Görünmezlik Giysisi ‘Artık Daha Yakın’

kadem

Profesör
Katılım
19 Ağu 2006
Mesajlar
1,622
Tepkime puanı
2
Puanları
0
Görünmezlik Giysisi ‘Artık Daha Yakın’


Fantezi ve bilimkurgu edebiyatının vazgeçilmez öğelerinden birisi olan görünmezlik giysisi, son araştırmalarla gerçeğe biraz daha yaklaşıyor. Araştırmalardan bulunan bilim adamları, deneysel “metamateryaller” aracılığıyla bir nesnenin; görünen ışıktan, kızılötesi ışığından, mikrodalgalardan ve hatta sonar yoklamalardan bile gizlenebileceğini öne sürüyor.

1597599.jpg


Görünmezlik giysisi veya kamuflajı, bilimkurgu/fantezi edebiyatında ve sinemada sıkça işlenen bir öğe. Bu fantastik giysi ve örtülerin en popüler örnekleri arasında Harry Potter’ın görünmezlik pelerini ve Uzay Yolu’nda gemileri saklayan kalkanlar gösterilebilir. Bu konunda uzun bir süredir araştırmalar yapan bilim adamları, gün geçtikçe bu olguyu gerçekliğe biraz daha yaklaştırıyor.
Bu konuda araştırmalar düzenleyen iki ayrı grup, deneysel “metamateryaller” sayesinde bir nesnenin; görünen ışıktan, kızılötesi ışığından, mikrodalgalardan ve hatta sonar yoklamalardan bile gizlenebileceği teorisini öne sürüyor. Ana fikir, ışığın kırılması mantığına dayanıyor. İddiaya göre, ışığı kıran bazı bileşenler sayesinde ışığın ‘bükülmesi’ sağlanarak, nesneleri veya kişileri görünmez hale getirmek mümkün. Bilim adamları bunu içi su dolu bir bardağa koyulan kalemin kırık gözükmesine benzetiyor.Bilim adamlarının açıklamasına göre bu metamateryaller, ufak çubuklardan ve metal halkalardan oluşuyor. Bu ışık kırıcı materyallerin diğerlerine göre farkı, görülebilir ışık ve radar sinyalleri gibi, elektromanyetik radyasyonu negatif bir tavırla kontrol etmesinden oluşuyor. Bu metamateryallerin moleküler yapısının yeniden yapılandırılabilir olması ise, belli dalgaboyları ve yönlere göre ayar yapılabilmesini sağlıyor.Elektromanyetik radyasyonun bu şekilde kontrol edilebilmesiyle metamateryaller, ışığın, önceden hesap edilmiş bir yöne doğru alternatif bir yol kullanarak, sakladığı nesnenin ‘etrafından dolaşmasına’ neden oluyor. Elektromanyetik dalgalar, takip ettikleri bu alternatif yolu en kısa sürede kat edip, sanki düz bir yol izlemişler gibi nesnenin diğer tarafından normal güzergahlarında devam ediyorlar. Böylece ışık, düz bir hatta yol almış gibi nesnenin diğer tarafında beliriyor; bu optik illüzyon nesneyi görünmez kılıyor.Birkaç sene önce Tokyo Üniversitesi’nden bilim adamları daha basit bir yöntem kullanarak, giyen kişinin şeffaf gözükmesini sağlayan bir giysi geliştirmişti. Bu giysi, sofistike metamateryallerin aksine, kamera ve projeksiyon ile kişinin arkasındaki görüntüyü giysinin ön kısmına yansıtarak şeffaf bir görüntü oluşturuyordu.
 

LoNeLY

Kişisel Biri
Katılım
7 Haz 2006
Mesajlar
258
Tepkime puanı
3
Puanları
0
Yaş
34
Konum
İstanbul
Ce: Görünmezlik Giysisi ‘Artık Daha Yakın’

artık teknoloji beni korkutuyor..
 

billev04

Üye
Katılım
30 Kas 2006
Mesajlar
69
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Yaş
44
pek olası gelmedi.moleküllerden oluşan her varlığı buharlaştıramazlar ya.
 

missilo

Asistan
Katılım
16 Ağu 2006
Mesajlar
914
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
izmir
bilim kurguda okumuştum.amerikan askerisinde yapılan gizli araştırmalarda öne yana ve arkaya takılan mikro kameralar sayesinde %100 görünmez oluyorsunuz.bu çok pahalı bir teknoloji.ama amerikan askeriyesinde özel 100 kişilik timler hazır şekilde bekletiliyormuş...
 

MaKBeR

Doçent
Katılım
4 Kas 2006
Mesajlar
1,318
Tepkime puanı
4
Puanları
0
bende bu çalışmaları kurandaki bi ayetten dolayı başlattıklrını duymuştum.. neml suresinde süleyman as a belkısın tahtını göz açıp kapayana kadar getireceğini bildiren ayeti nceliyor ve her maddenin atomunda bir kara delik bulunuyormuş bu kara delikle ışınlamada mümkünmüş vs vs bildiğim bukadar...
 

HuBeyB

Asistan
Katılım
22 Tem 2006
Mesajlar
484
Tepkime puanı
2
Puanları
0
Yaş
38
ya bu ne kadar garip bi sey böyle Allah sonumuzu hayretsin
 

Emrah

Üye
Katılım
15 May 2007
Mesajlar
13
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Bu olayın bilim-kurgu teknoloji meselesiyle alakası yok arkadaşlar.
Günümzde bilinen teknolojilerle ve basit bir hile kullanrak yapılıyor sadece.
Çok ilginç geldiği için araştırdım zamanında..

Adamın arkasında kamera gizli ve görüntüyü aktarıyor.

optik+kamuflaj.bmp
 
Üst