Cevaplandı Göz damlasi ve göze takılan kontak lensler orucu bozar mı?

Ehl-i Sünnet

Kıdemli Üye
Ben göz uzmanı olarak çalısıyorum. Acaba gelen hastalarıma oruçlu iken göz damlasi vermek ve göze takılan kontak lensler orucu bozar mı?

Cevap

Bismillahirrahmanirrahim

Göze ilaç damlatmak, göz damlası kullanmak orucu bozmamaktadır.

Göze damlatılan ilaç miktar olarak çok az, 1 mililitrenin 1/20'si olan 50 mikrolitre olup bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta, bir kısmı gözde, göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozasında mesamat yolu ile emilerek vücuda alınmaktadır. Damlanın yok denilebilecek kadar çok az bir kısmının, sindirim kanalına ulaşma ihtimali bulunmaktadır.

Göze lens takılması da orucu bozmamaktadır.

Selam Ve Dua ile

Mehmet TALU Hocaefendi

z£LaL

Börtecine
göz damlası bozuyor diye kullanmıyorum gözüm sargıda şuanda kullanmam gerekiyor aslında : S

ama şu var ben göz damlası damlatınca onu genzimde hissediyorum ağzıma açı bşr tat geliyor sonuçta ?

Ehl-i Sünnet

Kıdemli Üye
göz damlası bozuyor diye kullanmıyorum gözüm sargıda şuanda kullanmam gerekiyor aslında : S

ama şu var ben göz damlası damlatınca onu genzimde hissediyorum ağzıma açı bşr tat geliyor sonuçta ?

Olsun kesinlikle bozmaz kardeşim, rahat olunuz.

Allah şifalar versin.

Kaçak

Yeni
Ya bir damla aklı olanlar ?
bir ömür oruçtan muafmıdır hocam ?

Kaptan

Mecra Yazarı
Gözden girince bozulmaz ancak taharetlenirken menfezden su içeri girerse bozulur. Bagirsaklardan gecip mideye ulasma riski var hafazanallah!