek açısından çok önemlidir.
Çocuklarda görmeyi etkileyecek sık görülen bozukluklar; hipermetropi, miyopi ve astigmatizma gibi kırma kusurları ve şaşılıktır. Çocuklarda sık görülen diğer hastalıklar, gözyaşı kanal tıkanıklığı, konjunktiva ve kapaktaki enfeksiyonlardır. Doğumsal katarakt ve doğumsal glokom, daha nadir görülen ama çok erken müdahale edilmesi gereken durumlardır. Ayrıca öğrenciler bilgisayar kullanırken ekran karşısında çok vakit fazla geçirmemeleri gerekiyor. Anne babalar bilgisayar kullanan çocuklarını bu konuda uyarmalıdır”dedi.
 

cüneytkaya

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
21 Ağu 2007
Mesajlar
1,681
Puanları
0
Göğe, denize ve yeşile bakmak insanı dinlendirir. Yeşilliğe bakmanın göze cila verdiği, gözü kuvvetlendirdiği, denize bakmanın ibadet olduğu, Peygamber efendimizin akarsuya ve yeşilliğe bakmaktan hoşlandığı hadis-i şerifle bildirilmiştir. (Ebu Nuaym)

Yine hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Üç şey, göze cila verir: Yeşilliğe, akarsuya ve güzel yüze bakmak) [Hakim]
(Sürme çekmek, yeşilliğe ve güzel yüze bakmak gözü kuvvetlendirir.) [İ.Süyuti]
(Aksırınca "Elhamdülillah" diyen göz ağrısı görmez.) [Taberani]

Bakması helal olan kimselere bakmak faydalıdır. Yoksa, yabancı kadınlara bakmak, gözü zayıflatır, kalbi karartır.

Göz ağrısı için, Kur'an-ı kerimi okumasını bilmeyenin de, Mushafa bakması çok faydalıdır. Peygamber efendimiz gözü ağrıyınca, Cebrail aleyhisselam (Mushafa bak!) dedi. (Şir’a)
 
Üst